Jump to content

Recommended Posts

γεια σασ παιδια κ καλη χρονια......... εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων. προσφατα αγορασα ενα δισκο snake skin.. απο τισ πρωτεσ μερεσ δεν ετρωγε τπτ... με διαβεβαιωσε ο εμποροσ πωσ ειναι κλασικο φαινομενο των δισκων αυτο τισ πρωτεσ μερεσ κ μ δωσε ειδικη τροφη για δισκουσ την tetra prima.κατι κοκινα μπιλακια ειναι...ουτε αυτα τρωει ομωσ.. εδω κ 10 μερεσ λοιπον αλλαζει διαρκωσ χρωμα απο ξανθοσ γινεται ξαφνικα σκουρο μπλε... κ δεν πολυκινειται κ κρυβεται. εκανα προ ολιγου τεστ κ διαπιστωσα πωσ ειναι στο 7. εριξα ph minus. επισησ κανω κ θεραπεια με baktopur διοτι παρατηρησα κατι αλλοιωσεισ στισ ουρεσ tν ψαριων. αυτο π με προβληματιζει ακομα πιο εντονα ομωσ ειναι πωσ ο δισκοσ εβγαλε κατι σαν σπυρακια κοντα στα ματια του... θα ανεβασω φωτο να δειτε. εχω στεναχωρεθει πολυ κ ζητω την βοηθεια σασ... :huh:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς έχεις κάνει πολλά λάθη σε αυτό το ενυδρείο.....

Σε πρώτη φάση κάνε μία αλλαγή νερού και ανέβασε την θερμοκρασία στους 31 βαθμούς και ρίξε 2 κουταλιές της σούπας ΕΚΤΟΖΟΝ.

Σε δεύτερη, αλλά άμεση, φάση δώσε κι άλλες πληροφορίες:

- PH μετά το PH minus, που κακώς έριξες.

- ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3/ΝΗ4

- kH, gH

- Αλλαγές κάθε πότε και πόσο και με ποιες διαδικασίες

- Συγκάτοικοι

- Φιλτράρισμα (φίλτρο, υλικά, όγκος υλικών)

- Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο

- Ότι άλλη πληροφορία μπορεί να είναι χρήσιμη, όπως άλλες θεραπείες ή άλλα ζουμιά που έχεις ρίξει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχεις κάνει πολλά λάθη σε αυτό το ενυδρείο.....

Σε πρώτη φάση κάνε μία αλλαγή νερού και ανέβασε την θερμοκρασία στους 31 βαθμούς και ρίξε 2 κουταλιές της σούπας ΕΚΤΟΖΟΝ.

Σε δεύτερη, αλλά άμεση, φάση δώσε κι άλλες πληροφορίες:

- PH μετά το PH minus, που κακώς έριξες.

- ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3/ΝΗ4

- kH, gH

- Αλλαγές κάθε πότε και πόσο και με ποιες διαδικασίες

- Συγκάτοικοι

- Φιλτράρισμα (φίλτρο, υλικά, όγκος υλικών)

- Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο

- Ότι άλλη πληροφορία μπορεί να είναι χρήσιμη, όπως άλλες θεραπείες ή άλλα ζουμιά που έχεις ρίξει μέσα.

σε οτι αφορα την θερμοκρασια εγω την εχω ανεβασει αλλα το 8ερμομετρο δε λεει να ξεκολησει απο τουσ 25 κ δε ξερω τι φταιει.. το ph ηταν αναμεσα στο 7 κ 7,5. τα αλλα ακομα δε τα εχω μετρησει κ δε ξερω πωσ... αλλαγεσ κα8ε 15-20 μερεσ κανω... ενα φιλτρο εργοστασιακο εχω του ενυδριου κ μεσα εχω μακαρονι. εχω κ ενα εσωτερικο σαν εξτρα με ανθρακα μεσα αλλα τον αφαιρεσα για την θεραπεια π κανω.το ενυδρειο τρεχει 3 μηνεσ. εχω ριξει aqua clean kata kairous costapur black water k prosfata proxtes kiolaσ... τι λεσ για τον δισκο? τι αλλο μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

απο συγκατοικουσ εχω γκαμπυ ενα αγγελοψαρο νεον πολλων ειδων ενα βατρχακι εναν μονομαχο κ ενα αρσενικο γκουραμι

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι η κιβωτος του νωε.

τα ψαρια που εχεις μεσα απο θεμα συνθεσης ειναι εντελως λαθος.

