Jump to content

Galaher (paroon Shark)


Sta8hs000

Recommended Posts

kalispera! exei liges meres p agorasa ena enidrio (1,30m x 0,60m x 0,70m) 630lt kai idi exw mesa ena galaher peripou 40 pontous.

diavasa sto forum oti einai epithetika ktl. kai oti dn tha afisoun alla psaria sto enidrio.

to diko mou dixnei fovismeno kai isixo. kai malista xthes erixa mesa ena mikro xrusopsaro san trofi. kai oxi apla dn to efage alla edixne na to fovate.

tha ithela tin gnomi sas sto ti allo mporw na valw sto enidrio mou gia na min exei provlima me to galaher

skeftomoun ena megalo oscar peripou 30 pontous kai ena megalo glifti.

post-11987-1237287489_thumb.jpg

post-11987-1237287499_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλως ηρθες στο aquazone!

θα σε παρακαλουσα να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες.

το να ταϊζεις με χρυσοψαρα το ψαρι σου ειναι δικαιωμα σου, αλλα θα σε παρακαλουσα να μην το αναφερεις γιατι προκαλει κ θιγει πολλους απο εμας. υπαρχουν πολλες αλλες τροφες που θα τις προτιμουσε...

συντομα το ψαρι σου δεν θα χωραει στο ενυδρειο σου μιας κ σε μεγεθος ξεπερναει το ενα μετρο..

οποτε σκεψου το πριν βαλεις κ αλλα ψαρια μεσα.

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Kαλως ορισες φιλε μου,να σου πω μερικα πραγματα για το ψαρι αυτο.Κανονικα δεν θα πρεπει να πωλειται σε pet shop καθως το τελικο του μεγεθος ξεπερναει το μετρο!ειναι ακαταλληλα για ενυδρεια ωσα λιτρα και να χεις εκτος αν διαθετεις λιμνη!τελος η ζωντανη τροφη οπως το χρυσοψαρο ειναι εντελως ΛΑΘΟΣ.Υπαρχουν στο εμποριο τροφες και για το ψαρι αυτο.Δεν ειναι η βασικη του τροφη η ζωντανη,κριμα δεν ειναι?τι λες?

αν μπορεις γραφε με ελληνικους χαρακτηρες για να διαβαζουμε ολοι πιο ευκολα.Το ενυδρειο σου εχει ολα τα προσοντα για πιο πολλα ψαρια και φυτα και να το χαρεις περισσοτερο.Καλη συνεχεια απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

To ψαρι που εχεις δεν κανει για το ενυδρειο που εχεις και δεν κανει για κανενα ενυδρειο που μπορει να εχει ενας μεσος χομπιστας,οποτε καταλαβαινεις οτι δεν μπορεις να βαλεις τιποτα αλλο μεσα,οσο για το χρυσοψαρο που εβαλες σαν τροφη δεν θελω να το σχολιασω γιατι ειναι επιεικως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

το γνωρίζω ότι γίνετε 1,5 μέτρο, αλλά στο Pet shop μου είπαν ότι δν θα μεγαλώσει πάνω απο 60 - 70 cm λόγο του ενυδρείου.

ξέρει κάνεις τι συμπεριφορά έχει ένα μεγάλο Όσκαρ?? Γιατί σκεφτομαι να αγοράσω ένα μέσα στην βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε τα pet shop κακως το πουλανε!

μπορεις να βαλεις 1 ζευγαρι οσκαρ απο μικρα καθως και αυτα γινονται τερατα,η συμπεριφορα τους ειναι οτι χωραει στο στομα τους το τρωνε!επισης τσακωνονται μεταξυ τους!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

το γνωρίζω ότι γίνετε 1,5 μέτρο, αλλά στο Pet shop μου είπαν ότι δν θα μεγαλώσει πάνω απο 60 - 70 cm λόγο του ενυδρείου.

ξέρει κάνεις τι συμπεριφορά έχει ένα μεγάλο Όσκαρ?? Γιατί σκεφτομαι να αγοράσω ένα μέσα στην βδομάδα.

