Jump to content

Juwel 800


juliet

Recommended Posts

Καλησπέρα,

πριν απο δυο ημερες αγοαράσαμε το πρώτο μας ενυδρείο (επισυνάπτεται). Ειναι το Juwel 800 χωρητικότητας 110lt. Μέσα σε αυτό προς το παρόν βρίσκονται 3 χρυσόψαρα. 2 common goldfish και 1 black moor.

post-13153-1242073086_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθατε!

Αν πω οτι μου αρεσει θα φανει καπως?! :bowdown:

Δεν ξερω αν ειναι αυτη η λιτοτητα που το κανει αυτο αλλα αληθεια μου αρεσει!

Για τα ψαρια δεν νομιζω ομως οποτε καλο ειναι να βαλεις καποια φυτακια ψηλα για σκιες.

Πλαστικα ή ακομα καλυτερα καποια με πολυ σκληρο φυλωμα πχ ανουμπιες.

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο ΑΖ...

απ'ότι βλέπω δεν έχεις στρώσει το ενυδρείο σου, και αυτό είναι επικίνδυνο για τα ψαράκια σου.

τεστάκια έχεις πάρει?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία! χαίρομαι που αμέσως σπεύσατε να με βοηθήσετε...

είμαι άσχετη όπως πολύ καλά καταλάβατε και θέλω συμβουλές!

το μόνο που υπάρχει ειναι λευκή άμμος.. δυστυχώς δεν μου αρέσουν τα πλαστικά φυτά και ψάχνω εναλλακτικές λύσεις. είναι απαρέτιτο να μπούν φυτά στο ενυδρείο? τα αληθινα έχω ακουσει οτι θέλουν πιο πολύ φροντίδα κ απο τα ψάρια..

το ενυδρείο μπήκε σε λειτουργία πριν απο 2 ημέρες κ ουσιαστικά τώρα μαθαίνουμε.

συμβουλές?

Έγινε επεξεργασία - juliet
Link to comment
Share on other sites

κάναμε ίσως το μεγαλύτερο λάθος. βάλαμε τα ψάρια σε 24 ώρες αφου είχε μπει σε λειτουργία το ενυδρείο. Αυτο φυσικά ήταν αναπόφευκτο αφού τα ψάρια τα είχαμε ήδη σε γυάλες για 2 εβδομάδες.. υποθέσαμε οτι σίγουρα είναι καλύτερες οι συνθήκες του ενυδρείου.

επίσης κανείς δεν μας έχει μιλήσει για μετρήσεις νερού!

ερωτήματα¨:

1-σκοπευόυμε να βάλουμε κι άλλα ψάρια, ποιές είναι οι διαδικασίες καραντίνας?

2-το black moor έχουμε παρατηρήσει οτι τις τελευταιές δυο ημέρες έχει χάσει το χρώμα του. είναι καφέ αντι για μαύρο. υπάρχει περιπτωση να σωθει ή οχι? και με ποιούς τροπους? κατα τα αλλα ειναι ευδιάθετο και κολυμπάει αρκετά.

3- το ίδιο black moor πρεπει να το ταιζουμε μόνο του γιατι τα αλλα 2 ειναι πολύ πιο γρηγορα κ δεν προλαβαινει να βρει την τροφη του. πως μπορώ να το επιτύχω αυτό?

4-με γλύφτες κ γατόψαρα τι να κάνω? πόσα πρέπει να πάρω?

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

κάναμε ίσως το μεγαλύτερο λάθος. βάλαμε τα ψάρια σε 24 ώρες αφου είχε μπει σε λειτουργία το ενυδρείο. Αυτο φυσικά ήταν αναπόφευκτο αφού τα ψάρια τα είχαμε ήδη σε γυάλες για 2 εβδομάδες.. υποθέσαμε οτι σίγουρα είναι καλύτερες οι συνθήκες του ενυδρείου.

επίσης κανείς δεν μας έχει μιλήσει για μετρήσεις νερού!

ερωτήματα¨:

1-σκοπευόυμε να βάλουμε κι άλλα ψάρια, ποιές είναι οι διαδικασίες καραντίνας?

2-το black moor έχουμε παρατηρήσει οτι τις τελευταιές δυο ημέρες έχει χάσει το χρώμα του. είναι καφέ αντι για μαύρο. υπάρχει περιπτωση να σωθει ή οχι? και με ποιούς τροπους? κατα τα αλλα ειναι ευδιάθετο και κολυμπάει αρκετά.

