Jump to content

MΕΓΑΛΟΙ Ellines


Recommended Posts

Μην πλατειάζετε τόσο πολύ και μην μετράτε με τα σημερινά δεδομένα κάποιον που έζησε κάτι χιλιάδες χρόνια πρίν .

Ακομα και εδω σαν Ελληνες που είμαστε δεν μπορουμε να καταλήξουμε κάπου ολοι μαζι .

Εγω ψήφησα το Σωκράτη και ο λόγος είναι ότι , ήταν ο δάσκαλος του Πλάτωνα που ήταν δάσκαλος του Αριστοτέλη που ήταν δάσκαλος του Αλέξανδρου !!!

Και δεν ήταν μόνο αυτοί οι μαθητές τους που άλλαξαν την ανθρώπινη σκέψη , και όχι μόνο .

Και για να ξεφύγω και εγώ απο το θέμα .

Το γνωρίζετε οτι ο Αριστοτέλης θα μπορούσαμε να πουμε ήταν ο πρώτος ιχθυολόγος ; με την έννοια οτι έχει κάνει περιγραφές .

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να πω πολλα για το θεμα γιατι καπου το εχουμε ξανασυζητησει.γνωμη μου φιλε stormtrooper και

akkornteon ειναι πως με κατι ιδεες νεοελληνικες και ψευτοκουλτουριαρικες σαν τις δικες σας

εχουμε φτασει σε σημειο ως ελληνες να ζηταμε ευχαριστω απ την αμερικη που μας βοηθησε στο θεμα των ιμιων - ευχαριστω στις ευρωπαϊκες χωρες που ειπαν ναι στην ασκηση βετο προς τα σκοπια και πολλα αλλα ακομα ευχαριστω προς τον ενα και τον αλλο.αντι λοιπον να πουμε μπραβο για τον μ. αλεξανδρο που σηκωσε το αναστημα του απεναντι σε ολο τον τοτε κοσμο καθωμαστε και συζηταμε αν ηταν ή οχι σαν τον χιτλερ.

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να πω πολλα για το θεμα γιατι καπου το εχουμε ξανασυζητησει.γνωμη μου φιλε stormtrooper και

akkornteon ειναι πως με κατι ιδεες νεοελληνικες και ψευτοκουλτουριαρικες σαν τις δικες σας

εχουμε φτασει σε σημειο ως ελληνες να ζηταμε ευχαριστω απ την αμερικη που μας βοηθησε στο θεμα των ιμιων - ευχαριστω στις ευρωπαϊκες χωρες που ειπαν ναι στην ασκηση βετο προς τα σκοπια και πολλα αλλα ακομα ευχαριστω προς τον ενα και τον αλλο.αντι λοιπον να πουμε μπραβο για τον μ. αλεξανδρο που σηκωσε το αναστημα του απεναντι σε ολο τον τοτε κοσμο καθωμαστε και συζηταμε αν ηταν ή οχι σαν τον χιτλερ.

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ !!!!!!!

Νομίζω πως από μόνος σου έκανες φάουλ στον εαυτό σου!

Αυτοί που είπαν ευχαριστώ στους Αμερικάνους και στις ευρωπαϊκές χώρες είναι οι ίδιοι που "μάχονται" για την (δήθεν μόνο) ελληνική Μακεδονία και είναι υπερήφανοι για τον Μ.Αλέξανδρο!

Οπότε ιδέες μάλλον αντίθετες από τις δικές μας είναι αυτές που προκαλούν όλα αυτά που κάποιοι τα ονομάζεται δεινά, ενώ εγώ τα λέω αδιάφορα!