Κατσε τωρα......δηλαδη αυτο εχεις να σχολιασεις μονο;Για το χρυσοψαρο που σου ειπαν τα παιδια δεν εχεις να πεις κατι;

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν να μη το αναφέρω και αυτό θα κάνω.

έχουν αρνητική άποψη και εγώ ουδέτερη.

Μαλλον θετικη σε βλεπω να εχεις απο τη στιγμη που ουτε καν μπαινεις στον κοπο να δικαιολογηθεις

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είπα έχω ουδέτερη. το έκανα μια φορά και δν νομίζω να το ξανακάνω. Αν και δν πιστεύω ότι είναι κάτι κακό.

έτσι είναι στην φύση. όπως τα άτομα που έχουν ερπετά τους δίνουν ποντίκια κουνέλια κτλ.

Δηλαδή σε ένα pet shop π έχουν ένα μαυροπτεριγο καρχαρία 1,5 μέτρο τι το ταΐζουν? γαριδάκια!? δν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν τα λίτρα σου είναι αρκετά για μεγάλα ψάρια, ωστόσο ο γίγαντας γκάλαχερ δεν θα ζει σωστά σε αυτά, σκέψου μόνο οτι γίνεται στην καλύτερη 80 πόντους και το ενυδρείο είναι 60, πως θα στρίβει?

Σκέψου τώρα να βάλεις και όσκαρ που θέλουν την περιοχή τους και την ησυχία τους, δεν γίνεται με τίποτα κάτι τέτοιο και θα είναι συνεχώς στρεσαρισμένα και άρρωστα.

Μπορείς να βάλεις όσκαρ που σου αρέσουν και πλέκο και κάποιες άλλες μεγάλες αμερικάνικες κιχλίδες αλλά το γκάλαχερ πρέπει να φύγει πριν μπουν.

Τέλος το γκάλαχερ είναι πολύ ζημιάρικο ψάρι λόγω του όγκου και της ταχύτητάς του (θα ξεθαρέψει...) και δεν μπορείς να φτιάξεις κάποια διακόσμηση με ξύλα πέτρες κλπ ώστε να φαίνεται το ενυδρείο πιο φυσικό και να περνάνε καλά εσύ και τα ψάρια σου.

Αυτά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είπα έχω ουδέτερη. το έκανα μια φορά και δν νομίζω να το ξανακάνω. Αν και δν πιστεύω ότι είναι κάτι κακό.

έτσι είναι στην φύση. όπως τα άτομα που έχουν ερπετά τους δίνουν ποντίκια κουνέλια κτλ.

Δηλαδή σε ένα pet shop π έχουν ένα μαυροπτεριγο καρχαρία 1,5 μέτρο τι το ταΐζουν? γαριδάκια!? δν νομίζω...

Δεν χρειαζεται να σχολιασουμε τπτ μου φαινεται... αφου ετσι ειναι η "φυση"... :thumbup:

ααααααααααααααααααααααααααααχ! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Όχι, είπα έχω ουδέτερη. το έκανα μια φορά και δν νομίζω να το ξανακάνω. Αν και δν πιστεύω ότι είναι κάτι κακό.

έτσι είναι στην φύση. όπως τα άτομα που έχουν ερπετά τους δίνουν ποντίκια κουνέλια κτλ.

Δηλαδή σε ένα pet shop π έχουν ένα μαυροπτεριγο καρχαρία 1,5 μέτρο τι το ταΐζουν? γαριδάκια!? δν νομίζω...

Με χαροποιει που λες οτι δεν θα το επιχειρησεις ξανα.Απλα ειναι κατι που δεν πρεπει να γινεται,γιατι δεν ειμαστε στη φυση.Και εφ'οσον υπαρχει ενας σωρος σκευασματα να ταισουμε,δεν υπαρχει λογος να το κανουμε γιατι αντιθετα απ'οτι στη φυση τα προσφερουμε χωρις τον τροπο να μπορεσουν στοιχειωδως να προστατευθουν.Καλη συνεχεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο φιλε μου να χαιρασαι να τερατα σου..ειχα και εγω καποτε ενα γκαλαχερ αλλα οχι τοσο τερας οσο το δικο σου..πραγματικα πολυ ομορφος.....καλη συνεχεια.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή περίληψη:

- Sta8hs000: tha ithela tin gnomi sas sto ti allo mporw na valw sto enidrio mou gia na min exei provlima me to galaher

- viciouscircle: Σκέψου τώρα να βάλεις και όσκαρ που θέλουν την περιοχή τους και την ησυχία τους, δεν γίνεται με τίποτα κάτι τέτοιο και θα είναι συνεχώς στρεσαρισμένα και άρρωστα.

