Jump to content

Τί μπορώ να βάλω...;;;


stormtrooper

Recommended Posts

Σήμερα απέκτησα ένα νέο ενυδρείο περίπου 120L. Αν και νέος στα ενυδρεία, ανακάλυψα τις "κλίσεις" μου στα είδη ενυδρείων και ψαριών: Μου αρέσουν τα φυτεμένα, τρελαίνομαι για pleco και θέλω να ασχοληθώ με Piranhas.

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Ποιες από τις "κλίσεις" μου μπορεί να πραγματοποιηθεί στο νέο ενυδρείο; Ξεκινάμε φυσικά με τη βάση ότι θέλω πιράνχας.... Δεν ξέρω όμως αν τα λίτρα μπορούν να φιλοξενήσουν κάποιο όμορφο είδος πιράνχα είτε μεμονωμένο (αν είναι μοναχικό) είτε σε ομάδες (αν απαιτεί συντροφιά).

Παρακαλώ πολύ κατατοπίστε με...

ΥΓ: Σε ενυδρείο πιράνχας, μπορείς να βάλεις χέρι μέσα (πιθανή αλλαγή ντεκόρ κλπ);;;;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ενυδρειο αυτο ειναι οριακο για να φιλοξενησεις καποιο ειδος πιρανχα. στην περιπτωση σου θα σου προτεινα καποιο ειδος απο την οικογενεια serrasalmus (δες sanchezi) τα οποια ζουν μοναχικα. για πιρανχα κοπαδοψαρα δεν στο συνιστω εκτος αν εχεις αμεσες βλεψεις για μεγαλυτερο ενυδρειο. τα πιρανχα ερχονται οχι πολυ συχνα στην ελλαδα κ μονο καποιες εποχες του ετους. οχι οτι δεν θα βρεις... θα σε βοηθησω κ εγω!!! :bowdown:

οσο για αποριες οτι θελεις ρωτας αλλα ριξε μια ματια εδω κ οι περισσοτερες θα σου φυγουν....

http://www.aquascapeonline.com/prodList.as...p;idCategory=22

κ βεβαια χερια μπορεις να βαζεις. για ολα υπαρχει ο σωστος τροπος....

δινω λιγοτερο απο 1 στις 100 πιθανοτητες να σου επιτεθει καποιο σε κατασταση αιχμαλωσιας(ενυδρειο) αλλα αν γινει αυτο σιγουρα δεν θα ξαναβαλεις το χερι σου μεσα!!! μπορουν ευκολα να σου κοψουν κομματι.

ομως απο αυτα που ξερω αν βαλεις ολο το χερι μεσα για να κανεις κατι το πιο πιθανο ειναι να τρομαξει το ψαρι. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ Καλη επιλογη τα πιρανια.......... :rasp:

εγω απο τοτε που πηρα εχω κολησει για τα ΚΑΛΑ :bowdown::buttrock::buttrock:

Ειναι κ σκληρα ψαρια(αντεχουν τα παντα) Αποψη μου!!!!!!

Πανος........

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ενυδρειο αυτο ειναι οριακο για να φιλοξενησεις καποιο ειδος πιρανχα. στην περιπτωση σου θα σου προτεινα καποιο ειδος απο την οικογενεια serrasalmus (δες sanchezi) τα οποια ζουν μοναχικα. για πιρανχα κοπαδοψαρα δεν στο συνιστω εκτος αν εχεις αμεσες βλεψεις για μεγαλυτερο ενυδρειο. τα πιρανχα ερχονται οχι πολυ συχνα στην ελλαδα κ μονο καποιες εποχες του ετους. οχι οτι δεν θα βρεις... θα σε βοηθησω κ εγω!!! :bowdown:

οσο για αποριες οτι θελεις ρωτας αλλα ριξε μια ματια εδω κ οι περισσοτερες θα σου φυγουν....

http://www.aquascapeonline.com/prodList.as...p;idCategory=22

κ βεβαια χερια μπορεις να βαζεις. για ολα υπαρχει ο σωστος τροπος....

δινω λιγοτερο απο 1 στις 100 πιθανοτητες να σου επιτεθει καποιο σε κατασταση αιχμαλωσιας(ενυδρειο) αλλα αν γινει αυτο σιγουρα δεν θα ξαναβαλεις το χερι σου μεσα!!! μπορουν ευκολα να σου κοψουν κομματι.

ομως απο αυτα που ξερω αν βαλεις ολο το χερι μεσα για να κανεις κατι το πιο πιθανο ειναι να τρομαξει το ψαρι. :buttrock:

Πράγματι το Serrasalmus Sanchezi είναι υπέροχο ψάρι. Αλλά μήπως είναι λίγο μεγάλο; Διάβάζω πως φτάνει τα 18cm. Πιθανόν οριακά να μπει ως μόνο του... Αλλά θα είναι πράγματι μόνο του; Δεν θέλει παρέα; Δεν μπαίνει τίποτα άλλο (γατόψαρο, σαλιγκάρια;;:buttrock:. Από φυτά;

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

για πιρανχα το συγκεκριμενο ειναι απο τα μικροτερα. κ ομορφο οπως ειπες...

για αλλα ψαρια δεν το προτεινω. αλλα καποια μεγαλωσωμα pleco κ καποια γατοψαρα με σκληρο δερμα/λεπια ισως εχουν θεση σε τετοιο ενυδρειο αρκει να βρισκονται απο πριν μεσα κ να βρεις το πιρανχα σε μικρο μεγεθος μεχρι να τα σηνυθισει. καλυτερα τα σαλιγκαρια. οχι οτι δεν μπορει να τα σκοτωσει.

απο φυτα βαζεις λιγα αθεκτικα στο λιγο φως γιατι τα πιρανχα δεν γουσταρουν το πολυ. με λιγες valisneries k anubies κ σε συνδυασμο με καποια ξυλα θα κανεις ενα πολυ ομορφο σκοτεινο τροπικο ενυδρειο κ τα ψαρακι σου θα ειναι ευτυχισμενο.

ξαναλεω ειναι σημαντικο να βρεις μικρο πιρανχα (παντα για τα serrasalmus μιλαμε) γιατι κ θα προσαρμοστει πιο ευκολα κ δεν μεγαλωνουν γρηγορα. ετσι αν θελξσεις στο μελλον θα εχεις αρκετο χρονο να του ετοιμασεις κ να του προσφερεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου... :buttrock:

Όταν με το καλό ξεκινήσω το στήσιμο θα ποστάρω και φωτογραφίες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

με το καλο αλλα καλυτερα την ιδεα με το δευτερο ψαρι μην το δοκιμασης ,ειλικρινα δεν πιστευω να τα παει καλα με αλλο ψαρι

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...