Αυτό που δεν έχετε καταλάβει, τουλάχιστον για μένα, είναι πως είμαι ΑΚΡΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ με την έννοια των κρατών και των συνόρων! Δεν είμαι ανθέλληνας! Έλληνας είμαι και δεν έχω πρόβλημα με αυτό. Αυτό που με προβληματίζει είναι ο ηλίθιος φανατισμός των ανθρώπων για τις χώρες τους από τη στιγμή που ΟΛΟΙ είμαστε άνθρωποι και κάτοικοι του ίδιου πλανήτη και που απλά ΕΤΥΧΕ να γεννηθούμε σε έναν συγκεκριμένο γεωγραφικό χώρο όπου ΕΤΥΧΕ κάποιοι να του δώσουν όνομα! Αυτός ο ηλίθιος φανατισμός είναι που μας κάνει να χάνουμε το νόημα της ύπαρξής μας και να ξεχνάμε ότι ΟΛΟΙ μας ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ είμαστε άνθρωποι και μετά είμαστε χριστιανοί, Έλληνες, Τούρκοι, μουσουλμάνοι, άθεοι, βάζελοι, γάυροι κ.ο.κ..

Καθίστε και δείτε ποιοι ήταν οι μεγάλοι Έλληνες, τσακωθείτε και φανατιστείτε με το Μακεδονικό, νιώστε περήφανοι (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!) για τον Μ.Αλέξανδρο... Για μένα όλα αυτά είναι happenings τύπου eurovision! Η ουσία είναι αλλού και όσο ο κόσμος ασχολείται με αυτά, το αγγούρι, στα σοβαρά ζητήματα, θα μπαίνει όλο και πιο βαθιά!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως από μόνος σου έκανες φάουλ στον εαυτό σου!

Αυτοί που είπαν ευχαριστώ στους Αμερικάνους και στις ευρωπαϊκές χώρες είναι οι ίδιοι που "μάχονται" για την (δήθεν μόνο) ελληνική Μακεδονία και είναι υπερήφανοι για τον Μ.Αλέξανδρο!

Οπότε ιδέες μάλλον αντίθετες από τις δικές μας είναι αυτές που προκαλούν όλα αυτά που κάποιοι τα ονομάζεται δεινά, ενώ εγώ τα λέω αδιάφορα!

Αυτό που δεν έχετε καταλάβει, τουλάχιστον για μένα, είναι πως είμαι ΑΚΡΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ με την έννοια των κρατών και των συνόρων! Δεν είμαι ανθέλληνας! Έλληνας είμαι και δεν έχω πρόβλημα με αυτό. Αυτό που με προβληματίζει είναι ο ηλίθιος φανατισμός των ανθρώπων για τις χώρες τους από τη στιγμή που ΟΛΟΙ είμαστε άνθρωποι και κάτοικοι του ίδιου πλανήτη και που απλά ΕΤΥΧΕ να γεννηθούμε σε έναν συγκεκριμένο γεωγραφικό χώρο όπου ΕΤΥΧΕ κάποιοι να του δώσουν όνομα! Αυτός ο ηλίθιος φανατισμός είναι που μας κάνει να χάνουμε το νόημα της ύπαρξής μας και να ξεχνάμε ότι ΟΛΟΙ μας ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ είμαστε άνθρωποι και μετά είμαστε χριστιανοί, Έλληνες, Τούρκοι, μουσουλμάνοι, άθεοι, βάζελοι, γάυροι κ.ο.κ..

Καθίστε και δείτε ποιοι ήταν οι μεγάλοι Έλληνες, τσακωθείτε και φανατιστείτε με το Μακεδονικό, νιώστε περήφανοι (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!) για τον Μ.Αλέξανδρο... Για μένα όλα αυτά είναι happenings τύπου eurovision! Η ουσία είναι αλλού και όσο ο κόσμος ασχολείται με αυτά, το αγγούρι, στα σοβαρά ζητήματα, θα μπαίνει όλο και πιο βαθιά!

