Jump to content

Coraltin


space

Recommended Posts

εχω προβλημα με τριχωειδη αλγη παρολου που οι τιμες ΝΟ3 ειναι 0 και επισης τα PO4 EINAI 0.05 και μου προτειναν το συγκεκριμενο προιον CORALTIN το γνωριζει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι να μη χρησημοποιήσεις φάρμακα. Καλύτερα να περιμένεις να εξαφανιστεί από μόνη της, με την προυπόθεση βέβαια, ότι όλα λειτουργούν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και μου ειναι σεβαστη η αποψη σου Νικο.απλως επειδη τυρανιεμαι αρκετους μηνες με εχει κουρασει πολλες φορες σκεφτηκα να το διαλυσω και να σταματησω να ασχολουμαι .και δεν ξερω τι φταιει μιας και οι μετρησεις βγαινουν καλες.

Έγινε επεξεργασία - space
Link to comment
Share on other sites

όσο έχεις μετρήσιμα φωσφορικά .. είναι πολλά ,,

φρόντισε να τα μηδενίσεις .. μην απογοητεύεσαι :rolleyes:

δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο προϊόν ..

στις οδηγίες λέει κάτι που δεν καταλαβαίνω ..

Attention!

Use Coraltin after feeding the fish!

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω εχς συνεχεια παροτι βαζω resins για την αποροφηση του φωσφορου......δεν ξερω πιο προιον ειναι δυνατο απο resins εχετε καμια ιδεα για δοκιμασμενο top resin?

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω εχς συνεχεια παροτι βαζω resins για την αποροφηση του φωσφορου......δεν ξερω πιο προιον ειναι δυνατο απο resins εχετε καμια ιδεα για δοκιμασμενο top resin?

τι είναι αυτό ? ρητίνη ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχουν ακροπόρες στα συστήματα (πιθανόν να στρεσαριστούν), μπορείτε να δοκιμάσετε συνδιασμό αντιφωσφώρου σιδήρου(Tunze) με ταυτόχρονη χρήση αλουμινίου για 4-6 μέρες (seachem).

Μια εβδομάδα χωρίς αλουμίνιο και μετά ξανά καινούργιος.

Eίναι ισχυρός συνδιασμός ,αλλά πολύ καλύτερος απο φάρμακα.

Τα πρώτα αποτελέσματα στην μείωση της άλγης , θα φανούν μετά απο 20-40 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

http://www.reefcentral.com/forums/showthre...hreadid=1529695

Εδω αναφερει αρκετος κοσμος την τρομερη επιτυχια που εχει με ενα συγκεκριμενο προιον της API. Δεν σου προτεινω να ριξεις ομως το φαρμακο αν δεν εχεις κανει πρωτα ολα τα αλλα σωστα. Καθως και με το φαρμακο να φυγει η αλγη παλι θα ξαναφυτρωσει αν δεν φτιαξεις τις παραμετρους σου. Ασε που φτιαχνοντας τις παραμετρους μπορει και να μην χρειαστει να το χρησιμοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ space τι εκανες???

Εβγαλα ολους του βραχους σε ενα βαρελι με νερο και τους καθαρισα με μια οδοντοβουρτσα μετα εκανα χρηση αντιφωσφώρου σιδήρου με ταυτόχρονη χρήση αλουμινίου καθως και μειωση φωτισμου.

Link to comment
Share on other sites

Καλη φαση :bowdown: ! Μαλλον ο τροπος σου θα ειναι ο καλυτερος δυνατος...Αυτη η αλγη υπαρχει περιπτωση να κανει τον κυκλο της και απλα να φυγει μονη της???Εννοειται το πως δεν πρεπει να υπαρχουν νιτρικα και φωσφωρικα...

Link to comment
Share on other sites

Οταν το ενυδρειο αναπτυξει αλγη συμαινει οτι για καποιο χρονικο διαστημα υπηρχαν συνθηκες που την ευνοουσαν. Απο την στιγμη που θα αναπτυχθει και μετα οποια πρακτικη και να ακολουθησουμε θα χρειαστει αρκετος χρόνος για να την νεκρόσουμε και να φύγει.... θελει υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...