Jump to content

Akouste K Peite M!!!!


clownfish

Recommended Posts

gia sas mias k eimai kainourgios st site sas k sxetika mikros <<15 xronon>>tha hthela n sas pw kapia pragmata g tn agaph m g t psaria k tn thalassa genikotera...apo mikros o pateras m m eperne mazi t sto psarema m petonies kalamia psarodoufeka k apo persi m mpoukales k twra eimai sto <<open sea>>stadio g osous xeroun!!!!!!!!!!!!fetos hthela n asxolhthw m ta enydreia etsi k ekana epsaxa g ena kalo site g plhrofories k ena kalo magazi g agores entaxei einai ligo akriva t pragmata alla t n kanoume einai A poiothtas t perissotera tous.etsi xwris distagmo phga sena pet shop sta meteora thessalonikhs opou k menw[<<ena arketa kalo magazi>>xwris na thelw n kanw diafimhsh]k agorasa 1 megalh guala petres ena pseftiko fyto m vraxo k 1 monomaxo meta apo 1 vdomada phga k agorasa k 1 thylikia omws arxisan n tsakonontai k o arsenikos n tn tsimpaei sta pterigia eno xerw vasika diavasa oti an valeis ena arseniko m 1 thyliko den malonoune k meta evala tn thylykia s ena megaaalo pothrh......twra omws thelw n parw ena enydreio sxetika megalo 60X35X38 k mesa tha valw amo zwntana fyta krypsones vraxotopo afisa sto pisw meros t enydreiou thermostath k filtro t lete............................??????

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες φιλε. :bowdown:

Καλη συνεχεια με τα χομπυ σου.

Απ'οτι καταλαβες δεν σημαινει οτι διαβαζουμε στο ιντερνετ ειναι και σωστο.

Γι'αυτο θα σου προτεινω να κανεις αυτο που εκανα και γω και ετσι δεν συναντω προβληματα.

ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ.

Κανει search στο google για καθε πληροφορια που θελεις.

Καποια στιγμη θα ξεχωρισεις τις αξιοπιστες πηγες.

Μη μενεις στη πρωτη πληροφορια που μπορει να σε ικανοποιει κιολας.

Δηλαδη εχεις ενα ενυδρειο μικρο χωρις φιλτρο και θελεις να βαλεις μερικα ψαρια.

Διαβαζεις καπου οτι μπορεις να το κανεις και μενεις σε αυτο.

Αυτο ειναι το λαθος που κανουν πολλοι, και εγω το εκανα στην αρχη.

Οπως καταλαβες οι μονομαχοι ζουν τελειως ΜΟΝΟΙ τους, ειτε αρσενικοι ειτε θηλυκοι.

Θελουν την περιοχη τους και οποιος μπει μεσα, γινεται μαχη.

Υπαρχουν μερικες περιπτωσεις που δεν μαχονται, αλλα και παλι καποια στιγμη θα φανουν τα κακα αποτελεσματα με αρρωστιες ή ελλατωση του μεσου ορου ζωης τους, αφου θα ζουν σε συνεχη κατασταση φοβου και αγχους απο την παρουσια αλλου ανταγωνιστικου ψαριου.

Επισης χρειαζονται θερμαντηρα (για να ζεσταινει το νερο στους 26C, φιλτρο και στρωσιμο του, για να ανταπεξερχεται στους ρυπους (τροφες που δεν τρωγονται, κακα του ψαριου κλπ)

Ψαξε σχετικες πληροφοριες για Στρωσιμο του ενυδρειου, Φιλτρο, κλπ

Για το ψαρι παρε μερικα links για το profil του και τις απαιτησεις του σε συνθηκες νερου, θερμοκρασια κλπ

http://www.theaquariumwiki.com/Betta_splendens

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/545.htm

http://www.fishlore.com/Profiles-Betta.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Siamese_fighting_fish

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm

Διαβασε και εδω γενικες πληροφοριες, στρωσιμο κλπ

http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

Καλη συνεχεια. :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω φιλε μου 15 χρονων ειμαι...Σιγα σιγα θα σου γινει τρελα...Και εγω ψαρευα και μου αρεσαν οι καταδισεις

Εχω και παραθαλλασιο χωριο που παω για 3 μηνες το καλοκαιρι και τωρα ειμαι κολημενος με το θαλασσινο μου ενυδρειο...

Οσο για το ενυδρειο που σκεφτεσε να παρεις σου προτινω να παρεις οσο πιο μεγαλο μπορεις γιατι σε κανα 3μηνο θα θες μεγαλητερο...

Link to comment
Share on other sites

καλως ηλθες,ελπιζω τις μπουκαλες να μην τις χρεισιμοποιεις για υποβρυχιο ψαρεμα ετσι???

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

file m ts mpoukales ts xreisimopoiw g ypovrixio psarema dax xerw oti n skotwneis psaria dn einai k t kalutero alla.........skepsou t san xompy!!!!!

