Jump to content

Oι Emersed καλλιέργειές μας...


Recommended Posts

Φιλε Πανο, η επιτυχια με τα guppy ειναι δεδομενη. Το θεμα ειναι οτι εγω το εκανα γιατι βαλθηκαν ολα τα ειδη ψαριων που εχω να γεννησουν μεσα σε 1 εβδομαδα και ελλειψει αλλων ενυδρειων, αναγκαστηκα να τα ριξω μεσα στο κουβαδακι. Θα ηθελα να προσεξω καλυτερα τα Rasbora αλλα τωρα δεν πιανονται μιας και ειναι πολυ καχυποπτα και κρυβονται με την παραμικρη σκια.

Θα φτιαξω κι εγω μεγαλυτερη γαστρολιμνη γιατι ειναι ο μοναδικος γνωστος τροπος να κρατησει κανεις τον ευαισθητο γονο των δυσκολων στην αναπαραγωγη Iriatherina werneri.

Εχω βγαλει αρκετα απο τα πανεμορφα αυτα ψαρακια αλλα κανενα δεν εζησε πανω απο 4-5 μερες σε ενυδρειο παρολη την υπερπροσπαθεια που κατεβαλα με καλλιεργειες infusorians και πολλη προσοχη και περιποιηση. Απλως θελουν πρασινο νερο το οποιο δεν διεθετα τοτε.

Επισης ετοιμαζω αλλο ενα project με θαλασσινο ενυδρειακι με πρασινο νερο για την αναπαραγωγη γαριδων amano. Θα σας κρατω ενημερους οταν ερθει η ωρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Raven τι υπόστρομα έχεις στην γλαστρολίμνη σου?

Link to comment
Share on other sites

Σκετο χαλαζιακο χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πανο, η επιτυχια με τα guppy ειναι δεδομενη. Το θεμα ειναι οτι εγω το εκανα γιατι βαλθηκαν ολα τα ειδη ψαριων που εχω να γεννησουν μεσα σε 1 εβδομαδα και ελλειψει αλλων ενυδρειων, αναγκαστηκα να τα ριξω μεσα στο κουβαδακι. Θα ηθελα να προσεξω καλυτερα τα Rasbora αλλα τωρα δεν πιανονται μιας και ειναι πολυ καχυποπτα και κρυβονται με την παραμικρη σκια.

Θα φτιαξω κι εγω μεγαλυτερη γαστρολιμνη γιατι ειναι ο μοναδικος γνωστος τροπος να κρατησει κανεις τον ευαισθητο γονο των δυσκολων στην αναπαραγωγη Iriatherina werneri.

Εχω βγαλει αρκετα απο τα πανεμορφα αυτα ψαρακια αλλα κανενα δεν εζησε πανω απο 4-5 μερες σε ενυδρειο παρολη την υπερπροσπαθεια που κατεβαλα με καλλιεργειες infusorians και πολλη προσοχη και περιποιηση. Απλως θελουν πρασινο νερο το οποιο δεν διεθετα τοτε.

Επισης ετοιμαζω αλλο ενα project με θαλασσινο ενυδρειακι με πρασινο νερο για την αναπαραγωγη γαριδων amano. Θα σας κρατω ενημερους οταν ερθει η ωρα. :thumbup:

:D:D

Ωραια!

Λες να υπαρξει προβλημα κυκλοφοριας του νερου?

80λιτρα καθαρα θα ειναι περιπου ;)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε σκετο χαλικι. Με την κυκλοφορια τι προβλημα να υπαρξει, αφου δεν θα εχει καθολου οργανα; ολη την βιολογια και την φιλτρανση θα την αναλαβουν τα φυτα.

Χρειαζεται ομως χρονος για να ισορροπησει ενα τετοιο συστημα.Μην βαλεις ψαρια αμεσως αλλα μετα απο τουλαχιστον 1 μηνα.Αλλωστε δεν θα εχουν τι να φανε κι εσυ δεν θα μπορεις να ταισεις γιατι θα εμφανιστει αμμωνια.

Στην αρχη θα βγαλει πολλες αλγες γι αυτο το καλυτερο ειναι πολλα φυτα επιφανειας.Τα σαλιγκαρακια που πολλοι απεχθανονται στο ενυδρειο εδω θα φανουν πολυ χρησιμα.

Στον βυθο βαλε ευκολα φυτα γρηγορης αναπτυξης τα οποια θα φτασουν γρηγορα εξω απο το νερο. Μολις συμβει αυτο θα εχουν οσο CO2 θελουν και το μονο που μενει ειναι η λιπανση.

Η φακη ειναι και καλος δεικτης αν κατι λειπει, μιας και κιτρινιζουν τα φυλλα της αν λειψει σιδηρος πχ, ή μενει μικρη σε διαμετρο αν λειπουν macro.

