Jump to content

Φυτά με χαμηλό φωτισμό


evul

Recommended Posts

είμαι κανούργιος στα ενυδρεία και στο forum και πραγματικά με ενθουσίασαν και τα δύο!

Έχω ένα μικρό ενυδρείο(16lt) στο οποίο έχω έναν αρσενικό μονομάχο. Δεν χρησιμοποιώ φίλτρο και ο χώρος δεν έχει και πολύ καλό φωτισμό.

Θα ήθελα να προσθέσω κάποιο φυτό αλλά δεν ξέρω αν οι συνθήκες του ενυδρείου το επιτρέπουν. Υπάρχουν φυτά που μπορούν να μεγαλώσουν κανονικά χωρίς χρήση λάμπας?Από τα διάφορα σχετικά post και από link που βρήκα μέσα απο το site βρήκα διάφορα φυτά που έχουν χαμηλές απαιτήσεις (όπως αυτά της οικογένειας Anubias). Θα βοηθούσε πολύ αν κάποιος που έχει "μαύρη ζώνη" στα φυτά ή ενυδρείο παρόμοιων προδιαγραφών μοιραζόταν την εμπειρία του μαζί μου.

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

είμαι κανούργιος στα ενυδρεία και στο forum και πραγματικά με ενθουσίασαν και τα δύο!

Έχω ένα μικρό ενυδρείο(16lt) στο οποίο έχω έναν αρσενικό μονομάχο. Δεν χρησιμοποιώ φίλτρο και ο χώρος δεν έχει και πολύ καλό φωτισμό.

Θα ήθελα να προσθέσω κάποιο φυτό αλλά δεν ξέρω αν οι συνθήκες του ενυδρείου το επιτρέπουν. Υπάρχουν φυτά που μπορούν να μεγαλώσουν κανονικά χωρίς χρήση λάμπας?Από τα διάφορα σχετικά post και από link που βρήκα μέσα απο το site βρήκα διάφορα φυτά που έχουν χαμηλές απαιτήσεις (όπως αυτά της οικογένειας Anubias). Θα βοηθούσε πολύ αν κάποιος που έχει "μαύρη ζώνη" στα φυτά ή ενυδρείο παρόμοιων προδιαγραφών μοιραζόταν την εμπειρία του μαζί μου.

ευχαριστώ προκαταβολικά

καλημερα φιλε μου.θα σε απογοητευσω καθως δεν μπορεις να βαλεις τιποτα στο "ενυδρειο".γνωμη μου ειναι να επενδυσεις στην αγορα ενος 30λιτρου τουλαχιστον ενυδρειου,με φιλτρο,θερμοστατη και φυσικα λαμπες.σε αυτο που εχεις δεν μπορει να ζησει ουτε σαλιγγαρι,οχι ψαρι και φυτο....

δεν υπαρχει καθολου βιολογια στο νερο σου,και πολυ γρηγορα θα χασεις το ψαρακι σου.(αληθεια τι αλλαγες νερου και πως τις κανεις?)

κατσε και διαβασε για τις αναγκες του ψαριου σου στο φορουμ,και θα δεις απο μονος σου οτι δεν θα βγεις ζημειωμενος ουτε εσυ,αλλα ουτε και το ψαρακι σου.η απαντηση μου δεν εχει καθολου επιθετικο η' ειρωνικο υφος ,απλα θελω απο μονος σου να κατανοησεις το τι ακριβως ζητας

φιλικα

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου Βασίλη, σίγουρα ένα κανονικό ενυδρείο θα ήταν ότι καλύτερο αλλα είναι αδύνατο προς το παρόν κυρίως για οικονομικούς λόγους αλλά και επειδή θα ήθελα να εξοικειωθώ με τα ενυδρεία και να ξεκινήσω κάτι καλύτερο όταν έχω περισσότερη εμπειρία αλλά και χρόνο. Οπότε προς το παρόν θέλω να δω τι δυνατότητες βελτίωσης έχω στο υπαρχον.

όσον αφορά την αλλαγή νερού ο ιδιοκτήτης του pet shop μου είπε καθε 4-5 μέρες να αλλάζω το 1/3 του νερου και κάθε 15-20 αν θυμάμαι καλα να το καθαρίζω.Μέχρι τώρα έχω κανει μία αλλαγή νερου καθως έχω το ψάρι περίπου μια βδομάδα.

από γνωστούς που έχουν το ίδιο είδος σε παρόμοιες διαστάσεις "ενυδρείο" το ψαράκι έζησε και ζεί εδώ και πανω από ένα χρόνο οπότε ελπίζω τα πράγματα να μην είναι τόσο τραγικά όσο τα περιγράφεις.

Όπως και να χει μπορώ να προσθέσω ένα ψεύτικο φυτό για να μην είναι τόσο αδειο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δεσεις μια anubia nana επανω σε μια πετρα ' σε μια μικρη ριζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα.

Ελπιζω τα παρακατω να σε βοηθησουν να χαρεις το υπεροχο χομπυ μας χωρις προβληματα.

Ενα υγειες ενυδρειο χρειαζεται καθαρο νερο και σωστη θερμοκρασια.

Γι'αυτο :

-Επειδη το ψαρι ειναι τροπικο και ζει σε "ζεστο" νερο και σταθερη θερμοκρασια, τουλαχιστον βαλε μικρο (σε watt και μεγεθος τετοιο που να χωραει) θερμαντηρα με θερμοστατη για θερμανση και θερμομετρο για ελεγχο θερμοκρασιας.

