Jump to content

Εντοιχισμένο Δισκοενυδρείο Δύο Όψεων 600l


sllo

Recommended Posts

Επιτέλους έβαλα σε λειτουργία το νέο μου απόκτημα. Είναι στα αρχικά στάδια. Έβαλα και μερικές φωτογραφίες όχι και πολύ καλές. Θα βάλω και άλλες αργότερα.

Το ενυδρείο είναι εντοιχισμένο και έχει δύο όψεις.

Η μια όψη είναι από την πλευρά του κυρίως καθιστικού/ τραπεζαρίας και η άλλη από την πλευρά του πρόχειρου καθιστικού / κουζίνα.

Διαστάσεις: 170x 60 x 60

Όγκος: ~ 600lt

Κατηγορία: Ελαφρά φυτεμένο με Δίσκους

Διακοσμητικά υλικά: Λεπτόκοκκη χαλαζιακή άμμος.

Φωτισμός:2 x 54w Τ5 (6400Κ)

Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες

Φιλτράρισμα:

Εξωτερικό: JBL CRISTAL PROFi 1500, 2 Καλαθακια siporax

Εξωτερικό: JBL CRISTAL PROFi 1500, 2 Καλαθακια siporax

Εξωτερικό: Fluval 304, Ολα τα καλαθακια siporax, UV Vectron2 600 στην εξοδο του φιλτρου

Θερμοστάτης: 2 χ Jaeger heater 300W

Παράμετροι:

pH:7,5

Γενική σκληρότητα (GH): 4

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):5

Θερμοκρασία:28

Μελλοντικα αγορα RO

Υπάρχει παροχή νερού και αποχέτευση κάτω από το ενυδρείο για εύκολες αλλαγές νερού.

Φυτά: ????

Ψάρια: 8 corrys, 3 Ramirezi. Μελλοντικά άγριους δίσκους (αν καταφέρω να εισάξω στη Κύπρο)

Πόσες ακόμα Τ5 να βάλω; Κατά την γνώμη σας ποια Kelvin βγάζουν τον καλύτερο φωτισμό; Οι δυο που έχω είναι στα 6400Κ και δεν μου πολυαρέσουν. Είναι κάπως πρασινωπό το φως που βγάζουν.

Τι φυτά λέτε να βάλω; Σκέφτομε για Anubias barteri Gold στη βάση των ριζών, Philippine Java fern στις θέσεις 2 και Echinodorus amazonicus στην θέση 1 και Flame moss σε ορισμένα σημεία.

post-403-1234952135_thumb.jpg

post-403-1234952204_thumb.jpg

post-403-1234952225_thumb.jpg

post-403-1234952237_thumb.jpg

post-403-1234952259_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!!!!

Εγω παντως θα εβαζα μερικα φυτα επιφανειας πχ πιστια για να σκοτεινιασει το ενυδρειο, θα το τιγκαριζα στο blackwater και κατω θα εβαζα ελαχιστα φυτα, πιθανον καποια lotus...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!!!!

Εγω παντως θα εβαζα μερικα φυτα επιφανειας πχ πιστια για να σκοτεινιασει το ενυδρειο, θα το τιγκαριζα στο blackwater και κατω θα εβαζα ελαχιστα φυτα, πιθανον καποια lotus...

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Βάλε κι άλλα ξύλα, μπόλικα φύλλα (π.χ. catappa leaves), χαμήλωσε πολύ τον φωτισμό και θα έχεις έχεις ένα ξερό και άγριο κομμάτι του Rio Negro στον χώρο σου!

:bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια παλευα να ψησω την γυναικα να το κανουμε εντοιχισμενο δεν ηθελε... γμτ!!!

Φιλε μου πολυ πολυ ωραιο!!!

