Jump to content

Νεο ξεκινημα!!!


deJean

Recommended Posts

Σημερα μετα την αγορα του καινουριου μου φιλτρου εγιναν πολλεεεεςςςς αλλαγες, μου την εδωσε και το ξυλωσα και ξεκιναω απο την αρχη μετα απο ενα χρονο...

Εξοπλισμος

-Φιλτρο Eheim 2213

-Θερμαντιρας Sera 50W

-Φωτισμος 1xSera Daylight 18W

-Ανεμηστιρακια 2x12cm

Διακοσμιση

-5 κιλα σκουρο και 5 κιλα λευκο φυσικο χαλικι

-2.5 κιλα JBL AQUABASISplus

-μερικα φυτα και απο εβδομαδα περισσοτερα... :)

post-4887-1213475016_thumb.jpg

post-4887-1213475030_thumb.jpg

post-4887-1213475044_thumb.jpg

post-4887-1213475058_thumb.jpg

post-4887-1213475127_thumb.jpg

post-4887-1213475143_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - deJean
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μ'αρέσει και πιστευω και η συνέχεια θα είναι super.

Μια ερώτηση, το νερό είναι κάπως θολό όπως όταν προτοξεκινάμε ένα ενυδρείο, μήπως βιάστηκες λίγό;

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου λυπαμαι, αλλα λαθος ξαναξεκινημα εκανες. Σε 60 λιτρα μονο, δεν μπαινει Κλοουν (θα πρεπει κανονικα να ειναι σε κοπαδι 6-8 ατομων), οπως και ο Frenatus (μαθε και για το τελικο μεγεθος αυτων των ειδων), παρεα με πλατυ που χρειαζεται διαφορετικες συνθηκες νερου, απο τα αλλα δυο ειδη. Και μαλλον θα συμφωνησω με αυτο που γραφτηκε απο πανω ............μηπως βιαστηκες λιγο;;;;;

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ξερω!!!

Αλλα αν το αφηνα ετσι οπως ηταν δεν θα εμενε τπτ ζωντανο ειχα 4 clown και εμεινε ενα και το red shark τα εχω πανω απο 2 μηνες και δεν εχουν προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω!!!

Αλλα αν το αφηνα ετσι οπως ηταν δεν θα εμενε τπτ ζωντανο ειχα 4 clown και εμεινε ενα και το red shark τα εχω πανω απο 2 μηνες και δεν εχουν προβλημα

Τα ρωτησες και στο ειπαν, η το λες αυθαιρετα;;; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τα ψαρια σου ειναι στρεσαρισμενα περα απο την αλλαγη και απο το οτι δεν εχουν καπου να κρυφτουν.

Σε συνδιασμο με το λευκο υποστρωμα και τη λαμπα απο πανω τους σιγουρα νιωθουν λες και ειναι σε βιτρινα μαγαζιου!

Κανε κατι γιαυτο κυριως. Οσο για το κλοουν τωρα εχεις δικιο ισως δεν εχει προβλημα, αργοτερα ομος θα εχει και αυτος και κυριως τα υπολοιπα ψαρακια σου απο αυτον.

Παντως ειναι καλη η προσπαθεια σου οποτε συνεχισε ετσι για να το κανεις ακομη καλυτερο..!

Link to comment
Share on other sites

ωντος τωρα μπορει να μην εχουν προβλημα αλλα σε λιγο καιρο θα εχουν..Και ο πλεκο δεν ειναι για τοσο μικρα ενυδρεια λογο των μεγαλων αποβλητων του και το μεγεθος που φτανει..Ο κλοουν μπορει να γινει μεχρι και 30 ποντους και θελει 2μετρο ενυδρειο επισης πρεπει να ζει σε ομαδα πανω απο 6 και θελει κρυψωνες οπως και το υποστρωμα πρεπει να ειναι αμμος για να μην τραυματιζονται τα ευαισθητα μουστακια τους..Επισης και ο frenatus θα εχει προβλημα..

Το ενυδρειο ειναι πολυ ομορφο αλλα θελει μερικες αλλαγες στο θεμα των ψαριων

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια φιλε μου,σωστες οι πιο πανω παρατηρησεις....

Link to comment
Share on other sites

:blink:dsc01821nk5.th.jpg dsc01822gg5.th.jpg dsc01823gn1.th.jpg

Μερικες αλλαγες!!!!

