Jump to content

Σχετικά με εξωτερικό φίλτρο


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη ενότητα, αλλά θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με πιο εξωτερικό φίλτρο να επιλέξω.

Έχω δει τα εξής 2 δύο που με ενδιαφέρουν:

1) EHEIM ecco pro 2036

2) EHEIM professionell 2224

Οι συσκευασίες των φίλτρων αυτών έχουν όλα τα απαραίτητα για τη λειτουργία τους; Εννοώ βάνες, σφουγγάρια κτλ. Πιο από τα 2 θα μου προτείνατε να πάρω για ενυδρείο 120 λίτρων; Επίσης πόσες μέρες κάνουν περίπου να έρθουν στην Ελλάδα από aquaristic.net;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε εναλλακτική πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι θελεις...

1.το 2224 ειναι τελειως μα τελειως αθορυβο σε σημειο που κολλας το αυτι σου για να δεις οτι δουλευει,αλλα χωρις primming support...

2 το 2036 ακουγεται...ελαχιστα βεβαια, αλλα ακουγεται ενα μικρο βουιτο το οποιο εμενα προσωπικα δε με ευχαριστει....με primming support(αυτοματο γεμισμα)*

αν θα ξανααγοραζα με δεδομενο οτι εφτασες τα 100 ευρω θα επαιρνα το νεο 2071 απο εδω ομως, με αυτοματο γεμισμα αλλα αγνωστο ηχο....

* εχω 3 ,2224 και 2, 2036 σε πληρη λειτουργια ,απο τα δυο προτιμω το "παλιο" 2224 αφου δουλευει ασταματητα και με μεγαλα διαστηματα (6μηνα+) μεταξυ των καθαρισμων του σε αντιθεση με τα νεα 2036 που στο 2μηνο τα ανοιξα για καθαρισμο :unsure:

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

...* εχω 3 ,2224 και 2, 2036 σε πληρη λειτουργια ,απο τα δυο προτιμω το "παλιο" 2224 αφου δουλευει ασταματητα και με μεγαλα διαστηματα (6μηνα+) μεταξυ των καθαρισμων του σε αντιθεση με τα νεα 2036 που στο 2μηνο τα ανοιξα για καθαρισμο :unsure:

Μια ερωτηση : οταν ηταν καινουρια τα 2224 ή οταν ηταν καινουρια τα ενυδρεια που μπηκαν τα φιλιτρα, δεν ηθελαν πιο συχνο καθαρισμα κι αυτα?

Link to comment
Share on other sites

...Σπυρο καλημερα.

το καθαρισμα εγινε την πρωτη φορα στο 2μηνο οντως αλλα ηταν περιττο αφου εγινε "για τον φοβο των Ιουδαιων"-προληπτικα και για να δω σε τι κατασταση ειναι τα υλικα του- σε αντιθεση με τα ecco-pro που ειχε πεσει η ροη.

Σιγουρα η eheim δεν τα εχει καταφερει με τα ecco-εχω κι απο αυτα :unsure: -αλλα και με τα ecco-pro οσο με τα αλλα φιλτρα της...ισως φταιει ο τροπος που εισερχεται το νερο μεσα στο φιλτρο και χαμηλα στα υλικα...

π.χ στα ecco-PRO το προφιλτρο που υπαρχει ναι μεν ειναι ευκολο στο καθαρισμο του αλλα ενα δαχτυλιδι με τομη 2χ2 εκ. ποσο μπορει να μεινει χωρις να στομωσει,σε αντιθεση με τα pro( δε θα πω για τα proII τωρα...) οπου το προφιλτρο ναι μεν ειναι κατω χαμηλα στο κατω καλαθακι και για να τοκαθαρισεις πρεπει να σηκωσεις τα 2 καλαθακια αλλα εχει μια επιφανεια 20χ20 εκ.περιπου οποτε φανταζομαι καταλαβαινεις ποσο θα κανει να στομωσει...

Σιγουρα δεν ξεχναμε οτι και τα δυο εχουν τα ιδια watt( 8 )οποτε εχουν την ιδια ισχυ-δυναμη :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...