Jump to content

400lt Reef


Recommended Posts

το ενυδρειο μου......

κοιταξτε λιγο να δειτε την αλγη τι φταει??

και τα κοραλια μ αρχιζουν να χαλανε σιγα σιγα??

;):thumbup::D:D:D:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

post-12275-1242590803_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συμβουλη δικια για να παρεις απαντησεις, και επισης να βοηθηθοον και καποιοι αργοτερα που μπορει να εχουν το προβλημα σου.Γραψε λεπτομερως τα παντα για το ενυδρειο σου, απο εξοπλισμο, απο αλλαγες που τυχον εγιναν τελευτεα στο συστημα σου , ποσο καιρο ειναι ετσι ,ποσο καιρο δουλευει το ενυδρειο κ.λ.π..

Link to comment
Share on other sites

συμβουλη δικια για να παρεις απαντησεις, και επισης να βοηθηθοον και καποιοι αργοτερα που μπορει να εχουν το προβλημα σου.Γραψε λεπτομερως τα παντα για το ενυδρειο σου, απο εξοπλισμο, απο αλλαγες που τυχον εγιναν τελευτεα στο συστημα σου , ποσο καιρο ειναι ετσι ,ποσο καιρο δουλευει το ενυδρειο κ.λ.π..

+1

Συν μετρησεις του συστηματος.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ηταν γλυκου και σκεφτικα να το κανω θαλασσινο....

δουλευει περιπου 4 μηνες...

απο κυκλοφορια εχω γενικα 8000λ/ω

εξωτερικο φιλτρο της tetra το( tetratec ex1200)

ψυγειο εχω : http://www.aquariumproductswholesale.com/c...tail&p=1094

σκιμερ εχω το ακολουθο :

post-12275-1242653399_thumb.jpg

φωτισμος δουλευει με μετασχηματηστες για Τ8 λαμπες : 4 λευκες 120cm η καθε μια 36w + 1 actinic 100cm 24w + 1 actinic 60 cm 18 w

λογο το ενυδρειο ειναι οβαλ και δεν μπορουν να τοποθετηθουν καπως διαφορετικα

και οι τιμες μ ειναι οι ακολουθες:

PH:8

KH:8

NO2:0

NO3:0

PO4: με μετρηση sera tests 1.0 mg(σημερινη μετρηση) (χρησημοποιω το PhosGuard της Seachem)

CA:480

MG:1650

αλατοτητα:1028

οι τιμες ομως αναιβοκατεβαινουν συχνα και δεν ειναι σταθερες.....

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ανεβοκατεβαίνουν οι παράμετροι του νερου σου , σίγουρα δεν ειναι καλό !!!

Η αλλατοτητα ειναι λίγο ψηλά !!! πρεπει να πάει 1024 με 1026 ! (με τη την μετράς , εαν την μετράς με το υδρομετρο και οχι με refractometro to 1028 μπορεί να είναι 1032+ . Εαν ισχύει πρόσθεσε γλυκό νερό σίγα σίγα μέχρι να πάει 1025 ).

Το ασβέστιο και το μαγνήσιο ειναι και αυτά ψηλά (να εισαι Ca περίπου 400 και Mg 1350 ) !!!

Η άλγη που εχεις οφείλεται και στα ψηλά φωσφορικά ! Καταναλώνει η αλγη φωσφορικά και όμως εισαι και στο 1 , φαντάσου να μην είχες αλγη !!! Μήπως ταΐζεις πολύ?

Το ποιο σοβαρό παντος μου φαίνεται η αλλατοτητα ! Τσέκαρε το !!!

Υπομονή και όλα καλά !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω να τα φτιαξω....

δεν ταιζω πολυ ριχνω ελαχιστη τροφη...

Link to comment
Share on other sites

αμα ομως βαλω νερο βρυσης δεν θα εχω προβληματα ????

Link to comment
Share on other sites

εμπειρικά και μονό , τα πυκνόμετρα δείχνουν μια πιο ψηλά ,μια πιο χαμηλά την αλλατοτητα !!! με ενα ρεφρακτομετρο μονο , θα εβλεπες την σωστή αλλατοτητα !!!

εγώ θα κατέβαζα την αλλατοτητα ώσπου το πυκνόμετρο να δήξει 1022 !!! έτσι και αλλιώς το 1028 που εχεις ειναι πολύ !!! Την αλλατοτητα την κατεβάζεις σίγα σίγα μέσα σε 2-3 μερες .

για να την κατεβάσεις απλα προσθέτεις γλυκό νερό , ειτε είναι απο α/ο είτε απο βρύση !!! Εαν τωρα η σταθμη του νερου ,δεν σου επιτρέπει να προσθέσεις και αλλο νερο , απλα αφαιρείς λιγο θαλασσινό νερο απο το ενυδρειο , και έπειτα συμπληρώνεις γλυκο νερο !!!

