Jump to content

Νεο-ν-Δισκο-ενυδρειο!!!


antonis t83

Recommended Posts

εβγαλα ολα τα neon και τα 2 απο τα 3 clown!

ο αλλος την ψιλιαστηκε.....

πολυ καλη η παγιδα πραγματικα.

μεχρι κ οι δισκοι προσπαθουσαν να μπουν απο την τρυπα να πανε στην τροφη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο αλλος την ψιλιαστηκε.....

Θα την πατήσει κι αυτός που θα πάει... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - chrisx
Link to comment
Share on other sites

Κατ’ αρχήν να σε συγχαρώ και εγώ με τη σειρά μου αγαπητέ Αντώνη, για το τέλειο, αισθητικό και λειτουργικό, αποτέλεσμα του ενυδρείου σου. Να το χαίρεσαι!!

Θέλω να αναφέρω κάποια παράδοξα, μιας και εγώ ασχολούμαι με δίσκους και ελαφρά φυτεμένα ενυδρεία.

Εδώ και χρόνια φιλοξενώ μαζί με τους δίσκους μου δύο είδη κοπαδόψαρων, Cardinal και Red nose. Αρχικά έβαλα από μία δεκάδα. Μετά από 9 περίπου χρόνια λειτουργίας των ενυδρείων μου, έχω προσθέσει αρκετές δεκάδες Cardinal, μετά από την σταδιακή εξαφάνιση των αρχικών. Αντίθετα τα Red nose παρέμεινα τα αρχικά χωρίς να κάνω καμία προσθήκη. Σήμερα υπάρχουν στο ενυδρείο μου 4 από αυτά τα οποία έχουν κλείσει 9 (!!!) χρόνια ζωής, παρόλο που αναφέρεται ότι η ζωή τους δεν ξεπερνάει τα 3.

Στην τελευταία ανανέωση του κοπαδιού των Cardinal, που έγινε τέλος άνοιξης αρχές καλοκαιριού, διαπίστωσα ότι ανάμεσα στο κοπάδι, υπήρχε και ένα neon.

Μετά το καλοκαίρι και με θερμοκρασίες 30+, όλα τα Cardinal εξαφανίστηκαν εκτός του neon, το οποίο σήμερα κολυμπά υγιέστατο και μόνο στο ενυδρείο μου.

Το πρόβλημα με τους Clown το είχα και εγώ αρχικά. Όταν ήταν μικροί ήταν πολύ χαριτωμένοι. Όταν όμως μεγάλωσαν, άρχισαν τα προβλήματα. Εκτός του ότι ήταν υπερκινητικοί, παρατήρησα ότι ροκάνιζαν τα φύλα των Κρυπτοκορίνων ,άλλο παράδοξο, που δεν θα το πίστευα αν δεν το έβλεπα και το άκουγα. Αναγκάστηκα να τους απομακρύνω, με τη βοήθεια της γνωστής ψαροπαγίδας.

Τους αντικατέστησα με 4 sidthimunki dwarf loach και 6 culli. Εξαιρετικά φιλήσυχα ψαράκια, διακριτικά, χωρίς να προβληματίζουν με την παρουσία τους και χωρίς να καταστρέφουν γόνο, όπως μωρά ancistrus ή μωρά δίσκων. Αντίθετα κάνουν εξαιρετική δουλειά στον έλεγχο του πληθυσμού των σαλιγκαριών.

Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω, αν η πλούσια βλάστηση, χωρίς μεγάλες κενές επιφάνειες άμμου, δεν δυσκολεύουν τους δίσκους στη λήψη τροφής, αφού είναι υποχρεωμένοι να λαμβάνουν αποκλειστικά αιωρούμενη τροφή, ενώ εμποδίζονται να βόσκουν στον πυθμένα, που αποτελεί και ιδιαίτερη φυσική τους συνήθεια, αλλά και τον καλύτερο τρόπο λήψης του μεγαλύτερου μέρους της τροφής τους.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Νικο σ'ευχαριστω! ειναι πολυ σημαντικα αυτα που γραφεις!

η εμπειρια ειναι η μεγαλυτερη "γνωση" τελικα... :thumbup:

κ εγω το καλοκαιρι για περισσοτερο απο 1 μηνα κ πριν βαλω τα ανεμιστηρακια ειχα 32 βαθμους στο ενυδρειο κ δεν εχασα κανενα neon αλλα κ κανενα φυτο!

μετα απο ενα χρονο (χθες) και με θερμοκρασιες σταθερα 28+ εβγαλα τα neon και ειδα οτι εχασα μεσα σ'αυτο το χρονο τα 10 απο τα 40 neon. μου φαινεται φυσιολογικος αριθμος..

απο την αλλη, οι clown μου εκαναν τρυπες στους πλατυφιλους εχινοδορους εκτος του οτι αγχωναν τους δισκους στο φαγητο.

δεν υπηρχε περιπτωση να πεσει κατι κατω για να βοσκησουν...

κ οπως ειπα κ τα sae δεν εκαναν κ κατι ιδιαιτερο με την αλγη αφου ηταν μονιμως χορτατα..