πραγματικα επιτηδες αν ηθελες να το κανεις μπορει να μην ηταν τοσο λαθος.!!!

αυτο βεβαια αρχισε να φαινεται απο τις αρρωστειες και το στρες που υπαρχει αφθονο.

το δισκακι σου δυστυχως δεν το βλεπω καθολου καλα.

φαρμακο δεν ριχνουμε ποτε στο ενυδρειο μας αλλα εχουμε ενα μικρο ενυδρειακι που το ονομαζουμε καραντινα και εκει μεσα βαζουμε μονο του το αρρ ωστο ψαρακι και κανουμε θεραπεια.

χρειαζεσαι αρκετο διαβασμα αν θελεις να εχεις επιτυχια στο χομπι.

θα σε συμβουλευα να αρχισεις αμμεσα το διαβασμα,και να αλλαξεις γρηγορα πετ σοπ....

Link to comment
Share on other sites

συν το οτι βρικα ενα νεον πεθαμενο τωρα το πρωι........

Link to comment
Share on other sites

τα νεον θελουν δροσερο νερακι ,οχι πανω απο 26 και δεν ταιριαζουν να ζουνε μαζι με δισκους οι οποιοι θελουν πανω απο 26...!!!!

τα γκαπις ειναι ζωοτοκα με εντελως διαφορετικο νερο απο οτι τα υπολοιπα....κλπκλπ..

αρχισε το διαβασμα εντατικα κιολας,μπας και σωσεις τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

σε οτι αφορα αυτο το θεμα με τα νεον κ τουσ δισκουσ σε οσεσ φωτογραφιεσ εχω δει δισκουσ σε ενυδρεια εχω δει κ νεον... κ μ διαβεβαιωασν οι εμποροι (2 κιολασ) πωσ κολλανε

Link to comment
Share on other sites

Μία μεγάλη αλλαγή νερού .

Μην κάνεις επεμβάσεις αυτή τη στιγμή στο ΡΗ .

Βάλε μας μια καλή φωτογραφία του δίσκου και του ενυδρείου σου .

Διάβασμα μπόλικο .

Και εάν σε κάθε απάντηση που σου δίνουμε για να σε βοηθήσουμε μας αντιμετωπίζεις με αυτό το ύφος "σε οτι αφορα αυτο το θεμα με τα νεον κ τουσ δισκουσ σε οσεσ φωτογραφιεσ εχω δει δισκουσ σε ενυδρεια εχω δει κ νεον... κ μ διαβεβαιωασν οι εμποροι (2 κιολασ) πωσ κολλανε" και με αυτό το τρόπο γραφής θα μας κάνεις να μην θέλουμε να σου δώσουμε απαντήσεις . ( Έχεις διαλέξει και ένα όνομα που όσο και να μην το θέλουμε μας κρατά στη τσίτα ).

Οσο για τα νέον που λες είσαι σίγουρος οτι στις φωτογραφίες είναι νέον ;

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά η άποψή μου είναι πως δεν πρέπει να κάνεις καμιά θεραπεία στο ενυδρείο σου. Ότι φάρμακο ρίχνεις ή οτιδήποτε ρυθμιστικό πρόσθετο, το μόνο αποτέλεσμα θα είναι η μεγαλύτερη αποδιοργάνωση.

Θα πρότεινα μια πλήρη "επανίδρυση" του ενυδρείου σου, σύμφωνα με τους βασικούς κανόνες.

Δεν μας ανέφερες τις τιμές των αμμωνιακών παραγώγων, και τις σκληρότητες.

Όσον αφορά την θερμοκρασία, πιθανά ο θερμαντήρας να είναι μικρός σε ισχύ ή χαλασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Μία μεγάλη αλλαγή νερού .

Μην κάνεις επεμβάσεις αυτή τη στιγμή στο ΡΗ .

Βάλε μας μια καλή φωτογραφία του δίσκου και του ενυδρείου σου .

Διάβασμα μπόλικο .

Και εάν σε κάθε απάντηση που σου δίνουμε για να σε βοηθήσουμε μας αντιμετωπίζεις με αυτό το ύφος "σε οτι αφορα αυτο το θεμα με τα νεον κ τουσ δισκουσ σε οσεσ φωτογραφιεσ εχω δει δισκουσ σε ενυδρεια εχω δει κ νεον... κ μ διαβεβαιωασν οι εμποροι (2 κιολασ) πωσ κολλανε" και με αυτό το τρόπο γραφής θα μας κάνεις να μην θέλουμε να σου δώσουμε απαντήσεις . ( Έχεις διαλέξει και ένα όνομα που όσο και να μην το θέλουμε μας κρατά στη τσίτα ).