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλο!!!!πιστευω ονειρο του καθενος μας εδω μεσα,και χαιρομαι ειλικρινα που το τολμισε καποιος απο μας!!!!!!καλοριζικο και με πολλες πολλες γενες!!!γνωμη μου ειναι να βαλεις μερικα φυτακιατοσο κατω,οσο και επιφανιας,καθως και καποια ξυλα ακομα.και μια τελευταια συμβουλη....αυτες τις ριζες που εχεις,βρες τροπο να τις κρεμασεις αναποδα,πραγματικα θα δεις αλλο ενυδρειο!!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο. :bowdown: ΡΗ 7,5 με τοσο χαμηλο KH και GH ; Κατι δεν μου παει καλα. Θα ελεγα να προσθεσεις 1-2 ριζες που να εχουν κατευθυνση προς το βυθο κοντα στις αλλες που εχεις στις ακρες η και απο πανω τους. Ο αριθμος 3 στα ραμιρεζι ειναι 1 αρσενικο και 2 θηλυκα;

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλο!!!!πιστευω ονειρο του καθενος μας εδω μεσα,και χαιρομαι ειλικρινα που το τολμισε καποιος απο μας!!!!!!καλοριζικο και με πολλες πολλες γενες!!!γνωμη μου ειναι να βαλεις μερικα φυτακιατοσο κατω,οσο και επιφανιας,καθως και καποια ξυλα ακομα.και μια τελευταια συμβουλη....αυτες τις ριζες που εχεις,βρες τροπο να τις κρεμασεις αναποδα,πραγματικα θα δεις αλλο ενυδρειο!!!!! :bowdown:

Ποια φυτα επιφανιας κανουν για δισκοενυδρεία;

Δοκιμασα και κρεμασα τις ριζες αναποδα αλλα δεν μου αρεσαν. Γουστα ειναι αυτα :bowdown:

Θα δοκιμασω αθτο λεει ο φιλος Diskus Fan, να προσθεσω 1-2 ριζες που να εχουν κατευθυνση προς το βυθο απο πανω απο στις αλλες που εχω.

ΡΗ 7,5 με τοσο χαμηλο KH και GH ; Κατι δεν μου παει καλα

Εκανα σημερα ξανα τεστ. PH 6,5 Kh 4 Gh 4. Ολα αυτα χωρις RO ή τυρφη. Απευθείας νερο απο το δυκτιο.

Ο αριθμος 3 στα ραμιρεζι ειναι 1 αρσενικο και 2 θηλυκα;

ιδεα δεν εχω :) . Δεν ξερω να τα ξεχωριζω αν και νομιζω ειναι ολα αρσενικα. Τα αγορασε η γυναικα μου.

Θα ανεβασω αργοτερα φωτογραφιες να μου πειτε.

Πόσες ακόμα Τ5 να βάλω; Κατά την γνώμη σας ποια Kelvin βγάζουν τον καλύτερο φωτισμό; Οι δυο που έχω είναι στα 6400Κ και δεν μου πολυαρέσουν. Είναι κάπως πρασινωπό το φως που βγάζουν.

Έγινε επεξεργασία - sllo
Link to comment
Share on other sites

"Εκανα σημερα ξανα τεστ. PH 6,5 Kh 4 Gh 4. Ολα αυτα χωρις RO ή τυρφη. Απευθείας νερο απο το δυκτιο."

Με τί μετράς;;; Χλωμό μου φαίνεται νερό δικτύου με PH 6,5 χωρίς χρύση τύρφης σε ποια περιοχή είσαι να μετακομίσω και εγώ :bowdown:

"ιδεα δεν εχω :bowdown: . Δεν ξερω να τα ξεχωριζω αν και νομιζω ειναι ολα αρσενικα. Τα αγορασε η γυναικα μου.

Θα ανεβασω αργοτερα φωτογραφιες να μου πειτε."

Ρίξε μια ματία σε αυτές τις φώτο δείχνουν αρκετά καθαρά αρσενικό (Αριστερά) και θηλυκο (Δεξιά) RAM.

post-5943-1235025590_thumb.jpg post-5943-1235025615_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Εκανα σημερα ξανα τεστ. PH 6,5 Kh 4 Gh 4. Ολα αυτα χωρις RO ή τυρφη. Απευθείας νερο απο το δυκτιο."