Tο pistia θα σου λεει ποτε πρεπει να ριχνεις ΝΟ3 μιας και χωρις αυτα μενει κι αυτο μικροσωμο.

Η θερμοκρασια τωρα με τους καυσωνες ειναι ενα προβλημα αν το χτυπαει ο ηλιος το δοχειο. Καλυτερα σε σημειο που να μην το χτυπαει ηλιακη ακτινοβολια αμεσα. Και μια αντλια οξυγονου ισως φανει χρησιμη πανω απο τους 28-29 βαθμους.

-------------------------------------

ΥΓ. θελω να ζητησω χιλια συγνωμη αν χαλαμε το Thread του φιλου viciouscircle. Ισως θα ηταν καλυτερο να μεταφερονταν σε νεο θεμα τα τελευταια post μιας και μπορει να ενδιαφερει κι αλλους το θεμα γαστρολιμνη.

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Βαλε σκετο χαλικι. Με την κυκλοφορια τι προβλημα να υπαρξει, αφου δεν θα εχει καθολου οργανα; ολη την βιολογια και την φιλτρανση θα την αναλαβουν τα φυτα.

Χρειαζεται ομως χρονος για να ισορροπησει ενα τετοιο συστημα.Μην βαλεις ψαρια αμεσως αλλα μετα απο τουλαχιστον 1 μηνα.Αλλωστε δεν θα εχουν τι να φανε κι εσυ δεν θα μπορεις να ταισεις γιατι θα εμφανιστει αμμωνια.

Στην αρχη θα βγαλει πολλες αλγες γι αυτο το καλυτερο ειναι πολλα φυτα επιφανειας.Τα σαλιγκαρακια που πολλοι απεχθανονται στο ενυδρειο εδω θα φανουν πολυ χρησιμα.

Στον βυθο βαλε ευκολα φυτα γρηγορης αναπτυξης τα οποια θα φτασουν γρηγορα εξω απο το νερο. Μολις συμβει αυτο θα εχουν οσο CO2 θελουν και το μονο που μενει ειναι η λιπανση.

Η φακη ειναι και καλος δεικτης αν κατι λειπει, μιας και κιτρινιζουν τα φυλλα της αν λειψει σιδηρος πχ, ή μενει μικρη σε διαμετρο αν λειπουν macro.

Tο pistia θα σου λεει ποτε πρεπει να ριχνεις ΝΟ3 μιας και χωρις αυτα μενει κι αυτο μικροσωμο.

Η θερμοκρασια τωρα με τους καυσωνες ειναι ενα προβλημα αν το χτυπαει ο ηλιος το δοχειο. Καλυτερα σε σημειο που να μην το χτυπαει ηλιακη ακτινοβολια αμεσα. Και μια αντλια οξυγονου ισως φανει χρησιμη πανω απο τους 28-29 βαθμους.

-------------------------------------

ΥΓ. θελω να ζητησω χιλια συγνωμη αν χαλαμε το Thread του φιλου viciouscircle. Ισως θα ηταν καλυτερο να μεταφερονταν σε νεο θεμα τα τελευταια post μιας και μπορει να ενδιαφερει κι αλλους το θεμα γαστρολιμνη.

Οκ ανοιγω τοπικ ;)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. θελω να ζητησω χιλια συγνωμη αν χαλαμε το Thread του φιλου viciouscircle. Ισως θα ηταν καλυτερο να μεταφερονταν σε νεο θεμα τα τελευταια post μιας και μπορει να ενδιαφερει κι αλλους το θεμα γαστρολιμνη.

Καλά ρε πάτε καλά? ;)

Προχωράτε εδώ να τα έχουμε συγκεντρωμένα, αλλάζω και τον τίτλο να είμαστε σωστοί. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε πάτε καλά? :thumbup:

Προχωράτε εδώ να τα έχουμε συγκεντρωμένα, αλλάζω και τον τίτλο να είμαστε σωστοί. :D

Tελικα τι να κανω?

Αν ειναι περιμενε να απαντησει ο Raven στο αλλο, μετεφερε αυτο που εγραψα εδω, και συνεχιζουμε εδω ;)

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκεφτείτε προτού ασχοληθείτε με την emers καλλιέργεια φυτών, υπάρχει κίνδυνος να σας γίνει μανία. ;)

Αν παρόλο αυτά σας ενδιαφέρει δεν χρειάζεστε και πολλά πολλά, προτείνω μια οικονομική λύσει γλαστρών.

Αυτά τα μπουκάλια που μπορούμε να πάρουμε και δωρεάν.

post-2663-1243060263_thumb.jpg

Κόβω το πάνω τμήμα και έχω μια γλάστρα θερμοκήπιο, αφού το σκεπάσω με μια ζελατίνα από πάνω εκτός αυτού κρατάει υγρασία και δεν χαλνάνε τα φυτά ενώ δέχεται από παντού άπλετο φώς. Όταν τα φυτά πάρουν τα πάνω τους μπορούμε να βγάλουμε την ζελατίνα (ανάλογα με το είδος του φυτού).

