Jump to content

Ο μονομάχος μου πεθαίνει!


Recommended Posts

Γεια σας, έχω ένα 8lt ενυδρείο με μονομάχο αρκετό καιρό τώρα. Όλα πήγαιναν καλά, μέχρι χθες το πρωί.... τα πτερύγιά του έχουν κατσιάσει και κολλήσει μεταξύ τους, κινείται με δυσκολία, ενώ πριν ήταν αρκετά ζωηρούλης, και δεν τρώει τίποτα. Η εμφάνιση των συμπτωμάτων συμπίπτει σχεδόν με την αλλαγή μάρκας αποχλωριωτικού, υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό; Είμαι αρχάρια στο θέμα των ενυδρείων και δεν ξέρω τι να κάνω για να τον βοηθήσω, σας παρακαλώ αν ξέρετε κάτι πείτε το.... είναι το αγαπημένο μου ψαράκι και λυπάμαι να το βλέπω έτσι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: φιλη Astra

Δωσε μας μερικα στοιχεια παραπάνω για το στησημο του ενυδρειου και το ιστορικο του .

Πές μας και τη μαρκα απο το αντιχλωριο αν και δεν ειναι απο αυτο .

Καποια αλλη αλλαγη που εκανες το τελευταίο καιρό η κάποια αλλαγή που δεν έκανες .

Γενικά της ρουτίνες που ακολουθείς ......

Απο μονο του ενα ψαρι δεν αρρωσταίνει άλλωστε εχει και το ανοσοποιητικό σύστημα που το προστατεύει .

Κατι πρέπει να συμβεί για να αρρωστήσει , αν δεν καταφέρουμε να βρούμε τα αίτια που προκάλεσαν την ασθένεια δεν έχει κανένα νόημα να ασχοληθούμε με τη θεραπεία .

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και φίλτρο καινούριο πριν από 2 μέρες, μπορεί να φταίει αυτό; Εδώ και λίγές μέρες πρόσθεσα μέσα 3 tetra, ναι, ξέρω ότι το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για τόσα ψάρια, αλλά αύριο-μεθαύριο έχω ένα 15λιτρο έτοιμο για να τα βάλω μόνα τους... Δεν νομίζω ότι φταίνε αυτά πάντως, ο μονομάχος ούτε σημασία δεν τους έδινε, και ας είναι τόσο μικρό το ενυδρείο. PH και τέτοια δεν κρατούσα μετρήσεις, μου δωσαν μια ταμπλέτα και μου είπαν ότι είναι καλή για μικρά ενυδρεία...

Διάβασα τώρα για την ασθένεια finrot στον πίνακα διαγνώσεως, υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό; Τον έβγαλα πριν από λίγο από το ενυδρείο και τον έβαλα σε ένα άλλο με το καινούριο αντιχλωριακό, θα δούμε....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες! :bowdown:

Γενικά δεν προτιμούμε ενυδρείο κάτω από 15 λίτρα για μονομάχο αν και το ιδανικό είναι 20+ για να χωράει φιλτράκι, θερμοστάτη και κανένα ζωντανό φυτό για να είναι το νερό ο.κ. για τα άλλα ψαράκια πάλι πας 35 τουλάχιστον γιατί θέλουν ομάδα των 6-7 και θέλουν ελεύθερο χώρο για κολύμπι.

Για να είσαι σίγουρη για το τι πρέπει να κάνεις, χρειάζεσαι τεστάκια για αμμωνία και νιτρικά τουλάχιστον, μία πιό πρόχειρη λύση είναι να κάνεις καθημερινές αλλαγές το μισό νερό μέχρι να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο για να τον έχεις άρχοντα και αυτόν και την παρέα του.

Θα σε βοηθήσουν πολύ και τα ακόλουθα άρθρα, μπορεί να σου φανούν υπερβολικά όλα αυτά για έναν μονομάχο και μερικά τέτρας αλλα όλα τα ψάρια, φθηνά και ακριβά θέλουν κατάλληλες συνθήκες για να ζήσουν όσο και όπως πρέπει.

