Jump to content

τη γνωμη σας...


Recommended Posts

Ξεκιναω λεγοντας οτι ειμαι οσο πιο αρχαρια γινεται αφου ακομα ενυδρειο δεν εχω. Αλλα σιγουρα εχω τη λαχταρα

να αποκτησω ενα.Και ενω οπως ολοι οι σωφρονες αρχαριοι σχεδιαζα ενα γλυκου νερου, τους τελευταιους μηνες μου εχει μπει το μικροβιο του θαλασσινου :bowdown: .Τοσο καιρο λοιπον διαβαζω και ξαναδιαβαζω εδω και σε ξενα sites & forums(και θα συνεχισω να το κανω) και ονειρευομαι την αποκτηση ενος mini-reef.

Τσεκαρα και την βιβλιογραφια εδω στο forum,και αποφασισα να παραγγειλω 6 βιβλια και να περασω το καλοκαιρι "μελετωντας" πριν μπω στην πρακτικη εφαρμογη. Να βαλω μπρος το reefaki λοιπον η θα φαω τα μουτρα μου? :buttrock: (μαζι και ο αμαχος πηθυσμος...!)

το θεμα ειναι οτι εχω πραγματική υπομονη και αν ειναι να γινει σωστα θα περιμενω και μηνες ακομα πριν το στησω.

(σκεφτομαι για rsm για να αποφυγω τα πολλα diy, καθοτι γυναικα και ασχετη! :buttrock: )

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!

Έγινε επεξεργασία - arficb
Link to comment
Share on other sites

γεια σου και καλως ηρθες στο aquazone.......!!!!

και εγω καπως ετσι ενιωθα πριν μερικουσ μηνες......αλλα εδω με την βοηθεια των παιδιων μην ανυσηχεις για

τιποτα....το να εχεις υπομονη ειναι μεγαλο bonus :bowdown:

εγω θα σου προτεινα παντως να προμηθευτεις πρωτα απο ολα, refraktometer και αντιστροφη οσμωση.....

οταν λες mini-reef,τι εννοεις?γιτι αλλος εννοει τα 50 λτ και αλλος τα 300λτ :buttrock:

καλη συνεχεια παντως και καλο διαβασμα..............

Link to comment
Share on other sites

Σε καλωσορίζω στη θαλασσινή παρέα μας!

Η μελέτη του αντικειμένου για το οποίο σκέφτεσαι να ασχοληθείς, θα βοηθήσει πολύ ώστε να έχεις το σωστό αποτέλεσμα.

Καλό διάβασμα και καλή περιήγηση στις σελίδες μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στη θαλασσινή παρέα.

Νομίζω, από αυτά που μας λες πως θα έχεις μία πολύ καλή εξέλιξη στο χόμπι και αυτό γιατί όσοι έχουν υπομονή να ρίξουν τα θεμέλια της γνώσης με αργά και σταθερά βήματα έχουν και την σταθερότερη και πιο μακροχρόνια παραμονή στο χόμπι. Αν μπορέσεις και καταλάβεις το γιατί των πραγμάτων στην αρχή του στησίματος θεωρώ πως θα έρθουν λιγότερες απογοητεύσεις και περισσότερη χαρά στα πρώτα σου βήματα.

Τώρα όσον αφορά την επιλογή του RSM την βρίσκω άριστη για αυτό που θέλεις να κάνεις. Αλλωστε το ενυδρείο του μήνα είναι του Στάθη που είναι ένα πανέμορφο RSM. Μπορείς να διαβάσεις στην αναλυτικότατη παρουσίαση του το στήσιμο που έχει κάνει και να πάρεις ιδέες. Επίσης καλή ιδέα να αποφύγεις το ξεκίνημα μέσα στο καλοκαίρι που δημιουργεί πρόσθετες δυσκολίες λόγω θερμοκρασιών.

Καλή συνέχεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλωσόρισμα και για το support!

Σιγουρα προτεραιότητα μου ειναι ένα υγιες reef συστημα και οχι η παρορμηση μου να το στοκαρω με την πρωτη ευκαιρια!Οσο για το rsm του Σταθη το ειδα πριν δυο μερες εδω και το "ζηλεψα" και εννοειται οτι η παρουσιαση του εχει ηδη μπει στα sos!! :buttrock:

Τρεχω λοιπον να παραγγειλω τα βιβλια και ελπιζω μεχρι το σεπτεμβρη να εχω συγκεντρωσει και το badget!!! :bowdown:

Προετοιμαστειτε για πολλεεεες ερωτησεις!!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εχω το RSM και στο προτεινω ανεπιφιλακτα!!!!!