Έγινε επεξεργασία - deJean
Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbdown: Μπραβο οσο παει το κανεις ολο και πιο ομορφο το ενυδρειο σου..Συγχαρητιρια λοιπον!!Ειναι ιδεα μου ή εδωσες τον πλεκο και τον κλοουν??..Τον frenatus τον βλεπω στην πρωτη φωτο βασικα την ουρα του βλεπω :blink::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω δωσει τπτ ειδηκα τον pleco τα αλλα το σκευτομαι αυριο θα παω να παρω neon, τα σκαλαρια ειναι εχθρικα? με guppy neon?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω δωσει τπτ ειδηκα τον pleco τα αλλα το σκευτομαι αυριο θα παω να παρω neon, τα σκαλαρια ειναι εχθρικα? με guppy neon?

Μην σκεφτεσε καν να βαλεις σκαλαρια στο ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο γι αυτα..Τα σκαλαρια πρεπει να ειναι σε ομαδες 7 ατομων περιπου και θελουν ενα ενυδρειο πανω απο 60cm υψος..Αν θες να εχεις ενα ζευγαρι τοτε τα λιγοτερα λιτρα για ενα ζευγαρι σκαλαριων ειναι 120λιτρα..Επισης θελει μαλακο και οξινο νερο..Και φυσικα δεν ταιριαζουν γκαππυ ή νεον με σκαλαρια..Τα σκαλαρια θα τραυματισουν ή θα φανε αυτα τα μικροσωμα ψαρακια ...Αν αφησεις τα πλατυ τοτε δεν μπορεις να βαλεις και νεον ειναι ασυμβατα στις τιμες του νερου που θελουν τα νεον θελουν μαλακο και οξινο νερο ενω τα πλατυ σκληρο και αλκαλικο νερο..

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Τα πλατυ ειναι τα πορτοκαλι που εχω ε? δεν θυμαμαι καθολου πως τα λενε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτα ειναι..Αν θες να αφησεις αυτα τοτε μπορεις να βαλεις και μερικα γκαππυ που ταιριαζουν απολειτα .. :blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και ηθελα να βαλω καμια 10ρια το πολυ νεον :thumbup: ...γκαππυ θα βαλω σιγουρα.. :blink:

Αλλα που μπορω να συνδιασω?με εντονα χρωματα και κινητικοτητα η κοπαδιαστα?

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτα που εχεις (δηλαδη τα πλατυ) γεννοβολανε με απιστευτους ρυθμους και αυτο σαν ιδεα μπορει να σου αρεσει τωρα, αλλα λιγο αργοτερα θα "τρεχεις".

2. Διαβασε και δωσε βαση στις συνθηκες που χρειαζονται τα ψαρια, πριν κανεις οποιαδηποτε αγορα. Ειναι κριμα να τα ταλαιπωρεις, γιατι σιγουρα θα αρρωστησουν και στο τελος θα πεθανουν. Ουτε εσυ θα ευχαριστιεσαι ενυδρειο ετσι, ουτε και τα ψαρια σου.

3. Την Ανουμπια που εχεις φυτεψει (αυτη στο κεντρο με τα μεγαλα σκουρα πρασινα φυλλα), πρεπει να της βγαλεις τον κορμο εξω απο το χαλικι η ακομα καλυτερα να την δεσεις με πετονια (και οι ριζες της θα κολλησουν) πανω στον κορμο, διαφορετικα θα σου χαλασει.-

4. Διαβασε και μαθε ποσα ψαρια χωρανε στα λιτρα σου και οταν βαζεις οποιοδηποτε ειδος, να σκεφτεσαι το τελικο του μεγεθος και οχι αυτο που αγοραζεις.-

5. Η επιτυχια ερχεται οταν βλεπεις τα ψαρια σαν ζωντανους και ενδιαφεροντες οργανισμους, οχι σαν ενα διακοσμητικο.

Φιλικα Νικος.- :blink:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Γεννοβολησαν πριν καιρο αλλα δεν εχω αλλο αρσενικο και τα χαρησα για αυτον το λογο μπορει να παρω ξανα αλλα μετα το καλοκαιρι...

Η ανουμπια εχει μακριες ριζες και ποιανει στο υποστρωμα αλλα θα την βγαλω λιγακι ποιο εξω... αυριο θα παρω και μερικα τεστ ποια ειναι απαραιτητα

Έγινε επεξεργασία - deJean
Link to comment
Share on other sites

Γεννοβολησαν πριν καιρο αλλα δεν εχω αλλο αρσενικο και τα χαρησα για αυτον το λογο μπορει να παρω ξανα αλλα μετα το καλοκαιρι...

