Jump to content

ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ


Recommended Posts

ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ

Τα βρίσκει κανείς σε κάθε ενυδρείο γλυκού νερού και μερικές φορές εξελίσσονται σ΄ένα αξιοθέατο για το ενυδρείο μας. Μερικά είδη είναι πολύ ενδιαφέροντα, είτε λόγω της συμπεριφορά τους είτε λόγω για τα όμορφα και χαριτωμένα χρώματα τους.

ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ ΑΡΠΑΚΤΙΚΟ- ANENTOME HELENA

Είναι κατ΄ εξοχήν σαλιγκάρι του γλυκού νερού με μια ιδιαιτερότητα, κυνηγά τα άλλα είδη σαλιγκαριών για να τα καταστρέψει. Είναι ένα ιδιαιτέρα αποτελεσματικό σαλιγκάρι και χρησιμεύει για την μείωση, καταστροφή και έλεγχο των ανεπιθύμητων σαλιγκαριών.

Καθώς τα μικρά σαλιγκάρια αποτελούν κατά κόρον την διατροφή τους.

ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ ΖΕΜΠΡΑ-ΓΡΗΓΟΡΟ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ-VITTINA COROMANDELIANA

Το σαλιγκάρι ζέμπρα διασχίζει πολύ γρήγορα το ενυδρείο μας αφαιρώντας την άλγη από αυτό, παρουσιάζει μεγάλη ποικιλία σχημάτων στο κέλυφος του, διατρέφεται με υπολείμματα τροφών, άλγες κ.α

Υπάρχει μια πολύ χρήσιμη συνήθεια σε αυτό το σαλιγκάρι, που το κάνει αγαπημένο φιλοξενούμενο μέσα στα φυτεμένα ενυδρεία μας, καθαρίζει τα φυτά και το ενυδρείο μας από την άλγη, δίχως να τα τρώει τα φυτά μας όπως άλλα σαλιγκάρια.

ΚΕΡΑΤΟΜΟΡΦΟ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ- CLITHON SP.

Αυτό το μικρό σαλιγκάρι καθαρίζει αδιάκοπα δίχως να κουράζεται όλες τις εγκαταστάσεις του ενυδρείου μας (πέτρες, ξύλα, φυτά, τζάμια).

Είναι ένας ελκυστικός και επιμελής βοηθός στον μικρόκοσμο του ενυδρείου μας.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Αντώνης , βάλε καμιά φωτογραφία για να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως ξέρει κανένας που θα μπορούσα να βρω --ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ ΑΡΠΑΚΤΙΚΟ- ANENTOME HELENA-- ??? Επειδή έχω ένα "ψιλοπροβληματάκι" με κάτι ανεπιθύμιτα σαλιγκάρια που βγήκαν από κάτι καινούργια φυτά που έβαλα στο ενυδρείο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ. Ελπίζω να μπορώ να την γλιτώσω έτσι χωρίς να βάλω Gastropex ή κάτι άλλο χημικό! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανένας που θα μπορούσα να βρω --ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ ΑΡΠΑΚΤΙΚΟ- ANENTOME HELENA-- ??? Επειδή έχω ένα "ψιλοπροβληματάκι" με κάτι ανεπιθύμιτα σαλιγκάρια που βγήκαν από κάτι καινούργια φυτά που έβαλα στο ενυδρείο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ. Ελπίζω να μπορώ να την γλιτώσω έτσι χωρίς να βάλω Gastropex ή κάτι άλλο χημικό! :thumbup:

ΑΒΥΣΣΟΣ -- Ενυδρεία - Τροπικά ψάρια -- Λ. Αλεξάνδρας 48, Πεδίον του Αρεως, Αθήνα -- τηλ: 210 - 8838334

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε venom! Μετά απο ξενύχτι και εκτεταμένη πλοήγηση μέσα στο site το βρήκα και εγώ αυτό το μαγαζί και ετοιμάζομαι να πάω τώρα!

Καταπληκτικό όμως πόσο γρήγορα απαντήθηκε η ερώτηση!!!!! :thumbup::D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για τα σαλιγκάρια μια ειναι η λύση.

Botia

http://www.loaches.com/articles/an-introdu...o-keeping-botia

Τίποτα άλλο.

