Jump to content

Νέο Reef 260 Lt


YotZi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Μετά από 11 μήνες σε nano reef 110lt και με τον καημό περιορισμού σε οργανισμούς που απαιτούν περισσότερο χώρο αποφάσισα να εκμεταλλευτώ κάθε χιλιοστό του χώρου μου και να ανέβω όσο το δυνατόν περισσότερο σε λίτρα.

Έτσι λοιπόν εδώ και 20 ημέρες έχω ένα Fluval Vicenza 260 lt όπου φιλοξενεί:

• 16 κιλά ζωντανό βράχο (μεταφερόμενο από το παλιό μου ενυδρείο) + 11 κιλά ζωντανό που αγόρασα πρόσφατα.

• 20 κιλά ζωντανό αραγωνίτη (μεταφορά απο το παλιό ενυδρίο) και 26 κιλά νεκρό που επίσης προμηθεύτηκα πρόσφατα.

• Το skimming έχει αναλάβει ένα V2 800 skimmer που με πολύ κόπο και πατέντα κατάφερα να τοποθετήσω στο πάνω μέρος του ενυδρείου λόγω έλλειψης sump

• Το εξωτερικό φίλτρο που συνοδεύει το ενυδρείο είναι αν δεν κάνω λάθος το fluval 305 στο οποίο έχω βάλει μόνο άνθρακα και αντιφώσφορο. Το θετικό στην συγκεκριμένη κατασκευή ενυδρείου είναι ότι το εξωτερικό φίλτρο είναι συνδεδεμένο από τον πάτο του, όπου υπάρχουν 2 μεγάλες τρύπες (εισαγωγή-εξαγωγή) που οδηγούν μέσα στο σώμα του ενυδρείου σε δύο PVC σωλήνες.

• Φωτισμός : 4 Τ5 39 watt (2 ακτινικές + 2 λευκές) με χρήση ανακλαστήρων trocal.

Έχω κάποιους προβληματισμούς – ερωτήσεις που θα ήμουν ευγνώμων αν με βοηθήσετε προκειμένου να πετύχει το όλο εγχείρημα.

1. Υπάρχει περίπτωση να εκμεταλλευτώ μελλοντικά τις τρύπες πρόσφυσης του εξωτερικού φίλτρου προκειμένου να φτιάξω sump ενυδρείο? Αν ναι πόσα λίτρα θεωρούνται ελάχιστα δυνατά για ένα αποτελεσματικό sump σύστημα?

2. Έχω παραγγείλει από το Βρετανικό site τις RO-man ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης 100gallons 4ων προφίλτρων. Μέχρι να το παραλάβω όμως λόγω όπως σας είπα αδυναμίας διατήρησης 2 ενυδρείων στο συγκεκριμένο χώρο έχω δουλέψει με νερό δικτύου και χρήση βελτιωτικών. Είναι αυτο επικίνδυνο για το συστημα μου? Όταν παραλάβω την RO πόσο νερό θα πρέπει να αντικαταστήσω προκειμένου να αποσυνφωρηθεί από πιθανά βαρέα μέταλλα ?

3. Ο τελευταίος και μεγαλύτερος προβληματισμός μου είναι τα ζωντανά μου που αναγκαστικά μετακόμισαν σε ένα πιθανά άστρωτο υδροβιότοπο, έχω ένα Clown klarkii, εναν clown perideraion, 5 chromis από ψάρια, 2 cleaner Shrimp, 12 turbo snails και από κοράλια :μία εφύλια, ένα bubble, ένα σαρκόφυτο και τέλος μια αποικία από zoanthids που υπήρχαν με φυσικό τρόπο στο υφιστάμενο μου βράχο.

Αναγκαστικά λόγω αυτών των οργανισμών δεν μπορούσα να έχω συσκότιση στο ενυδρείο προκειμένου να γίνει ομαλή η διαδικασία του κύκλου του αζώτου ωστόσο έχω μειώσει την φωτοπερίοδο στις 5 ώρες ημερησίως. Ο στρωμένος μου βράχος 16 κιλά κατά την διάρκεια της μεταφοράς δεν εκτέθηκε σχεδόν καθόλου χωρίς νερό προκειμένου να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες νέκρωσης οργανισμών. Η ερώτηση μου είναι το παλιό βιολογικό μου φίλτρο (βράχος-αραγωνίτης) καθιστά δυνατό να διατηρήσει σωστές τιμές και να εξομαλύνει τις επιπτώσεις του κύκλου του αζώτου? Αν όχι τι μου προτείνετε να κάνω?

