Jump to content

Aponogeton Madagascariensis


Recommended Posts

Θελω να βαλω στο ενυδρειο μου αυτο το φυτο Aponogeton madagascariensis ειμαι αρχαριος λετε θα τα καταφερω? επισης δωσετε κανενα τηλεφωνο κανενος πετσοπ που να εχει πολλες ποικιλιες φυτων και να στλενει χαλκιδα (ελλαδα κατα προτιμηση)? ;) ..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ευκολο φυτο ασιατικης προελευσης με βολβο για φυτεμα.

αν κανεις αναζητηση στα καταστηματα εδω μεσα ειμαι σιγουρος πως θα το βρεις και θα σου το στειλουνε.

Link to comment
Share on other sites

ευκολο φυτο ασιατικης προελευσης με βολβο για φυτεμα.

αν κανεις αναζητηση στα καταστηματα εδω μεσα ειμαι σιγουρος πως θα το βρεις και θα σου το στειλουνε.

εχω τιγκαρει το ενυδρειο μου στην ανουμπιες και θελω να βαλω και ενα τετοιο να δω πως αναπτυσεται! ;) ..κανενα φυτο επιφανεις απο water in? μαλλον απο εκει θα ψωνισω τηλεφωνικος?

Link to comment
Share on other sites

ψωνιζεις απο οπου θελεις.

φυτο επιφανειας (που φτανει στην επιφανεια) και ευκολο,και σε κοκκινακι χρωμα ειναι η νυμφαια λοτους.βολβος που τον φυτευεις και δημιουργει νουφαρο στην επιφανεια.επισης ειναι και ευκολο να το βρεις.. ;)

Link to comment
Share on other sites

ψωνιζεις απο οπου θελεις.

φυτο επιφανειας (που φτανει στην επιφανεια) και ευκολο,και σε κοκκινακι χρωμα ειναι η νυμφαια λοτους.βολβος που τον φυτευεις και δημιουργει νουφαρο στην επιφανεια.επισης ειναι και ευκολο να το βρεις.. :D

ωχ κανενα καταστημα που να ξερεις και να τα στλενει και τα δυο? :D;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ωχ κανενα καταστημα που να ξερεις και να τα στλενει και τα δυο? :D;):thumbup:

το να σου τα στειλει ειναι το μονο ευκολο.το θεμα ειναι να τα εχει σε στοκ.αναμενεις τις ενημερωσεις για εισαγωγες φυτων που ανακοινωνονται εδω μεσα απο τους επαγγελματιες και τοτε τα παραγγελνεις. :D
Link to comment
Share on other sites

Αντιθετα με τον klaz έχω την αποψη ότι ειναι το μοναδικο είδος Aponogeton που είναι αρκετά δύσκολο και ακόμη πιο δύσκολο να το βρεις. Δες και εδω . Δεν έχω προσωπική εμπειρία και δεν μπορω να πω κατι παραπανω απο οτι θα βρεις με μια αναζητηση στο νετ...

ΥΓ Φιλε klaz το εχει φερει ποτε ο azores και σε ποια τιμουλά;

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν διαφωνω με το αρθρο,εντουτοις το εχει φερει παμπολλες φορες ο αζορες,και αφου εγω ειμαι ο υπευθυνος για την συντηρηση-λιπανση των φυτων σε καθε μας εισαγωγη,μπορω να πω πως ειναι ευκολο,και μαλιστα εχει βγαλει και λουλουδι ενω περιμενει να πωληθει και ειναι ακομη μεσα στο γλαστρακι του...!!!

προσωπικα και απο το παρελθον με το φυτεμενο εχω ασχοληθει με τα συγκεκριμενα φυτα πολλες φορες και με πολλες ποικιλιες παντα ηταν πολυ ευκολα.

το μοναδικο ισως μειον του συγκεκριμενου φυτου ειναι πως τα δαντελενια του φυλλα ειναι πολυ -πολυ ευαισθητα και μπορει να αποκολληθουν με το παραμικρο απο το κυριως φυτο,κατα τα αλλα....

(εννοειται ομως πως για τα παραπανω που αναφερω το νερο του ενυδρειου καλο θα ειναι μαλακο η σχετικα μαλακο,αλλιως το φυτο δεν αναπτυσεται σωστα.)

* αν θυμαμαι καλα νομιζω πως εχει καπου στα 10 ευρω το γλαστρακι....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν διαφωνω με το αρθρο,εντουτοις το εχει φερει παμπολλες φορες ο αζορες,και αφου εγω ειμαι ο υπευθυνος για την συντηρηση-λιπανση των φυτων σε καθε μας εισαγωγη,μπορω να πω πως ειναι ευκολο,και μαλιστα εχει βγαλει και λουλουδι ενω περιμενει να πωληθει και ειναι ακομη μεσα στο γλαστρακι του...!!!

προσωπικα και απο το παρελθον με το φυτεμενο εχω ασχοληθει με τα συγκεκριμενα φυτα πολλες φορες και με πολλες ποικιλιες παντα ηταν πολυ ευκολα.

