Jump to content

Hello


LiXoR

Recommended Posts

Για χαρα!

Με λενε Μαρκο Ειμαι 28 ετων και ξαναμπενω στο Τριπακι Ενυδρειο κτλ μετα απο μια απουσια αρκετα μεγαλη.

Το 1999 μεχρι και το 2001 που ζουσα λογω σπουδων στον Καναδα ειχα παρει ενα Ενυδρειο 1.20Χ80Χ80 cm και μου κανανε παρεα 6 ωμορφα πιρανχας

amazon-animals-piranha.jpg

απο τα οποια μεινανε τα 4 εν ζωη λογου οτι χαλασε ο θερμοστατης στον ρυθμιστη θερμοκρασιας και τα αλλα δυο βρασανε στην κυριολεξια μεσα σε ενα βραδυ :thumbup:

Φευγοντας για Ελλαδα τα χαρισα σε εναν φιλο που ειχε και αυτος το μικροβιο αλλα δεν αντεξανε και πολυ αποτι εμαθα...

Με τον ερχομο μου ελλαδα ο αδελφος μου αγορασε για την Οικογενιακη επιχειρηση μας ενα ενυδρειο 200 x 80 x 85 cm το οποιο φιλοξενισε 16 ωμορφα Koi για 5 χρονια

(2x Kawarimono Shiro Muji, 3x Kohaku Sandan, 1x Showa Maruten, 1x Kawarimono Benigoi, 2x Bekko Aka,

3x Hikarimoyo Yamatonishiki 4x Kohaku Menkaburi)

Περυση Πουλισαμε την Οικογενιακη Επιχειρηση μαζι και το ενυδρειο αφου ηταν χωμενο μεσα στον τοιχο...

και τωρα Ψαχνομαι για ενυδρειο για το σπιτι :)

Δεν εχω αποφασισει ουτε μεγεθος, ουτε σχημα, ουτε τι θα φιλοξενησει ;)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες Μαρκο καλο διαβασμα και καλη διαμονη ! :)

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

καλώς μας ήρθες!

Εγω τον τελευταίο καιρό ψάχνομαι για να δώσω τα ΚΟΙ που έχω (το ένα είναι shanke showa περίπου 20-25 εκ και τα άλλα δύο ένα χρυσό και ένα ασημένιο καθώς και ένα πορτοκαλί, επίσης και δύο χρυσόψαρα ryunkin veiltail & albino comet έχω βάλει αγγελία γιατί πρέπει να πάνε σε λίμνη ή σε περισσότερα λίτρα τώρα που μεγάλωσαν. Αν φτιάξεις ενυδρείο με koi στείλε πμ.

Link to comment
Share on other sites

Μαλον θα φτιαξω στον Κηπο μου Λιμνη καταραχτες και ολλα τα σχετικα, εχω γυρω απο το σπιτι μου χωραφι 1150 μετρα με 16 ελιες και αφου θα βαλω γκαζον και τα σχετικα, σκευτικα μια λιμνουλα θα ητανε οτι πρεπει.

Το συζηταω και με την συζηγο τωρα απλα επιδη εχω ενα παιδακι 18 μηνων θα πρεπει να κανω κατι ωστε να μην ειναι επικυνδινο...

Θα ηθελα αγρια ψαρια :) αλλα δεν θα το ρισκαρω για το παιδι.

Μπορει παλι koi. δεν ξερω κανω ερευνα...

Το σπιτι τελειωνει Τον Σεπτεμβριο μεχρι τοτε θα πρεπει να βγαλω ενα σχεδιο να τραβηξω Ηλεκτρολογικα και υδραβλικα απο την αρχη οστε να μην τα εχω μετα. πριν γινει η εξωτερικη διαρυθμιση του κηπου.

Χρειαζεται να βγαλω καμια αδεια? ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!! Απ΄ όσο γνωρίζω δεν χρειάζεται ειδική άδεια για λιμνούλα. Εξαρτάται βέβαια και από τα λίτρα... Αλλά νομίζω ότι αν δεν πας σε μέγεθος ΄΄πισίνας΄΄ δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

:)

Θα ηθελα αγρια ψαρια ;) αλλα δεν θα το ρισκαρω για το παιδι.

τι εννοείς ;

Link to comment
Share on other sites

:)

τι εννοείς ;

O Γιος μου ειναι παρα μα παρα πολυ ενεργητικος/ατακτος/σκανδαλιαρης και γενικα πρεπει να εισαι απο πανω του 24/7 !

αλλο να βαλει τα χερια του μεσα σε λιμνη με Koi και αλλο να τα βαλει σε λιμνη με +10 red belly's ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...