Jump to content

Boyu Tl-550 New Reef


fbs

Recommended Posts

Ωραίο το αποτέλεσμα, αλλά θα σου προτείνω να κολλήσεις τα βράχια σε κάθε σημείο επαφής τους, ώστε να αποφύγεις τυχόν ατυχήματα στο μέλλον που θα υπάρχουν και κοράλλια πάνω τους

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραιο το αποτελεσμα...

ειναι ακομα νωρις αλλά να ξερεις οτι θα χρειαστεις και ενα test ασβεστιου...

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο!

Μια ερωτηση,οι koralia απο ebay ερχονται απο αμερικη?η απο ευρωπη?

στο λεω γιατι απο αμερικη η ταση τους ειναι 110βολτ

Ψαγμενο..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

κάπου θα έγραφε τη τάση λειτουργίας αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες όταν παράγγελνες ..

αν είναι 110 V υπάρχουν φτηνοί μετασχηματιστές για 220/110 V με θέση για αμερικάνικη πρίζα

ψαγμενο ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Οι Koralia είναι από Hong Kong και είναι 220V. Τώρα για βοηθήστε για το κόλλημα των βράχων. Βγάζω ξανά όλο το βράχο έξω και κολλάω ένα ένα κομάτι? και μετά μπλουμ? το αφήνω να στεγνώσει? ποια κόλλα? Βοήθεια γιατί αυτό δεν το έχω ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=produ...w&iden=1252

Μέσα υπάρχουν 2 υλικά σαν πλαστελίνη,.......Θα κόψεις 2 ίσες ποσότητες και θα τις πλάσεις πάρα πολύ καλά

Μετά θα παίρνεις λίγη λίγη ποσότητα και θα την κολλάς στα σημεία που πατάει ο ένας βράχος με τον άλλο

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους. Νεώτερα από το project. Εχτές μπήκε cleaning crew (Turbo snails & ερημίτες). Την Δευτέρα εκτός απρόοπτου θα μπουν και οι Koralia.

Εξακολουθώ και έχω φώτα σβηστά. Από μετρήσεις τώρα έχω τις παρακάτω εδώ και 1 εβδομάδα :

Nh3/Nh4 = 0 (Api test)

No3 = 20 (Api test)

No2 = 0 (Api test)

Kh = 12 (Tropic Marin test)

Ph = 8.0 (Ph μετρο)

Po4 = 0.01 (Tropic Marin test)

Sg = 1024 / 1025 (Refractometer)

Τι λέτε να προχωρήσω σε μια αλλαγή νερού? Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι είδα Nh3/Nh4 και No2 για 1 με 2 μέρες μόνο σε μικρές τιμές και μετά 0.

Το ενυδρείο τρέχει με ΖΒ από 1/7/08

Και 2 φωτό σημερινές

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

post-6709-1215864436_thumb.jpg

post-6709-1215864481_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνει και η Bison Epoxy Repair Aqua?

Την Bison Epoxy Repair Aqua μπορείς να την χρησιμοποιήσεις άφοβα, αλλά δεν έχει την ίδια πρόσφυση με τις ενυδρειακές.

Link to comment
Share on other sites

Η πορεία της αμμωνίας και των νιτρωδών, είναι φυσιολογική και δηλώνει την καλή ποιότητα του βράχου και τη σωστή τοποθέτηση.

Θα πρότεινα μια καλή αλλαγή νερού, για να μην σου ξεφύγουν πολύ τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Σήμερα ελπίζω να καταφέρω να βάλω τις koralia, και θα προχωρήσω σε μια αλλαγή νερού. Koralia (τύπου) έχω παραλάβει 2. Μια 3000l/h και μια 5000l/h. Να τις βάλω και τις δύο? να βάλω την 5000 μόνο? και που? Ανατάραξη έχω από το spray bar.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλό φθινόπωρο σε όλους. Επανέρχομαι έπειτα από περίπου 2 μήνες λόγω ενός σοβαρού οικογενειακού προβλήματος.

Τα νεώτερα τώρα. Την προηγούμενη Τετάρτη άρχισα να ανάβω τα φώτα μετά από στρώσιμο περίπου 2 μηνών. Η φωτοπερίοδος αρχικά ήταν 4 ώρες και σιγά σιγά έχει αυξηθεί στις 6. Την προηγούμενη Παρασκευή το απόγευμα έβαλα μέσα στο ενυδρείο τα πρώτα ψαράκια (δύο clown μικρούς), με προσαρμογή περίπου 1 ώρα.

