Jump to content

Νεο Reef 250 Mp Scubaline 120


PanosSudan

Recommended Posts

Τα περισσότερα hydrometer κλέβουν κάποιες μονάδες προς τα πάνω η προς τα κάτω.Δεν είναι αξιόπιστη λύση για να βασιστείς σε αυτήν.Εχω δει περιπτώσεις να δείχνει 1.025 και με ρεφρακτομετρο η πραγματική τιμή να είναι 1.028,(3 μονάδες απόκληση).Πρέπει να βρεις κάποιο ρεφρακτομετρο έτσι ώστε να δεις την πραγματική τιμή και μετά θα υπολογίσεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα περισσότερα hydrometer κλέβουν κάποιες μονάδες προς τα πάνω η προς τα κάτω.Δεν είναι αξιόπιστη λύση για να βασιστείς σε αυτήν.Εχω δει περιπτώσεις να δείχνει 1.025 και με ρεφρακτομετρο η πραγματική τιμή να είναι 1.028,(3 μονάδες απόκληση).Πρέπει να βρεις κάποιο ρεφρακτομετρο έτσι ώστε να δεις την πραγματική τιμή και μετά θα υπολογίσεις σωστά.

:D

Ειχα 3-4 μοναδες αποκλιση....

refractometer!!!!

Link to comment
Share on other sites

... απο οτι αντιλαμβανομαι και αλλα εξοδα. Προχωρησα στην παραγγελια 2 nano stream 6025, προχωραω και σε ρεφρακτομετρο. Κατι που πρεπει να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολη την καλη παρέα

δηλώνω ενθουσιασμένος καθότι το ενυδρείο αποκτά σάρκα και οστά

πηρα 15 κιλά ινδονησιακού βράχου,

θελει και αλλο, με την πρωτη ευκαιρεία

σας παραθέτω δε και μετρήσεις και θέλω την αποψη σας

Θερμοκρασία 26.5

sg 1.024

ph 8.3

kh 14

ca 460

mg 1340

PO4 0

NH4 0.2

NO2 0.1

NO3 1

Cu 0

SiO2 >6

Πιστευω ειμαστε καλά. Τωρα κατι τελευταιο επι του βραχου ηδη προσεψα οτι υπαρχουν κατι σαν μεμβρανες, να ανησυχώ????

Link to comment
Share on other sites

Ωραία . Παρακολουθείς τώρα τον κύκλο με καθημερινές μετρήσεις.

Οι μεμβράνες συνήθως οφείλονται σε μύκητες ή βακτήρια. Η σωστή κυκλοφορία- οξυγόνωση, σύντομα θα τις εξαφανίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε προσοχή στο στήσιμο του βράχου σου. Φρόντισε να δημιουργήσεις κρυψώνες για τα ψαράκια σου και θέσεις για τα μελλοντικά κοραλακια σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να τα αναγνωρισει????

Καλο θα ηταν να μας κυκλωσεις μεσω paint ποιους οργανισμους θελεις να μας δειξεις.Στην πρωτη φωτο ειναι μια bubble tip ανεμονη κ στην δευτερη βλεπω μια ασβεστολιθικη αλγη εαν δε κανω λαθος κ ενα feather duster.Να ξερεις παντως πως θα χρειαστεις λαμπες...Περιπου ενα watt ανα λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου ειπε και ο φιλος, κυκλωσε αυτό που θες να δουμε και εμεις, ετσι ειναι λιγο μπερδεμα

Link to comment
Share on other sites

1- ανεμώνη

2- εδραίος πολυχαίτης, άλγη

3- πορίτης, σπόγγοι(?)

4- νηματοειδή σκουλίκια

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, επανυποβαλλω τις φωτογραφιες, με σημειωμενα τα σημεια οπου με ενδιαφερουν. Νικο αν μπορεις να μου πεις κατα ποσον κατι απο αυτα ειναι επικινδυνο. Η ανεμωνη παντως πρεπει να κινειται, ειναι δυνατον?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα, οσον αφορα τον φωτισμο το εχω κατα νου, εχετε κατα νου τι θα μπορουσα να βαλω με πατεντα στο ενυδρειο μου, γιατι απο την μανα του φοραει 2x 30 w λαμπες Τ8? Συνολικο μηκος 1.2μ, σκεφτομαι για κατι εσωτερικο, δεν θελω να ειναι κρεμαστο. Καθε βοηθεια δεκτη.

