Jump to content

επιτελους αρχιζω το νανακι μου...


akisem

Recommended Posts

μιση με μια ωρα καπου εκει. Δεν μετρησα χρονο. Εξισοροπησα θερμοκρασια, υστερα αρχισα να προσθετω λιγο νερο απο το ενυδρειο στο σακουλακι του και στο τελος το πηρα και το εβαλα μεσα στο ενυδρειο.... ...

τι αλλο επρεπε να κανω?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μιση με μια ωρα καπου εκει. Δεν μετρησα χρονο. Εξισοροπησα θερμοκρασια, υστερα αρχισα να προσθετω λιγο νερο απο το ενυδρειο στο σακουλακι του και στο τελος το πηρα και το εβαλα μεσα στο ενυδρειο.... ...

τι αλλο επρεπε να κανω?? :thumbup:

Θα σου προτείνω στα σαλιγκάρια να κάνεις λίγο μεγαλύτερο χρόνο προσαρμογής και να εφαρμόσεις την μέθοδο με το σωληνάκι ( σταγόνα – σταγόνα ).

Μια φορά επειδή δεν είχα χρόνο, σταμάτησα την προσαρμογή στα 45 λεπτά με αποτέλεσμα , και τα 10 σαλιγκάρια έμειναν ακίνητα στο ίδιο σημείο και πέθαναν όλα

,

Link to comment
Share on other sites

....κατι μου θυμιζει.....κατι μου θυμιζει.... :thumbup: αυτο ειναι!!...

Ποση ωρα δλδ να κραταει η προσαρμογη??? :S

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα το μαθημα μου με την προσαρμογη....

Σημερα μπηκε (υστερα απο 1.30 ωρας προσαρμογη) και το πρωτο ψαρι !!!!

ειναι ενα Royal Dottyback.... και αποτι ειδα (μετα που το αγορασα) προκειται να γινει το boss στο ενυδρειο... :rasp: Διαβασα ομως επισης οτι μπορει να φαει γαριδες :rasp: .. cleaner shrimps κινδυνευουν????

Ακομα εχω βρει καποια κοραλακια που μαρεσουν και θα θελα την γνωμη σας (δυσκολια, επικινδυνοτητα κτλ )

Pinnaple coral

Hammer coral

Plecogyra Sinuosa

Clavularia Sp. Anthelia

Caulastrea furcata

Alveopora sp.

Galaxea Fascicularis

ακουω γνωμες...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουμε αρχισει καλα ... :rasp:

το ψαρακι μετα απο σχεδον 20 ωρες, τωρα καθεται σε ενα σημειο οχι και πολυ καλα χωρις να κουναει... απο τροφη flakes δεχεται??

Link to comment
Share on other sites

Ωραια το καταλαβα αυτο. Λοιπον σημερινες μετρησεις :

ph: 8.3

Kh : 10.8

NH3 : 0

NO2 : 0

NO3 : 2

Ca : 360-370 (λιγο χαμηλο δεν ειναι?)

Mg : 1500

PO4 : 0

Αλατοτητα;

Link to comment
Share on other sites

Δεχτηκε επιθεση απο καποιο αλλο?

Μηπως ηταν ταλαιποριμενο απο εκει που το αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

Στο μαγαζι απο οπου το πηρα , ζητησα ενα συγκεκρμενο και μετα κοιτουσα κατι αλλο, με αποτελεσμα ....να μου βαλει ενα που ηταν ψιλοτραυματισμενο...πριν λιγο το παρατηρησα! Η ουρα του φαινεται λιγο φαγωμενη. Εχει συνελθει αλλα κινειται συνεχεια κατω απο τα βραχια. Και εδω κολλαει η απορια μου, αν συνεχισει να κινειται εκει πως θα τρωει τα flakes ??

(για τα κοραλια επισης πειτε μου παρακαλω)

Link to comment
Share on other sites

Δώστου λίγο χρόνο, μπορεί να ανακάμψει.

Από τα κοράλλια, το plesogyra μήπως εννοείς physogyra?? Είναι αρκετά δύσκολο.

Το Pinnaple coral δεν είναι φωτοσυνθεικό και θα έλεγα να το αποφύγεις.

Τα υπόλοιπα θέλουν σωστές και σταθερές τιμές, με λίγα λόγια καλά ισορροπημένο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Τις επομενες μερες θα δω για κοραλια.

Σημερα πηρα παλι μετρησεις. Δεν τις γραφω ολες πανω κατω ειναι οτι περιμενα. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι το αρκετα υψηλο Mg. Δηλαδη στο τεστ της σαλιφερτ παω στο 0.00 που λεει και ακομα δεν εχει αλλαξει χρωμα (προσθετω λιγες σταγονες παραπανω) και τοτε αλλαζει. Αρα λογικα ειμαι λιγο πανω απο 1500...:S πειραζει??

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις την ακριβή τιμή της μέτρησης θα πρέπει να προσθέσεις το 1500 που είναι η ένδειξη μετά το άδειασμα της πρώτης σύριγγας ,και την τιμή που θα σου δώσει μετά με την δεύτερη σύριγγα

Link to comment
Share on other sites

παρατηρηση: Πανω σε ενα κομματι βραχο εχουν αρχισει να βγαινουν κατι πρασινα φυτα που αναπτυσονται πολυ γρηγορα θα ελεγα.... Εψαξα λιγο και μοιαζουν ΠΑΡΑ πολυ με Halimeda....