Αν το αγορασεις να προσεξεις λιγο τις λειτουργιες του γιατι εχει καποια προβληματακια με τους κυκλοφορητες....Καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Aφου κι εγω παω για τα ιδια κυβικά με σενα fake να ρωτησω αν εχεις υπολογισει ποτε μεσο ορο μηνιαιων εξοδων για το δικο σου? :bowdown: Γιατι μεχρι στιγμης κανω εικασιες και "πλασματικους" υπολογισμους :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα... :rasp:

Η αρχη παντα εχει εξοδα :hysterical:

ζωντανος βραχος-κυκλοφορητες-αραγωνητης-αλλατια-ζουμια κ.λ.π :hysterical:

Μετα τα πρωτα ζωντανα :thumbup: και επειτα τα κοραλια που θα τα ερωτευτεις πραγματικα και θα θελεις και θα θελεις και θα θελεις περισσοτερα... :bowdown::buttrock::thumbup::buttrock::rasp:

Ομως αυτα τα νανο ρεεφ ειναι φτιαγμενα ετσι για να ερθουν μικροι υφαλοι στα σπιτια μας που θα ειναι οικονομικα προσιτοι για καποιους σε σχεση με τα μεγαλα λιτρα 400 και πανω....Οσο για το ρευμα εμενα μου ηρθε ενα 45 Ε παραπανω και μαλλον παω να σταματησω το 180 λιτρο μου με τις αφικανες :hysterical: ..Καλη επιτυχια και να μας ενημερωνεις.. :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλά αντιλαμβάνομαι το αρχικό κόστος και τον αυξημενο λογαριασμό ρεύματος, και δεν συζητάω για το "κόστος των ζωντανών... :buttrock:

απλά αναρωτιέμαι αν το κοστος διατήρησης- συντήρησης του συστήματος υπερβαίνει κατά πολύ αυτό ενος γλυκού νερού ή αν η διαφορά ειναι μικρή... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο πιο τσιμπημενη θα ελεγα...

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το πρηξιμο αλλα το θελω πολυ το reef κι ας χρειαστει να ριξω τρελη δουλεια και δεν θελω να συμβιβαστω με ενα γλυκου νερου,... :buttrock:

Αλλα εχω φοβηθει μηπως δεν μπορω να ανταπεξελθω στο μηνιαίο κοστος, και δεν μπορω να κανω εναν υπολογισμο τοσο υποθετικα...

Εχεις κατσει ποτε να υπολογισεις περιπου το κοστος ? Εννοω αν μπορεις να μου δωσεις μερικους αριθμους? Thanks! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το πρηξιμο αλλα το θελω πολυ το reef κι ας χρειαστει να ριξω τρελη δουλεια και δεν θελω να συμβιβαστω με ενα γλυκου νερου,...

Καλώς ήρθες στην παρέα , αλλά μην νομίζεις ότι το γλυκό είναι..συμβιβασμός.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα , αλλά μην νομίζεις ότι το γλυκό είναι..συμβιβασμός.

Καθε αλλο δεν το εννοουσα ετσι, εννουσα να συμβιβαστω σε σχεση με αυτο που πραγματικά θελω να κανω. :bowdown:

Οτως η άλλως το κοινωνικό που σχεδιαζα πριν "ανακαλύψω" το θαλασσινό, σκοπεύω να το φτιάξω κάποια στιγμή στο μέλλον!!! :buttrock: Και καταλαβαινω γιατι το πήρες έτσι αφου απ'οτι βλεπω είσαι δισκάς! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

45 Ε-->ΔΕΗ :rasp:

10-35->ΖΟΥΜΙΑ Ή ΑΛΑΤΙΑ (ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΕΛΙΟΝΟΥΝ ΚΑΘΕ 2-3 ΜΗΝΕΣ) :bowdown:

Ζωντανα τωρα --->κοραλια 30-60Ε :buttrock:

ψαρια 15-60Ε :buttrock:

Οσο για την ΕΥΔΑΠ δεν γνωριζω αλλα μια πιο μικρη αυξηση θα υπαρχει... :rasp:

Συντηρηση δεν σημαινει οτι θα δινεις λεφτα συνεχος αλλα οτι θα το παρακολουθεις και θα ασχολισε με αυτο.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Α, μια χαρά! θα τα καταφερω νομιζω!!! :buttrock: Ευχαριστω για τις απαντησεις! Θ επανελθω με εξελίξεις.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για πειτε... σχεδιαζα το reefaki μου και για αρχη σκεφτομουν την αγορα r/o αφου ειναι απαραιτητη αλλα παρατηρησα ,χωρις να κανω μετρηση, απ'οτι φαινεται η πιεση του νερου στο σπιτι μου ειναι αρκετα χαμηλη. ;) Μπορει να μην ισχυει αυτο αλλα αν ισχυει, εχω ακουσει οτι η r/o δε δουλευει σωστα με χαμηλη πιεση. Τι εναλλάκτικη εχω? thanks :)

Έγινε επεξεργασία - arficb
Link to comment
Share on other sites

η α/ο θέλει 4 bar πίεση (κατά το roman.gr ) για να αποδώσει τα λίτρα που μπορεί ..