Link to comment
Share on other sites

βαση νομου,απαγορευεται το υποβρυχιο ψαρεμα με μπουκαλες,καλο θα ηταν να το αποφευγεις.Μονο οικολογικη ζημια κανεις.Το hobby σου ειναι κατι το οποιο βασιζετε στην φυσικη κατασταση του ανθρωπου.Βουταω απο 9 χρονων και τα σωστα μου τα εχει περασει παππους-πατερας-εγω.Το λιμενικο επισης δεν συνχωρει τετοιου ειδους ψαρεμα.Δεν στην λεω,απλως προσπαθησε να καταλαβεις τι κακο κανεις στην οικολογια της θαλασσας.Οπως επισης και το νυχτερινο υποβρυχιο κυνηγι.Λαθος!ξανασκεψου το λιγο αν θελεις,ετσι ειναι το hobby σωστο.

Link to comment
Share on other sites

:) Φίλε clownfish

Για να μην χανεσε σε πολλα λινκ και μια και γράφτηκες στο δικο μας φόρουμ σε ενημερώνω οτι στο Aquazone έχουμε ειδική κατηγορία γι αυτά τα ειδή ψαριών , που συζητάμε οτι θέλουμε σχετικά .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=22

Link to comment
Share on other sites

...σε ενημερώνω οτι στο Aquazone έχουμε ειδική κατηγορία γι αυτά τα ειδή ψαριών , που συζητάμε οτι θέλουμε σχετικά .

:)

Εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

:) στο ΑΖ
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στο ΑΖ :(

Αν μπορεις γραφε ελληνικα γιατι βγαλαμε τα ματια μας :);):thumbup:

Φιλικα Πανος.............

Link to comment
Share on other sites

entaxei xerw alla........τελωσπαντον δεν ειναι αυτο το θεμα μας ευχαριστω ολους σας για τ καλοσορισμα σας!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

file m ts mpoukales ts xreisimopoiw g ypovrixio psarema dax xerw oti n skotwneis psaria dn einai k t kalutero alla.........skepsou t san xompy!!!!!

Φίλε Clownfish καλώς ήρθες! Εύχομαι ανα συνεχίσεις δυνατά ! :)

Τώρα, αυτό που λες για τις μπουκάλες δεν θα στο αφήσω ασχολίαστο : Κι΄εγώ κάνω υποβρύχιο ψάρεμα με ελεύθερη κατάδυση φυσικά και αυτό το μύνημα περνάω στο γιο μου που ψαρεύουμε μαζί. Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο venom σ΄αυτά που γράφει και για να καταλάβεις τη διαφορά στην αντίληψη και την προσέγγιση στο άθλημα εμείς ΚΥΝΗΓΑΜΕ υποβρύχια , δεν ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ψάρια. Ελπίζω να έγινα κατανοητός...

:bigemo_harabe_net-180::rasp::D:angry2::angry2:

Αυτά, και για να μην παρεξηγηθώ, το καλωσόρισμα στο χόμπυ είναι ειλικρινές ;):thumbup::( Welcome!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Clownfish καλώς ήρθες! Εύχομαι ανα συνεχίσεις δυνατά ! :)

Τώρα, αυτό που λες για τις μπουκάλες δεν θα στο αφήσω ασχολίαστο : Κι΄εγώ κάνω υποβρύχιο ψάρεμα με ελεύθερη κατάδυση φυσικά και αυτό το μύνημα περνάω στο γιο μου που ψαρεύουμε μαζί. Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο venom σ΄αυτά που γράφει και για να καταλάβεις τη διαφορά στην αντίληψη και την προσέγγιση στο άθλημα εμείς ΚΥΝΗΓΑΜΕ υποβρύχια , δεν ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ψάρια. Ελπίζω να έγινα κατανοητός...

:bigemo_harabe_net-180::rasp::D:angry2::angry2:

Αυτά, και για να μην παρεξηγηθώ, το καλωσόρισμα στο χόμπυ είναι ειλικρινές ;):thumbup::( Welcome!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οκ οι γνωμες σας σεβαστες αλλα μ τ ενυδρειο που θελω να κανω τ λετε?????????????πειτε μου και σεις καμια ιδεα για τ τι μπορω να βαλω μεσα!!!!!!!!!!! :);):thumbup:στο πρωτο μου αρθρο σας ειπα τς ιδεες μου εσεις τ λετε πειτε καμια σχετικη γνωμη............γιατ εχω λιγο μπερδευth :(:bigemo_harabe_net-180::rasp: !!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

Βάλε post στην κατηγορία αρχάριοι γλυκού νερού και θα πάρες όλες τις απαντήσεις. Αλλά προπαντός διάβασε πολύ, στο Aquazone υπάρχει άφθονο υλικό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...