Jump to content

Reef


johnjohn

Recommended Posts

καλησπερα απο την παρακατο φωτο μπορειτε να διακρινετε καποια αλγη η οτιδηποτε που να δειχνει οτι δεν παει κατι σωστα?θα με βοηθουσεpost-3288-1228248078_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν διακρίνω κατι ασχημο..

Μεγαλα και υγειη ψάρια!

γνωριζεισ κατι σχετικο για την μεθοδο τησ vodkas για po4-no3?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο την παρακατο φωτο μπορειτε να διακρινετε καποια αλγη η οτιδηποτε που να δειχνει οτι δεν παει κατι σωστα?θα με βοηθουσε

Ναι κατά την γνώμη μου είναι πολύ φορτωμένο με ψάρια το ενυδρείο σου.

Και αν δεν με κοροϊδεύει η φώτο έχεις Cyano και τριχοειδή άλγη στην πλάτη του ενυδρείου.

Γιατί θες να ξεκινήσεις vodka?

Link to comment
Share on other sites

με τόσα ψάρια να κυκλοφοράνε .. και άλγη να έχεις .. δε φαίνεται .. :rolleyes:

κατά τα άλλα .. μια χαρά είσαι ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πρωσοπικη μου αποψη ειναι οτι παει καλα το συστημα σου...

δυο ερωτησεις:

τα ψαρια τα εβαλες μεγαλα η μεγαλωσαν μεσα στο ενυδρειο σου;

γιατι θες να ξεκινησεις vodka; εχεις καποιο προβλημα; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πρωσοπικη μου αποψη ειναι οτι παει καλα το συστημα σου...

δυο ερωτησεις:

τα ψαρια τα εβαλες μεγαλα η μεγαλωσαν μεσα στο ενυδρειο σου;

γιατι θες να ξεκινησεις vodka; εχεις καποιο προβλημα; :rolleyes:

τα ψαρια τα εχω 2 χρονια απο τοτε που ξεκινησα το ενυδρειο και τα εχω μεγαλωσει αλλα μου την εχει κατσει με τα no3 oυτε με τισ αλλαγεσ νερου δεν πεφτει ειμαι περιπου στο 40

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγω κάποτε ανεβασμένα ΝΟ3.. 50mg/L μόνιμα στα κόκκινα.Δύο πραγματάκια έκανα,πήρα ενα σοβαρό Skimmer και έφτιαξα ενα DSB. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι απο τα 2 βοήθησε πιο πολύ,παντως εδω και ενα χρόνο έχω NO3 μόνιμα 0.Θέλει λιγο χρόνο βέβαια αλλα το αποτέλεσμα με εντυπωσίασε.

Link to comment
Share on other sites

για πεσμου περισσοτερα για το dsb και για το set up σου thanks

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα sump 90χ45χ45 στο οποίο έχω φτιάξει 3 βαθμίδες,στη πρώτη βρίσκετε το σκιμερ ενα DELTEC AP851,στη δεύτερη ενας χωρος 45χ40χ45 οπου βρίσκετε το dsb πάχους 14cm περίπου με μερικά βραχάκια και στη τρίτη εχω την αντλία επιστροφής,θερμαντήρα κ.α. Το ενυδρείο υπάρχει 2 χρόνια,τον πρώτο χρονο το δούλευα με ενα φίλτρο της aqua medic το riff500,όπου είχα μόνιμα ανεβασμένα τα NO3.Τον δεύτερο χρόνο εκανα το sump που προανέφερα και όλα πάνε καλά,ξέχασα τι θα πει NO3.Έυχομαι να πήρες μια ιδέα για το setup μου και να βοήθησα λίγο,σε λίγες μέρες θα κάνω παρουσίαση του reef μου στο forum και θα πάρεις μια καλύτερη άποψη για το πως τα έχω σεταρισμένα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα sump 90χ45χ45 στο οποίο έχω φτιάξει 3 βαθμίδες,στη πρώτη βρίσκετε το σκιμερ ενα DELTEC AP851,στη δεύτερη ενας χωρος 45χ40χ45 οπου βρίσκετε το dsb πάχους 14cm περίπου με μερικά βραχάκια και στη τρίτη εχω την αντλία επιστροφής,θερμαντήρα κ.α. Το ενυδρείο υπάρχει 2 χρόνια,τον πρώτο χρονο το δούλευα με ενα φίλτρο της aqua medic το riff500,όπου είχα μόνιμα ανεβασμένα τα NO3.Τον δεύτερο χρόνο εκανα το sump που προανέφερα και όλα πάνε καλά,ξέχασα τι θα πει NO3.Έυχομαι να πήρες μια ιδέα για το setup μου και να βοήθησα λίγο,σε λίγες μέρες θα κάνω παρουσίαση του reef μου στο forum και θα πάρεις μια καλύτερη άποψη για το πως τα έχω σεταρισμένα. :rolleyes:

τοφιλτρο το ειχεσ με βιολογικο υλικο και μετα το κατηργησεσ?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το βιολογικό φίλτρο του riff500,ναι είχε μια βαθμίδα με βιόσφαιρες την οποία την κατήργησα λόγο του ότι είχα πολλά κιλά liverock και ήταν περιτή.Τέτιου τύπου βιολογικά φίλτρα είναι μερικές φόρες η αιτία του ανεβασμένου NO3.Αυτή τη στιγμή δεν χρησιμοποιώ ούτε σφουγγάρια,ούτε βιόσφαιρες παρά μόνο αυτά που προανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το βιολογικό φίλτρο του riff500,ναι είχε μια βαθμίδα με βιόσφαιρες την οποία την κατήργησα λόγο του ότι είχα πολλά κιλά liverock και ήταν περιτή.Τέτιου τύπου βιολογικά φίλτρα είναι μερικές φόρες η αιτία του ανεβασμένου NO3.Αυτή τη στιγμή δεν χρησιμοποιώ ούτε σφουγγάρια,ούτε βιόσφαιρες παρά μόνο αυτά που προανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα.

μπορω να χρησιμοποιησω το εξωτερικο φιλτρο και να βαλω ζωντανη αμμο η ακομα και βραχο χρειαζονται φωτισμο

Link to comment
Share on other sites

μπορω να χρησιμοποιησω το εξωτερικο φιλτρο και να βαλω ζωντανη αμμο η ακομα και βραχο χρειαζονται φωτισμο

τι ενοεις εξωτερικο φιλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις εξωτερικο φιλτρο ?

εχω ενα unimax 1500l/h

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα μπουκώσει γρηγορα με την αμμο... Ισως με πολυ καλα προφιλτρα αλλα δεν βρίσκω το λογω. Όσο για το βράχο δεν νομιζω να υπάρχει σημαντικο κερδος απο την ποσοτητα του βράχου που μπορει να παρει ενα φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα μπουκώσει γρηγορα με την αμμο... Ισως με πολυ καλα προφιλτρα αλλα δεν βρίσκω το λογω. Όσο για το βράχο δεν νομιζω να υπάρχει σημαντικο κερδος απο την ποσοτητα του βράχου που μπορει να παρει ενα φιλτρο

το unimax εχει ενα καδο περιπου 25λ πωσ μπορω να το εκμεταλευτω εκτοσ απο τα χειμικα φιλτρα?

Link to comment
Share on other sites

και θα έκανα με αυτό τις αλλαγές νερού :rolleyes:

ευχαριστω παιδια βρηκα ενα πινακα με την δοσολογια τησ μεθοδου με vodka λετε να την ξεκινησω?κατηργησα βεβαια οτι εχει σχεση με βιολογικα υλικα

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε τις δοσολογιες και τα αποτελεσματα σου!

η δοσολογια ειναι απο το reef keeping

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...