Με τί μετράς;;; Χλωμό μου φαίνεται νερό δικτύου με PH 6,5 χωρίς χρύση τύρφης σε ποια περιοχή είσαι να μετακομίσω και εγώ :bowdown:

Εκανα μετρησεις με το Hagen Ph και Tetra ph, υγρα τεστς. Και εμενα περιεργο μου φενοτανε, αλλα τα εχω δοκιμασει τα υγρα τεστς και με ενα calibration solution με Ph7, και το αποτελεσμα ηταν σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μετρησεις με το Hagen Ph και Tetra ph, υγρα τεστς. Και εμενα περιεργο μου φενοτανε, αλλα τα εχω δοκιμασει τα υγρα τεστς και με ενα calibration solution με Ph7, και το αποτελεσμα ηταν σωστο.

Ωραία πές μου περιοχή και μετακομίζωωωωωω :bowdown::bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

σε λίγο καιρο που θα στρώσει το ενυδρείο σου και αν προσθέσεις ξερά φύλλα και μερικα όμορφα ριζώματα

(καλύτερα κρεμαστα απο επάνω) σαν αυτα που έχεις, θα έχεις ένα υπέροχο βιοτοπικό τοπίο διπλής όψεως!!!

απο φωτισμο αν δεν βάλεις απετητικα φυτα (που να μην βάλεις) οι δισκοι αρεσκονται σε χαμηλό φωτισμό!

απο φυτα θα πρότεινα επιφανείας οπως! pistia riccia αλλα και το ανερχόμενο φυλλόδεντρο! Παρέχουν παχιες σκιές που θα λατρέψουν οι δίσκοι σου!!!

αυτη η λευκή άμμος όλα τα λεφτά ετσι;

δεν συζητάω για τις τιμές δικτύου σου... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - andrikos
Link to comment
Share on other sites

:bowdown: πολύ ωραίο ενυδρείο .σχετικά με τον φωτισμό η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι επιπλέον. τα δισκάκια θα εκτιμήσουν χαμηλό φωτισμό.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω τα φώτα σας.

Σκεφτομαι να αγοράσω ένα ζευγάρι Satanoperca daemon. Τι λένε σαν ψάρια; Κάνουν με τους Δίσκους, corrys, ramirezi και ροδοστομους ή cardinal tetras;

κάπου διάβασα ότι σκάβουν πολύ γυρεύοντας φαγητό. Αυτό σημαίνει ότι κάνουν άνω κάτω την άμμο;

Έγινε επεξεργασία - sllo
Link to comment
Share on other sites

http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=2184

αν δεν το έχεις διαβάσει έχει χρήσιμες πληροφορίες. τώρα για συμβατότητα με τα υπόλοιπα είδη που έχεις περίμενε να σου πουν κάποιοι που έχουν το συγκεκριμένο ψάρι.

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

Θέλω τα φώτα σας.

Σκεφτομαι να αγοράσω ένα ζευγάρι Satanoperca daemon. Τι λένε σαν ψάρια; Κάνουν με τους Δίσκους, corrys, ramirezi και ροδοστομους ή cardinal tetras;

κάπου διάβασα ότι σκάβουν πολύ γυρεύοντας φαγητό. Αυτό σημαίνει ότι κάνουν άνω κάτω την άμμο;

Πολύ ωραία ψάρια αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει με τα Ramirezi νομίζω όμως ότι ο ποιό κατάλληλος να σου απαντήσει είναι ο Αντρίκος που έχει στο δικό του ενυδρείο (400 λίτρα αν δεν κάνω λάθος) μαζί με Δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τα φώτα σας.

Σκεφτομαι να αγοράσω ένα ζευγάρι Satanoperca daemon. Τι λένε σαν ψάρια; Κάνουν με τους Δίσκους, corrys, ramirezi και ροδοστομους ή cardinal tetras;

κάπου διάβασα ότι σκάβουν πολύ γυρεύοντας φαγητό. Αυτό σημαίνει ότι κάνουν άνω κάτω την άμμο;

1. Τα ψαρια αυτα οπως και τα παρομοια τους ειναι πολυ καλα γιατι ανακατευουν συνεχως την αμμο και γλυτωνεις απο τα προβληματα της.

