Jump to content

Τροπικός Ύφαλος 500 Λίτρων


SW1IXC

Recommended Posts

:thumbup:Πραγματικά εξαίσιο αποτελεσμα!

Είναι πολύ τα κτοποιημένα όλα!

Περιμένουμε εξελίξεις! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό το αποτέλεσμα μέχρι τώρα..

ωραία τα ζωντανά !!!!!! να σου ζήσουν να τα χαίρεσαι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο μ'αρεσει το στησιμο του βραχου με τα δυο νησακια, καλη συνεχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Βαγγέλη!!! Πολύ καλή η εξέλιξη.

Δεν μπορώ να διακρίνω την κυκλοφορία του νερού. Βλέπω όμως ότι η άμμος έχει αρχίσει να λειτουργεί σε πολύ σύντομο διάστημα.

Ωραία τα ζωντανά σου. Από τιμές παραμέτρων που βρίσκεσαι??

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει! ωραιο στησιμο μπραβο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Νίκο πράγματι τα τόσα κιλά ζωντανού βράχου και η άμμος 'βάλαν' το ενυδρείο γρήγορα μπροστά.

Σχετικά με την κυκλοφορία χαίρομαι που δεν μπορείς να την διακρίνεις μιας και πάντα με ενοχλούσε το καλωδιωμάνι και τα μοτέρια που έβλεπα κατά καιρούς σε άλλα ενυδρεία δεξιά και αριστερά.

Μέχρι στιγμής υπάρχει μια Vortech MP 40 στην αριστερή πάνω πλευρά η οποία δουλεύει και στο 50% της συνολικής της ισχύος καθώς επίσης και η αντλία επιστροφής 5.000 λίτρων.

Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι μια μικρή συσώρευση βρωμιάς στο πίσω μέρος ανάμεσα των 2 νησιών. Φαίνεται στην τελευταία φώτο κάτω απο το κόκκινο ψαράκι.

Στο μέλλον και καθώς θα στοκάρετε θα δω πως θα πάει και αν χρειαστεί θα τοποθετήσω άλλη μια στα δεξιά.

Απο τιμές είμαι λίγο χαμηλά και προς το παρόν επειδή δεν υπάρχουν πολλές απαιτήσεις δεν το πολυψάχνω.

ph : 8.2

Alk : 11

Ca : 390

Mg : 1140

Η αλήθεια είναι ότι έχει κλείσει 2 μήνες και αλλαγή νερού δεν έχω κάνει.

Πιστεύω με μια καλή αλλαγή να έρθουν σε καλύτερα επίπεδα.

Προσέξτε το πράσινο χρωματάκι που φαίνεται μέσα στο κουτί της υπερχείλησης πάνω δεξιά.

Έχει φυτρώσει ενα δέντρο απο άλγη. :thumbup:

Ο φωτισμός τώρα είναι 240 Watt με 3 Τ5 λάμπες 80άρες.

2 άσπρες στα 10Κ και μια ακτινική. Υπάρχουν άλλες 2 και φτάνουν το φωτισμό στα 400 αλλά δεν τις αναβω γιατί είναι 6500Κ παλιές που τις είχα όταν διατηρούσα τους δίσκους.Αν τύχει και τις αφήσω μερικές ώρες αρχίζει τρελή φωτοσύνθεση και ο βράχος γεμίζει φυσαλίδες που σιγά σιγά φεύγουν προς το πάνω.

Αυτό που δε μου αρέσει προς το παρόν είναι η απόχρωση μιας και θα την προτιμούσα πιο μπλέ.

Έτσι σκέφτομαι να αντικαταστήσω με 14Κ μήπως και βγει λίγο σε πιο μπλέ.

Έχει κάποιος να κάνει κάποια πρόταση σχετικά με το συνδυασμό ;

Επίσης όποιος διαθέτει φραγκάκια για δώσιμο ας μου στείλει ενα pm :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

βαγγελη ,βλεπω πως προχωραει σουπερ ο υφαλος σου.

το μονο που δεν μου αρεσει αισθητικα ειναι ο πολυς βραχος που εχεις βαλει φιλαρακι.

μπορει να εχει πολυ χωρο για κοραλια,αλλα θεωρητικα εχεις αρκετα τυφλα σημεια,και μονο μπροστα υπαρχει χωρος για κολυμπι στην ουσια.βεβαια τα πολλα λιτρα ειναι το αντιδοτο στην περιπτωση σου.

καλη συνεχεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...