3- το ίδιο black moor πρεπει να το ταιζουμε μόνο του γιατι τα αλλα 2 ειναι πολύ πιο γρηγορα κ δεν προλαβαινει να βρει την τροφη του. πως μπορώ να το επιτύχω αυτό?

4-με γλύφτες κ γατόψαρα τι να κάνω? πόσα πρέπει να πάρω?

ευχαριστώ!!

καλησπερα..καλο θα ηταν να αγορασεις υγρα τεστ : ph, NO2, NH3,4 για αρχη να δουμε τις τιμες του νερου σου

για τα ψαρια..αφου εχεις χρυσοψαρα καλο θα ηταν να συνεχισεις με χρυσοψαρα καθος ειναι ιδιεταιρα ψαρια και δεν ταιριαζουν με αλλα ηδη γιατι ειναι ψαρια κρυου νερου (θερμοκρασιας δωματιου 22- 25C)

οποτε μπορεις να βαλεις διαφορα ηδη οπως τα Shubunkin, Oranda κτλ...

για την ασθενια το ψαριου σου θα σου που τα αλλα παιδια π ξερουν περισοτερα..

οσο για γλυφτες κ γατοψαρα ειναι απαγορευτικος συνδιασμος...οπως ανεφερα και πιο πανω..

καλη συνεχια και καλο διαβασμα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

χρυσόψαρα και γλύφτες ή γατόψαρα δεν πάνε μαζί...

τα χρυσόψαρα θέλουν κρύο νερό ένω τα άλλα ζεστό...

τα φυτά δεν θέλουν ιδιαίτερη φροντίδα σχεδόν τίποτα λόγω το ότι θα βάλεις εύκολα φυτά όπως ανούμπια..

απο μετρήσεις πρέπει να πάρεις τέστ ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3

το ενυδρείο σου για να είναι στρωμένο πρέπει να έχεις

ΝΗ3/ΝΗ4=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3>0

το ph δεν το χρειάζεσαι γιατί τα χρυσόψαρα δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε αυτό.όσο είναι της βρύσης σου κάνει..

Έγινε επεξεργασία - Shadow_1
Link to comment
Share on other sites

χρυσόψαρα και γλύφτες ή γατόψαρα δεν πάνε μαζί...

στο καταστημα που αγόαρασα το ενυδρείο μου είπαν οτι είναι απαραίτητα για το καθαρισμό της άλγης και του βυθού...

διαφορετικά πως καθαρίζει?

όσο για τα φυτά, τώρα πουυ έχω ήδη γεμίσει το ενυδρείο μπορώ να τα βάλω?

Link to comment
Share on other sites

στο καταστημα που αγόαρασα το ενυδρείο μου είπαν οτι είναι απαραίτητα για το καθαρισμό της άλγης και του βυθού...

διαφορετικά πως καθαρίζει?

όσο για τα φυτά, τώρα πουυ έχω ήδη γεμίσει το ενυδρείο μπορώ να τα βάλω?

ναι μπορεις..ζητα ευκολα φυτα χωρις απαιτησεις...

ετσι σου ειπαν??τους ειπες οτι θα τα βαλεις με χρυσοψαρα ομως??? :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τους το ειπα!! μήμπως πρέπει να προτείνετε κάποιο κατάστημα με ενυδρεία στην Αθήνα?

δυστυχώς ήξερα μόνο αυτό που είναι στην περιοχή μου.

Link to comment
Share on other sites

τα καταστήματα που πηγαίνω εγώ είναι ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ του nidal και WATERINN...

δες εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102

Έγινε επεξεργασία - Shadow_1
Link to comment
Share on other sites

τα αληθινα έχω ακουσει οτι θέλουν πιο πολύ φροντίδα κ απο τα ψάρια

Οχι ολα.

Τα χρυσοψαρα ειναι φυτοφαγα και απλα πρεπει να διαλεξεις φυτα που δεν τρωγωνται και παραλληλα ειναι ευκολα (easy) στη συντηρηση (δεν θελουν διοξειδιο extra φωτισμο και λιπασματα).

Δες εδω δεξια, που λεει species list διαλεξε "not eaten by herbivorous fish" http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=en

Βαλε μερικες πετρες και δεσε πανω τους ανουμπιες και φτερες (Microsorum pteropus)

Τα φυτα τραβανε πολλες τοξικες ουσιες απο το νερο (σαν ζωντανο εξτρα φιλτρο) και προσφερουν οξυγονο.

