Jump to content

ΓΕΝΝΑ Guppy


andria

Recommended Posts

Πριν λίγο ανακάλυψα ότι το γκάπυ μου γέννησε.Έχω 3 γκάπυ και 2 πλάτυ σε 110 λίτρα. Και 2 μωρά τώρα πια. Εποειδή προχτές το έφτιαξα και δεν έχω αληθινά φυτά, μόνο λίγα ψεύτικα έπιασα τα μωρά με την απόχη και τα έβαλα στη γεννήστρα.Τι να κάνω τώρα?Τι τρώνε τα μικρούλια?Θα πάρω ζωντανά φυτά αλλά πόσο να τα αφήσω στυη γεννήστρα?Μπορεί να υπάρχουν και άλλα ακόμα, πόσα γεννάνε?SOS!!!

Link to comment
Share on other sites

Γίνανε 3 τα μωρά και ένα δυστυχώς πιάστηκε στην απόχη και πέθανε.Δεν πειράζει, να ναι κι άλλα?Τι τρώνε?Πόσο καιρό να τα έχω στη γεννήστρα?

Link to comment
Share on other sites

Γίνανε 3 τα μωρά και ένα δυστυχώς πιάστηκε στην απόχη και πέθανε.Δεν πειράζει, να ναι κι άλλα?Τι τρώνε?Πόσο καιρό να τα έχω στη γεννήστρα?

Παλια ειχα και εγω ζωοτοκα δεν ειμαι αρκετα εμπειρος αλλα θυμαμε πως απο τροφη (επειδη δεν ηξερα και εξακολουθω να μην ξερω) εριχνα 1-2 flake για οσες μερες κανουν να το φανε...Εγω τα εβγαλα οταν ηταν σχετικα σε μεγεθος ωστε να μην τα ρουφαει το φιλτρο.....(απο τα 30 περηπου που ειχα μαζεψει επεζησαν τα 2) βεβαια δεν ειχα καμια εμπειρια οπως ειπα και πιο πριν

Link to comment
Share on other sites

Παλια ειχα και εγω ζωοτοκα δεν ειμαι αρκετα εμπειρος αλλα θυμαμε πως απο τροφη (επειδη δεν ηξερα και εξακολουθω να μην ξερω) εριχνα 1-2 flake για οσες μερες κανουν να το φανε...Εγω τα εβγαλα οταν ηταν σχετικα σε μεγεθος ωστε να μην τα ρουφαει το φιλτρο.....(απο τα 30 περηπου που ειχα μαζεψει επεζησαν τα 2) βεβαια δεν ειχα καμια εμπειρια οπως ειπα και πιο πριν

Το παλστικό που υποτίθεται χωρίζει τη μαμά από τα μωρά στη γεννήστρα να το βγάλω αφού είναι μόνα τους?

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό τα γεννητούρια! :rasp:

Θεωρώ πως ως γεννήστρα λες το 30λιτρο.Δεν χρειάζεται να τα ταίσεις σήμερα,μετά από 48ώρες έχεις καιρό να πάρεις τροφούλα.

Λογικά θα γεννήσει και άλλα μικρά. :D

Βάλε σε λειτουργία το 30λιτρο και βάζε τα μικρά εκεί είναι καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία - marly
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό τα γεννητούρια! :rasp:

Θεωρώ πως ως γεννήστρα λες το 30λιτρο.Δεν χρειάζεται να τα ταίσεις σήμερα,μετά από 48ώρες έχεις καιρό να πάρεις τροφούλα.

Λογικά θα γεννήσει και άλλα μικρά. :D

Όχι έχω τη μικρή τη γεννήστρα την πλαστική που επιπλέει. Αφού δεν πρέπει να στρώσει το ενυδρείο το 30 λίτρο για να τα βάλω, δεν έχω νερό μέσα.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχω τη μικρή τη γεννήστρα την πλαστική που επιπλέει. Αφού δεν πρέπει να στρώσει το ενυδρείο το 30 λίτρο για να τα βάλω, δεν έχω νερό μέσα.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Το φίλτρο που έιχες στο μικρό το έχεις σε λειτουργία;Μέσα στο μεγάλο παράλληλα με το άλλο;

Αν ναι βάλε νερό στο 30lt (με αντιχλώριο) και το μικρό φίλτρο και όλα οκ.

Θα είναι καλύτερα τα μικρά σου στο 30lt!

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο που έιχες στο μικρό το έχεις σε λειτουργία;Μέσα στο μεγάλο παράλληλα με το άλλο;

Αν ναι βάλε νερό στο 30lt (με αντιχλώριο) και το μικρό φίλτρο και όλα οκ.

Θα είναι καλύτερα τα μικρά σου στο 30lt!

[/quote

Όχι δεν το έχω σε λειτουργία, λέω να τα αφήσω απλά εκεί ώσπου να μεγαλώσουν λίγο και να βγάλω απλά το διαχωριστικό μαμάς μωρών να κολυμπάνε πιο άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου έχεις μόνο τα μικρά βγάλτα.