ΕΔΩ

ΚΑΙ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο για το μονομάχο το έχω ήδη διαβάσει, όσο για το στρώσιμο και αυτά, σκόπευα να τα κάνω στο 15λιτρο, αλλά αφού λες ότι χρειάζεται μεγαλύτερο ενυδρείο για μεγαλύτερο κοπάδι, οκ... θα αρχίσω το ψάξιμο. με τον μονομαχούλη μου τι γίνεται, δεν έχει φάει χτες και σήμερα... τι να κάνω; :bowdown::buttrock: Ο,τι να ναι παιδιά, αντιβίωση, οτιδήποτε, να γίνει μόνο καλά ο ψάρης μου....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι και φωτό, δεν ξέρω αν μπορείτε να βγάλετε κάτι, φαίνεται πάντως πώς τα πτερύγια έχουν κολλήσει μεταξύ τους...

post-7963-1212682701_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει ξανατύχει αλλά μόνο σε τόσο μικρά ενυδρεία, είναι βακτηριακή μάλλον αλλά περνάει εύκολα παρέχοντας μεγαλύτερο ενυδρείο με μερικές κρυψώνες, καλύτερες συνθήκες και κάποιο ήπιο αντιβακτηριακό όπως melafix ή και pimafix.

Bγάλε άλλη μία foto με δυνατό φως για να μην είναι κουνημένη αν μπορείς...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι από κινητό, δεν είναι τόσο το κούνημα όσο η ανάλυση που σε δυσκολεύει... Να βγεί καλύτερη χλωμούτσικο, προσπαθώ πάντως... Οι άκρες των ουρών πάντως έχουν κολλήσει μεταξύ τους και το κάτω πτερύγιο φαίνεται και ψιλομαδημένο στην άκρη. Δεν τρώει, αυτό με ενοχλεί πάνω απ' όλα, φοβάμαι ότι θα μου πεθάνει... Είναι ο δεύτερος μονομάχος που αποκτώ αλλά ο άλλος έζησε 2-2,5 χρόνια τρομάρα του...μια χαρά. Με αυτόν εδώ τι γίνεται...

Και τα αντιβιωτικά αυτά σε κτηνιατρείο τα βρίσκω, τι γίνεται; Αν μου θέλει απλώς μεγαλύτερο χώρο θα τον έχει το ψαράκι μου...

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Ποσα ψαρια εχεις μεσα με τον μονομαχο και ποσο καιρο εχεις τα ψαρακια

Τα υπολοιπα εχουν προβλημα;

Να ξερεις πως αυτα τα λιτρα ειναι 0 για να βαλεις καποιο ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα όπως έγραψα, δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Το ξέρω ότι το ενυδρείο είναι μικρό, τα tetra μπήκαν μόνο για 2-3 μέρες, υπάρχει μεγάλο που τα περιμένει... Θα πάω να πάρω αύριο αντιβίωση κσι θα δούμε τα αποτελέσματα, ελπίζω να γίνει καλά. Φχαριστώ πάντως για την ώρα, το ψάρι ζει ακόμα, αν τα καταφέρει μέχρι και αύριο....

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Οχι αντιβίωση δεν σου ειπε κανεις .

melafix να βαλεις αν και ακόμα δεν είμαι σίγουρος .

Επειδή όμως το melafix ειναι φαρμακο ήπιο οκ.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, λάθος λέξη, συγνώμη... Και γω τα φάρμακα που προτάθηκαν πιο πάνω θα πάω να ζητήσω, απλώς μπερδεύτηκα και έγραψα αντιβίωση. Σιγά μην βάλω κάτι τόσο δυνάτο, θα μου φύγει το ψάρι απο τώρα... Έτσι και αλλιώς, θα πάω από συγγενικό κτηνιατρείο να τα ζητήσω αν δεν βρω τα βρω αλλού, το χω που το χω το μέσο :bowdown: Ευχαριστώ πολύ, αν το ψαράκι γίνει καλά θα σας ανάψω λαμπάδα σε μέγεθος καρχαρία, υπόσχομαι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Melafix θα βρεις σε καταστηματα με ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα το melafix και πρόσθεσα τις σταγόνες όπως έλεγε. Wish me luck....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...