Jump to content

Φωτισμός ενυδρείου με Αφρικανικές?


stathisclk350

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο διαστάσεων 70Χ60Χ30 και φωτίζεται εδώ και καιρό με μία λάμπα sera brilliant daylight 15 watt & 45cm μήκος.Είναι σωστός αυτό ο φωτισμός πως θα μπορούσα να τον αντικαταστήσω με κάτι καλύτερο!?

post-6715-1230484458_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ενυδρείο διαστάσεων 70Χ60Χ30 και φωτίζεται εδώ και καιρό με μία λάμπα sera brilliant daylight 15 watt & 45cm μήκος.Είναι σωστός αυτό ο φωτισμός πως θα μπορούσα να τον αντικαταστήσω με κάτι καλύτερο!?

Αν μιλας για αφρικανες οντως,δεν εχουν αναγκη ιδιαιτερου φωτισμου

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας για αφρικανες οντως,δεν εχουν αναγκη ιδιαιτερου φωτισμου

Αφρικανικές έχω μέσα αλλά νομίζω πως είναι λίγος ο φωτισμός.

Link to comment
Share on other sites

45 cm έχει μήκος η λάμπα...... θέλω να βάλω μία με 60cm. PHILIPS AQUARELLE 10.000 KELVIN. ΑΛΛΑ φοβάμαι μετά μην είναι πολύ δυνατή και κρύβινται μετά τα ψάρια. Γιατί παλαιότερα είχα μια λάμπα ότι νά 'ναι και τα ψάρια συνέχεια κρυβώντουσαν........

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα αισθητικης δικιας σου για το πως θες να κανεις το ενυδρειο σου

καλα κανεις και δεν βαζεις πολυ δυνατη λαμπα γιατι θα κρυβονται πιο πολυ τα ψαρια

θα πρεπει να παρεις μια ΑΠΛΗ λαμπα φθοριου στο μηκος και στην ισχυ που καλυπτει καλυτερα το γουστο σου και αυτο θα το βρεις με πειραματισμο μονος σου

δεν εχει κανενα νοημα να ψαξεις ιδιαιτερα για φασμα και θερμοκρασια (Κ) χρωματος, εκτος και εαν θες το ενυδρειο σου να ειναι προς το ροζ η προς το μπλε

Link to comment
Share on other sites

Αν και το ενυδρείο σου (σαν διακόσμηση) δεν είναι ότι καλύτερο για αφρικάνες,

συμφωνώ πως είναι ιδιαίτερα χαμηλός ο φωτισμός...

Μια λάμπα με φως ημέρας (daylight) σε περισσότερα Watt και μήκος θα έλεγα να δοκίμαζες! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα μία SYLVANIA GROLUX 8.500 KELVIN 18 WATT 60cm μήκος....... Φέγγει ροζ....... Καλά έκανα λέτε.........? Να βάλω και την άλλη από δίπλα! Sera Daylight 6500 Kelvin 15 watt.?

Link to comment
Share on other sites

ο φωτισμός στην φωτογραφία είναι moonlight έβαλα μια σειρά ledακια που ρυθμίζεται κιόλας η ένταση τους!

Link to comment
Share on other sites

Οι grolux είναι γύρω στα 4500k και θεωρείται ιδανική για φυτά... Κατά τα άλλα δημιουργεί μια κάπως ''ξένη'' ατμόσφαιρα για ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Η grolux που εβαλες περα απο το αισθητικο που εχει αυτο το ροζ χρωμα δεν κανει κακο. Αντιθετως, καλο κανει αποτρεποντας την bga. Αν την συνδιασεις με μια daylight ή μια arcadia original tropical εχεις το τελειο. Εγω ετσι το ειχα με την glolux πισω για να μην πολυφαινεται το ροζ. Τωρα το εχω με δυο grolux, φαινεται καπως ροζ το ενυδρειο μου αλλα δεν με απασχολει, ισως καποια στιγμη αλλαξω την μια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...