Jump to content

ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΜΑΛΛΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Να ρωτήσω κιόλας το εκτοζόν για πόσες μέρες να το ρίχνω στο ενυδρείο μου?Σήμερα έριξα πρώτη φορά.Και μετά σε κάθε αλλαγή νερού κάθε 15 μέρες περίπου?

Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς είναι το platy μου, τι να κάνω? :D

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς είναι το platy μου, τι να κάνω? :D

Βακτηριακή μόλυνση λέτε να έχει?τι χρειάζεται αν είναι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Βακτηριακή μόλυνση λέτε να έχει?τι χρειάζεται αν είναι έτσι?

Όταν λες ότι είναι έτσι ακριβώς τί εννοείς? Περιέγραψε λίγο την κατάσταση και προσπάθησε να σηκώσεις κάποια φωτογραφία από το δικό σου? Τα πτερύγια σε τί κατάσταση είναι? Η όρεξη και η κινητικότητα των ψαριών? Από τιμές πως πας? Μετράς μετά την αλλαγή ενυδρείου?

Κάνε μία σύνοψη όλης της κατάστασης γιατί προσωπικά εγώ δεν έχω καταλάβει... Καλυτερεύουν τα πράγματα? Χειροτερεύουν και αν ναι πως και τί βλέπεις που βγάζει αυτό το συμπέρασμα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι είναι έτσι ακριβώς τί εννοείς? Περιέγραψε λίγο την κατάσταση και προσπάθησε να σηκώσεις κάποια φωτογραφία από το δικό σου? Τα πτερύγια σε τί κατάσταση είναι? Η όρεξη και η κινητικότητα των ψαριών? Από τιμές πως πας? Μετράς μετά την αλλαγή ενυδρείου?

Κάνε μία σύνοψη όλης της κατάστασης γιατί προσωπικά εγώ δεν έχω καταλάβει... Καλυτερεύουν τα πράγματα? Χειροτερεύουν και αν ναι πως και τί βλέπεις που βγάζει αυτό το συμπέρασμα?

Έτσι ακριβώς είναι, εννοώ ότι αυτή την ασπρίλα έχει στα πτερύγια του τα οποία δεν είναι κολλημένα στο σώμα του, δείχνουν εντάξει καά τ'άλλα. Μετά την αλλαγή ενυδρείου έκανα μετρήσεις και ήταν καλές (τις γράφω παραπάνω).Σήμερα θα κάνω πάλι.Όρεξη και κινητικότητα είναι στα ύψη, δε μου φαίνεται να έχουν πρόβλημα.Τα πράγματα είναι ίδια από την κυριακή, δε χειροτέρεψαν.Χτες έκανα και χρήση εκτοζόν, για πόσες μέρες ακόμα να κάνω? Όσο για τη βακτηριακή μόλυνση το είπα επειδή εκεί που βρήκα τη φωτογραφία (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/xiphophorus_maculatus.htm) λέει ότι το ψάρι πάσχει από βακτηριακή μόλυνση.

Υ.Γ. Για τη φωτογραφία, δεν ξέρω αφού την περάσω στον υπολογιστή πώς να την ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα νέες μετρήσεις.Δυστυχώς NH4/NH3: 1

ΝΟ2: 0,5

ΝΟ3: 5

PH: 7,6

Ξέρω τι φταίει, χτες έριξα JBL Novotom για τα μωρά γκάπυ και έπεσε αρκετή παραπάνω, σχεδόν ένα κουταλάκι του γλυκού σκόνη. Έκανα βέβαια αλλαγή νερού 30%. Σήμερα δεν τάισα τα μεγάλα και έριξα ελάχιστη τροφή για τα μωρά.Όλο προβλήματα προκύπτουν!Τι να κάνω, πάλι αλλαγή νερού?Δεν τα ταλαιπωρώ?

Link to comment
Share on other sites

Για να βαζεις τροφη θα χρησιμοποιεις ενα καπακι απο bic η κατι παρομοιο σαν μεζουρα.

Θα βαζεις στο καπακι τη ποσοτητα που θες και μετα θα ταιζεις τα ψαρακια σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι τώρα έμαθα, αλλά τι κάνω με τις υψηλές τιμές.Πάλι αλλαγή νερού δεν είναι πολύ?να τα αφήσω ατάιστα για 2-3 μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου , σταματας το τάισμα και βάζεις ζωντανά βακτήρια .

Θα σου ελεγα να κανεις αλλη μια προσπάθεια να αφαιρεσεις τα υπολείμματα τροφής οσο μπορείς ποιο σχολαστικά .

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω πάλι αλλαγή, με τη χρήση σκούπας εντάξει δεν είναι?Θα ρίξω βακτήρια.Εκτοζόν να ρίχνω για πόσο καιρό?

Σταματάω και την αρτέμια?

Link to comment
Share on other sites

Την αρτέμια τη σταματάς , είπαμε το τάισμα γενικά μεχρι να πεσει αμμωνια και Νο2 .

Το Εκτοζόν μια φορα .

Link to comment
Share on other sites

Προληπτικά το εκτοζόν να το χρησιμοποιώ κάθε 15 μέρες?Με το πλάτυ μου τι γίνεται, χρειάζεται κάποιο φάρμακο?Το είχε από την αρχή που άλλαξα ενυδρείο και οι μετρήσεις ήταν καλές.

Link to comment
Share on other sites

Προληπτικά το εκτοζόν να το χρησιμοποιώ κάθε 15 μέρες?Με το πλάτυ μου τι γίνεται, χρειάζεται κάποιο φάρμακο?Το είχε από την αρχή που άλλαξα ενυδρείο και οι μετρήσεις ήταν καλές.

Έκανα αλλαγή νερού, η αμμωνία έπεσε στο 0,5 και τα NO2 στο 0,25.Οπότε τα αφήνω ατάιστα και όταν έχω μηδενικές τιμές ξαναταίζω έτσι, όχι πάλι αλλαγή νερού?Με το πλάτυ τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

:D

Με το πλατυ βλέπεις σήμερα καμιά διαφορά ;

Link to comment
Share on other sites

Καμία αλλαγή, τα ίδια.Τι να κανω?

Σε σχεση με το πλάτυ τιποτα να το αγνοήσεις . Εκτος και εάν , δεις κάποια μεταβολή μας ενημερώνεις .

Με τα υπόλοιπα οτι έχουμε πει .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...