Στους 26C ρυθμισε να φτανει. (25-28C να παιζει απο χειμωνα σε καλοκαιρι)

Απεφυγε τις αποτομες μεταβολες στις συνθηκες του νερου.

- Ταισμα με φειδω (αποξηραμενο ή κατεψυγμενο bloodwarm και απλο φυλλαρακι) αφου η πολλη χαμενη τροφη δημιουργει αμμωνια στο νερο (sos σοβαρος κινδυνος δηλητηριασης).

- Οταν αλλαζεις το 1/3 του νερου θα το προετοιμαζεις σε ενα καθαρο αχρησιμοποιητο κουβα ή ποτηστηρι για να μπορει να το ριχνεις οπως πρεπει αργα, (θα το εχεις μονο για το ενυδρειο,αφου δεν πρεπει να ερθει ποτε σε επαφη απορρυπαντικο με το νερο του ενυδρειου, οπως και εντομοκτονα στο χωρο του ενυδρειου, αζαξ τζαμιων, σαπουνι στα χερια σου οταν ακουμπας το νερο κλπ)

Θα βαζεις την ποσοτητα του νερου της αλλαγης με σωστη δοση αντιχλωριου και θα το ανακατευεις.

Το νερο πρεπει να ειναι σε κοντινη θερμοκρασια με του ενυδρειου. (ισως 1-2 βαθμους πιο χαμηλη αλλα θα κανεις αργα την εισαγωγη του στο ενυδρειο)

Τη θερμοκρασια θα την πετυχεις στην δικη σου περιπτωση ευκολα αφου θα εχεις να αλλαξεις λιγα λιτρα.

Βαζεις ειτε σε φουρνο μικροκυματων ειτε σε κατσαρολακι λιγο νερο και ζεσταινει και με μιξη με βρυσης ρυθμιζεις (με ελεγχο με το ενυδρειακο θερμομετρο) τη θερμοκρασια.

Απεφυγε νερο απο το θερμοσιφωνο αφου αν ειναι παλιος, το νερο του θα εχει ουσιες βλαβερες για το ψαρι.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: πρεπει να μετρησεις τα ακριβες λιτρα νερου που χωραει το ενυδρειο.

Μετρα το υψος του νερου απο το τελος του βυθου μεχρι την επιφανεια του νερου σε εκατοστα.

Πολλαπλασιασε αυτο που βρηκες επι μηκος ενυδρειου και επι πλατος και διαιρεσε δια 1000.

Αφαιρεσε και λιγο ογκο για τυχων διακοσμητικα και εσωτερικο φιλτρο και βρισκεις τα καθαρα λιτρα νερο.

Παραδειγμα: υψος νερου 20εκ, μηκος 30εκ, πλατος 25εκ.

πραξη : 20Χ30Χ25= 15000 : 1000 = 15 λιτρα μειον 1-2 λιτρα για τα διακοσμητικα-φιλτρο 13 καθαρα λιτρα νερο.

Σε αυτα τα 13 λιτρα θα υπολογιζεις τα λιτρα της αλλαγης και τη δοσολογια των υγρων (πχ αντιχλωριο) που προσθετεις.

- Αν δεν διαθετει το ενυδρειακι φιλτρακι, σου προτεινω οταν σου επιτρεψουν τα οικονομικα σου να παρεις ενα κινεζικο μεν, αξιοπιστο δε resun magi 200 με περιπου 10-15€ το πολυ (αναλογα το μαγαζι).

Το spaybar που διαθετει και η χαμηλη ροη που εχει, ειναι καταλληλα για μονομαχο.

ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ : το σφουγγαρακι του φιλτρου (αν βαλεις φιλτρο) θα το ξεπλενεις μονο οταν βουλωνει και πεφτει η ροη του, και μαλιστα με νερο που βγαζεις για πεταμα κατα την αλλαγη νερου, και οχι με βρυσης αφου το νερο της βρυσης καταστρεφει τα βακτηρια που κατοικουν πανω του και ευθυνονται για το βιολογικο καθαρισμο του νερου.

Καλη συνεχεια.

ΥΓ στη φλωρινα εχετε πολυ καλο μαλακο νερο, εισαι τυχερος. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις, τα βασικά για τη συντήρηση τα έχω καταλάβει και μάλλον σύντομα θα προσθέσω και ένα φιλτράκι και θερμοστάτη..Από κει και πέρα πιστεύεις οτι υπάρχει χώρος και συνθήκες(κυριως φωτισμού) για να προσθέσω ένα φυτό όπως πχ το anubia nana που πρότεινε ο Σταύρος?

Υπολογίζω οτι έχει περίπου 12-13 λίτρα νερού(20 cm ύψος)

Όσον αφορά το νερό μπορεί να είναι μαλακό αλλά μερικές φορες έχει πολύ χλώριο

Link to comment
Share on other sites

Η ανουμπια ειναι ευκολο φυτο και μαλιστα δεν χρειαζεται εντονο φωτισμο.

http://www.tropica.com/productcard_1.asp?id=101A

http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=en

Μη της φυτεψεις μονο το ριζωμα μεσα στο χαλικι (αμμο, οτι εχεις).

Δεστη απλα σε μια ριζα ξυλου ή πετρας, οχι πολυ σφικτα.

Για το χλωριο βαζε λιγο μεγαλυτερη δοσολογια αντιχλωριο (+30%) δεν εκανει κακο.

Καλη συνεχεια, και οτι αλλη απορια εχεις ρωτα στην αναλογη κατηγορια.

Αναμενουμε νεα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...