Jump to content

Σ.Ο.Σ


Recommended Posts

Για σας,

Έχω αγχωθεί πολύ… και η ιστορία ξεκίνα κάπως έτσι.

Αρχικά πήρα έναν μονομάχο μέσα σε μια γυάλα 1lt, μου φάνηκε μικρή η κατοικία του και αποφάσισα να πάρω μια προσφορά ενός ενυδρείου (αν είναι ενυδρείο) 20lt.

Βασιλιάς τώρα νόμιζα. όταν τον έβαλα μέσα αλλά μου φάνηκε μόνος και το ενυδρείο μεγάλο και πήγα στο ενυδρειάδικο για να πάρω υπόστρωμα, χάζεψα εκεί μέσα και για να μην πολυλογώ έφυγα μέσα στον ενθουσιασμό μου, κρατώντας στα χέρια μου ένα σαλιγκάρι και ένα γλείφτη (πλέκο μάλλον 5cm ). Πήρα και μια ρίζα να πιπιλίζει όπως μου επέδειξε ο μαγαζάτορας ένα Stress Coat+ και stress zyme της API και ένα θερμοστάτη (10W θερμοκρασία ενυδρείου 25C). Η συμβίωση με τον μονομάχο ήταν μια χαρά (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε). Σήμερα το πρωί την είδα διακοσμητής των είδα στον ύπνο μου να μου ζητάει ένα κοχύλι να κρύβετε, μπέικα στο ενυδρειάδικο μεγαλύτερο από το πρώτο και χωρίς να καταλάβω υιοθέτησα μια καρδία (3cm), 2 αρλεκίνους (1.5cm) και μια γαρίδα (2cm). Ο μαγαζάτορας με συμβούλεψε να βάλω τον μονομάχο μέσα στην γυάλα για καμία εβδομάδα και μετά να τον βάλω στο ενυδρείο ώστε να μπει σαν φιλοξενούμενος. Έτσι δεν θα πείραζε την καρδία.

Πριν κάνα 2ωρο σκέφτηκα να ψάξω στο νετ οδηγίες για να τα κάνω πιο χαρούμενα . Ε… έπεσα στο ΑΖ και απογοητεύτηκα….

Τι να κάνω προετοιμασία δεν έκανα, ούτε ήξερα ότι είναι μικρός ο χώρος για τα ψαράκια δεν έχω ιδέα… Ο πωλητής μου είπε ότι σε κάθε λίτρο νερό αντιστοιχεί περίπου ένα ψάρι ενός εκατοστού ….δεν ήξερα αλλά ούτε και τώρα ξέρω, απλά ξεφύλλισα το φόρουμ.

Πως μπορώ να τα σώσω;;;; Κάτι διάβασα για μπόλι σε προηγούμενο άρθρο και γα ζωντανά βακτήρια…..

Υ.Γ. Η γαρίδα έχει κάτσει πάνω στην ρίζα, έχει τεντώσει της απόχες και γευματίζει… το σαλιγκάρι κόβει βόλτες οι αρλεκίνοι παίζουν, και η καρδία με χαζεύει, ο πλέκο γλύφει την ρίζα … είναι τόσο όμορφο δεν θέλω να μου πεθάνουν…..

Link to comment
Share on other sites

στην θεση σου εγω θα τα εδινα πισω,και θα σκεφτομουν οτι αν μου αρεσουν ολα αυτα θα οπρεπει να προμηθευθω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο,να κατσω να διαβασω ,να το στρωσω σωστα και μετα θα σκεφτομουν τι και ποια ψαρια θα βαλω.

εσυ ομως ξεκινησες λανθασμενα και εντελως αναποδα.....

Link to comment
Share on other sites

Δε υπάρχει πιθανότητα να τα κρατήσω και να ζήσουν;

Με τιποτα!!!

Ο πλεκο που λες γινετε ποιο μεγαλος απο τις διαστασεις του ενυδρειου σου,η καρδια που λες αν εννοεις τα bleeding heart πρεπει να ζουν απο 6-8 ατομα μαζι και παραπανω οι αρλεκινοι το ιδιο και ο μονομαχος πρεπει να ζει μονος του!Απ'ολα αυτα που λες μονο ο μονομαχος και το σαλιγκαρι μαζι θα μπορουσαν να ζησουν ευχαριστα στα λιτρα σου αλλα κι αυτο οταν το ενυδρειο στρωθει!

Στο forum αυτο θα βρεις τα παντα αλλα αν κατι θες να ρωτησεις δεν υπαρχει περιπτωση να μην σου απαμτησει κανενας!!!

Καλη αρχη να εχεις αλλα φροντισε αυτη η αρχη να ειναι καλη για σενα και πανω απ'ολα για τα ψαρια σου!!!

:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα….

Την Δευτέρα θα τα γυρίσω από εκεί τα πήρα, αλλά πως θα τα μεταφέρω;;;;;;;;

Η γαρίδα τη μαζεύει με την αποχή της κάτω από κει που έρχεται το φιλτραρισμένο νερό;;; Βακτήρια;;;;;

Θα προμηθευτώ και τα σχετικά για το τεστ, όσο για τον πλεκο που να φανταστώ ότι όταν μου είπε ότι δεν θα μεγαλώσει άλλο, ότι εννοούσε πλεκο bonsai …

Την διαδικασία της προετοιμασίας να την κάνω αφού καθαρίσω το ενυδρείο η να αφήσω το νερό όπως έχει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα….

Την Δευτέρα θα τα γυρίσω από εκεί τα πήρα, αλλά πως θα τα μεταφέρω;;;;;;;;

Η γαρίδα τη μαζεύει με την αποχή της κάτω από κει που έρχεται το φιλτραρισμένο νερό;;; Βακτήρια;;;;;

Θα προμηθευτώ και τα σχετικά για το τεστ, όσο για τον πλεκο που να φανταστώ ότι όταν μου είπε ότι δεν θα μεγαλώσει άλλο, ότι εννοούσε πλεκο bonsai …

Την διαδικασία της προετοιμασίας να την κάνω αφού καθαρίσω το ενυδρείο η να αφήσω το νερό όπως έχει;;;;

εδώ θα βρεις όλα το τι πρέπει να κάνεις ......

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα….

Την Δευτέρα θα τα γυρίσω από εκεί τα πήρα, αλλά πως θα τα μεταφέρω;;;;;;;;

Η γαρίδα τη μαζεύει με την αποχή της κάτω από κει που έρχεται το φιλτραρισμένο νερό;;; Βακτήρια;;;;;

Θα προμηθευτώ και τα σχετικά για το τεστ, όσο για τον πλεκο που να φανταστώ ότι όταν μου είπε ότι δεν θα μεγαλώσει άλλο, ότι εννοούσε πλεκο bonsai …

Την διαδικασία της προετοιμασίας να την κάνω αφού καθαρίσω το ενυδρείο η να αφήσω το νερό όπως έχει;;;;

Για κοιτα κι εδω: http://www.sera.de/index.php?id=76&L=14

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...