Jump to content

Καλυτερη υγεια


KIARA

Recommended Posts

Καλημερα παιδια!

Μετα το θανατο 2 δισκων μου , και αποτυχιων στις γεννες τους , πηρα ενα καινουργιο εξωτερικο φιλτρο , serafil1100 για το ενυδρειο 300lt.

Το ενυδρειο δουλευε πριν χωρις ψαρια για 6 μηνες και μετα εβαλα ενα ζευγος.Εκαναν αρκετες γεννες χωρις το επιθυμητο αποτελεσμα και μετα πεθαναν χωρις εμφανη τουλαχιστον λογο.Οι παραμετροι του ενυδρειου ειναι οι ιδανικοι για τους δισκους.

Θα ηθελα λοιπον να με βοηθησετε βημα-βημα για να κανω μια καινουργια αρχη χωρις απωλειες και ταλαιπωρια των ψαριων μου.

Τι υλικα καταρχην πρεπει να μπουν στο εξωτερικο φιλτρο?

Το ενυδρειο ειναι στρωμενο με αμμο λευκη , 7 αληθινα φυτα και 2 κορμους στη μεση.

Θα στειλω φωτο για να εχετε καλυτερη εικονα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα KIARA.

Όταν αναφέρεις ότι δούλευε το ενυδρείο 6 μήνες χωρίς ψάρια, εννοείς απολύτως τίποτα;

Μιλάμε για ενυδρείο 300 λίτρων με μόνο δύο δίσκους;

Ποιά μέθοδο ακολούθησες για να στρώσεις το ενυδρείο;

Έχεις μετρημένες παραμέτρους νερού;

Οι δίσκοι που ψόφησαν δεν παρουσίσαν κανένα σύμπτωμα;

Οποιεσδήποτε φωτογραφίες είναι χρήσιμες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε Genirous.

Το ενυδρειο το αφησα να στρωσει για 6 μηνες εχοντας μεσα μονο 2 πλεκο μετριου μεγεθους.

Εκανα αλλαγες της ταξεως του 30% καθε 15 μερες ριχνοντας λιπασμα για τα φυτα και χρησιμοποιοντας τα εξης : sera aquatan , sera toxivec , sera nitrivec.

Στο εσωτερικο φιλτρο ειχα βαλει 500 γραμμαρια τυρφης , και αρκετο βιολογικο υλικο χωρις ανθρακα.

Μετα απο λιγο καιρο αγορασα και το εξωτερικο το αφησα να δουλεψει και για 2 μηνες περιπου παρακολουθοντας τα παντα.Θερμοκρασια , kh , ph , νιτρικα κλπ.

Οι τιμες ηταν σταθερες χωρις καμια αλλαγη , το νερο κρυσταλλινο ο φωτισμος οχι εντονος και γενικα σας μιλαω ειλικρινα οτι εκανα το εκανα με πολυ αγαπη και αφιερωνα καθημερινα πολυ χρονο για το ιδανικο περιβαλλον.

Μετα τους 6 μηνες αγορασα ενα ζευγος.Το πρωτο καιρο ολα καλα , ξεκινησαν και οι γεννες.Τους παρατηρουσα καθημερινα , και δεν εδειχναν κανενα εμφανες σημαδι αρρωστιας.Ωσπου τους βρηκα νεκρους ενα πρωι.

Αυτο που θελω ειναι οι μελλοντικοι μου δισκοι να ειναι απολυτα υγειης και ευτυχισμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα, το ενυδρείο σου καταρχήν χρειάζεται περρισότερα ξύλα και να μπουν με τέτοιο τρόπο ώστε να σχηματίζουν σκιερά μέρη και κρυψώνες για τους δίσκους σου, επίσης θα πρέπει να ξέρεις ότι οι δίσκοι είναι κοπαδόψαρο και θα πρέπει να βάλεις μια ομάδα τον 4 ψαριών και όχι 2 όπως έκανες την προηγούμενη φορά.