κάναμε ίσως το μεγαλύτερο λάθος. βάλαμε τα ψάρια σε 24 ώρες

Μετρα την αμμωνια και με συχνες αλλαγες με φρεσκο (ιδιας θερμοκρασιας) αντιχλωριωμενο νερο με αντιχλωριο που κραταει τοξικα οπως το seachem prime, κρατα τα επιπεδα της αμμωνιας οσο πιο κντα στο μηδεν γινεται.

Το στρωμενο ενυδρειο εχει Αμμωνια ΝΗ3 μηδεν, Νιτρωδη (ΝΟ2) μηδεν και Νιτρικα (ΝΟ3) 0-25 ppm.

1-σκοπευόυμε να βάλουμε κι άλλα ψάρια

Μπορει ναα μη το καταλαβαινεις ακομα αλλα το ενυδρειο ειναι ορικο για 3 χρυσοψαρα.

Ξερεις τα χρυσοψαρα μεγαλωνουν πολυ σε μεγεθος μη κοιτας που ειναι μωρα τωρα και ζουν 30-40 χρονια (βαλε σκοπο να τα κρατησεις τοσο με τις συνθηκες που θα τους προσφερεις) και ειναι απο τα ψαρια που λερωνουν αρκετα το νερο.

Γι'αυτο το καθενα χρειαζεται 40-50 λιτρα νερο.

Το ενυδρειο ειναι ηδη μικρο για τα τρια.

Αν σου φαινεται αδειο γεμισε το με φυσικα διακοσμητικα (πετρες, ξυλα, φυτα) οσο πιο κοντα στο περιβαλλον της λιμνης που ζουν τα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οχι ολα.

Τα χρυσοψαρα ειναι φυτοφαγα και απλα πρεπει να διαλεξεις φυτα που δεν τρωγωνται και παραλληλα ειναι ευκολα (easy) στη συντηρηση (δεν θελουν διοξειδιο extra φωτισμο και λιπασματα).

Δες εδω δεξια, που λεει species list διαλεξε "not eaten by herbivorous fish" http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=en

Βαλε μερικες πετρες και δεσε πανω τους ανουμπιες και φτερες (Microsorum pteropus)

Τα φυτα τραβανε πολλες τοξικες ουσιες απο το νερο (σαν ζωντανο εξτρα φιλτρο) και προσφερουν οξυγονο.

Μετρα την αμμωνια και με συχνες αλλαγες με φρεσκο (ιδιας θερμοκρασιας) αντιχλωριωμενο νερο με αντιχλωριο που κραταει τοξικα οπως το seachem prime, κρατα τα επιπεδα της αμμωνιας οσο πιο κντα στο μηδεν γινεται.

Το στρωμενο ενυδρειο εχει Αμμωνια ΝΗ3 μηδεν, Νιτρωδη (ΝΟ2) μηδεν και Νιτρικα (ΝΟ3) 0-25 ppm.

Μπορει ναα μη το καταλαβαινεις ακομα αλλα το ενυδρειο ειναι ορικο για 3 χρυσοψαρα.

Ξερεις τα χρυσοψαρα μεγαλωνουν πολυ σε μεγεθος μη κοιτας που ειναι μωρα τωρα και ζουν 30-40 χρονια (βαλε σκοπο να τα κρατησεις τοσο με τις συνθηκες που θα τους προσφερεις) και ειναι απο τα ψαρια που λερωνουν αρκετα το νερο.

Γι'αυτο το καθενα χρειαζεται 40-50 λιτρα νερο.

Το ενυδρειο ειναι ηδη μικρο για τα τρια.

Αν σου φαινεται αδειο γεμισε το με φυσικα διακοσμητικα (πετρες, ξυλα, φυτα) οσο πιο κοντα στο περιβαλλον της λιμνης που ζουν τα ψαρια.

Ακριβως!!! :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλουμε για αρχη μεταξωτα φυτα ειναι πολυ λαθος? σιγουρα δεν προσφερουν οξυγονο, αλλα σαν περιβαλλον βοηθαει?

Link to comment
Share on other sites

εγω με αυτα ξεκινησα και μετα πηγα στα αληθινα,,,,,,,παντως τα κερατοφυλλα και τα ανουμπια ειναι πολυ ανθεκτικα και δεν θελουν ιδιαιτερη φροντιδα,,,,, :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...