Οσο για τα νέον που λες είσαι σίγουρος οτι στις φωτογραφίες είναι νέον ;

πρωτον αγαπητε φιλε αν το πουλαω τρελα σ προκαλει τσιτα δε φταιω εγω. ειναι κατι π το εχω χρονια κ δε θα το αλλαξω για κανενα λογο. σε οτι αφορα το υφοσ π ισχυριζεσαι δεν τιθεται θεμα. απλα ξεκαθαριζω την θεση μ ωσ προσ το φταιξιμο. δηλαδη πωσ δεν εκανα του κεφαλιου μ αλλα ειχα μια αλφα καθοδηγηση. κ σε ευχαριστω για τισ συμβουλεσ σ

Link to comment
Share on other sites

Στεκεσαι σε λαθος σημειο και απαντας σε κατι που δεν εχει ουσια τοση τουλαχιστον οσο η ζωη του ψαριου σου που δυστυχως θα χαθει συντομα και δεν το λεω επειδη ειμαι "μαντης". Ακριβως απο πανω απο την απαντηση σου ειναι γραμμενο το τι πρεπει να κανεις. Οι οδηγιες που σου εχουν δωσει ειναι εντελως λαθος και γι'αυτο μην ξαναρωτησεις αυτους που σου εδωσαν αυτα τα ψαρια να τα βαλεις μαζι αν πραγματικα ενδιαφερεσαι για τη ζωης τους. Μπορει να μη φταις εσυ που εφτασες εδω αλλα πρεπει να κανεις πολυ γρηγορες κινησεις για να σωσεις την κατασταση τους. Ξαναδιαβασε τις απαντησεις που σου εχουν δωθει και ακολουθησε τες εφ'οσον σε ενδιαφερει να κανεις το σωστο. Οι απαντησεις δινονται σε φιλικο τονο, δεν εχει κανεις να μοιρασει τιποτα μαζι σου.- :huh:

Link to comment
Share on other sites

εχεισ δικιο. για να μη μακρυγορω μια ερωτηση θελω ακομα να θεσω. εαν κανω ολικι αλλαγη του νερου κ χρησιμοποιησω ζωντανα βακτηρια ειναι συνετο? η θα πρεπει να ακολου8ησω την διαδικασια π εκανα οταν αγορασα το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω πωσ μ εχουν προτεινει κ ζωντανα βακτηρια για αμεση τοποθετηση ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ σοβαροτερο προβλημα απο τα ζωντανα βακτηρια. Τα ψαρια σου πρεπει να φυγουν (ειναι ασυμβατα μεταξυ τους) και να στησεις το ενυδρειο απο τη αρχη (αποψη μου).- :huh:

Link to comment
Share on other sites

Η ολική αλλαγή μάλλον δεν θα τους κάνει καλό. Καλύτερα να αδειάζεις το 50% μέρα παρά μέρα επί 3-4 φορές παρά ολική μία κι έξω. Αν και δεν νομίζω πως τώρα χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. Χρειάζεται να φτιάξεις καλό και καθαρό περιβάλλον χωρίς μεγάλες και απότομες μεταβολές.

Link to comment
Share on other sites

ωραια.. αρα αλλαζω ενα μεροσ του νερου σταδιακα...κ διωχνω γκαμπυ πλατυ κ γκουραμι. κ μενω με το πλακοστομο τα νεον κ το δισκο οσο αντεξει. να σωθει δεν υπαρχει περιπτωση λετε ετσι? τι στο καλο φταιει στο νερο μ? προσπαθω να τα κανω ολα σωστα κ ακουγα τισ λανθασμενεσ οπωσ φαινεται συμβουλεσ των εμπορων

Link to comment
Share on other sites

ωραια.. αρα αλλαζω ενα μεροσ του νερου σταδιακα...κ διωχνω γκαμπυ πλατυ κ γκουραμι. κ μενω με το πλακοστομο τα νεον κ το δισκο οσο αντεξει. να σωθει δεν υπαρχει περιπτωση λετε ετσι? τι στο καλο φταιει στο νερο μ? προσπαθω να τα κανω ολα σωστα κ ακουγα τισ λανθασμενεσ οπωσ φαινεται συμβουλεσ των εμπορων

ΟΧΙ!!! Δεν θα τον κρατήσεις όσο αντέξει! Θα προσπαθήσεις με την βοήθεια όσων γνωρίζουν να τον σώσεις, όσο δύσκολη κι αν είναι η περίπτωσή του!!!!