φαουλ δεν πιστευω να εκανα.αυτοι που ειπαν ευχαριστω μας ΛΕΝΕ πως μαχονται για ολα αυτα αλλα το ποσο μαχονται το γνωριζουμε ολοι.επισης θα ηταν πολυ ομορφο αυτο που λες οτι ΟΛΟΙ γεννηθηκαμε στον ιδιο πλανητη και θα ηταν ομορφα χωρις συνορα-εθνικοτητες-θρησκειες κ.τ.λ. αλλα ο ΄΄παραδεισος΄΄ δεν υπαρχει.ειμαστε υποχρεωμενοι να ζουμε μ αυτα.αν και δεν ειχαμε την ευκαιρια στη συναντηση του σαββατου να μιλησουμε αρκετα, διαβαζοντας διαφορες σκεψεις-αποψεις σου γενικα μεσα στο forum σε θεωρω ανθρωπο που τουλαχιστον σκεφτεται και προβληματιζεται για οσα συμβαινουν γυρω του.στα συγκεκριμενα ομως θεματα(εθνικιστικα)( με μια λεξη) μου δινεις την εντυπωση πως εισαι ανθρωπος που ακουει μονο τι του λενε οι τηλεορασεις.δεν τσακωνομαστε ουτε φανατιζομαστε με το μακεδονικο που ανεφερες..πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι ειναι κατι που μας αφορα ΟΛΟΥΣ.οχι μονο τους μακεδονες.στο λεω αυτο γιατι οταν θα ρθει η ωρα (ηδη ηρθε) και θα ρχισουν οι τσαμηδες της αλβανιας και οι καθε τσαμηδες τον ΄΄γειτονων΄΄ μας να διεκδικουν, οχι μονο ονομασιες αλλα και πολλα, θα ναι αργα.πρεπει φιλε μου σ αυτα τα θεματα να ειμαστε απολυτοι.αλλιως κανουμε αυτο που θελουν.σκυβουμε το κεφαλι και λεμε ευχαριστω σε οτι αποφασισουν.αν εσενα σου αρεσει αυτο..... οκ. ;):thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου δημιουργούνται οι ίδιες σκέψεις περί τηλεόρασης. Κάποιοι μου δίνουν την εντύπωση πως μένουν στην επιφάνεια των ΜΜΕ και δεν το ψάχνουν καθόλου. Προσωπικά (το έχω ξαναπεί) έχω να δω τηλεόραση πολλά χρόνια και δεν έχω σκοπό να δω το κοντινό μέλλον (με εξαίρεση αθλητικά και καμιά ταινία)!

Το ότι ο κόσμος άνευ συνόρων και κρατών είναι ουτοπικός το ξέρω. Και έχω μάθει να ζω στην ιδέα ότι ποτέ αυτό δεν θα αλλάξει γιατί αυτή είναι η φύση του ανθρώπου! Από την άλλη, εθνικά/εθνικιστικά ζητήματα μου ακούγονται γελοία. Καταναλώνουμε την σκέψη μας και τους οικονομικούς μας πόρους στο αν ένα κρατίδιο θα πάρει την ονομασία Μακεδονία και δεν κοιτάμε πέρα από τη μύτη μας. Προσωπικά με απασχολεί πολύ περισσότερο το ότι την κάθε στιγμή υπάρχουν άνθρωποι παγκοσμίως που δεν έχουν να φάνε και πεθαίνουν από πυρετό! Εγώ εκεί καταναλώνω τις προσπάθειές μου. Και από το να στείλω μήνυμα που θα μου "φάει" ένα ευρώ για να ψηφίσω τον Μ.Αλέξανδρο ή τον κάθε Μ.Αλέξανδρο σε ένα από τα γελοιότερα δημοψηφίσματα, που μόνο σκοπό έχει (στα δικά μου μάτια) τον εθνικό/εθνικιστικό φανατισμό δεν θα το κάνω. Αυτό το ευρώ μπορώ να το αξιοποιήσω εντελώς διαφορετικά.

Όλα τ'άλλα δεν είναι τίποτα άλλο παρά στάχτη στα μάτια για να ασχολείται ο κόσμος αδιαφορώντας για τα ουσιαστικά προβλήματα τα οποία δεν είναι μόνο των άλλων... Είναι προβλήματα που μας αφορούν όλους για υγιή συμβίωση στον ίδιο πλανήτη!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου δημιουργούνται οι ίδιες σκέψεις περί τηλεόρασης. Κάποιοι μου δίνουν την εντύπωση πως μένουν στην επιφάνεια των ΜΜΕ και δεν το ψάχνουν καθόλου. Προσωπικά (το έχω ξαναπεί) έχω να δω τηλεόραση πολλά χρόνια και δεν έχω σκοπό να δω το κοντινό μέλλον (με εξαίρεση αθλητικά και καμιά ταινία)!