Το νερό που έκανες τις αλλαγές το προετοίμαζες κάπου;;; Blackwater χρησιμοποιής; Ποιές ήταν οι παράμετροι του νερού πριν τις αλλαγές και ποιές μετά απο αυτές;;; ώσε μας μερικά ακόμα στοιχεία για να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κοπαδοψαρο ........... 4 ατομων!!!! :thumbup: Η πιο συνηθησμενη κινηση συμβιβασμου (300λιτρο) για δισκους δυστυχως. Πρεπει να γινει κατανοητο οτι αυτο το ειδος θελει μεγαλο ενυδρειο (απο 500 λιτρα και πανω κατα την αποψη μου) καλως η κακως. Στις περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι και ο βασικος κανονας που παραβιαζεται.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Λοιπον,το νερο το ετοιμαζω 2 μερες πριν σε πλαστικο βαρελι 50 λιτρων , με α/ο χρησιμοποιωντας τα απαραιτητα βελτιωτικα νερου.

Δυο φορες τη βδομαδα προσθετω 1 καπακι discus trace.

Οι παραμετροι του νερου πριν την αλλαγη ειναι:

ph:6.0

kh:2-3

νιτρικα 0

θερμοκρασια 30-31

Μετα την αλλαγη νερου παρατηρηται η εξης αλλαγη του ph 6.5

Ειναι μεγαλη αλλαγη ομως επανερχεται στο 6.0 μετα απο μια ωρα.

Οσον αφορα τωρα την επιλογη μου στο να εχω 2 δισκους , ηθελα ενα ζευγαρι με σκοπο την αναπαραγωγη.

Ξερω οτι ειναι κοπαδοψαρα , αλλα νομιζα οτι το ζευγος θα ενοχλειτε απο τους υπολοιπους κατοικους.

Οποτε θα μπορεσω να παρω 5 ψαρια χωρις προβλημα?

Οσον αφορα τα ξυλα...Εχω ακουσει οτι τα ξυλα πριν τα βαλεις στο ενυδρειο θελουν βρασιμο.Ισχυει αυτο?

Πιστευω οτι ετσι χαλανε...Το νοημα του ξυλου στο ενυδρειο δεν ειναι μονο οι κρυψωνες για τα ψαρια , αλλα παραλληλα βοηθαει το νερο να ειναι μαλακο.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα ξυλα...Εχω ακουσει οτι τα ξυλα πριν τα βαλεις στο ενυδρειο θελουν βρασιμο.Ισχυει αυτο?

Πιστευω οτι ετσι χαλανε...Το νοημα του ξυλου στο ενυδρειο δεν ειναι μονο οι κρυψωνες για τα ψαρια , αλλα παραλληλα βοηθαει το νερο να ειναι μαλακο.

Ευχαριστω!

Καλημέρα, ΟΧΙ τα ξύλα δεν τα βράζουμε, στην φύση δεν βράζονται, έτσι πρέπει να είναι και στο ενυδρείο μας αλλιώς θα χάσουν όλα τα συστατιά τους. Για να καθαρίσουν τα βάζουμε σε έναν κουβά με νερό και κάνουμε 1 με 2 φορές την ημέρα αλλαγές για 10 ημέρες και συνήθως είναι εντάξει αν πάλι σου βγάλουν λίγη κοκκινήλα στο ενυδρείο βάλε για 2-3 μέρες λίγο κάρβουνο στο φίλτρο σου (όχι παραπάνω γιατί έχεις φυτά) εγώ πάντως επειδή έχω πολλά φυτά χρησιμοποιώ της Seachem το Renew

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ΟΧΙ τα ξύλα δεν τα βράζουμε, στην φύση δεν βράζονται, έτσι πρέπει να είναι και στο ενυδρείο μας αλλιώς θα χάσουν όλα τα συστατιά τους. Για να καθαρίσουν τα βάζουμε σε έναν κουβά με νερό και κάνουμε 1 με 2 φορές την ημέρα αλλαγές για 10 ημέρες και συνήθως είναι εντάξει αν πάλι σου βγάλουν λίγη κοκκινήλα στο ενυδρείο βάλε για 2-3 μέρες λίγο κάρβουνο στο φίλτρο σου (όχι παραπάνω γιατί έχεις φυτά) εγώ πάντως επειδή έχω πολλά φυτά χρησιμοποιώ της Seachem το Renew

το συγκεκριμενο προιον το χρησιμοποιεις σε μονιμη βαση?

