Jump to content

χρυσόψαρο που μαυρίζει


Recommended Posts

Καλημέρα, Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη,

Πήρα για τα παιδιά πριν μια βδομάδα μια γυάλα 7λιτ με 2 χρυσόψαρα, τους το είχα τάξει από καιρό. Δεν έχω φίλτρο, δεν έχω ταινίες, δεν έχω τίποτα από όσα διάβασα εδώ μέσα και με κάνουν να νιώθω τύψεις όταν βλέπω τα χρυσόψαρα να με κοιτάνε. Σκοπό έχω να πάρω μόλις περάσουν οι αργίες ένα μεγαλύτερο ενυδρείο με φίλτρο και να τα κάνω να νιώσουν πιο άνετα. Μέσα στη γυάλα υπάρχουν πλαστικά φυτά και ένα άσπρο "ψαράκι" που λιώνει με τον καιρό και στη συσκευασία έγραφε ότι ήταν κάτι βιταμίνες, και πρέπει να το αλλάζω κατά την τύπισσα στο PETshop όταν τελειώνει. Νερό αλλάζω δύο λίτρα με αντιχλωριακό μια σταγόνα ανά λίτρο μέρα παρά μέρα. Τα ταϊζω νιφάδες ελάχιστο κάθε 24-30 ώρες περίπου.

Από όταν τα πήρα το ένα είχε λίγο γκρίζα ουρά και εδώ και 3-4 μέρες βλέπω και έχει μαυρίσει καλά και πιάνει και την περιοχή στο λαιμό της ουράς και κάτω από τα μάτια. Σήμερα είδα ότι γκριζάρει η ουρά και του δεύτερου και επιβεβαίωσα ότι δεν είναι κάτι νορμάλ.

Διάβασα τις σελίδες για τις ασθένειες αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Ξέρετε τι μπορεί να είναι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

post-12799-1240131331_thumb.jpg

post-12799-1240131350_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:unsure: Αληθώς Ανέστη!

Να εισαι πολυ συγκρατημένος στο τάισμα μεχρι να διαβάσεις .

Πάρε με το καλό το κατάλληλο ενυδρείο .

Δες και την υπογραφή μου και τα λεμε πάλι .

Link to comment
Share on other sites

:unsure: Αληθώς Ανέστη!

Να εισαι πολυ συγκρατημένος στο τάισμα μεχρι να διαβάσεις .

Πάρε με το καλό το κατάλληλο ενυδρείο .

Δες και την υπογραφή μου και τα λεμε πάλι .

βασικά φαίνεται το ίδιο με αυτό εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=7215

Αλλά ξέρει κανείς τι είναι; Τι θεραπεία θέλει;

Η μόνη διαφορά συγκρίνοντας το με το άλλο είναι ότι είναι λίγο λιγότερο ταχύτατο στο να αρπάξει φαγητό...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβες. ΔΕΝ πρεπει να σκεφτεσαι για ΚΑΜΜΙΑ θεραπεια. Ολα θα φιαξουν μολις κανεις τις σωστες διορθωτικες κινησεις. Ενυδρειο στα καταλληλα λιτρα (50-60 λιτρα για καθε χρυσοψαρο), σωστο νερο (φιλτρα, υλικα, θερμοκρασια κλπ.) και καταλληλη διακοσμηση. Αν δεν γινουν αυτα, ΔΕΝ κανεις τιποτα και τα ψαρακια .................θα πανε χαμενα.-

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβες. ΔΕΝ πρεπει να σκεφτεσαι για ΚΑΜΜΙΑ θεραπεια. Ολα θα φιαξουν μολις κανεις τις σωστες διορθωτικες κινησεις. Ενυδρειο στα καταλληλα λιτρα (50-60 λιτρα για καθε χρυσοψαρο), σωστο νερο (φιλτρα, υλικα, θερμοκρασια κλπ.) και καταλληλη διακοσμηση. Αν δεν γινουν αυτα, ΔΕΝ κανεις τιποτα και τα ψαρακια .................θα πανε χαμενα.-

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Η αλήθεια είναι ότι το googlara αρκετά στα αγγλικά για να βρω την "θεραπεία":

α) Η πλειοψηφία μιλάει για βλάβες που γίνονται λόγω της ΝΗ3 και μπορούν να παραμείνουν έως 1-2 εβδομάδες ακόμη κι αν διορθωθούν οι συνθήκες και μπορεί κανείς να τα δει κανείς σαν "εγκαύματα" που η πιθανότητα τους αυξάνει όσο αυξάνει η ηλικία του χρυσόψαρου (επι τη ευκαιρία ο αράπης μου είναι λίγο πιο μεγάλος σε μέγεθος από το άλλο). Προτρέπουν για ταχτική αλλαγή του νερού καθώς η "βλάβη" γίνεται σε μικρό χρονικό διάστημα και συχνότερα σε ένα καινούργιο περιβάλλον που δεν έχει αναπτυχθεί η κατάλληλη μικροβιακή "χλωρίδα".