Το ότι ο κόσμος άνευ συνόρων και κρατών είναι ουτοπικός το ξέρω. Και έχω μάθει να ζω στην ιδέα ότι ποτέ αυτό δεν θα αλλάξει γιατί αυτή είναι η φύση του ανθρώπου! Από την άλλη, εθνικά/εθνικιστικά ζητήματα μου ακούγονται γελοία. Καταναλώνουμε την σκέψη μας και τους οικονομικούς μας πόρους στο αν ένα κρατίδιο θα πάρει την ονομασία Μακεδονία και δεν κοιτάμε πέρα από τη μύτη μας. Προσωπικά με απασχολεί πολύ περισσότερο το ότι την κάθε στιγμή υπάρχουν άνθρωποι παγκοσμίως που δεν έχουν να φάνε και πεθαίνουν από πυρετό! Εγώ εκεί καταναλώνω τις προσπάθειές μου. Και από το να στείλω μήνυμα που θα μου "φάει" ένα ευρώ για να ψηφίσω τον Μ.Αλέξανδρο ή τον κάθε Μ.Αλέξανδρο σε ένα από τα γελοιότερα δημοψηφίσματα, που μόνο σκοπό έχει (στα δικά μου μάτια) τον εθνικό/εθνικιστικό φανατισμό δεν θα το κάνω. Αυτό το ευρώ μπορώ να το αξιοποιήσω εντελώς διαφορετικά.

Όλα τ'άλλα δεν είναι τίποτα άλλο παρά στάχτη στα μάτια για να ασχολείται ο κόσμος αδιαφορώντας για τα ουσιαστικά προβλήματα τα οποία δεν είναι μόνο των άλλων... Είναι προβλήματα που μας αφορούν όλους για υγιή συμβίωση στον ίδιο πλανήτη!

Φιλε χωρις παρεξιγιση ολα αυτα ειναι στην Ιστορια ...γιατι δεν τα αφηνεις να περασουν? ...απο αλλο θεμα ξεκινησα αλλα πραγματα λες ..δεν σε κατακρινω ..οι Σκοπιανοι θελουν πως και πως να κανουν τον Μ.Αλεξανδρο Γιουγκοσλαβο ..καθε προσοπικοτητα εχει τα καλα της και αρνητικα της ....κρατα τα καλα και αφησε στην ακρη τα αρνητικα ..νομιζω αυτη η κουβεντα δεν εχει νοημα και κλεινει το θεμα για μενα εδω

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το ξανασκεφτομαι ... απο τους 10 τελικα ο καραμανλης ηταν ο μεγαλυτερος ελληνας.

Οι υπολοιποι δεν ειναι καν ελληνες, (υπο την ιδια συγχρονη εννοια φυσικα) για να τον συναγωνιζονται.

;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου δημιουργούνται οι ίδιες σκέψεις περί τηλεόρασης. Κάποιοι μου δίνουν την εντύπωση πως μένουν στην επιφάνεια των ΜΜΕ και δεν το ψάχνουν καθόλου. Προσωπικά (το έχω ξαναπεί) έχω να δω τηλεόραση πολλά χρόνια και δεν έχω σκοπό να δω το κοντινό μέλλον (με εξαίρεση αθλητικά και καμιά ταινία)!