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο προιον το χρησιμοποιεις σε μονιμη βαση?

Όχι μόνο όταν το νερό γίνει πολύ κόκκινο

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο προιον το χρησιμοποιεις σε μονιμη βαση?

Αλλά και κάποιες φορές το αφήνω γιατί βαριέμαι να ανοίξω το φίλτρο δυστηχώς δεν έχω την ευκολία του sump απλά βάζω ποιό συχνά λίπασμα στα φυτά. Και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα ακτιβώς το αντίθετο, Γιατί ρωτάς έχεις ακούσει κάτι άλλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Αλλά και κάποιες φορές το αφήνω γιατί βαριέμαι να ανοίξω το φίλτρο δυστηχώς δεν έχω την ευκολία του sump απλά βάζω ποιό συχνά λίπασμα στα φυτά. Και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα ακτιβώς το αντίθετο, Γιατί ρωτάς έχεις ακούσει κάτι άλλο;;;

ναι.το συγκεκριμενο προιον λενε οτι δεν τραβαει τα ιχνοστοιχεια και τα λιπασματα απο το ενυδρειο και εχω ακουσει να το χρησιμοποιουν συνεχεια στο φιλτρο.αντιθετα τραβαει φαρμακα και μεταλα.τωρρα πως τα κανει ολα αυτα θα σε γελασω.

Link to comment
Share on other sites

ναι.το συγκεκριμενο προιον λενε οτι δεν τραβαει τα ιχνοστοιχεια και τα λιπασματα απο το ενυδρειο και εχω ακουσει να το χρησιμοποιουν συνεχεια στο φιλτρο.αντιθετα τραβαει φαρμακα και μεταλα.τωρρα πως τα κανει ολα αυτα θα σε γελασω.

Τι να σου πώ πάντως για να κλείσουμε, γιατί το σκήσαμε το θέμα της KIARA, Εγώ και μέσα όταν το αφήνω στο φίλτρο συνέχεια η ανάπτυξη των φυτών μου είναι κάτι παραπάνω απο ραγδαία, σταθερά ένα με δύο νέα φύλλα την εβδομάδα βγάζουν οι ανούμπιες.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ Η ΚΗ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗ ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕΣ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΤΩΣΗ ΣΤΟ PH.IΣΩΣ ΓΙΑΥΤΟ ΠΕΘΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΔΙΣΚΟΙ ΔΙΧΩΣ ΣΗΜΑΔΙΑ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΡΩΣΤΕΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε KIARA,

από όσα αναφέρεις το ενυδρείο σου ''έτρεξε'' πάρα πολύ καλά και γενικώς οι συνθήκες τουλάχιστον σε θέμα νερού ήταν πολύ καλές! Από τη στιγμή κιόλας που είχες και γέννες οι δίσκοι σου αισθανόντουσαν πολύ καλά στη δεξαμενή. :thumbup:

ΕΑΝ δεν παρατήρησες καμία διαφορά και κανένα ανησυχητικό σημάδι στα ψάρια σου,

ΕΑΝ δεν άλλαξες κάτι στη ρουτίνα συντήρησης, διατροφής, συνθηκών,

ΕΑΝ δεν πρόσθεσες/έριξες κάτι στο νερό σου το τελευταίο διάστημα,

τότε πραγματικά ήσουν άτυχος με τις απώλειες των ψαριών σου... Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι ''λάθος'' που να σου γυρίσει ανάποδα το ενυδρείο από τη μια μέρα στην άλλη και ούτε έχω να σου προτείνω κάτι διαφορετικό από αυτά που έκανες για τα επόμενα ψάρια σου. Το μόνο που θα πρότεινα να αλλάξεις είναι η προσθήκη περισσότερων ξύλων όπως πρωείπε ο Aquadominus, ώστε να υπάρξουν μερικά σκιερά σημεία για να έχουν τη δυνατότητα να κρύβονται οι δίσκοι όταν στρεσσάρονται. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω λοιπον με πολυ βιολογια στο εξωτερικο φιλτρο (συμβουλη απο τον''ΥΔΑΤΙΝΟ ΚΟΣΜΟ'') και συνεχιζω με πολυ προσοχη την υπολοιπη διακοσμηση.Θα στειλω φωτο τις επομενες μερες , να μου πειτε τη γνωμη σας!