2. Αυτο το πραγμα δεν μπορω να το χωνεψω με τιποτα. Πριν απο 20-30 χρονια που υπηρχε αγνοια βαζαμε καρδιναλιους με τους δισκους. Τα ψαρια αυτα ειναι τροφη τους. Επισης οταν μπαινουν δυο διαφορετικα ειδη που ζουν σε ομαδες, μονο ομαδες δεν βλεπεις.

3. Οταν εχεις να κανεις με κιχλιδες τα πραγματα δεν ειναι και τοσο ξεκαθαρα γι'αυτο δεν μπορω να σου πω με σιγουρια οτι δεν θα εχουν προβλημα τα ραμιρεζακια. Υπαρχουν περιπτωσεις που ενοχλει καποια σατανοπερκα ακομα και τους δισκους, δεν εχω δει ομως τιποτα σοβαρες "μαχες". Εχει να κανει με το χαρακτηρα του ψαριου πιο πολυ. Και για τα κορυ ισχυει το ιδιο που ειπα για τους ραμιρεζους.-

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τα ψαρια αυτα ειναι απιθανα!

Πολυ δραστήρια και αμασητα, κανουν απιστευτη δουλεί σε καθαρισμο και δεν ασχολουνται καθολου με τους δισκους!

Για τα ραμι δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το ενυδρειο σου να το χαιρεσαι.Εγω οπως σου ειιπαν τα παιδια θα εβαζα κανα ακομα ξυλαρακι ,κανα φυτο επιφανειας και θα ανεβαζα λιγακι την θερμοκρασια στους 29 χωρις να εχουν προβλημα στους 28.Περιμενουμε φωτο και με τους δισκους

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το εντοιχισμένο ενυδρείο φίλε μου! Τα παιδιά σου δώσανε πολλές και σωστές συμβουλές για τη συνέχεια! Με το καλό να βάλεις ψάρια αλλά με υπομονή, μη βιαστείς γιατί όσο πιο καλά στρωμένο είναι το ενυδρείο σου τόσο λιγότερα προβλήματα θα αντιμετωπίσεις! :bowdown:

Ποια φυτα επιφανιας κανουν για δισκοενυδρεία;
Μπορείς να βάλεις pistia stratiotes, eichornia crassipes, ακόμα και φυλλόδεντρο! Επίσης μια πολύ όμορφη λύση είναι να κρεμάσεις ξύλα στην επιφάνεια.
Πόσες ακόμα Τ5 να βάλω; Κατά την γνώμη σας ποια Kelvin βγάζουν τον καλύτερο φωτισμό; Οι δυο που έχω είναι στα 6400Κ και δεν μου πολυαρέσουν. Είναι κάπως πρασινωπό το φως που βγάζουν.

Προσωπικά προτιμώ το θερμό περιβάλλον με λάμπες στα 2700k, ειδικά όταν μιλάμε για ενυδρεία με ψάρια που προέρχονται από μαύρους ποταμούς. Θεωρώ ότι χαρίζουν οπτικά και προσφέρουν κάτι από το βιότοπο και επιπρόσθετα τα εύκολα φυτά δε θα έχουν κανένα πρόβλημα ανάπτυξης.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μου αρεσουν τα λιτρα σου.αν ακολουθησεις τις συμβουλες των παιδιων θα κανεις ενα ενυδρειο που αν μη τι αλλο θα εντυπωσιαζει.παντως οταν με το καλο το ετοιμασεις κανε μια παρουσαση.

Link to comment
Share on other sites

Vrika peat moss o opios ine katharos xwris prostheta lipasmata. Pos prepi na ton proetimasw prin to valw sto filtro:

mporv na ton mouliasw se kaftero nero gia na skotoso tixon parasita, h that epireasti i epidrasi tou;

Signomi gia ta greeklish.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...