β) Κάποιοι μιλάνε για κάποιο παράσιτο αλλά χωρίς να αναφέρουν το όνομα του και λένε ότι οδηγεί στο θάνατο χωρίς επιστροφή με αργή όμως επιδείνωση.

γ) Κάποιοι μιλάνε για μύκητες και ταχύτατη επέκταση-επιδείνωση-θάνατο.

Σε εμένα μέχρι στιγμής τα πράγματα είναι σταθερά, κάνω 2 λιτρα αλλαγή νερού κάθε μέρα, δεν έχω δει επέκταση της μαυρίλας και η κινητικότητα είναι συγκρίσιμη με του άλλου. Ελπίζω σε κάποιο ενυδρείο από αύριο με όλα τα "αξεσουάρ".

Κάθε πρόσθετη εμπειρία ή γνώση καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μπορεις να κανεις αμμεσα, ειναι να διαβασεις αυτα που σου προτεινε ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ. Για να στρωσεις το ενυδρειο και αυτο να μπορει να φιλοξενησει ψαρια θα περασουν 20-30 μερες. Σταματα λοιπον να ασχολεισαι με την "ασθενεια" και μπες στο θεμα, για να μαθεις πως θα ζησουν σωστα και υγειη. Ιχθυοπαθολογος ΔΕΝ ειμαι, αλλα πιστευω οτι θα τα κρατησεις για χρονια, αν οπως ειπες κανεις τις κινησεις σου. Προσεξε μην σου φορτωσουν απο το πετ σοπ, αχρηστα πραγματα. Ρωτα καλυτερα εδω πριν κανεις κατι.-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, ένας καλός μου φίλος μου έφερε ένα ενυδρείο 60 λίτρων με φίλτρο "δαπέδου" και του έκατσα και ένα μοτέρ να ρουφά το νερό και να το φιλτράρει από τα χαλίκια. Το "αραπάκι" όσο πήγαινε μαύριζε στη γυάλα και ο "μικρός" είχε αρχίσει να έχει και αυτός μαύρα στίγματα. Δεν μπόρεσα να τα βλέπω να είναι στην αγκαλιά της αμμωνίας και τα έριξα στο καινούργιο ενυδρείο μαζί με μια χούφτα αλάτι και 2 κουταλάκια "βακτήρια", όλα αυτά πριν μια εβδομάδα.

Την επόμενη μέρα είδα το ενυδρείο να έχει θολώσει και τα χρυσόψαρα να κυκλοφορούν μαστουρεμένα. Τους άλλαξα 6 λίτρα νερό γιατί φοβήθηκα και τα sticks που είχα αγοράσει ανακάλυψα ότι ήταν ληγμένα και λέγανε αρλούμπες άρα δεν μπορούσα να ξέρω τι παίζεται.

Την επόμενη μέρα, το νερό είχε καθαρίσει, τα χρυσόψαρα φαινόντουσαν χειροτερα και ο αράπης άρχισε να έχει και λίγο δυσκοιλιότητα. Πήρα καινούργια "μπουκαλάκια" με "σταγονόμετρα" για ΝΗ3/4, NO2, NO3 και οι πρώτες τιμές ήταν μεταξύ caution και danger. Τώρα είμαστε στο caution αλλά τις τελευταίες 3 ημέρες ο αράπης ξεμαυρίζει και σε λίγο θα του έχει μείνει μόνο το όνομα "αράπης".

Από φαγητό, εγώ τα ταϊζα κάθε μέρα και πιστεύω ότι τα πράγματα πάνε να φτιάξουν.

Τελικά, δεν θα μάθω τι έφταιγε:

Ήταν κάποια ασθένεια και την χάλασε που έκανα το νερό υφάλμιρο;

Αλλά μάλλον πρόβλημα με την αμμωνία μου φαντάξει,,,

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας,....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...