Jump to content

Refugium


Recommended Posts

ηθελα να ρωτησω πως ακριβως δουλευει ενα εξωτερικο hang on refugium.Η αντλια που πρεπει να μπει?

post-4281-1235662325_thumb.jpg

επισης τι λετε για την ιδεα του εσωτερικου refugium κανει δουλεια?

post-4281-1235662368_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επισης καποιος πιο παλια ειχε δωσει ενα λινκ που καποιος ειχε κανει μια πατεντα και ειχε βαλει φως μεσα σε εξωτερικο φιλτρο και ετσι διατηρουσε chaeto!

οποιος το βρει θα του ειμαι υποχρεως!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απιστευτο ε?Κ γω σημερα ελεγα να φτιαξω ενα refugium για το ενυδρειο μου...Παντως εγω δε θα εδεινα 150 ευρω για να παρω στην ουσια ενα ακρυλικο κουτι μια λαμπα κ ενα κυκλοφορητη...Οποτε θυμηθηκα πως ειχα 4 κυβους απο πλεξιγκλας τους οποιους θα τους ενωσω για να κανω στην ουσια ενα ορθογωνιο κουτι το οποιο στο πατο θα εχει εναν καλο κυκλοφορητη ο οποιος θα τραβαει νερο απο το ενυδρειο κ θα το βγαζει με υπερχυλιση αυτοσχεδια.Εως τωρα εχω φτιαζει αυτα που βλεπεις αυριο θα το κολησω με ειδηκη κολλα για ακρυλικα κ απο πανω μια γερη δοση απο σιλικονη για να μη σταζει...μετα ελεγχος σταγανοτητας κ γεμιζμα με chaeto.Αυτο που σου προτηνω ειναι να φτιαξεις το δικο σου refugium πιστευω πως θα σου βγει πολυ πιο φτηνο.Εγω χρησιμοποιησα οτι παλιο ειχα κ ειμαι σιγουρος πως θα δουλεψει κ μαλιστα καλυτερα απο ενα ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η κατασκευη σου,θα ειναι hang-on?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ...ναι ειναι hang on το κουτι.Αυριο που θα το κολησω θα καταλαβεται ακριβως πως θα ειναι.Θα κανω ποστ βημα προς βημα πως θα γινει η κατασκευη.Τωρα εγω πηγα κ μαζεψα οτι σκουπιδι ειχα στο σπιτι κ το κανω αυτο το refugium εισεις μπορειτε πολυ πιο ευκολα να βρειτε ακριβως τα μετρα του πλεξιγκλας η να παρετε ενα φυλο κ να κοψετε οσο θελετε εσεις που θα ειναι παρα πολυ πιο ευκολο μιας κ εγω εχω να μπαλωσω πολυ πραμα....

Link to comment
Share on other sites

αναμενω νεες φωτο! Δεν καταλαβα πως θα γυριζει το νερο στο ενυδρειο! Θα ειναι το refugium(ή η σταθμη του νερου του) πιο πανω απο του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι πως βολευει το οριζοντιο σχημα πιο πολυ απο το καθετο γιατι ετσι θα φωτιζεται πιο ευκολα ολη η chaeto. Η λαμπα καλο θα ειναι να ειναι IP65 ή 66 για να μην εχεις πιθανο βραχυκυκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι πως βολευει το οριζοντιο σχημα πιο πολυ απο το καθετο γιατι ετσι θα φωτιζεται πιο ευκολα ολη η chaeto. Η λαμπα καλο θα ειναι να ειναι IP65 ή 66 για να μην εχεις πιθανο βραχυκυκλωμα.

Εχεις απολυτο δικιο στο θεμα σχηματος αλλα εαν δε σε περνει ο χωρος τι να κανεις?Αυτο ουτος η αλλος ειναι πρωσορινη λυση μεχρι να γινει κανονικο ενυδρειο απο κατω απο το κυριο που θα λειτουργει εως refugium.Παιδια μολις το κολλησα κ περιμενω να στεγνωσει για να κανω το τεστ στεγανωτητας.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο στο θεμα σχηματος αλλα εαν δε σε περνει ο χωρος τι να κανεις?Αυτο ουτος η αλλος ειναι πρωσορινη λυση μεχρι να γινει κανονικο ενυδρειο απο κατω απο το κυριο που θα λειτουργει εως refugium.Παιδια μολις το κολλησα κ περιμενω να στεγνωσει για να κανω το τεστ στεγανωτητας.

To τεστ στεγανωτητας απετυχε κ το Refugium 1 ξανα εγινε σκουπιδι....Αλλα δεν τα εβαλα κατω κ πηγα αμεσως στο επομενο καταπληκτικο μοντελο Refugium 2 (THE RETURN).Απογοητευμενος απο την σταγονα που εγλυφε τις κολλες στο πλεξιγκλας βρηκα μπροστα μου ενα παλιο resun εξωτερικο χωρις κεφαλη.Αποφασησα λοιπον πως βρηκα το επομενο μοντελο μου.Το πηρα το σουλουπωσα να φαινεται ομορφο κ ξεκινησα με την τρυπα στη μεση.Επειτα το περασα ολο ενα χρωμα ακρυλικο μαυρο να πηγαινει ασορτι με το ενυδρειο(μονο απο εξω),εβαλα ενα σωληνα διασπορας νερου απο εξωτερικο με μια βεντουζα στην ακρη αντι για πωμα κ τελος αποφασησα πως θα ηταν καλυτερη ιδεα να βαλω τον κυκλοφορητη μεσα στο ενυδρειο κ απο εκει να βγαζω νερο προς το refugium.Eκανα κ μερικα κοψηματα στο καπακι για να ερχεται κουτι το refugium κ τελος περαστηκε.Σας πληροφορω πως κ περισσοτερο χωρο εχει απο τα refugium της αγορας κ ειναι κ ποιο μουρικο.Το φωτιστηκο ειναι λιγο ακυρο αλλα αυτο ειχα προς το παρον.Ελπιζω να σας αρεσει οσο αρεσει κ σε μενα,εβαλα μερικα κοψηματα απο chaeto που μου εδωσε ο φιλος Ακης που τον ευχαρηστω πολυ κ το εβαλα σε λειτουργια.Δουλευει αψογα χωρις κανενα απολυτος προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

H λαμπα με ξενερωσε οποτε την αλλαξα γρηγορα κ εβαλα μια ασημενια γραφιου.Ξεχασα να πω πως το project εγινε μεσα σε 1-2 ωρες περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Οτι μπορει ο καθενας κανει...μολις βρω στα χερια μου κανενα λαμπακι μικρο θα κανω στο διαφανο το καπακι αλλη πατεντα για φως.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δειχνει πολυ ψαροτικο δε μπορω να πω....χεχε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...