Ευχαριστω πολυ ολο το forum!!!

Ηθικο διδαγμα :Η ''δισκοπαθεια'' ΔΕΝ γιατρευεται τελικα...

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω λοιπον με πολυ βιολογια στο εξωτερικο φιλτρο (συμβουλη απο τον''ΥΔΑΤΙΝΟ ΚΟΣΜΟ'') και συνεχιζω με πολυ προσοχη την υπολοιπη διακοσμηση.Θα στειλω φωτο τις επομενες μερες , να μου πειτε τη γνωμη σας!

Ευχαριστω πολυ ολο το forum!!!

Ηθικο διδαγμα :Η ''δισκοπαθεια'' ΔΕΝ γιατρευεται τελικα...

:thumbup:

μετα το θανατο τους μετρησες το νερο?

εχω την υποψια διακοπης ρευματος

αν δεν ειναι διακοπη και οι μετρησεις σου ηταν καλες οαιφνιδιος θανατος 2 ψαριων και σχεδων ταυτοχρωνα ενα πραγμα μπορει να συμαινει μονο : δηλητηριαση ( εγχειριδιο για ασθενειες και αντιμετωπιση, της sera). πριν ξαναβαλεις δισκους μεσα στο ιδιο νερο μ'αυτο που πεθαναν οι αλλοι για παν ενδεχομενο βαλλε ενα ψαρι δοκιμης, οχι pleco ειναι αρκετα ανθεκτικοι,

ελπιζω να βοηθησα....

Link to comment
Share on other sites

Εχω τωρα ηδη 2 σκαλαρια...τα οποια ειναι καλα!Τωρα εχω να κανω μια πολυ σημαντικη ερωτηση...

Ο χωρος που εχω το ενυδρειο ειναι σχετικα μικρος , και καθως ειναι ο χωρος μου , ειτε ερχονται φιλοι ειτε ειμαι μονη μου , υπαρχει καπνος απο τσιγαρο.Εχω μια υποψια , οτι ισως ηταν αυτος ο λογος.Δεν ξερω αν αυτη η λεπτομερεια επηρεασε την ποιοτητα του νερου...Υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο?

Γιατι αν ειναι ετσι κοβω και το καπνισμα ρε παιδια , μονο και μονο για να ειναι καλα οι δισκοι μου!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις δει τι καπνιζω εγω στο δισκοδωματιο μου.................

Μην ανχωνεσαι λοιπον εκτος και μονο αν θυμιζει τεκε απο τα παλια :thumbup:

Και να θυμασαι τι ειπαμε: Η απροβληματιστη λειτουργεια ενος ενυδρειου κατα πολυ μεγαλο βαθμο οφειλεται στο σωστο ξεκινημα του :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

............... και συνεχιζω με πολυ προσοχη την υπολοιπη διακοσμηση.

Κοινως και αλλα ξυλα για να νιωθουν ασφαλεια τα ψαρια σου........... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Λοιπον,το νερο το ετοιμαζω 2 μερες πριν σε πλαστικο βαρελι 50 λιτρων , με α/ο χρησιμοποιωντας τα απαραιτητα βελτιωτικα νερου.

Δυο φορες τη βδομαδα προσθετω 1 καπακι discus trace.

Οι παραμετροι του νερου πριν την αλλαγη ειναι:

ph:6.0

kh:2-3

νιτρικα 0

θερμοκρασια 30-31

Μετα την αλλαγη νερου παρατηρηται η εξης αλλαγη του ph 6.5

Ειναι μεγαλη αλλαγη ομως επανερχεται στο 6.0 μετα απο μια ωρα.

Οσον αφορα τωρα την επιλογη μου στο να εχω 2 δισκους , ηθελα ενα ζευγαρι με σκοπο την αναπαραγωγη.