Ενημερωτικά , ειδικά τωρα που ειναι (ή έρχεται) καλοκαίρι , θα σου εξατμίζεται νερό καθημερινά . όταν εξατμίζεται το νερο δεν εξατμίζεται και αλάτι ,οπότε και ανεβαίνει η αλαατοτητα .

Ετσι και αλλιώς θα συμπληρώνεις γλυκό νερό για να κρατάς την αλλατοτητα σε φυσιολογικά επίπεδα !!!!

Link to comment
Share on other sites

χρησημοποιω νερο απο τα ετοιμα...

οταν χρησημοποιουσα νερο βρυσης ανεβαινανε τα νιτρικα , τα φωσφορικα κ.α

τι εχεισ να πεις???

Link to comment
Share on other sites

Αντίστροφη όσμοση δεν έχεις?

Για να κατεβάσεις την αλατότητα θα πρέπει να βγάλεις λίγο λίγο νερό απτό ενυδρείο και να προσθέτεις γλυκό

από αντίστρωφη όσμοση (αν δεν έχεις από την βρυση με αντιχλώριο) μέχρι να φτάσεις εκεί που θέλεις.

Για να μετράς σωστά αλατότητα προμηθευσου ένα ρεφρακτόμετρο για νάχεις το κεφάλι σου ησυχο.

Επίσης η Α/Ο είναι απαραίτητη στο θαλασσινό!! ;)

Έγινε επεξεργασία - vagouras
Link to comment
Share on other sites

Α/Ο δεν εχω γιατι χρησημοποιω νερο ετοιμο οπως ειπα πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

τι πρωτεινετε να κανω γεια την αλγη???????τροποι αντιμετοπησης????

Link to comment
Share on other sites

χρησημοποιω νερο απο τα ετοιμα...

οταν χρησημοποιουσα νερο βρυσης ανεβαινανε τα νιτρικα , τα φωσφορικα κ.α

τι εχεισ να πεις???

Χρησιμοποιείς έτοιμο νερο για να κάνεις αλλαγές . οκ !!!

Με την εξάτμιση τη θα κάνεις ?

Πρέπει να συμπληρώσεις γλυκό νερό ειτε αυτο ειναι απο α/ο ,ειτε απο βρύση .

Εγω ειμαι απο αυτούς που ,λένε ναι στην α/ο (εαν δεν πετάς καθόλου το υπόλοιπο νερό-άσχετο-) και σίγουρα κανει τεράστιο καλο στο ενυδρειο ,απλα γιατι" ξερεις " τη νερο βάζεις . Απο την αλλη έτρεχα ενυδρείο 5 χρόνια με νερο απο την βρύση και μάλιστα χωρίς αντιχλώριο . Απλα εαν θέλεις να ασχοληθείς πιο ... "ποροτικα" η αντίστροφη όσμωση ή οι στήλη αποιονιζμου είναι , όντος μονόδρομος !!!

Εαν απο την άλλη το νερο απο την βρύση ανεβάζει τα νιτρικά ... τοτε ξεκίνα ,απο να μην το πίνεις ! :thumbup:

Τα φωσφορικά όντος μπορεί να τα ανεβάζει ... αλλα κατα την γνώμη μου ,για την άλγη μπορεί να φταίνε πρώτα πολυ άλλοι παράγοντες ,όπως η αλλατοτητα , η αστάθεια του συστήματος , η και ακόμα ότι απλα είναι καινούργιο ενυδρείο και δεν έχει να κάνει τον κύκλο του !!!

Πάντος για τα κοραλια σου ,έχω την εντύπωση ότι φταίει η αλλατοτα και εάν τελικά πίνεις το νερο απο την βρύση ... τοτε βάλε και στο ενυδρείο σου !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

τι πρωτεινετε να κανω γεια την αλγη???????τροποι αντιμετοπησης????

Κατ' αρχήν πρέπει να μηδενίσεις τα φωσφορικά σου.

Αυτό θα το πετύχεις με καλής ποιότητας νερό αλαγής, καλό αντιφωσφορικό με βάση το σίδηρο στο χημικό σου φίλτρο και όχι υπερβολές στο τάισμα.

Επί πλέον αρκετή υπομονή, γιατί θα πάρει το χρόνο του.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το δω...αλλα πως θα σταθεροποιησω της τιμες μ?

Link to comment
Share on other sites

κανε αυτα που σου ειπε ο ψαλτης και δωσε χρονο στο συστημα σου ειναι λογικο ενα καινουργιο ενυδρειο να μην πηγαινει απο <μονο του> θελει τον χρονο του για να σταθεροποιηθουν οι τιμες του.

Link to comment
Share on other sites

οκ εκανα αλλαγη νερου το μεσημερι και ειδα τις τιμες πως εχουν πεσει

CA:400

MG:1400

αλατοτητα:1024

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μετα απο 2 μερες .... μετα απο της συμβουλες που μ δωσατε....αν και βοηθησα και λιγο να φυγη η αλγη απο την αμμο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...