Jump to content

Οι γαριδουλες μου.


Recommended Posts

Απίστευτες οι φωτογραφίες σου , μπράβο :) . Με τη τις τάζεις και έχουν τόσο όμορφα έντονα χρώματα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ αρχην ευχαριστω πολυ για τα θετικα σχολια και χαιρομαι που σας αρεσουν οι φωτογραφιες μου.

Μας εφτιαξες τη δίαθεση πάλι!!!

:buttrock::buttrock::buttrock:

Απίστευτες φωτογραφίες.

Γέννες απο τις BLUE ,WHITE και ΒΑΜΒΟΟ

έχεις πάρεί?

Και πάλι :):):bowdown::bowdown:

Οι blue pearl/ white pearl ειναι στην ουσια το ιδιο ειδος (Neocaridina zhangjiajiensis) Οι γαλαζια ποικιλια προερχεται απο επιλεκτικη εκτροφη των snowball αλλα το γονιδιο δεν ειναι ακομα σταθερο και μερικα ατομα βγαινουν ολολευκα οπως ακριβως και οι snowball. Για να ξεχωρισουν ομως απο αυτες τις ονομαζουμε white pearl. Μια καταλευκη λοιπον μπορει να δωσει γαλαζιους απογονους και παλι.

Εχω παρει λοιπον πολλες γεννες απο αυτες τις γαριδες.Ξεκινησα με 22 ατομα τον Μαρτιο και τωρα εχω σιγουρα πανω απο 400-500 (ισως και παραπανω) σε 3 ενυδρεια.

Οι Bamboo που ρωτας, αναπαραγονται με τον πρωτογονο τροπο (ναυπλιοι που παρασυρονται στη θαλασσα) και μονο 2 ανθρωποι στον κοσμο μεχρι στιγμης, εχουν καταφερει να μεγαλωσουν μερικα μικρα.

Απίστευτες οι φωτογραφίες σου , μπράβο :D . Με τη τις τάζεις και έχουν τόσο όμορφα έντονα χρώματα ?

Θα το πω για πολλοστη φορα, οτι πρεπει να αποδεσμευσετε το νου σας απο το θεμα διατροφη και εντονο χρωμα.

Το χρωμα στις γαριδες ειναι ενας πολυσυνθετος συνδυασμος παραγοντων απο τον οποιο το μεγαλυτερο μερος αποτελειται απο την γονιδιακη προδιαθεση και επειτα απο τους εξωτερικους παραγοντες οπως , φωτισμος, συγκατοικοι, αναπαραγωγη, διαθεση, διατροφη, συνθηκες και τιμες νερου και πολλα μα παρα πολλα αλλα πραγματα που κανουν μια πανεμορφη εντονα χρωματιστη γαριδα να γινει θαμπη και αχρωμη αν μεταφερθει απλα σε αλλο ενυδρειο (ή και το αντιθετο ) !! Το κυριοτερο παντως ειναι το γεγονος οτι αν δεν εχει τα γονιδια να βγαλει εντονο χρωμα, οτι και να την ταισεις την γαριδα, αχρωμη θα μεινει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επανερχομαι σε αυτο το θεμα μου με μερικες προσφατες

post-6932-1296493319_thumb.jpgpost-6932-1296493180_thumb.jpgpost-6932-1296493204_thumb.jpgpost-6932-1296493240_thumb.jpgpost-6932-1296493269_thumb.jpgpost-6932-1296493294_thumb.jpg

και μια σημερινη φωτο..

91636e08.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Πανο :) παλευω να σωσω τις blue tiger και μου εχουν μεινει μονο 4 θηλυκιες οι οποιες ειναι αυγωμενες αυτη τη στιγμη. Μακαρι να τα καταφερω τελικα.. :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε Raven πανεμορφες οι γαριδες σου :)

για τις φωτογραφιες τι να πρωτοσχολιασω ?! :D

αν επιτρεπεται ποιον macro χρησιμοποιεις ?

external flash ναι/οχι ?

ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αλεξανδρε οι φωτογραφιες ειναι εκπληκτικες μπραβο σου.

Καπου διαβασα οτι τραβας σε αρχεια raw και μετα τις επεξεργαζεσαι?

Τα πρασινα τα χρωματα απο πισω τα μαυρα λες και ειναι σκοταδι τα κανεις με photoshop?

και παλι μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε οι φωτογραφιες ειναι εκπληκτικες μπραβο σου.

Καπου διαβασα οτι τραβας σε αρχεια raw και μετα τις επεξεργαζεσαι?

Τα πρασινα τα χρωματα απο πισω τα μαυρα λες και ειναι σκοταδι τα κανεις με photoshop?

και παλι μπραβο σου.

Οχι Χρηστο, το μαυρο φοντο βγαινει πολυ απλα γιατι το εξωτερικο φλας ειναι πολυ δυνατο και συγκεντρωμενο και φωτοζει μονο το θεμα. Σε συνδυασμο με το πολυ κλειστο διαφραγμα και την υψηλη ταχυτητα , οτιδηποτε δεν φωτιζεται απο το φλας βγαινει υποφωτισμενο, πολυ σκουρο, σχεδον ή απολυτα μαυρο.