Κάλο είναι να βάλεις και το άλλο φίλτρο να δουλέυει μεσα στο μεγάλο ενυδρείο να αποκτήσει βιολογία και όποτε χρειαστεί γεμίζεις το μικρό ενυδρείο και δεν ανησυχείς για στρώσιμο. :D

Link to comment
Share on other sites

Αφου έχεις μόνο τα μικρά βγάλτα.

Κάλο είναι να βάλεις και το άλλο φίλτρο να δουλέυει μεσα στο μεγάλο ενυδρείο να αποκτήσει βιολογία και όποτε χρειαστεί γεμίζεις το μικρό ενυδρείο και δεν ανησυχείς για στρώσιμο. :D

Οκ ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να χρησιμοποιησεις το 30λτ , και παρα πολυ καλα θα κανεις, για ενυδρειο-γεννηστρα θα πρεπει πρωτα να ειναι στρωμενο κανονικα το ενυδρειο μην κανεις το λαθος και τα βαλεις ετσι γιατι θα την τεζαρουν τα μωρα σου ειναι ευαισθητα

Τροφη θα τους παρεις απ το πετ σοπ ειδικο για ζωοτοκα μπεμπε και βιταμινες που θα την μουλιαζεις πριν να τα ταϊσεις 3 φορες την εβδομαδα θα τους βαζεις τις βιταμινες στην τροφη

Οτι αλλο θες πες μας

Link to comment
Share on other sites

Eπεισης απο οτι θυμαμε οσο τα εχεις στην γεννηστρα μην ξεχασεις να καθαρισεις τα αποβλητα της μητερας οσο βρισκοταν και αυτη στην γεννηστρα.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...καλό είναι να πάρεις τροφή για τα μικρά σου σε σκόνη καλό θα είναι να περίεχει και ενα 10% αρτεμια στη σύσταση της.Αν δεν ψήνεσαι να φτάξεις ζωντανή αρτέμια πάρε μια σε υγρή μορφή τουλάχιστον να τα ταίσεις τις πρώτες ημέρες της ζωής τους.Σου προτείνω τα προιόντα JBL Novotom , JBL artemia fluid ,τα "ζελεδάκια" της tetra αλλά με μέτρο...Καλώς τα δέχτηκες!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά 2 έμειναν, δεν ξέρω αν το άλλο ζει, βγήκαν από τις τρύπες της γεννήστρας και τα ξαναμάζεψα.Πώς μπορώ να κάνω το 30λίτρο που έχω γεννήστρα για να τα βάλω μέσα?Πώς να το μπολιάσω από το 110λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα και το 3ο μικρούλι.Είναι όλα στη γεννήστρα, αλλά έχω κλείσει με ζιλοτέιπ τις τρύπες από κάτω και έχω ανοίξει τρύπες με καρφίτσα για αέρα.Παίρνουν και από πάνω βέβαια που έχει μικρές τρυπούλες. Πειράζει που είναι εκεί?Να ρωτήσω και κάτι άλλο?Εφόσον χτες τα βρήκα, τροφή πότε να τους ρίξω και πόσο?Πήρα της JBL Novotom σκόνη.Και κάτι τελευταίο έβαλα μέσα στο ενυδρείο ξύλα χωρίς να τα βράσω απλά τα ξέπλυνα καλά με καυτό νερό, θα είναι οκ τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Για τα ξυλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με τα ψαρια με τα μικρα ισως επειδη ειναι πολυ ευαισθητα...Οσο για την τροφη οπως ειπαν και ποιο πανω μετα απο 48 εφοτου γεννηθουν θελουν τροφη....Τωρα για το σελοτειπ δεν ξερω κατα ποσο εκανες καλα...?? Εφοσον εχει κολα πανω το σελεοτειπ ισως επηρεασει το νερο....Ας μιλησουν οι ειδικοι καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και απο μενα και καλα εκανες αυτο που σου ειχα πει να αοιξεις εδω θεμα για τα ζωοτοκα σου θα σε βοηθησουν τα παιδια και ειναι πιο συγκεκριμενο οχι οτι αλλου δεν θα σε βοηθουσαν.

η γνωμη μου ειναι αν δεν κανω λαθος εχεις ενα ενυδριο 110 λιτρα

βαλε μπολικα φυτα οχι παρα πολλα και αστα ελευθερα να γεννανε ουτε γενηστρες ουτε τιποτα και ολα θα πανε μια χαρα.βαλε και κερατοφυλλλο στην επιφανεια για να κρυβονται τα μικρα και ολα οκ.

οι γενηηστρες στρεσαρουν τα ψαρακια και σιγουρα την μαμα η οποια μπορει να σου γενναει ακομη και νεκρα η να σου ψπφησει κιολας.

το ενυδριακι σου εχει αρκετο χωρο για ομορφα και αρκετα αληθινα φυτα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...