Ξέχασες τα βατραχάκια :huh:

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς φίλε PouLawTreLLa βατραχάκια?τα κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

ωραια.. αρα αλλαζω ενα μεροσ του νερου σταδιακα...κ διωχνω γκαμπυ πλατυ κ γκουραμι. κ μενω με το πλακοστομο τα νεον κ το δισκο οσο αντεξει. να σωθει δεν υπαρχει περιπτωση λετε ετσι? τι στο καλο φταιει στο νερο μ? προσπαθω να τα κανω ολα σωστα κ ακουγα τισ λανθασμενεσ οπωσ φαινεται συμβουλεσ των εμπορων

Επειδη θεβωρω οτι θα κανεις τσαμπα κοπο:

1. Θα αλλαξεις νερο με τι νερο;

2. Ο πλεκοστομος (υπαρχουν παρα πλλα ειδη) ποιος ειναι; Καποιοι γινονται πολυ μεγαλοι και δεν κανουν με δισκους.

3. Τα νεον δεν κανουν με τους δισκους, γιατι δεν μπορουν να ανεχτουν τη θερμοκρασια που εχουμε συνηθως τους δισκους αλλα και γιατι γινονται τροφη τους.

4. Οι δισκοι ζουν σε ομαδες κατα προτιμηση οχι λιγοτεροι απο 4-6 και χρειαζονται κατα μεσο ορο 50 λιτρα το καθε ψαρι.

5. Τα προβληματα που εχει το ενυδρειο σου ειναι πολλα και σοβαρα. Για να διορθωθουν τα πραγματα, διαβασε στα καταλληλα σημεια του φορουμ και ειδικοτερα οτι εχει γραφτει για τους αρχαριους. Αυτο μονο θα σου δωσει τη δυνατοτητα να καταλαβεις τι εχεις κανει λαθος. Στη συνεχεια εδω με τις απαντησεις που θα παιρνεις θα αποκτησεις ακομα μεγαλυτερη γνωση.

6. Οι δισκοι ειναι απο τα δυσκολοτερα ψαρια (δεν εχει τυχαια το τιτλο του "βασιλια" των ενυδρειων φλυκου νερου) και χρειαζονται αρκετη εμπειρια για να τους ευχαριστηθεις. Προτιμησε να κανεις σωστη αρχη και αργοτερα θα ειναι πολυ πιο ευκολο για σενα να τους ζησεις.

7. Καλο διαβασμα και καλη τυχη στα ψαρια σου. :huh:

Link to comment
Share on other sites

για να μην το κουραζουμε αλλο,δωστα ολα πισω,παρε υγρα τεστ,στρωσε το ενυδρειο σου σωστα,διαβασε ,επελεξε τα ψαρακια ΠΡΙΝ τα αγορασεις,και εμεις εδω ειμαστε....

Link to comment
Share on other sites

ok φιλε εχεισ δικιο. μαλλον εκει συγκλινω κ εγω. παντωσ ο δισκοσ δε φαινεται καθολου καλα. απο την πρωτη μερα παντωσ δεν εφαγε τπτ... απο κει π τον πηρα φαινοταν υγιεστατοσ. ουτε ενα ψεγαδι, θα ειχα κινη8ει πιο γρηγορα οταν ειδα πωσ δε τρωει αλλα ο εμποροσ με διαβεβαιωσε πωσ ειναι συνηθεσ φαινομενο των δισκων τισ πρωτεσ μερεσ κ με πηρε στο λαιμο του

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω μια γνωμη.

Αν θελει ενα νεος στο χομπυ να ασχοληθει με τους δισκους, θα πρεπει να στησει ενα ενυδρειο για 1-2 χρονια με ευκολα ψαρια που ζουν σε περιβαλλον με "διακοσμηση" και νερο παρομοιων συνθηκων με ενος δισκοενυδρειου.

Στο διαστημα αυτο να μελεταει τα "μυστικα" τους και να αποκτα δεξιοτητες στην συντηρηση του ενυδρειου, ετσι ωστε οταν μπουν οι δισκοι να μην αντιμετωπισουν καταστασεις στρες.

Ετσι εχει πολλες πιθανοτητες επιτυχιας με αυτα τα ψαρια που ακουγονται "δυσκολα" αλλα αν ξερεις τι θελουν και τους το παρεχεις ειναι "ευκολα" ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...