Τα δυσάρεστα όμως ήρθαν Σαββάτο πρωί που τους βρήκα και τους 2 ψόφιους. Τους έψαξα προσεκτικά και δεν είχαν κάτι εμφανές. Παράλληλα έκανα εκ νέου μετρήσεις οι οποίες ήταν οι παρακάτω :

Nh3/Nh4 = 0 (Api test)

No3 = 20 (Api test)

No2 = 0 (Api test)

Kh = 11 (Tropic Marin test)

Ph = 7,9 (Ph μετρο)

Po4 = 0.01 (Tropic Marin test)

Sg = 1022 (Refractometer)

Το μόνο πρόβλημα ήταν η αλατότητα ή οποία με αλλαγή νερού από R/O ήρθε στο 1025.

Σημείωση. Έχω μια Koralia (τύπου) 5000 l/h. Όταν έβαλα τα ψαράκια έδειχνε σαν τα παρέσυρε η κυκλοφορία του νερού. Την σταμάτησα αμέσως. Να βάλω μικρότερη 3000 l/h μπορεί να φταίει αυτό?

Εχτές έβαλα εκ νέου έναν clown μεσαίου μεγέθους. Οι προηγούμενοι ήταν μικροί. Προς το παρών δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό παρά μόνο ότι το ψάρι δεν εξερευνεί το νέο του περιβάλλον, αλλά απλώς ανεβοκατεβαίνει πυθμένα / επιφάνεια.

Το βράδυ θα προσπαθήσω να τον ταΐσω.

Παρακαλώ τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το ενυδρείο σου να μην ευθύνεται για τις απώλειες, αλλά στα ίδια τα ψάρια, που πιθανά να ήταν ταλαιπωρημένα. Μπορεί όμως να υπήρχε πρόβλημα αμμωνίας ή νιτρωδών, άσχετα αν οι μετρήσεις σου ήταν καλές. Μια προσωρινή αύξηση των τιμών, είναι αρκετή να κάνει το κακό.

Το σύστημά σου μπορεί να μην ήταν έτοιμο να δεχθεί τα ψάρια συν το φορτίο της τροφής.

Η συμπεριφορά τους πως ήταν το διάστημα αυτό της διαμονής τους?

Μήπως σου ξέφυγε το φαγητό?

Μήπως κάποιο πρόσθετο? Για παράδειγμα υπερβολική δόση στρονδίου....

Μήπως έκανες ανακατατάξεις πριν ή μετά την παρουσία των ψαριών?

Οξυγόνωση?

Ίσως κάτι δεν έχεις κάνει καλά. Προσπάθησε να εντοπίσεις κάτι.

Θα διαβάσω και τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μήπως οδηγηθώ σε κάποιο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τα 5000lt/h ή τα 3000lt/h να είναι υπερβολικά για τον κύβο.

Κατά το χρονικό διάστημα των δύο μηνών στρωσίματος, φρόντιζες να τρέφεται ο βράχος? Δούλευαν τα πάντα? Είχες σταματήσει τις ανακατατάξεις?

Ίσως έπρεπε να περιμένεις περισσότερο, από τη στιγμή που άναψες τα φώτα. Το σύστημά σου πιθανά να μην είναι ακόμα ώριμο να δεχθεί ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλησπέρα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Μετρήσεις είχαν γίνει πριν από μια μέρα και δεν υπήρχαν αμμωνία και νιτρώδη.

Τα ψαράκια παρέμεναν στον πυθμένα του ενυδρείου με λαχανιασμένη ανάσα. Το ένα από αυτά εξερεύνησε λίγο τον βράχο. Προσαρμογή και μετέπειτα τα φώτα ήταν σβηστά

Φαγητό δεν τους έριξα τις ώρες που έζησαν στο ενυδρείο.

Δεν έχω βάλει πρόσθετα, ούτε είχα κάνει ανακατατάξεις στο ενυδρείο πρίν και μετά.

Οξυγόνωση???? Το spray bar αναταράσει ελαφρά την επιφάνεια. Να κάνω κάτι άλλο?

