Jump to content

Καλησπέρα


sonyericsson

Recommended Posts

Αν και δεν είμαι πολύ καινούριος στο ΑΖ,θα ήθελα να σας παρουσιάσω το μονομαχοενυδρειάκι που μόλις στύθηκε!

'Εχουμε και λέμε:

1)Το ενυδρείο είναι 18 λίτρα της aquatlantic.

2)Για υπόστρωμα έχω βάλει 2 κιλά άμμο.

3)Έχει μπει ενα διακοσμητικό ξύλο μοπάνι στη μέση

4)Πάνω στο μοπάνι ειναι δεμένη με κλωστή μία ανούμπια και πρόκειται να βάλω και κερατόφυλλο.

5)Στο καπάκι υπάρχει μία λάμπα φθορίου και τέλος

6)έχει μπει ένα μικρό φιλτράκι elite το οποίο περιέχει υαλοβάμβακα,πράσινο σφουγγαράκι και siporax της sera.

:)

Link to comment
Share on other sites

που ειναι οι φωτο ΟεΟ?? :);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτο από το μελλοντικό μονομαχοενυδρειάκι μου που στρώνετα :)

Picture%2016.jpg

Picture%2017.jpg

Picture%2018.jpg

Picture%2019.jpg

Link to comment
Share on other sites

:);) Ωραιο ειναι Μπραβο!!! μηπως αν εβαζες κανενα ακομα φυτο θα εδειχνε καλυτερα..
Link to comment
Share on other sites

Έχει καλές προοπτικές... :)

Για πες λίγο, η λάμπα λέει kelvin? Ξέρει κάποιος άλλος αν είναι κατάλληλη για φυτά?

Αν η άμμος είναι πάνω από 3 πόντους μπορείς να βάλεις cryptocoryne, valissneria var. nana, limnophyla και άλλα (δοκιμασμένο... ;) ), αλλά για να μην τα πάρεις και ψοφήσουν, φτιάξε πρώτα συνθήκες φωτισμού αλλάζοντας τη λάμπα αν χρειάζεται...

Επίσης το φιλτράκι μου φαίνεται πολύ μικρό, πόσο siporax χώρεσε?

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και σκεφτεσε το κερατοφυλλο ειναι ενα ευκολο φυτο που περιοριζει τα νιτρικα αλατα και την αλγη..

Θα σου προτινα τα εξεις φυτα για να βαλεις: Vesicularia dubyana (Java moss), Ceratophyllum demersum(κερατοφυλλο), Limnophila aquatica, Hygrophila polysperma, Rotala rotundifolia, Cryptocoryne ..

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα δεν λέει τίποτα πάνω.Όσο για τα φυτά,μάλλον θα προσθέσω λίγο κερατόφυλλο πίσω απ'το μοπάνι και πιστεύω θα είναι οκ. :);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη αρχη.

Μπραβο, και με το ανεμιστηρακι εισαι ετοιμος για ολα, αν και μου φαινεται τεραστιο.

Αν δεν εχεις τροφοδοτικο πολαπλης τασης να κατεβασεις τις στροφες θα καις ρευμα με το θερμαντηρα.... που τωρα παρατηρω οτι δεν εχεις. :bigemo_harabe_net-180:

Το χειμωνα ειναι απαραιτητος αλλα με τον ανεμιστηρα αυτον θα χρειαστει μαλλον και τωρα :(

Με τα φυτα μην τσιγγουνευεσαι καθολου στον μονομαχο, θελει ζουγκλα και λιγο χωρο μονο μπροστα στο τζαμια για σπρινταρισματα. ;)

Κοιτα και για κλαδεματα που χαριζουν συνχομπιστες στις αγγελιες (κανε μονο μια μικρη απολυμανση με δυαλυμα νερου και χλωρινης 19 προς 1 (νερο/χλωρινη) για 2-3λεπτα, ξεβγαλε και μετα σε νερο με αντιχλωριο πενταπλης δοσης.

Αυτο ετσι κι αλλιως να το κανεις σε ολα τα φυτα ειτε αγοραστα ειτε κλαδεματα γιατι εχω δει φυτα προς πωληση μαζι με ψαρια τα οποια δεν ξερεις αν εχουν καποια αρρωστια που μεραφερεται ή να μεταφερουν τα φυτα οχι και τοσο ωφελιμα σαλιγγαρια.