Τελος εχω δει ηδη ενα μικρο καφε καβουρα, κατι κοχυλια, μια τα βρισκω μια τα χανω. :D

Ξερετε τελος που μπορω να βρω μακροαλγη?

post-11779-1239431033_thumb.jpg

post-11779-1239431052_thumb.jpg

post-11779-1239431073_thumb.jpg

post-11779-1239431096_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η ανεμώνη θα περπατάει μέχρι να βρεί το σημείο που της αρέσει με κατάλληλες συνθήκες φωτισμού και ροής .

αυτές οι ανεμώνες δεν μεγαλώνουν και κάνουν συνέχεια σπλιτάρισμα , με αποτέλεσμα σε λίγο καιρό να έχεις αρκετά παιδάκια της

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολη την καλη παρεα,

Νικο σε ευχαριστω,

σημερα βρηκα λιγο χρόνο να ασχοληθω με την αλλη μεγαλη μου αγαπη την φωτογραφια

σας παραθετω καποιες φωτογραφιες απο την τελικη εγκατασταση

η προσθηκη οπως θα δειτε ηχομονωτικων κριθηκε απαραιτητη καθοτι το skimmer, κανει αρκετο θορυβο. Υπηρξε σαφης μειωση οχι ομως και εξαλειψη

Ερωτηση: πρεπει να ριχνω κατα το στρωσιμο καθολου τροφη, γιατι βλεπω διαφορους οργανισμους???

post-11779-1239560979_thumb.jpg

post-11779-1239561017_thumb.jpg

post-11779-1239561050_thumb.jpg

post-11779-1239561083_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθείς τις τιμές των αμμωνιακών παραγώγων και αν χρειάζεται λιώνεις μερικά φυλλαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη και περιποιημενη δουλεια!!!

Μπράβο!

Όπως σου ειπε και ο Νικος μετράς τα αμμωνιακα παράγωγα και ρίχνεις τροφουλα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλημέρα σημερινές μετρήσεις

ph 8.3

NH4 0.1

NO2 0.035

NO3 2-3

26.5 C

Προβληματίζομαι γιατί δείχνει σαν να κλείνει ο κύκλος, σε λιγότερο από 1 εβδομάδα, είναι δυνατόν?

Τα πρώτα 2 μειώθηκαν, το τρίτο αυξηθηκε. Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι μηδενίστηκαν δεν σημαινει ότι το συστημα ειναι σταθερο και αρχιζουμε να στοκαρουμε!

Σιγά σιγα, δωσε του λιγο χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην καλη παρεα. Λοιπον τα νεα ειναι οτι εχω την εμφανιση καφε αλγης στο ενυδρειο. Τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο,

απο τη στιγμή που βρίσκεσαι σε διαδικασία στρωσίματος του ενυδρείου σου δεν χρειάζεται να εχεις αναμένα τα φώτα!

Θα σε συμβούλευα να κρατήσεις φώτα κλειστά και να προσέξεις τις τιμες σου.

Για τις αλγες ευθύνονται, ΝΟ3, PO4, ροή, κακής ποιότητας νερό, πολύ τάισμα, πολλες ώρες φωτισμού κ.α.

Πρόσεξε τα παραπάνω και θα βρεις τη λύση

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι ο φωτισμος, αλλα μπηκα στον πειρασμο τις τελευταιες ημερες. Υπαρχει τροπος νικο τωρα να την εξαφανισω? Αν βαλω κανα ζωντανο μεσα για να την καθαρισει?

Link to comment
Share on other sites

Εχε και λιγο το νου σου στην πρωτη φωτο.Γυρω απ'το βραχακι με την ανεμωνη σαν να βλεπω λιγες απταισιες.Κανε κατι οσο ειναι νωρις.

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον την ιδια υποψια εχω και εγω, αλλα η εμπειρια μου ειναι μικρη και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος. Αν ειναι ετσι, τι κανω? Κανα ζωντανο μπορω να βαλω μεσα για καθαρισμα? Κατι τελευταιο, CHAETO που μπορω να βρωωωωωωωωωωωωωωωωω! Τωρα μαλλον ακουστηκα. Καλο Πασχα σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...