Jump to content

Περίεργα περριτώματα....


Recommended Posts

Καλησπέρα...!

Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει σε όλα τα ψαράκια του ενυδρείου μου περιττώματα μακριά, που αργούν να αποκολληθούν από το σώμα, λευκού χρώματος... :) Τα παιδιά μου δεν έχουν άλλα συμπτώματα και γενικά φέρονται φυσιολογικά. Θα πρέπει να κάνω θεραπεία με αντιβιοτικά...? (έχω ήδη από παλιά ένα μπουκαλάκι sera baktopur)

Έγινε επεξεργασία - Argiris93
Link to comment
Share on other sites

Για αλλαξε τροφη και δες συνεχίζει ;

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαξε τροφη και δες συνεχίζει ;

Τα ταΐζω Tropical Goldfish Color από τότε που πήρα το ενυδρείο και πρόσφατα εμφανίστηκε το πρόβλημα... Δεν νομίζω να φταίει η τροφή τους....

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελες και εσενα να σε ταίζαμε την ιδια τροφη για τοσο χρονικο διαστημα ;

Και η καλυτερη τροφη να ηταν πιστευης οτι θα καλυπταν τις αναγκες ενος οργανισμου ;

Η Tropical Goldfish Color ειναι μια εξαιρετική τροφή δεν μπορούμε ομως να ταΐζουμε τα ψαράκια μας με αποκλειστική τροφή αυτή και όποια αυτή .

Πρώτα απ ολα εχεις διαφορα ψάρια μαζί (και δεν θέλω να σχολιάσω παραπάνω) και δεν έχουν τις ίδιες διατροφικές ανάγκες .

Δευτερον ποσο καιρο την εχεις τη τροφη σου , νομιζεις οτι εξακολουθεί να εχει της βιταμίνες αυτες που γράφει επάνω στο κουτί ;

Τριτον αν για κάποιο λογο εχει πέσει το ανοσοποιητικό τους σύστημα νομίζεις οτι θα επανέλθει ετσι εύκολα με μια τροφή μόνο ;

Τελος δεν αποκλείω τη πιθανότητα να ειναι ασθένεια απλα θελω να ξεφύγουμε απο αυτη την υπόθεση και να δούμε πως θα βαδίσουμε για να κάνουμε τη διάγνωση στη πορεία .

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελες και εσενα να σε ταίζαμε την ιδια τροφη για τοσο χρονικο διαστημα ;

Και η καλυτερη τροφη να ηταν πιστευης οτι θα καλυπταν τις αναγκες ενος οργανισμου ;

Η Tropical Goldfish Color ειναι μια εξαιρετική τροφή δεν μπορούμε ομως να ταΐζουμε τα ψαράκια μας με αποκλειστική τροφή αυτή και όποια αυτή .

Πρώτα απ ολα εχεις διαφορα ψάρια μαζί (και δεν θέλω να σχολιάσω παραπάνω) και δεν έχουν τις ίδιες διατροφικές ανάγκες .

Δευτερον ποσο καιρο την εχεις τη τροφη σου , νομιζεις οτι εξακολουθεί να εχει της βιταμίνες αυτες που γράφει επάνω στο κουτί ;

Τριτον αν για κάποιο λογο εχει πέσει το ανοσοποιητικό τους σύστημα νομίζεις οτι θα επανέλθει ετσι εύκολα με μια τροφή μόνο ;

Τελος δεν αποκλείω τη πιθανότητα να ειναι ασθένεια απλα θελω να ξεφύγουμε απο αυτη την υπόθεση και να δούμε πως θα βαδίσουμε για να κάνουμε τη διάγνωση στη πορεία .

Λοιπόν...

Αγόρασα καινούργια τροφή για τα ψαράκια, την Tropical Bio-vit για να την ταΐζω εναλλάξ με την Goldfish color. Όταν την πρωτοτάισα τα ψάρια δεν έδειξαν ιδιαίτερο ενθουσιασμό αλλά την έφαγαν. Επίσης 1 φορά την εβδομάδα χρησιμοποιώ fishtamin μαζί με την τροφή. Όσον αφορά την μικρούλα μου platy, μιας και αύριο φεύγω για μία βδομάδα, όταν γυρίσω θα βάλω μια αγγελία για να την πάρει κάποιος που θα την έχει σε ένα ενυδρείο που θα της ταιριάζει... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...