Η ανουμπια εχει μακριες ριζες και ποιανει στο υποστρωμα αλλα θα την βγαλω λιγακι ποιο εξω... αυριο θα παρω και μερικα τεστ ποια ειναι απαραιτητα

Πολλες φορες δεν χρειαζετε αρσενικο γιατι τα πλατυ οπως και τα γκαππυ αποθηκευουν το γεννετικο τους υλικο και ετσι μπορουν να γεννησουν χωρις την παρουσια αρενικου 4-5 φορες ακομα σε 6 μηνες περιπου..

Τα πιο απαραιτητα τεστ ειναι:

ρΗ

GH (γενική σκληρότητα)

KH (ανθρακική σκληρότητα)

και:

NH3/NH4 (αμμωνία)

ΝΟ2 (νιτρώδη)

ΝΟ3 (νιτρικά)

Παρε υγρα τεστ καλυτερα ειναι πιο αξιοπιστα απο τα στικ..Παρε της Api..

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και πηρα για ΝΟ3 της Sera κυριος για να :thumbup: δω γιατι η αλγη εκανε παλι την εμφανιση της και ξεκινησα θεραπεια... και 8 αρσενικα guppy 2 θυληκα :blink: και 2 αρσενικα πλατυ αλλα δυστυχως ειναι ολα αρσενικα και αυτα που ειχα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - deJean
Link to comment
Share on other sites

:blink::thumbup::thumbup: Πηρες 8 αρσενικα γκαππυ και 2 θυλικα γκαππυ?και αλλα 2 αρσενικα πλατυ το εχεις παραγεμησει το ενυδρειο σου το ξερεις?Μετρα 1 εκατοστο ψαριου για 2-3 λιτρα νερου καθαρου νερου οχι μηκτα..Και επισης τα γκαππυ πρεπει να ειναι 1 αρσενικο προς 3 θυλικα για να μην στρεσαρονται τα θυλικα απο το συνεχεις κυνιγητο για αναπαραγωγη που κανουν τα αρσενικα
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχε αλλα θυληκα...

Ποσο πρεπει να ειναι το ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

1. Να πας πισω ολα τα αρσενικα αν δεν εχει αλλα θυλικα για να εισαι στο 1 αρσενικο προς 3 θυλικα αλλα και παλι θα ειναι μεγαλη πολυ μεγαλη η ιχθιοφορτιση σου οπως ειναι και τωρα.Αλλιως κρατα τουλαχιστον 1 αρσενικο με τα 2 θυλικα πιστευω να εμαθες να ξεχωριζεις τα αρσενικα απο τα θυλικα ειναι πολυ ευκολο..Θα σε δυσκολεψουν οι γεννες αν αφησεις εστω και 1 αρσενικο αλλα μην τα αφησεις και τα 8..

2.το ΝΟ3 καλα θα ειναι να ειναι 0

3.για να εχεις γεννες με μεγαλο ποσοστο επιζοντων πρεπει να εχεις αμωνια και νιτρικα στο 0..Αν σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη..

Μην ξεχνας 1 εκατοστο ψαριου =2-3 λιτρα νερου μηκτα ομως.Μην λες α εχω 60 λιτρα νερου ενυδρειο μηκτα και να μετρας απο εκει!! αφαιρεσε αρκετα λιτρα απο χαλικι,φιλτρο κλπ.

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο 50mg/l :blink: παρα πολλα ειναι!!!!!!

Τακτικες αλλαγες νερου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μερικες συχνες αλλαγες νερου,μειωσει του ταισματος και του αριθμου ψαριων οπως ελεγα πριν ..Τα νιτρικα ειναι τοσα πολλα γιατι εχεις υπεροβολικο αριθμο ψαριων υπαρχει περιπτωση και επειδη ταιζεις πολυ..Επισης μπορει το βιολογικο φιλτρο αν εχεις κατι βιολογικο μεσα δεν λειτουργει σωστα.Η κατασταση ειναι ηδη επικυνδινη ή θα γινει συντομα ..Ενα φαινομενο ειναι και η αλγη ..επισης τα νιτρικα ειναι δηλιτιριο για τα ψαρια

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...