Jump to content

ποιο ενυδρειο ειναι καλυτερο για πιρανχα ;


kkerimis

Recommended Posts

Γεια σας φιλοι μου. Εχω ενα ενυδρειο 6 χρονια με 2 serrasalmus nattereri 220l. Συντομα θα κανω αλλαγη σε μεγαλυτερο και θελω τα φωτα σας .Εχω βαλει αυτο στο ματι με αυτες τις διαστασεις 150cm μηκος x 35 cm πλατος χ 66 cm υψος(εταιρειας) .Μας κανει η ειναι πολυ στενο ; ειναι καλυτερο φαρδυ και κοντο η ψηλο και στενο ; το μηκος παραμενει το ιδιο. Σας ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου. Εχω ενα ενυδρειο 6 χρονια με 2 serrasalmus nattereri 220l. Συντομα θα κανω αλλαγη σε μεγαλυτερο και θελω τα φωτα σας .Εχω βαλει αυτο στο ματι με αυτες τις διαστασεις 150cm μηκος x 35 cm πλατος χ 66 cm υψος(εταιρειας) .Μας κανει η ειναι πολυ στενο ; ειναι καλυτερο φαρδυ και κοντο η ψηλο και στενο ; το μηκος παραμενει το ιδιο. Σας ευχαριστω...

εγω θα ελεγα καλυτερα φαρδυ και κοντο. μπορουνε να κινουνται πιο ανετα αν ειναι φαρδυ. ετσι κι αλλιως το ψηλο δεν ειναι τοσο αναγκαιο αφου δεν χρειαζεται να πηγαινουν στην επιφανεια τοσο πολυ, οσο να κινουνται ανετα κατω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου. Εχω ενα ενυδρειο 6 χρονια με 2 serrasalmus nattereri 220l. Συντομα θα κανω αλλαγη σε μεγαλυτερο και θελω τα φωτα σας .Εχω βαλει αυτο στο ματι με αυτες τις διαστασεις 150cm μηκος x 35 cm πλατος χ 66 cm υψος(εταιρειας) .Μας κανει η ειναι πολυ στενο ; ειναι καλυτερο φαρδυ και κοντο η ψηλο και στενο ; το μηκος παραμενει το ιδιο. Σας ευχαριστω...

οσο πιο πολλα λιτρα μπορεις να παρεις τοσο το καλυτερο,για πλατος 35εκ. ειναι πολυ λιγο ,εαν πας στο 1,5 μετρο κοιτα το rio 400 της juvel(55 εκ. πλατος) η το elite(53,5 εκ. πλατος)...made in china αλλα με μικροτερο κοστος αγορας, για πες μας και λιγα για τα ψαρακια σου,τα ψαρια τα εχεις 6 χρονια ? ειναι ζευγαρι ? σε ρωταω γιατι συνηθως 2 naterreri σε ενα ενυδρειο συνηθως τσακωνονται ,ο κανονας λεει απο 3 και πανω...εαν θες πες μας για τις μετρησεις του νερου σου και ανεβασε και καμια φωτο...

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο forum μας!

τα παιδια σου τα ειπαν πολυ καλα.

35cm πλατος ειναι υπερβολικα λιγα!!!

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με ενυδρειο 150χ50χ50 (375L) ειμαι ενταξει ; και ποσα μπορω να βαλω μεσα ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με ενυδρειο 150χ50χ50 (375L) ειμαι ενταξει ; και ποσα μπορω να βαλω μεσα ;

εισαι οκ για μια 5αδα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εισαι οκ για μια 5αδα :bowdown:

WOW. Σ' ευχαριστω 'antonis t83' . Ο rhombeus και ο niger ειναι ο ιδιος ; η ειναι διαφορετικα πιρανχα ;

Link to comment
Share on other sites

WOW. Σ' ευχαριστω 'antonis t83' . Ο rhombeus και ο niger ειναι ο ιδιος ; η ειναι διαφορετικα πιρανχα ;

niger πιρανχα δεν υπαρχει!

που το ειδες?

serrasalmus rhombeus γνωστο ως black piranha φυσικα κ υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

niger πιρανχα δεν υπαρχει!

που το ειδες?

serrasalmus rhombeus γνωστο ως black piranha φυσικα κ υπαρχει!

Τελικα πρεπει να ειναι το ιδιο με αλλη ονομασια. Ψαξε για serrasalmus niger και θα δεις. Τον εχεις ακομα τον rhombeus η τον εδωσες ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πρεπει να ειναι το ιδιο με αλλη ονομασια. Ψαξε για serrasalmus niger και θα δεις. Τον εχεις ακομα τον rhombeus η τον εδωσες ;

εχεις δικιο.

ειναι ser. rhombeus αλλα με διαφορετικη ονομασια.

γενικα συνιθιζεται αυτα τα ψαρια να περνουν πολλες φορες κ το ονομα του ποταμου απο τον οποιον τα επιασαν.

οπως για παραδειγμα

rhombeus Gyama

Red Belly rio Tocantin

επισης εχουν πολλες αλλες ονομασιες, πολλες προερχονται κ απο τις ντοπιες φυλλες του αμαζονιου.

τονrhombeus τον εχω ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...