Ξερω οτι ειναι κοπαδοψαρα , αλλα νομιζα οτι το ζευγος θα ενοχλειτε απο τους υπολοιπους κατοικους.

Οποτε θα μπορεσω να παρω 5 ψαρια χωρις προβλημα?

Οσον αφορα τα ξυλα...Εχω ακουσει οτι τα ξυλα πριν τα βαλεις στο ενυδρειο θελουν βρασιμο.Ισχυει αυτο?

Πιστευω οτι ετσι χαλανε...Το νοημα του ξυλου στο ενυδρειο δεν ειναι μονο οι κρυψωνες για τα ψαρια , αλλα παραλληλα βοηθαει το νερο να ειναι μαλακο.

Ευχαριστω!

1. Οταν ο σκοπος ειναι η αναπαραγωγη, δεν βαζεις μεσα ξυλα, αμμο και αλλα διακοσμητικα ουτε το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα. Αν εχεις κατι τετοιο στο μυαλο σου πρεπει να κανεις αλλες κινησεις. :thumbup:

2. Nidal δεν περιμενα τετοια απαντηση απο σενα ........"Δεν εχεις δει τι καπνιζω εγω στο δισκοδωματιο μου................." :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. Οταν ο σκοπος ειναι η αναπαραγωγη, δεν βαζεις μεσα ξυλα, αμμο και αλλα διακοσμητικα ουτε το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα. Αν εχεις κατι τετοιο στο μυαλο σου πρεπει να κανεις αλλες κινησεις. :thumbup:

Αυτό τώρα τι σχέση έχει με το πραγματικό πρόβλημα...? :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις δει τι καπνιζω εγω στο δισκοδωματιο μου.................

Δεν υπαρχει καλυτερο πραγματα απο το καπνισμα μπροστα απο το ενυδρειο, ειδικα βραδυ με λιγο φως, και στην περιπτωση μου να βλεπω να πηγαινει το πιρανχα νοχελικα περα δωθε..

Σε καταλαβενω πληρως με του δισκους :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. Οταν ο σκοπος ειναι η αναπαραγωγη, δεν βαζεις μεσα ξυλα, αμμο και αλλα διακοσμητικα ουτε το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα. Αν εχεις κατι τετοιο στο μυαλο σου πρεπει να κανεις αλλες κινησεις. :thumbup:

2. Nidal δεν περιμενα τετοια απαντηση απο σενα ........"Δεν εχεις δει τι καπνιζω εγω στο δισκοδωματιο μου................." :thumbup::thumbup:

Αν ηξερε ρε Νικο τα παντα εμας θα ρωταγε??? Η με το καλημερα θα ψαχνοταν για αναπαραγωγη??? Ρωτοντας μαθαινεις :thumbup:

Οσο για το καπνισμα αν εξαιρεσεις οτι δινω το κακο παραδειγμα στα μικρα παιδια που διαβαζουν το φορουμ κατα τ'αλλα τι προβλημα υπαρχει??? Εχει ποτε τεκμηριωθει επιστημονικα οτι το καπνισμα (εκτος απο την υγεια μας!!!) βλαπτει σοβαρα την υγεια των ψαριων???

Link to comment
Share on other sites

Δε συγκρινονται οι πρωτες πρωινες γουλιες καφε παρεα με το πρωτο τσιγαρο της ημερας βλεποντας ενα ενυδρειο με δισκους(στη δικη μου περιπτωση)!!!

Nidal απο βδομαδα θα ερθω για να με προμυθευσεις με τα υλικα για το φιλτρο.

Θα βαλω απο βδομαδα και τα υπολοιπα ξυλα και και θα στειλω φωτο και μετρησεις , να μου πειτε τη γνωμη σας.

Να ειστε ολοι καλα και να απολαμβανεται τα ψαρακια σας!

Πραγματικα μετα απο καθε κουραστικη μερα που περναω , οταν γυριζω σπιτι και βλεπω μια μικρογραφια του αμαζονιου να με καλοσωριζει , τοτε καταλαβαινω γιατι αγαπαω τοσο πολυ αυτο το χομπι!Γι'αυτο θελω οτι καλυτερο για τα ψαρια μου!

Καλο βραδυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...