Μπορείς να βάλεις όσκαρ που σου αρέσουν και πλέκο και κάποιες άλλες μεγάλες αμερικάνικες κιχλίδες αλλά το γκάλαχερ πρέπει να φύγει πριν μπουν.

- Sta8hs000: Eυχαριστώ "viciouscircle", με βοηθάς πολύ!

- Sta8hs000: mesa kai to 25cm Oscar!!! einai pragmatika thirio

Κάτι δεν κατάλαβα καλά; Μήπως φταίει που είναι αργά και είμαι κουρασμένος από τη δουλειά όλη μέρα;

Έγινε επεξεργασία - efthvag
Link to comment
Share on other sites

Αν ενα ψαρι χρειαζεται ζωντανη τροφη για να ζησει ειναι ενα θεμα που δεν μπορει να πεις κανεις τιποτα.

Αν ομως το ψαρι αγοραζεται και διατηρειται μονο και μονο για να δωσει αυτο το θεαμα, τοτε τα σχολια ειναι αναμενομενα.

Κατα τα αλλα η φυση ξερει τι κανει, δεν χρειαζεται να αντιδρα κανεις εδω, υπαρχει και η Thiaminase.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διακρίνω ένα τόνο ειρωνείας στα λόγια του "efthvag" να πω ότι.

δν αγόρασα ένα ενυδρείο 630λιτρα για να έχω ένα ψάρι, οπότε έπρεπε να βάλω κι'αλλα...

πήγα λοιπόν σε όλα τα PET SHOP της Θεσ/νίκης και ρώτησα τι μπορώ να βάλω με το GALAHER.

Η απάντηση ΜΟΝΟ ΜΙΑ: ένα μεγάλο oscar!

οπότε δν είχα άλλη επιλογή. ΟΚ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει ετσι φιλε μου...

και εγω εχω 740 λιτρα μονο με 5 ψαρακια... τι παει να πει αυτο?

(βεβαια οτα θα φτασουν στο τελικο μεγεθους τους θα ειναι αλλιως...)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Φιλε το λάθος το έκανες απο την αρχή που πήρες το GALAHER.-

Το οτι πήρες μεγάλο ενυδρείο δεν λέει τίποτα.

1. για το GALAHER δεν θα του ειναι αρκετο

2. αν ειχες ψαχτει λίγο πρίν το πάρεις, θα έβλεπες οτι υπάρχουν απειροι συνδιασμοι ψαριών, αναλόγα με το τι και ποσα θέλεις να εχεις!

Για μενα: κατσε διαβασε λιγάκι και πάρε μια σωστή αποφαση, που θα ικανοποιει και σένα αλλα κυρίως δεν θα ταλαιπωρείς τα ζωντανά!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε δν ειναι κρίμα 630λιτ για ένα μονο ψάρι.. :thumbup:

μαλλον δεν καταλαβες την απαντηση μου...

Link to comment
Share on other sites

φίλε andrikos αυτό πήγαινε στον sarevock.

κοίτα εγώ ήθελα ενυδρείο με μεγάλα ψάρια και τα μόνα που βρήκα στην θεσ/νίκη ήταν 2 -3 μεγάλες κιχλίδες και 2 - 3 μεγάλα όσκαρ. α και πιράνχα (που δεν με ενδιαφέρουν). το Galaher το γούσταρα πάρα πολύ. και ήταν το μοναδικό που βρήκα, και το πήρα χωρίς 2η σκέψη.

για το μέγεθος που λες. μου είπαν στο pet shop οτι δεν μεγαλώνει πάνω από 60 - 70 πόντους λόγο ενυδρείου.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...