το μοναδικο ισως μειον του συγκεκριμενου φυτου ειναι πως τα δαντελενια του φυλλα ειναι πολυ -πολυ ευαισθητα και μπορει να αποκολληθουν με το παραμικρο απο το κυριως φυτο,κατα τα αλλα....

(εννοειται ομως πως για τα παραπανω που αναφερω το νερο του ενυδρειου καλο θα ειναι μαλακο η σχετικα μαλακο,αλλιως το φυτο δεν αναπτυσεται σωστα.)

* αν θυμαμαι καλα νομιζω πως εχει καπου στα 10 ευρω το γλαστρακι....

Αυτο το αρθρακι ειχα διαβασει ..ενταξυ αν του δινω τα λιπασματακια του και σωστη φωτοπεριοδο ..τι κακο μπορει να γινει? ..μαλιστα στην συνεχεια θα ψαξω να δω πως αναπαραγεται πιστευω θα ειναι μαι καλη προκλιση για εμενα ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αντιθετα με τον klaz έχω την αποψη ότι ειναι το μοναδικο είδος Aponogeton που είναι αρκετά δύσκολο και ακόμη πιο δύσκολο να το βρεις. Δες και εδω . Δεν έχω προσωπική εμπειρία και δεν μπορω να πω κατι παραπανω απο οτι θα βρεις με μια αναζητηση στο νετ...

ΥΓ Φιλε klaz το εχει φερει ποτε ο azores και σε ποια τιμουλά;

το εχω ψαξει αλλα μαλλον θα το δοκιμασω υποστρωμα διοξιδειο λιπασματα ..τια αλλο μπορει να ζητησει? ;)

Link to comment
Share on other sites

το εχω ψαξει αλλα μαλλον θα το δοκιμασω υποστρωμα διοξιδειο λιπασματα ..τια αλλο μπορει να ζητησει? ;)

Αφου θα του δώσεις υπόστρωμα, CO2, σωστή λιπανση και σωστο φωτισμό μάλλον θα πάει καλά.

Ότι σου πω είναι πληροφορίες από βιβλία και internet, αφου όπως είπα παραπάνω δεν το είχα ποτε το φυτό.

Ένα θέμα είναι ο φωτισμός. Αλλού λεεί δυνατό φωτισμό, αλλού οτι θέλει σκιά. Ψάξτο λίγο καλύτερα μόνος σου.

Ακόμη έχω διαβάσει ότι θέλει πολύ καθαρό νερο γιατί όπως θα είδες το φύλλο του είναι σαν δαντέλα. Επομένως οποιοδήποτε αιωρούμενο σωματίδιο, πολύ εύκολα θα πιαστεί πανω στο φύλλο θα το λερώσει και πιθανόν να το καταστρέψει. Άρα καλή φιλτρανση.

Επίσης θέλει πολύ προσοχή με τις άλγες. Αν πιάσει άλγη δύσκολα θα το σώσεις. Όπως είπε και ο klaz έχει πολύ ντελικάτα φύλλα και με την παραμικρή προσπάθεια να τα καθαρίσεις, μαλλον θα τα καταστρέψεις. Εδώ βεβαια έχει σχέση και ο φωτισμός.

Ας περιμένουμε όμως και την γνώμη καποιου που το διατηρεί στο ενυδρείο του. Δε μπορεί σε ολοκληρο Aquazone να μην το έχει κανένας; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα του δώσεις υπόστρωμα, CO2, σωστή λιπανση και σωστο φωτισμό μάλλον θα πάει καλά.

Ότι σου πω είναι πληροφορίες από βιβλία και internet, αφου όπως είπα παραπάνω δεν το είχα ποτε το φυτό.

Ένα θέμα είναι ο φωτισμός. Αλλού λεεί δυνατό φωτισμό, αλλού οτι θέλει σκιά. Ψάξτο λίγο καλύτερα μόνος σου.

Ακόμη έχω διαβάσει ότι θέλει πολύ καθαρό νερο γιατί όπως θα είδες το φύλλο του είναι σαν δαντέλα. Επομένως οποιοδήποτε αιωρούμενο σωματίδιο, πολύ εύκολα θα πιαστεί πανω στο φύλλο θα το λερώσει και πιθανόν να το καταστρέψει. Άρα καλή φιλτρανση.

Επίσης θέλει πολύ προσοχή με τις άλγες. Αν πιάσει άλγη δύσκολα θα το σώσεις. Όπως είπε και ο klaz έχει πολύ ντελικάτα φύλλα και με την παραμικρή προσπάθεια να τα καθαρίσεις, μαλλον θα τα καταστρέψεις. Εδώ βεβαια έχει σχέση και ο φωτισμός.

Ας περιμένουμε όμως και την γνώμη καποιου που το διατηρεί στο ενυδρείο του. Δε μπορεί σε ολοκληρο Aquazone να μην το έχει κανένας; :thumbup:

ναι θα το ψαξω ακομα λιγο ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...