κ κατι τελευταιο... το ενυδρειο εγινε ζουγκλα επειδη οταν εβαλα τους δισκους δεν ηθελα να τους στρεσαρω με κλαδεματα κτλ.

ετσι αφηνοντας το αρκετο καιρο ειχα αυτο το αποτελεσμα.

εκτοτε επιμελουμε ευλαβικα την κομη του :thumbup::thumbup: κ εχω φροντισει να υπαρχουν μερη για βοσκη που απο εδω κ περα θα τους ειναι χρησιμα μιας κ λειπουν οι clown απο μεσα..

σκεφτομαι για ενα κοπαδακι corys.

εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

...σκεφτομαι για ενα κοπαδακι corys.

εχετε να προτεινετε κατι αλλο?...

Σου πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου,να το χαιρεσαι! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου,να το χαιρεσαι! :thumbup:

ευχαριστω!

Νικο ποτε δεν εβαλες cory?

τωρα που αραιωσε το ενυδρειο κ για την αλγη στα τζαμια θα ηθελα καποιο πλεκο που να μην μεγαλωνει πολυ κ να μην μου καταστρεφει τους εχινοδορους...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!

Νικο ποτε δεν εβαλες cory?

τωρα που αραιωσε το ενυδρειο κ για την αλγη στα τζαμια θα ηθελα καποιο πλεκο που να μην μεγαλωνει πολυ κ να μην μου καταστρεφει τους εχινοδορους...

Μήπως θέλεις Apple Snails???? Ξέρω κάποιον που τα δίνει με το κιλό :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θέλεις Apple Snails???? Ξέρω κάποιον που τα δίνει με το κιλό :thumbup:

[/quote

υποψιαζομαι ποιος ειναι....!

απλα δεν μπορω να φανταστω το ενυδρειο μου γεματο apple snails κ να μην μπορω να τα βγαλω κ να βαζω παλι τα clown μεσα!!!!!

αν μπορεις να τα στειρωσεις θα ηθελα 3-4!!!

Link to comment
Share on other sites

Ok, οπότε αυτά που θα δώσω σε σένα θα πρέπει πρώτα να τους κόψω τα !%@$#@!^@!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μετα απο τις αλλαγες που εκανα στη συνθεση του ενυδρειου μου εχουμε:

6 δισκους

25 ροδοστομα

10 albino corydoras

3 sae

κ μερικες "βιαστηκες" φωτο απο τους δισκους μου...

post-6112-1237845983_thumb.jpg

post-6112-1237846033_thumb.jpg

post-6112-1237846094_thumb.jpg

post-6112-1237846151_thumb.jpg

post-6112-1237846208_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι τα "μπιφτεκοψαρακια" :rasp: ....σου Αντωνη! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι τα "μπιφτεκοψαρακια" :P ....σου Αντωνη! :rasp:

XaXaXa

Πολυ ωραιοι!!!!

Μπραβο!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια ειναι τελειοοοοοοο :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αντωνιε τωρα την ειδα την ζουγκλα σου!

Πολυ καλο το ενυδρειο σου!!!

Το μαυρο υποστρωμα το ειχα δοκιμασει και`γω και ειδα οτι οι δισκοι ειχαν σκουρηνει απιστευτα.Αλλα οταν θελεις μονο malboro ή pigeon τοτε εχει ωραιο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια!

μπορει να μην ειναι ενας μικρος βιοτοπος, αλλα αυτη η αντιθεση στα χρωματα ειναι υπεροχη!!

μαυρο χαλικι, πρασσινα τα φυτα, πορτοκαλοκοκκινοι δισκοι, πανεμορφα ροδοστομα....

μεχρι κ τα ασπρα corydoras φαινονται πανεμορφα μεσα σε αυτη την αντιθεση!!!

Υ.Γ. βεβαια γουστα ειναι αυτα... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα δικα μου γουστα καθως και την αποψη μου τα γνωριζεις, θα αποφυγω να τοποθετηθω δημοσιως.- :rasp::rasp:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα δικα μου γουστα καθως και την αποψη μου τα γνωριζεις, θα αποφυγω να τοποθετηθω δημοσιως.- :rasp::rasp:

Αν τα δισκια ζουνε καλα,μεγαλωνουν κτλ δε νομιζω οτι το χωμα παιζει τοσο σημαντικο ρολο!!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα δισκια ζουνε καλα,μεγαλωνουν κτλ δε νομιζω οτι το χωμα παιζει τοσο σημαντικο ρολο!!

Δεν νομιζω να ειναι το "προβλημα" του τσεκουρατου το χαλικι. :rasp:

Ετσι οπως τον "κοβω", αν δεν ειχε τους δισκους το ενυδρειο, θα τους αρεσε πολυ και δεν θα ειχε καμια αντιρρηση. :rasp:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι το "προβλημα" του τσεκουρατου το χαλικι. :rasp:

Ετσι οπως τον "κοβω", αν δεν ειχε τους δισκους το ενυδρειο, θα τους αρεσε πολυ και δεν θα ειχε καμια αντιρρηση. :rasp:

Ο τσεκουρατος εχει προβλημα με οποιον εχει δισκους.....και οι λογοι ειναι προφανεις, που δεν παιρνει δημοσια θεση οπως λεει....