Οι τιμές μου σταθερές από την ημέρα που μπήκε το skimmer είναι οι κάτωθι:

ΝΟ2 = 0,25

ΝΗ4 = 0

Calcium = 390

KH = 10

PH = 7.9 φώτα σβηστά , έως 8,1 ανοικτά

ΥΓ: ξέχασα να αναφέρω ότι το ενυδρείο αναγκαστικά θα πρέπει να παραμείνει κλειστό από πάνω λόγω ενός projectora που προβάλει 30 περίπου εκατοστά πάνω από το ενυδρείο, οπότε πρέπει να περιοριστεί η διάχυση του φωτός. (επισυνάπτω φώτο)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια και είμαι ευγνώμων ,

Γιώργος

post-7175-1233140749_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - YotZi
Link to comment
Share on other sites

επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και την άποψη σας στην τοποθέτηση των βράχων.

ευχαριστώ :thumbup:

(οι φωτογραφίες είναι από την πρώτη ημέρα και δυστηχώς από κινητό)

post-7175-1233141303_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι τρύπες στο πάτο είναι έτοιμες αναμονές για το μελλοντικό σου sump το οποίο μπορεί να έχει ανάλογο μέγεθος με το χώρο που διαθέτεις. Μπορείς να τον εκμεταλλευτείς καλύτερα ώστε να έχεις τις μεγαλύτερες και λειτουργικές διαστάσεις.

Μην αγχώνεσαι με το νερό της βρύσης, αφού σύντομα θα χρησιμοποιείς την α/ο. Μην ξεχνάς το αντιχλώριο.

Σίγουρα οι αυξημένες τιμές νιτρωδών, δεν είναι ότι καλύτερο για τα ζωντανά. Πιστεύω όμως σύντομα το σύστημα να στρώσει, χωρίς απώλειες, αφού τα περισσότερα υλικά είναι παλαιά. Να είσαι σε ετοιμότητα όμως παρακολουθώντας τον κύκλο.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες και απο εμενα και καλη δύναμη στο νεο σου εγχειρημα!!

Ο βραχος μου φαινετε καλα στημενος... κοιτα να εχεις αρκετες κρυψωνες και χωρο για τα κοραλια!

Σιγουρα θα υπαρξει αναστατωση και το ενυδρειο θα ξανακάνει κύκλο... γι αυτό να εισαι προσεκτηκός και να μετρας τακτικα!

Link to comment
Share on other sites

η τοποθέτηση του βράχου φαίνεται πολύ καλή :thumbup:

δεν έχει οριστεί πόσο μεγάλο πρέπει να είναι ένα sump σε σχέση με τα λίτρα του ενυδρείου .. όσο μεγαλύτερο , τόσο καλύτερα .. αυτός ο γενικός κανόνας ισχύει και εδώ

.. το kh γιατί είναι 10 ? ρίχνεις πρόσθετα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

.....

Έχω κάποιους προβληματισμούς – ερωτήσεις που θα ήμουν ευγνώμων αν με βοηθήσετε προκειμένου να πετύχει το όλο εγχείρημα.

1. Υπάρχει περίπτωση να εκμεταλλευτώ μελλοντικά τις τρύπες πρόσφυσης του εξωτερικού φίλτρου προκειμένου να φτιάξω sump ενυδρείο? Αν ναι πόσα λίτρα θεωρούνται ελάχιστα δυνατά για ένα αποτελεσματικό sump σύστημα?

Σιγουρα αρκει να εχεις στο νου σου μην βουλωσουν γιατι η μια σωληνα ειναι αρκετα χαμηλα. Επισης δεν ξερω αν θα εβαζα να ταϊζει βαρυτικα το Fluval απο τον σωληνα, εχω ακουσει οτι σκανε. Οσο πιο πολλα λιτρα το sump τοσο το καλυτερο.