Το ότι ο κόσμος άνευ συνόρων και κρατών είναι ουτοπικός το ξέρω. Και έχω μάθει να ζω στην ιδέα ότι ποτέ αυτό δεν θα αλλάξει γιατί αυτή είναι η φύση του ανθρώπου! Από την άλλη, εθνικά/εθνικιστικά ζητήματα μου ακούγονται γελοία. Καταναλώνουμε την σκέψη μας και τους οικονομικούς μας πόρους στο αν ένα κρατίδιο θα πάρει την ονομασία Μακεδονία και δεν κοιτάμε πέρα από τη μύτη μας. Προσωπικά με απασχολεί πολύ περισσότερο το ότι την κάθε στιγμή υπάρχουν άνθρωποι παγκοσμίως που δεν έχουν να φάνε και πεθαίνουν από πυρετό! Εγώ εκεί καταναλώνω τις προσπάθειές μου. Και από το να στείλω μήνυμα που θα μου "φάει" ένα ευρώ για να ψηφίσω τον Μ.Αλέξανδρο ή τον κάθε Μ.Αλέξανδρο σε ένα από τα γελοιότερα δημοψηφίσματα, που μόνο σκοπό έχει (στα δικά μου μάτια) τον εθνικό/εθνικιστικό φανατισμό δεν θα το κάνω. Αυτό το ευρώ μπορώ να το αξιοποιήσω εντελώς διαφορετικά.

Όλα τ'άλλα δεν είναι τίποτα άλλο παρά στάχτη στα μάτια για να ασχολείται ο κόσμος αδιαφορώντας για τα ουσιαστικά προβλήματα τα οποία δεν είναι μόνο των άλλων... Είναι προβλήματα που μας αφορούν όλους για υγιή συμβίωση στον ίδιο πλανήτη!

Ζηλευεις γιατι δεν σε λενε Αλεξανδρο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ζηλευεις γιατι δεν σε λενε Αλεξανδρο ;)

ΜΟΝΟ εσύ έπιασες το νόημα!

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζετε οτι ο Αριστοτέλης θα μπορούσαμε να πουμε ήταν ο πρώτος ιχθυολόγος ; με την έννοια οτι έχει κάνει περιγραφές .

;)

Παιδιά, για τον Αλέξανδρο έχω κι εγώ τους ενδοιασμούς μου, γιατί γενικά οι Έλληνες, σαν λαός, ποτέ δεν ακολουθούσαμε επεκτατική πολιτική και η φιλοσοφία του μου φαίνεται λίγο αντίθετη απ' αυτήν που είχαμε πάντα σα λαός κατά τη διάρκεια της ιστορίας... Από 'κει και πέρα όλα αυτά που αναφέρετε, όπως εποχή κτλ, πρέπει να τα λάβουμε υπόψιν μας συν πολλά άλλα... Γενικά κρατώ μία ουδέτερη στάση (προς αρνητική) προς το μέγα Αλέξανδρο, αλλά πρέπει να πω πως δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα... Είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας, αλλά για άλλους λόγους, για τους προγόνους μας που έδωσαν άνισες μάχες ενάντια σε χίλιους δυο κατακτητές και χάρη σ' αυτούς μπορούμε σήμερα να είμαστε ελεύθεροι (και να πηγαίνουμε στις συναντήσεις του ΑΖ :thumbup: ) και αν πάμε ακόμη πιο πίσω για τους αρχαίους έλληνες που είχαν έναν απ' τους λαμπρότερους πολιτισμούς της εποχής και που ήταν απ' τους πρώτους που ανέπτυξαν τις περισσότερες τέχνες κι επιστήμες (φιλοσοφία, μαθηματικά, ιατρική, βιολογία, ρητορική, θέατρο, γλυπτική, αγγειοπλαστική και πολλά πολλά άλλα).... Αυτοί είναι κάποιοι λόγοι για τους οποίους χαίρομαι που είμαι Έλληνας. Απ' την άλλη θεωρώ πραγματικά χαζή αυτή την ψηφοφορία που γίνεται, διότι η κάθε λαμπρή προσωπικότητα του παρελθόντος έχει προσφέρει κάτι διαφορετικό ανάλογα με τον τομέα της. Γι' αυτό το λόγο θεωρώ εντελώς ανούσιο να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι... Ποιος ο λόγος...? Αυτό που αρκεί είναι να τους θυμόμαστε και να τους τιμάμε, αλλά μέχρι εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...