Link to comment
Share on other sites

Ο τσεκουρατος εχει προβλημα με οποιον εχει δισκους.....και οι λογοι ειναι προφανεις, που δεν παιρνει δημοσια θεση οπως λεει....

μμμ πολυ αρπαγμενο σε βρισκω :rasp:

το "προβλημα" πιστευω οτι ειναι οι δισκοι να βρισκονται σε τοσο φυτεμενο ενυδρειο :rasp:

Link to comment
Share on other sites

να κανουμε ενα γκαλοπ.

με τι εχει προβλημα ο τσεκουρατος?

1)με το μαυρο χαλικι?

2)με το φυτεμενο ενυδρειο?

2)με το χρωμα των δισκων?

4)με τα albino cory?

5)με οποιον εχει δισκους?

6)με οποιον δεν εχει δισκους?

απαντηστε κ κερδιστε ενα αυτογραφο μου!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

μμμ πολυ αρπαγμενο σε βρισκω :rasp:

το "προβλημα" πιστευω οτι ειναι οι δισκοι να βρισκονται σε τοσο φυτεμενο ενυδρειο :rasp:

Κοιταξε φιλε delta αρπαγμενος δεν ειμαι με κανεναν αφου δεν ξερω προσωπικα κανεναν απο το φορουμ.Η γενικοτητα που χρησιμοποιω για τον φιλο τσεκουρατο ειναι απο αυτα που γραφονται και ιδιαιτερα ο τροπος προσεγγισης του σε καθε προβλημα. Στην ερωτηση που θετει ο καθενας, η διαθεση του (μπορει σιγουρα )να ειναι να βοηθησει αλλα με λαθος χειρισμο του λογου και του τροπου φαινεται ειρωνικος ξερολας εγωιστης.Αυτη την εντυπψση μου δινει εμενα κρινοντας παντα μεσω Η/Υ και οχι απο προσωπικη μου γνωριμια που εσεις υπερασπιζεστε εχοντας γνωριστει φανταζομαι!!! Επισης το προβλημα που εντοπιζω εγω προσωπικα ειναι οτι οι wild discus (και ολα τα αγρια ειδη που αποτελουν τα οικοσυστηματα)θα πρεπει να μεινουν στην αμαζονια και οχι στα ενυδρεια μας!!!!!!!! Που κατα καιρους διαβαζω καποια αρθρα για ψαριες 500 κμματια 600 κομματια ΑΦΑΝΙΣΜΟς Αλλο προβλημα που εντοπιζω επισης πολυ σοβαρο ειναι η αναγνωριση των δικων μας λαθων στο χομπι που επιλεξαμε ως λατρεις της φυσης!!! Γιατι των αλλων με ευκολια βλεπουμε τα δικα μας οχι? Με τα υπολοιπα προβληματα 1)με το μαυρο χαλικι?

2)με το φυτεμενο ενυδρειο?

2)με το χρωμα των δισκων?

4)με τα albino cory?

5)με οποιον εχει δισκους?

6)με οποιον δεν εχει δισκους? Ρωτηστε τον ιδιο Τσεκουρατο και παρτε απο αυτον ΑΥΤΟΓΡΑΦΟ και οχι απο τον Αντωνη :P:rasp::thumbup::thumbup: Αντωνη ζηλευεις???????? Κλεβεις τη δοξα του τσεκουρατου? Νικο θα πρεπει να αλλαξεις ονομα στο φορουμ, το discus fun πρεπει να το καταργησεις...... :excl::excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

... Επισης το προβλημα που εντοπιζω εγω προσωπικα ειναι οτι οι wild discus (και ολα τα αγρια ειδη που αποτελουν τα οικοσυστηματα)θα πρεπει να μεινουν στην αμαζονια και οχι στα ενυδρεια μας!!!!!!!! Που κατα καιρους διαβαζω καποια αρθρα για ψαριες 500 κμματια 600 κομματια ΑΦΑΝΙΣΜΟς ....

μην εισαι σιγουρος γι'αυτο :rasp:

Link to comment
Share on other sites

μην εισαι σιγουρος γι'αυτο :rasp:

ΜΑΚΑΡΙ να εχω ΑΔΙΚΟ αλλα η ιστορια δειχνει οτι οπου ο ανθρωπος βαζει το χερακι του γινεται ζημια και οταν γινεται τετοιο μαζικο πεσιμο το ΤΕΛΟΣ ειναι αναποφευκτο και η καταστροφη θαλασσων λιμνων ποταμων ειναι Δεδομενη οποτε ποσο λαθος ειμαι φιλε delta?Το να εθελοτυφλουμε επειδη ισως καπου καποιοι να βολευονται δεν ειναι και οτι καλυτερο για εμας και τη φυση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...