2. Έχω παραγγείλει από το Βρετανικό site τις RO-man ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης 100gallons 4ων προφίλτρων. Μέχρι να το παραλάβω όμως λόγω όπως σας είπα αδυναμίας διατήρησης 2 ενυδρείων στο συγκεκριμένο χώρο έχω δουλέψει με νερό δικτύου και χρήση βελτιωτικών. Είναι αυτο επικίνδυνο για το συστημα μου? Όταν παραλάβω την RO πόσο νερό θα πρέπει να αντικαταστήσω προκειμένου να αποσυνφωρηθεί από πιθανά βαρέα μέταλλα ?

Θα εκανα 2-3 αλλαγες νερου σταδιακα μεχρι να εχω αλλαξει το 100% Η R/O θελει να "τρεξει" για καποιο διαστημα δες τις οδηγιες.

3. Ο τελευταίος και μεγαλύτερος προβληματισμός μου είναι τα ζωντανά μου που αναγκαστικά μετακόμισαν σε ένα πιθανά άστρωτο υδροβιότοπο, έχω ένα Clown klarkii, εναν clown perideraion, 5 chromis από ψάρια, 2 cleaner Shrimp, 12 turbo snails και από κοράλια :μία εφύλια, ένα bubble, ένα σαρκόφυτο και τέλος μια αποικία από zoanthids που υπήρχαν με φυσικό τρόπο στο υφιστάμενο μου βράχο.

Δεν ειναι και το καλυτερο αλλα τα ζωντανα που εχεις ειναι ανθεκτικα. Hermits δεν εχεις ?

Αναγκαστικά λόγω αυτών των οργανισμών δεν μπορούσα να έχω συσκότιση στο ενυδρείο προκειμένου να γίνει ομαλή η διαδικασία του κύκλου του αζώτου ωστόσο έχω μειώσει την φωτοπερίοδο στις 5 ώρες ημερησίως. Ο στρωμένος μου βράχος 16 κιλά κατά την διάρκεια της μεταφοράς δεν εκτέθηκε σχεδόν καθόλου χωρίς νερό προκειμένου να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες νέκρωσης οργανισμών. Η ερώτηση μου είναι το παλιό βιολογικό μου φίλτρο (βράχος-αραγωνίτης) καθιστά δυνατό να διατηρήσει σωστές τιμές και να εξομαλύνει τις επιπτώσεις του κύκλου του αζώτου? Αν όχι τι μου προτείνετε να κάνω?

Σου προτεινω να μην το πειραζεις και να το παρακολουθεις πως θα παει. Αν ξεφυγει καποια τιμη εχε νερο ετοιμο να βοηθησεις το συστημα με μια αλλαγη νερου.

Οι τιμές μου σταθερές από την ημέρα που μπήκε το skimmer είναι οι κάτωθι:

ΝΟ2 = 0,25

ΝΗ4 = 0

Calcium = 390

KH = 10

PH = 7.9 φώτα σβηστά , έως 8,1 ανοικτά

PO4 ? :Αφου αναγκαστικα αναβεις τα φωτα φροντισε να μην δινεις καθολου τροφη στην αλγη εχοντας τα PO4 = 0

ΥΓ: ξέχασα να αναφέρω ότι το ενυδρείο αναγκαστικά θα πρέπει να παραμείνει κλειστό από πάνω λόγω ενός projectora που προβάλει 30 περίπου εκατοστά πάνω από το ενυδρείο, οπότε πρέπει να περιοριστεί η διάχυση του φωτός. (επισυνάπτω φώτο)

Χμμμμ και αν θελεις να δεις εργο κατα τις 1πμ το βλεπουν και τα ψαρια μαζι σου ? :thumbup:

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια και είμαι ευγνώμων ,

Γιώργος

post-7175-1233140749_thumb.jpg

Καλο ξεκινημα αντε να το δουμε και full reef!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, μετράω τακτικά γιατί ανησυχώ είναι η αλήθεια.

πρέπει να κοιτάξω αρκετά το θέμα Sump αν και με προβληματίζει ο περιορισμός του επίπλου, όπως το υπολόγισα χτες για να είναι λειτουργικό δύσκολα θα ξεπεράσει τα 60 λίτρα.

είναι αρκετά για να δουλέψει σωστά? Επίσης είναι απαραίτητος ο φωτισμός και τμήμα βράχου στο Sump?

ΥΓ:filrou τα έχουμε πει, κερνάω καφέ κερνάς συμβουλές :thumbup: (πριν γίνει "full reef") lol

Link to comment
Share on other sites

60 λιτρα ειναι πολυ καλα απλα πρεπει να το σχεδιασεις αναλογα με τα πραγματα που θα βαλεις μεσα. Προσεχε τις υγρασιες στο επιπλο.