Σε 240lt full φυτεμένο, είχα τρελλό πρόβλημα με τα σαλιγκαρια.

Ήταν παντού και παίζανε με τα νεύρα μου.

Μέχρι που μπήκαν οι terminator.

Δεν έμεινε ουτε κέλυφος.

Απίστευτο...

Και μια χαρά κοινωνικά είναι(Δίσκους έχω και δεν ενοχλούν κανέναν)

Super

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Φίλε Γιάννη για τα Botia έχω ακούσει και εγώ, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι επιθετικά με τις γαρίδες. Και εγώ που έχω ένα μαζί με Κιχλίδα είναι πολύ κοινωνικό. Δεν ξέρω όμως τι συμπεριφορά θα έχει με τις γαρίδες. Αν κάποιος γνωρίζει θα μας ήταν σίγουρα πολύ χρήσιμη η άποψη του

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στο ενυδρείο μου με Δίσκους, έχω 9 γαρίδες.

Δεν θα έβαζα κάτι που να ενοχλεί και να μην είναι ήρεμο και κοινωνικό.

Εννοείται ότι είναι οκ και δεν τις ενοχλεί τίποτα.

Βάλε τα Botia και θα πίνεις νερό στο όνομα μου. Τα συγκεκριμένα τα zebra.

Εγώ σώθηκα με το πρόβλημα με τα σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να και ενα κειμενακι για τα σαλιγκαρια που ειχα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στο ενυδρείο μου με Δίσκους, έχω 9 γαρίδες.

Δεν θα έβαζα κάτι που να ενοχλεί και να μην είναι ήρεμο και κοινωνικό.

Εννοείται ότι είναι οκ και δεν τις ενοχλεί τίποτα.

Βάλε τα Botia και θα πίνεις νερό στο όνομα μου. Τα συγκεκριμένα τα zebra.

Εγώ σώθηκα με το πρόβλημα με τα σαλιγκάρια.

καλησπερα.πριν 2 μηνες πηρα ενα ενυδρειο 15 λιτρα κ εβαλα μεσα ενα μονομαχο(betta),1gourami,1angelfish...μου αρεσε λοιπον σαν ιδεα και κατασκευασα ενα ενυδρειο 120 λιτρα να βαλω τα ψαρια να νιωσουν ανετα....το μικρο ενυδρειο λοιπον το ειχα αφησει για τουλαχιστον 15 μερες χωρις ψαρια και χωρις να βγαλω το νερο....αποφασισα λοιπον διοτι ηθελα να ζευγαρωσω το μονομαχο μου να τον γυρισω στο μικρο ενυδρειο αγοραζοντας φυσικα και ενα θυληκο....συνιδητοποιησα πανω στα τζαμια του μικρου ενυδρειου οτι υπηρχαν 20 σαλιγκαρια με το μακροστενο καβουκι(δεν ξερω την ονομασια τους) μεγεθους 1-2 mm το καθενα...πως εμφανιστηκαν εκει μεσα δεν μπορω να καταλαβω...μηπως γνωριζει κανεις απο εσας να μου πει???ειναι απιστευτο......

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα απλα σαλιγκαρακια ειναι που μεταφερονται συνηθως απο τα φυτα που αγοραζουμε οι μας δινουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα απλα σαλιγκαρακια ειναι που μεταφερονται συνηθως απο τα φυτα που αγοραζουμε οι μας δινουν

καλημερα..δεν εχω φυτα στο ενυδρειο μου........

Link to comment
Share on other sites

καποια πετρα ειναι συνηθως λαθρεπιβατες...

Link to comment
Share on other sites

καποια πετρα ειναι συνηθως λαθρεπιβατες...

ουτε πετρα,ουτε φυτα εχω μεσα στο ενυδρειο....ο μονος λογος που πιστευω οτι εμφανιστηκαν στο ενυδρειο μου ειναι απο την αποχη του πετ αλλα και παλι οταν πηρα τα ψαρια στο ενυδρειο δεν ειδα μεσα σαλιγκαρια...τελοσπαντων!!!καλως ορισαν και πιστευω να ειναι κοινωνικα αλλιως...............θα εχετε ακουσει για τους μπουμπουριστους χοχλιους...(σαλιγκαρια).τοπικο φαγητο στη κρητη!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...