Jump to content

Snails


pkotsak

Recommended Posts

καλησπέρα

το όνομα μου είναι Παναγιώτης και έχω ένα προβληματάκι με το ενυδρείο μου.εχω το red sea max και το λειτουργώ απο τις 15/08/08.στο ενυδρείο μου υπάρχουν 9 κιλά περίπου βράχος και κατοικούν από τον 10/08 1 clown και απ΄τον 11/08 δυο damsel.το πρόβλημα ειναι πως εχω πληρώσει πάνω απο €50 για snails και δεν ζει κανένα .οι μετρήσεις μου είναι νορμάλ δηλ αλατότητα 1024 (μετρημένη με ρεφρακτομετρο) kh13 ,ph 8.4 ammonia 0, no2 0 ,no3 0,25 με 0,50.

έχω ακούσει πολλά έχω διαβάσει αλλά τόσα μήπως έχει κανένας καμιά ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα μου φενεται οτι κατι υπαρχει εκει... :)

Μηπως μια μαντις ή κανα μεγαλο καβουρι... :)

συμβαίνει
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα μου φενεται οτι κατι υπαρχει εκει... :)

Μηπως μια μαντις ή κανα μεγαλο καβουρι... :)

ξέχασα να πω πώς τα snails είναι ενεργητικά τις πρώτες 2 ώρες έπειτα δεν κουνιούνται καθόλου και μετά από Κανά δυο μέρες πεθαίνουν .

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ προσαρμογη ειναι το πρωτο και πιο σημαντικο βημα.Μετρας την αλατοτητα απο το νερο απο το οποιο ηρθαν,βλεπεις τη διαφορα και κανεις αργη προσαρμογη (2-3 ωρες) μεχρι να ξαναμετρησεις και το νερο εχει την ιδια αλατοτητα με το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο άλλο ασπόνδυλο στο σύστημά σου που να επιβιώνει για πολύ καιρό??

Υπάρχει σωστή κυκλοφορία νερού??

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις δοκιμασει αρκετες φορες (50Ευρο :) ) και παθαινουν ολα το ιδιο μετα απο 2 ωρες κατι τα ενοχλει μεσα στο ενυδρειο.Αν και δεν ξερω ουτε εχω ακουσει κατι παρομοιο,μηπως τα ενοχλει κατι πανω στον βραχο?Γιατι τα ψαρακια να ζουν και αυτα οχι???Μηπως τρωνε κατι πανω στον βραχο και τα πειραζει?Ξαναλεω οτι μπορει να ειναι τελειως ακυρο.

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρείο μου υπάρχουν και 2 ερημίτες οι οποίοι ζουν κανονικά .κυκλοφορία κατά την άποψη μου είναι αρκετή έχω προσθέσει και την κοραλία 2 .τώρα ωσ αναφορά την προσαρμογή θεωρώ πως κάνω σωστή .το μονό που κάνω αυτή την περίοδο έχω βάλει ένα φακελάκι από ένα συστατικό το οποίο τραβάει μέταλλα όπως χαλκός κτλ από τον βράχο .το οποίο πρέπει να μείνει για Κανά μήνα. αν δεν είναι ούτε και αυτό τότε θα φταίει κάτι άλλο .θα δούμε :) .ευχαριστώ για την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποια στιγμή παλαιότερα, είχες ρίξει φάρμακο για θεραπεία ψαριών??

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το φακελάκι μου το πρότειναν γιατί θα μπορούσε ο βράχος να έχει υπολείμματα από κάποια μέταλλα.

Επίσης δεν έχει γίνει ποτέ καμία θεραπεία στο ενυδρείο για οτιδήποτε.

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι πως και ζουν οι ερημίτες και τα ψάρια και όχι τα snails!!!! μου κάνει φοβερή εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...