αν δεν έχεις τόση πίεση στο δίκτυο μπορείς να βάλεις αντλία που υπάρχει για αυτό το σκοπό η κεντρική αντλία – πιεστικό- για όλο το σπίτι

εμπειρικά αν μπορείς να κρατήσεις τη πίεση στη βρύση με τον αντίχειρα .. εχεις λιγότερο από 2 bar

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο θαλασσινο Aquazone...

Να σου ευχηθώ καλή αρχή στο εγχήρημα σου!

Τι βιβλια εχεις παραγκηλει?

Η λύση του RSM νομίζω ειναι παρα πολυ΄καλή λύση...

Περιμένουμε τα νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για τις ευχες και το καλωσορισμα! :)

Όσο για τα βιβλια, θα τα παραγγειλω τη δευτερα και ειναι τα εξης:

-Algae: A Problem Solver Guide (Oceanographic Series)

- Marine Invertebrates (PocketExpert Guide), Ronald Shimek

- Marine Fishes: 500+ Essential-to-know Aquarium Species (PocketExpert Guide), Scott Michael, text,principle Michael

- Marine Reef Aquarium Handbook, Robert Goldstein

- Aquarium Corals: Selection, Husbandry and Natural History, Eric Borneman

- The Reef Aquarium Volume Three: Science, Art, and Technology: 3, J. Charles Delbeek, Julian Sprung,

-Reef Secrets: Starting Right, Selecting Fishes and Invertebrates, Advanced Biotope Techniques, A. J. Nilsen, Svein A. Fossa,

- Invertebrates: A Quick Reference Guide (Oceanographic Series), Julian Sprung

Τα διαλεξα τα συγκεκριμενα για τα εχουν προτεινει σε αλλους εδω στο AZ αλλα αν πιστευει κανενας σας οτι μπορω να αποφυγω την αγορα καποιου απο αυτα, ευχαριστως, γιατι το συνολικο ποσο τσουζει! :(

τα βιβλια θα τα παραγγειλω απο εδω:http://www.bookdepository.co.uk, το λεω για ολους εσας που παραγγελνετε βιβλια, επειδη εχει γελοιες τιμες σε σχεση με amazon και το κυριοτερο: free shipping worldwide! :thumbup: απο οσο το εψαξα ειναι καλη φαση και δεν ειχε κανεις προβλημα, και ενας γνωστος παραγγελνε βιβλια ιατρικης απο εκει και μια χαρα! ;)

Έγινε επεξεργασία - arficb
Link to comment
Share on other sites

The Reef Aquarium Volume 1 (Charles Delbeek, Julian Sprung)

The Modern Coral Reef Aquarium Volume 1 (Fossa,Nilsen)

Θα σου πρότεινα ένα από τα παραπάνω και τίποτα άλλο τώρα στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοπόν μόλις σήμερα παρήγγειλα τα βιβλία και ανυπομονω!!! :)

Μη με μαλωσετε κυριε Νίκο που παρ'ηγγειλα τρία στο σύνολο αλλα θα καθομαι δυο μήνες φετος το καλοκαιρι και είμαι πραγματικά διαβαστερό παιδί!!! :(

Και απο σεπτέμβρη πρακτική !!! ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα διαλεξα τα συγκεκριμενα για τα εχουν προτεινει σε αλλους εδω στο AZ αλλα αν πιστευει κανενας σας οτι μπορω να αποφυγω την αγορα καποιου απο αυτα, ευχαριστως, γιατι το συνολικο ποσο τσουζει! :(

τα βιβλια θα τα παραγγειλω απο εδω:http://www.bookdepository.co.uk, το λεω για ολους εσας που παραγγελνετε βιβλια, επειδη εχει γελοιες τιμες σε σχεση με amazon και το κυριοτερο: free shipping worldwide! ;) απο οσο το εψαξα ειναι καλη φαση και δεν ειχε κανεις προβλημα, και ενας γνωστος παραγγελνε βιβλια ιατρικης απο εκει και μια χαρα! :)

Σε ευχαριστω για την πληροφορια του site,εψαχνα καιρο κατι αναλογο!!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα τα δυο πρώτα βιβλιαράκια και ξεκινάω το διάβασμα!!!! :);):thumbup: Και τα αλλα δυο έρχονται μεχρι τέλος της βδομάδας!Μπήκε το νερο στ'αυλάκι ,παιδιά!!! :(

Έγινε επεξεργασία - arficb
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...