Συνηθως η επεξεργασια που ακολουθω ειναι το σβησιμο φυσαλιδων ή αιωρουμενων σωματιδιων, διορθωση στην ισορροπια χρωματων αν ειναι απαραιτητο , διορθωση της εκθεσης κλπ Και ολα σε πολυ μικρο βαθμο και με την χρηση layers ωστε το αποτελεσμα να μενει φυσικο. Το μυστικο με την επεξεργασια ειναι να μην το παρακανεις..

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Εκανα πολυ συντομα μια επεξεργασια σε καποια φωτο για να δεις το πριν και το μετα..

post-6932-1299116858_thumb.jpgpost-6932-1299116878_thumb.jpg

Νομιζω οτι επιβαλλεται μια επισκεψη... Παρε τη μηχανη και τον φακο σου κι ελα να πιουμε καφε να σου δειξω και μερικα πραγματα που θα σε βαλουν στο πνευμα της macro-φωτογραφιας.. :D

Link to comment
Share on other sites

Εκανα πολυ συντομα μια επεξεργασια σε καποια φωτο για να δεις το πριν και το μετα..

post-6932-1299116858_thumb.jpgpost-6932-1299116878_thumb.jpg

Νομιζω οτι επιβαλλεται μια επισκεψη... Παρε τη μηχανη και τον φακο σου κι ελα να πιουμε καφε να σου δειξω και μερικα πραγματα που θα σε βαλουν στο πνευμα της macro-φωτογραφιας.. :D

Αυτο που δεν μπορω να πετηχω με τιποτα ειναι την τοσο καθαρη εικονα.

Τελικα μονο τα υλικα δεν κανουν τον μαστορα.

αυτο θα κανω αλεξ δεν θελω να σε ενοχλω χωρις λογο, αλλα αυτος ειναι ενας καλος λογος να κανω ενα ακομα μαθηματακι..

Έγινε επεξεργασία - kifinas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:( αμα βαρεθειτε πειτε μου να σταματησω.. :D

3bac043f.jpg

3ba0cab6.jpg

843818ab.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ όμορφες οι φωτογραφίες! :( Οι red crystal σου πρέπει να είναι πολύ υψηλής κατηγορίας..

Θα σου πω τι βαριέμαι.... Βαριέμαι να περιμένω πότε θα ανεβάσεις και άλλες!ΧΑΧΑΧΑ :D

Link to comment
Share on other sites

απιστευτες ειναι και οι γαριδες και οι φωτογραφιες :(

το μονο που δεν μου καθεται καλα και αποπροσανατολιζει το ματι μου ειναι το copyright και το πλαισιο :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργη αυτή η blue pearl!

:hysterical:

Ολα τα περιεργα σε μενα θα τυχουν ! οντως τοσο μεγαλες και καθαρες κηλιδες ειναι πολυ σπανιο φαινομενο σε bp. Ολοι οι ξενοι που ειδαν την φωτο μου λενε να απομονωσω το κοκκινο για να φτιαξω νεα μορφη. Ευκολο να το λες, δυσκολο να το κανεις :D

απιστευτες ειναι και οι γαριδες και οι φωτογραφιες :(

το μονο που δεν μου καθεται καλα και αποπροσανατολιζει το ματι μου ειναι το copyright και το πλαισιο :D

Δυστυχως η υδατογραφια και το πλασιο ειναι απαραιτητα. Λαμβανω συχνα αναφορες απο φιλους για αυθαιρετη οικειοποιηση των φωτογραφιων μου απο ξενα φορουμ και ιστοσελιδες. :D

Οχι οτι θα ελεγα ποτε οχι αν με ρωταγαν πριν τις χρησιμοποιησουν. Η πονηρια ειναι που δεν μου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η υδατογραφια και το πλασιο ειναι απαραιτητα. Λαμβανω συχνα αναφορες απο φιλους για αυθαιρετη οικειοποιηση των φωτογραφιων μου απο ξενα φορουμ και ιστοσελιδες. :(

Οχι οτι θα ελεγα ποτε οχι αν με ρωταγαν πριν τις χρησιμοποιησουν. Η πονηρια ειναι που δεν μου αρεσει.

ετσι ειναι :D

Link to comment
Share on other sites

Με επιασε το καλλιτεχνικο μου σημερα :) η τεχνικη λεγεται "out of bounce".

de321990.jpg

Kαι μερικες random..

post-6932-1300828925_thumb.jpgpost-6932-1300828955_thumb.jpgpost-6932-1300828979_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:):wub::)

Τι να σχολιάσουμε τώρα ...............................................

Link to comment
Share on other sites

Είσαι καλλιτεχνάρα !!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλειες φωτογραφίες, και φυσικά οι γαρίδες σου έχουν πάντα τα καλύτερα χρώματα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια ! σημερα το βελτιωσα λιγο ακομα. Οποιος θελει το κατεβαζει :)

e1601ce0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω οχι μονο το κατεβασα αλλα το εβαλα και φοντο στον υπολογηστη μου.

Πραγματηκα υπεροχες.

Μακαρι να ειχα και εγω μια καλη φωτογραφικη να τραβαω τετοιες φωτο.

Μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι ακομα..

Μπορεις να βαλεις 2-3 φωτο του ενυδρειου ολοκληρου οπως εχει τωρα??

Σε ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...