Από χώμα δεν χρειάζονται πολλά πολλά ένα απλό φυλλοχωμα για λουλούδια και είμαστε οκ.

Άντε να δούμε τον Σεπτέμβριο πόση θα ποστάρετε τα αποτελέσματα από της καλλιέργειες σας.

post-2663-1243060279_thumb.jpg post-2663-1243060292_thumb.jpg post-2663-1243060307_thumb.jpg post-2663-1243060317_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο Χρηστο!!

Μπορεις να δωσεις λιγες παραπανω λεπτομερειες πως τα φτιαχνεις γιατι ή ειναι πρωι ή ειμαι λιγο χαζουλης και δεν το καταλαβαινω..

;):thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο μόλις φύτεψα ένα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο μόλις φύτεψα ένα.. ;)

:thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

1. Θυσιάζουμε ένα τέρας (όχι απαραίτητο)

Στο παράδειγμα έναν 60ποντο Μπλεχερι

post-2663-1243062967_thumb.jpg

2. Μας πιάνει σπαρίλα και δεν τον φυτεύουμε αμέσως και τον συντηρούμε σε ένα τάπερ.

Το ότι ξεράθηκαν τα φύλα δεν μας αφορά.

post-2663-1243063028_thumb.jpg

3.παίρνουμε το 18λίτρο μπουκάλι

post-2663-1243063080_thumb.jpg

4. Κόβουμε το πάνω τμήμα

post-2663-1243063126_thumb.jpg post-2663-1243063298_thumb.jpg

5. Γεμίζουμε το μπουκάλι με φυλλόχωμα

post-2663-1243063361_thumb.jpg

6. Κόβουμε τα ξερά φύλα το φυτεύουμε και το ποτίζουμε καλά

post-2663-1243063439_thumb.jpg

Και όλα είναι εντάξει. Το συγκεκριμένο φυτό δεν χρειάζεται να σκεπαστή επιπλέον από πάνω με ζελατίνα.

Πιστεύω ξύπνησες τώρα και δεν είσαι κουζουλός . ;)

post-2663-1243063586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Xα Χα Χα Χα

Οκ!!!

Τωρα το καταλαβα!!!

Ευχαριστω ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι μπουκάλες απο τους ψύκτες κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Tελικα τι να κανω?

Αν ειναι περιμενε να απαντησει ο Raven στο αλλο, μετεφερε αυτο που εγραψα εδω, και συνεχιζουμε εδω ;)

Το άλλο θέμα μένει για λιμνο-ειδείς κατασκευές και αυτό για emersed καλλιέργειες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο θέμα μένει για λιμνο-ειδείς κατασκευές και αυτό για emersed καλλιέργειες. :thumbup:

Ωραια ;):thumbup:

Τελικα με εψησες για το vivarium :D

Μια μικρη προσπαθεια :D

Μια απο μακρια, φαινεται και η μηλιτσα μου μεγαλωνει :D

post-7878-1243082110_thumb.jpg

Μια απο πανω

post-7878-1243082130_thumb.jpg

Και μια με το Microsorium windelov που πεταξε πρασινο φυλλο!!!!

post-7878-1243082263_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

....αφού το σκεπάσω με μια ζελατίνα από πάνω ...

Αυτο αεροστεγως?

Αν ναι, δεν θα του κοψουμε και το CO2 ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο αεροστεγως?

Αν ναι, δεν θα του κοψουμε και το CO2 ετσι?

Εμενα μεγαλωνουν και χωρις καπακι τωρα ποια...

Η βλακεια ειναι οτι αν τα κλεισεις απο πανω, μολις τα πιασει λιγο ηλιος ζεσταινεται παρα πολυ ο χωρος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο αεροστεγως?

Αν ναι, δεν θα του κοψουμε και το CO2 ετσι?

Το σκεπάζεις με ζελατίνα, αλλά κάνεις μερικές μικρές τρυπούλες για να αερίζεται. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για πάρτε ιδέες για vivarium:

http://www.wildsky.net/vivarium/evivariu.htm

Και εδώ:

http://www.aquariumdesigngroup.com/#a=0&am...amp;s=0&p=6

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κάποια νέα πραματάκια, είναι κυρίως φυτά που συγκεντρώνω από όλη την Ελλάδα για τη λίμνη μου, βέβαια η λίμνη είναι ακόμα στα χώματα αλλά ...είμαι αισιόδοξος άνθρωπος! :rolleyes:

Υπάρχουν φυτά από λίμνη Τσιβλού, Τέμπη, Λειβαδιά και Κύπρο.

P1143117.jpgP1143118.jpgP1143119.jpgP1143120.jpgP1143122.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...