Το κερατοφυλλο ειναι χρησιμο ευκολο και καλο φυτο αλλα οταν βαλεις και αλλα φυτα μεσα θα τραβαει ολα τα νιτρικα (που ετσι κι αλλιως κανονικα θα ειναι λιγα με ενα ψαρι) και δεν θα μενει τιποτα για τα αλλα φυτα.

Γι'αυτο να ελεγχεις την αναπτυξη του με κλαδεμα.

ΥΓ φροντιζε ο τιτλος των θεματων σου να μην ειναι γενικος, "καλησπερα", "καλημερα".

Τους χαιρετισμους μπορεις να τους λες μεσα στο ποστ, αλλα να βαζεις το στοχο του θεματος. :thumbup:

πχ σε αυτο μπορουσες να πεις "στησιμο μονομαχοενυδρειου" ή "η πρωτη μου προσπαθεια" κλπ :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ delta για τις συμβουλές :thumbup: .Το ανεμιστηράκι είναι το μικρότερο που μπορούσα να βρω,έτσι κι αλλιώς μια χαρούλα μου φαίνεται το μέγεθός του :) .Για τροφές θα πάρω αποξηραμένα σκουλικάκια(bloodworms),attison betta pro της o.noutrition και θα του πάρω βιταμίνες να μουλιάζω την τροφή του με αυτές 2 φορές την εβδομάδα,όπως έχω διαβάσει.Επίσης λένε ότι πρέπει να τον αφήνω νηστικό για 1 φορά την εβδομάδα.Πώς πρέπει να του ρίχνω τις τροφές;Μία ημέρα σκουλίκια και μία μέρα το attison;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο,ακου τις παραπανω συμβουλες και θα γινει super!!!

Link to comment
Share on other sites

....Επίσης λένε ότι πρέπει να τον αφήνω νηστικό για 1 φορά την εβδομάδα.Πώς πρέπει να του ρίχνω τις τροφές;Μία ημέρα σκουλίκια και μία μέρα το attison;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :(

Ναι, να υπαρχει ποικιλια στην τροφη.

Νηστεια μια φορα καλο κανει.

Η νηστεια αυτη, ειναι μια ψιλο-προσομοιωση της πραγματικοτητας.

Στην αγρια ζωη υπαρχουν περιοδοι που υπαρχει ελλειψη τροφης.

Αυτο συμβαινει σε εποχες ξηρασιας περισσοτερο, και με τις βροχες αρχιζει η αυθονια της τροφης.

Αυτο σημαινει και την εναρξη της εποχης της αναπαραγωγης.

Γι'αυτο η εβδομαδιαια νηστεια καλο ειναι να γινεται μια μερα πριν τις "βροχες", την αλλαγη νερου δλδ :thumbup:

Μετα την αλλαγη νερου ταιζουμε και καλη ποιοτητα τροφη (αρτεμια κλπ) και βοηθαμε τα ψαρια που θελουν να αναπαραχθουν.

Αν συμπεσει και με χαμηλο βαρομετρικο ;):)

Link to comment
Share on other sites

Πώς πρέπει να του ρίχνω τις τροφές;Μία ημέρα σκουλίκια και μία μέρα το attison;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων rasp.gif

ΕΥχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά δεν μου απάντησες σ'αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Πώς πρέπει να του ρίχνω τις τροφές;Μία ημέρα σκουλίκια και μία μέρα το attison;

Ναι, να υπαρχει ποικιλια στην τροφη.

ΥΓ Και κανενα απλο φυλλαρακι δεν κανει κακο.

Επισης καποιοι κανουν καλλιεργεια ζωντανων σκουληκιων grindal ή αρτεμιας (κανε αναζητηση)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα θέματα '''επεσαν'' στο τραπέζι!! Ομολογώ πως δεν τα ήξερα και με ενδιαφέρουν για το μονομαχοενυδρείο! Ευχαριστώ πολύ παίδες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα θέματα '''επεσαν'' στο τραπέζι!! Ομολογώ πως δεν τα ήξερα και με ενδιαφέρουν για το μονομαχοενυδρείο! Ευχαριστώ πολύ παίδες!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα παιδια του forum. Πριν δυο εβδομαδες πηρα το πρωτο μου ενυδρειο (juel 240) και ειμαι στο στρωσιμο. Σιγουρα θα χρειαστω πολλες πληροφοριες για το νεο μου ενυδρειο και τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ότι απορία έχεις μπορείς να την θέσεις στην κατηγορία ''Αρχάριοι γλυκού νερού''.Όλοι είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε και να λύσουμε τις απορίες σου.

Επίσης :thumbup: στο aquazone :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...