Το θελουμε?? Αν οχι πως το αφαιρω?υπαρχει καποιο ζωντανο που να το τρωει??

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα φυλλαράκια αυτά της Halimeda δεν μεγαλώνουν και δεν εξαπλώνονται. Οι αλγοβόροι οργανισμοί θα τα τσακίσουν. Παρόλα αυτά αν δεις ανησυχητική εξάπλωση, μπορείς να τα βουρτσίσεις με μια οδοντόβουρτσα.

Link to comment
Share on other sites

θα δουμε με την Halimeda, μια χαρα μου φαινεται μεχρι τωρα.

κατι που παρατηρησα και ομολογουμενως δε το περιμενα ειναι φυσαλιδες μεσα στην αμμο-υποστρωμα. Αν και αρχικα ηθελα και προσπαθησα να στησω συστημα με DSB τελικα δεν μου βγηκε και εβαλα 4-6 εκατοστα αραγωνιτη και συμφωνα με αυτα που ειχα διαβασει δεν θα δουλευε.

και ομως....δλδ δεν ξερω αν μπορουν να ειναι και απο αλλες πηγες αυτες οι φυσαλιδες ομως νομιζω me DSB σχηματιζονται σωστα? λετε τελικα να δουλεψε το πραγμα???

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα άμμου που έχεις λειτουργεί, αφού έχει αποικηθεί από οργανισμούς. Δεν φτάνει όμως το μέγιστο της λειτουργίας που θα είχε αν ήταν πάνω από 10 εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

θα δουμε με την Halimeda, μια χαρα μου φαινεται μεχρι τωρα.

κατι που παρατηρησα και ομολογουμενως δε το περιμενα ειναι φυσαλιδες μεσα στην αμμο-υποστρωμα. Αν και αρχικα ηθελα και προσπαθησα να στησω συστημα με DSB τελικα δεν μου βγηκε και εβαλα 4-6 εκατοστα αραγωνιτη και συμφωνα με αυτα που ειχα διαβασει δεν θα δουλευε.

και ομως....δλδ δεν ξερω αν μπορουν να ειναι και απο αλλες πηγες αυτες οι φυσαλιδες ομως νομιζω me DSB σχηματιζονται σωστα? λετε τελικα να δουλεψε το πραγμα???

Θα ηθελα να σου πω πως εχω διαβασει στο tropical fish που ειναι απο τα κορυφαια περιοδικα(εκει γραφει κ ο αμανο κ ο heiko bleher κ ολοι οι κορυφαιοι στο ειδος τους)πως ενα συστημα DSB μπορει να λειτουργεισει κ με 5 ποντους αραγωνητη κ να κανει παρα πολυ καλη απονιτρικοποιηση.Οποτε μην αγχωνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορω να το επιβεβαιωσω πλεον. φαινεται ξεκαθαρα στο τσαμι :D Μια χαρα :rasp:

πολυ επιθετικος ρε παιδια αυτος ο royal dottyback.. :S

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορω να το επιβεβαιωσω πλεον. φαινεται ξεκαθαρα στο τσαμι :D Μια χαρα :rasp:

πολυ επιθετικος ρε παιδια αυτος ο royal dottyback.. :S

ναι το royal dottyback ειναι λιγο επιθετικο ψαρι μιας κ υπερασπιζεται συνεχεια την σπηλια του κ οτι περναει απο μπροστα το ορμαει...

Link to comment
Share on other sites

και ομως του την λενε τωρα οι clown...

αρχισα ομως να εχω αλγη εντονη... χρειαζομαι οπωσδηποτε καθαριστες... Που μπορω να βρω σαλιγκαρια περα απο τουρμπο??(astrea πχ)... ολο turbo turbo ελεος...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

παιδια βοηθεια λιγο...

χρειαστηκε να λειψω για σχετικα μεγαλο χρονικα διαστημα και ενω νομιζα οτι τα ειχα κανονισει ολα για το ενυδρειο τελικα κατι πηγε στραβα. Αληθεια δεν ξερω τι!

Αυτο που αντιμετωπιζω τωρα ειναι μια απιστευτη εκρηξη κυανοβακτηριων. Εχουν καλυψει ολον σχεδον τον αραγωνιτη και μεγαλο μερος του βραχου! Μιλαμε για κατι σαν κρουστα σκουροχρωμη σε ολο το ενυδειο... :( εκτος απο τις αλλαγες νερου...υπαρχει τπτ αλλο που μπορω να κανω??? (επισης εκλεισα τα φωτα γιατι παρατηρησα οτι οπου υπηρχε σκια ειναι καθαρη η αμμος)...

Έγινε επεξεργασία - akisem
Link to comment
Share on other sites

καλό σκιμάρισμα....καλή κυκλοφορία.....αλλαγή ανθρακα / αντιφώσφορο.....μικρές αλλαγές νερού ,....και ΥΠΟΜΟΝΗ μπόλικη :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...