Άρα λες να βάλω μικρότερη και από 3000 l/h? Τάιζα περιστασιακά διαλύοντας την τροφή. Δεν σταμάτησαν λεπτό να δουλεύουν τα πάντα. Ανακατατάξεις δεν έχουν γίνει τον τελευταίο 1 ½ μήνα.

Έγινε επεξεργασία - fbs
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια παρέμεναν στον πυθμένα του ενυδρείου με λαχανιασμένη ανάσα.

Ένδειξη ύπαρξης αμμωνιακών παραγώγων.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο να παίρνω λάθος μέτρηση αμμωνίας από τα test της API δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό. Θα κάνω σήμερα μέτρηση με test tropic marin. Να κάνω μια αλλαγή νερού κατά 30% ?

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

.....Μια προσωρινή αύξηση των τιμών, είναι αρκετή να κάνει το κακό.....

Πιθανά, το σύστημά σου, δεν είναι ώριμο για ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

[Αρα λες να βάλω μικρότερη και από 3000 l/h?

MAXIMUM 1500L ανά κυκλοφορητή. Ο 3000 και ο 5000 l δεν έσκαβαν των αραγωνιτη ?

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα αμμωνία με tropic marin = 0

Η 5000 έσκαβε αλλά είχα βρει γωνία με την οποία είχα και κυκλοφορία και δεν έσκαβε. Έβαλα την 3000 και βλέπωντας.

Το ψαράκι μέχρι στιγμής είναι καλά έχει βρει και κρυψώνα στον βράχο. Σήμερα θα προσπαθήσω να τον ταίσω.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Δυστυχώς τα πράγματα δεν πάνε τόσο καλά. Ο νέος amphprion clarckii που έβαλα έχει pop-eye. Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει. Οι παράμετροι του νερού ελέγχονται καθημερινά και η αμμωνία είναι πάντα στο 0.

Επίσης NO2 είναι 0

Με 2 αλλαγές νερού έπεσαν και τα NO3 <20.

Αλλατότητα σταθερά 1025

Ph σταθερά 7.9

Θερμοκρασία από 26.7 έως 26.9

Kh 9

Το ψαράκι τρώει κανονικά αλλά το μάτι τούμπανο. Έχω αρχίσει myxazin εδώ και 3 μέρες αλλά διαφορά δεν έχω δει.

Η όποια βοήθεια δεκτή. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ψαράκι, από τη στιγμή που είναι ενεργητικό, έχει πολλές πιθανότητες να επιβιώσει, εφόσον παραμείνει μόνο του για αρκετό διάστημα. Θα πρέπει να προσέξεις την ποσότητα φαγητού που ρίχνεις, ώστε να δώσεις τη δυνατότητα στα ζωντανά βιολογικά υλικά να ωριμάσουν.

Ο κυκλοφορητής που βρίσκεται στο μπροστινό τζάμι, αν υπάρχει ακόμα στην ίδια θέση, είναι λάθος. Θα πρέπει να τον τοποθετήσεις σε μία θέση που σε συνεργασία με τον άλλον, να εξασφαλίζουν μια κυκλοτερή κίνηση στο νερό σου, με ταυτόχρονη ανάδευση της επιφάνειας.

Είσαι σίγουρος πως το φάρμακο που χρησιμοποίησες, δεν θα επηρεάσει τη ζωή του βράχου και της άμμου??

Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλημέρα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές.

Ο κυκλοφορητής εμπρός δεν υπάρχει ποια εκεί. Υπάρχει ένας άλλος που σε συνδυασμό με την koralia δημιουργούν καλή κυκλοφορία στο νερό.

Τώρα σχετικά με το myxazin. Όχι δεν είμαι σίγουρος για το αν θα κάνει κακό στον βράχο και στην άμμο. Αλλά δεν έχω άλλη επιλογή τώρα. Πρέπει με κάποιο τρόπο να σωθεί το ψαράκι αν αυτό είναι εφικτό.

Μετρήσεις κάνω καθημερινά και οι τιμές του νερού παραμένουν σταθερές εντός ορίων.

Δυστυχώς 5η μέρα σήμερα και το μάτι στο ψάρι παραμένει φουσκωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανησυχείς για το ψάρι, μπορείς να το απομακρύνεις.

Μη σου διαφεύγει ότι τόσο ο βράχος όσο και η άμμος, είναι επίσης ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...