Θα εβαζα DSB, σκιμμερ, chaeto και αν εχεις χωρο λιγο βραχο.

Link to comment
Share on other sites

ο προτζεκτορας αφου σε ενοχλει μπορεις να μου τον χαρισεις.θα σου κανω αυτη την εξυπηρετηση αν θες. :thumbup: χιχιχιχιχι

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.καλη συνεχεια και καλη υπομονη

Link to comment
Share on other sites

lol για τον Projectora Νίκο-κρικ

Τάσο από πρόσθετα δουλευώ τα Reef Builder και Reef Complete της Seachem

Οι τιμές μου μετά απο μια εβδομάδα (και μετρήσεις κάθε 2 μέρες) είναι οι εξής:

ΝΟ2 = 0,1

ΝΟ3 = χρωματισμός μεταξύ 10 και 25 mg/l

ΝΗ4 = 0

Calcium = 360 (έπεσε από 390 πρέπει να το ξανακάνω μήπως έκανα λάθος)

KH = 10,3

PH = 8,0 φώτα σβηστά , έως 8,3 ανοικτά (με Salifert test ενώ το PHmetro μαλλον θέλει καλιμπράρισμα και μου δίνει 7,6 με 7,7)

*Σήμερα θα ξεκινήσω να φτιάξω νερό για την πρώτη αλλαγή με νερό από R.O. και ήθελα να ρωτήσω αν 70 λίτρα είναι πολλά μιας και τώρα συμπλήρωσε τον μήνα το ενυδρείο σαν σύνολο και δεν θέλω από λάθος να επέμβω στην βιολογία του.

θα ανεβάσω και φωτογραφίες με την πρώτη ευκαιρία.

Ευχαριστώ γενικά για τις συμβουλές παιδιά, νομίζω ότι τα πράγματα πάνε καλά εσείς τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορεις να περιμενεις για την πρώτη αλλαγή!

Δεν χρειαζεται ακομα!

Περιμενε να ολοκληρωθεί ο κυκλος και μετα!!!

Το Ca σου θέλει λίγο βοήθεια... στο 440 ειναι ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Πολύ ωραίο...συγχαρητήρια!!

ειμαι σιγουρος πως εαν δεν ηθελες να βαλεις αγγελια ουτε που θα κοιταγες - εγγραφες σε αυτο το θεμα ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !!!!!

Ωραιο το ενυδρειο !!!!!!!

Εχω το ιδιο ενυδρειο και στο δεξι ντουλαπι εχω βαλει το sump

και στο αριστερο το chiller !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τάσο από πρόσθετα δουλευώ τα Reef Builder και Reef Complete της Seachem

Οι τιμές μου μετά απο μια εβδομάδα (και μετρήσεις κάθε 2 μέρες) είναι οι εξής:

ΝΟ2 = 0,1

ΝΟ3 = χρωματισμός μεταξύ 10 και 25 mg/l

ΝΗ4 = 0

Calcium = 360 (έπεσε από 390 πρέπει να το ξανακάνω μήπως έκανα λάθος)

KH = 10,3

PH = 8,0 φώτα σβηστά , έως 8,3 ανοικτά (με Salifert test ενώ το PHmetro μαλλον θέλει καλιμπράρισμα και μου δίνει 7,6 με 7,7)

Μάλλον ρίχνεις πολύ ReefBuilder σε σχέση με ReefComplete, γιαυτό και έχεις αυτή την δυσαναλογία kH με Ca.

Εγώ θα έκοβα για μερικές μέρες το Builder και θα έβαζε μόνο Complete ωστε να ανεβεί το Ca και να ρίξει το kH.

Link to comment
Share on other sites

necro-posting FTW... :)

Σωστό σαν συμβουλή, αλλά το συγκεκριμένο πόστ είναι 2 ετών...

Οι καταραμένες οι αγγελίες...

Link to comment
Share on other sites

necro-posting FTW... :D

Σωστό σαν συμβουλή, αλλά το συγκεκριμένο πόστ είναι 2 ετών...

Οι καταραμένες οι αγγελίες...

Xaxaxaxaxaxaxax :D

Sorry, τώρα το είδα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...