Jump to content

Calcium Sos


azymakis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός RED SEA MAX 125 L. Εδώ και 6 μήνες περίπου το ασβέστιο κρατάει μία τιμή μεταξύ 500-520 mg/l χωρίς κανένα συμπλήρωμα ασβεστίου, όσο και παράξενο να ακούγεται. Έχω κάνει τεστ και με salifert και με tropic marin και με red sea test και όλα συγκλίνουν. Σαν αποτέλεσμα να έχω σταματήσει εδώ και μήνες να ρίχνω συμπλήρωμα ασβεστίου και δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό. Περίμενα τόσο καιρό να δω να πέφτει η τιμή αλλά είναι καρφωμένη στα ίδια επίπεδα. Αλλαγές νερού γίνονται κανονικά κάθε μήνα αλλά δεν αλλάζει τίποτα. Τα Φώτα σας ρε παιδιά. :thumbup::thumbup: Για την τιμή των όπλων να αναφέρω ότι όλες οι άλλες τιμές βρίσκονται σε κανονικά επίπεδα και ότι διαθέτω και λίγα LPS κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός RED SEA MAX 125 L. Εδώ και 6 μήνες περίπου το ασβέστιο κρατάει μία τιμή μεταξύ 500-520 mg/l χωρίς κανένα συμπλήρωμα ασβεστίου, όσο και παράξενο να ακούγεται. Έχω κάνει τεστ και με salifert και με tropic marin και με red sea test και όλα συγκλίνουν. Σαν αποτέλεσμα να έχω σταματήσει εδώ και μήνες να ρίχνω συμπλήρωμα ασβεστίου και δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό. Περίμενα τόσο καιρό να δω να πέφτει η τιμή αλλά είναι καρφωμένη στα ίδια επίπεδα. Αλλαγές νερού γίνονται κανονικά κάθε μήνα αλλά δεν αλλάζει τίποτα. Τα Φώτα σας ρε παιδιά. :thumbup::thumbup: Για την τιμή των όπλων να αναφέρω ότι όλες οι άλλες τιμές βρίσκονται σε κανονικά επίπεδα και ότι διαθέτω και λίγα LPS κοράλλια.

Οταν λες λιγα LPS,ποσα λιγα; Και μονο LPS;

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα συμβαίνει το ίδιο όταν χρησιμοποιώ αλάτι της Tropic marin reef pro, και όχι μόνο το ασβέστιο, αλλά και το μαγνήσιο έχει υψηλές τιμές. Ενώ όταν βάζω το Reef crystal χρειάζομαι πρόσθετα.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα συμβαίνει το ίδιο όταν χρησιμοποιώ αλάτι της Tropic marin reef pro, και όχι μόνο το ασβέστιο, αλλά και το μαγνήσιο έχει υψηλές τιμές. Ενώ όταν βάζω το Reef crystal χρειάζομαι πρόσθετα.

ειναι αληθεια οτι το tropic marine ειναι πιο πλουσιο σε τιμες και σταθεροτητα....

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 4 LPS ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ SOFT ΚΑΙ ΠΟΛΥΣ ΒΡΑΧΟΣ.

ΑΡΚΕΙ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΤΑΞΕΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΕΣΗ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ ? ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΑΛΑΤΙ TROPIC MARIN ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΠΩΣ ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ ΣΤΟ LIVE SAND KAI ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΦΕΤΙΛΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΙΛΑ ΣΤΑ ΤΖΑΜΙΑ. ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΡΕΧΕΙ ΤΩΡΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΑΛΑΤΙ ΤΗΣ RED SEA. ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ PLEASE ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 4 LPS ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ SOFT ΚΑΙ ΠΟΛΥΣ ΒΡΑΧΟΣ.

ΑΡΚΕΙ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΤΑΞΕΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΕΣΗ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ ? ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΑΛΑΤΙ TROPIC MARIN ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΠΩΣ ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ ΣΤΟ LIVE SAND KAI ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΦΕΤΙΛΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΙΛΑ ΣΤΑ ΤΖΑΜΙΑ. ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΡΕΧΕΙ ΤΩΡΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΑΛΑΤΙ ΤΗΣ RED SEA. ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ PLEASE ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ :thumbup::thumbup:

Θα σε παρακαλεσω να γραφεις με μικρα..............

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλεσω να γραφεις με μικρα..............

ΟΚ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ???????

Παντως καποια στιγμή έκανα να αλλάξω νερό σχεδόν 2 μήνες μπας και δω την πτώση του ασβεστίου, αλλά τίποτα, άδικος κόπος λες και το ενυδρείο γεννά το ασβέστιο από μόνο του

Έγινε επεξεργασία - azymakis
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Ακριβως γι'αυτο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα συμβαίνει το ίδιο όταν χρησιμοποιώ αλάτι της Tropic marin reef pro, και όχι μόνο το ασβέστιο, αλλά και το μαγνήσιο έχει υψηλές τιμές. Ενώ όταν βάζω το Reef crystal χρειάζομαι πρόσθετα.

Αυτο το εχω παρατηρησει κ εγω, με το pro reef εχω οντως πιο σταθερες τιμες Ca στο 380 κ Mg 1280 σταθερα, εχει να κανει τοσο το αλατι ???

Link to comment
Share on other sites

Παντως καποια στιγμή έκανα να αλλάξω νερό σχεδόν 2 μήνες μπας και δω την πτώση του ασβεστίου, αλλά τίποτα, άδικος κόπος λες και το ενυδρείο γεννά το ασβέστιο από μόνο του

Δεν δοκιμαζεις να κανεις κ κανενα αλλο τεστακι μηπως τα εχει παιξει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου με το tropic marine reef pro, είναι ότι πάνω από μήνα και χωρίς αλλαγή η τιμή του ασβεστίου ήταν 500 και του μαγνησίου πάνω από 1450. Έχω 5-6 μαλακά και 2-3 σκληρά (μικρά). Η ανάπτυξη τις κοραλλίνης ήταν πολύ μεγάλη. Εδώ και ένα μήνα που έβαλα το Reef crystal η τιμή του Ca είναι 430 και Mg κάτω από 1200.

Είχε περάσει από το μυαλό μου μήπως τα είχαν παίξει τα τεστ, αλλά και με άλλο τεστ της ίδιας εταιρίας (salifert) είχα τις ίδιες τιμές και στις δύο περιπτώσεις.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Με αλάτι tropicmarine reef pro και εγω έχω σταθερές τιμές σε ασβέστιο και μαγνήσιο ,χωρίς να χρειάζομαι πρόσθετα, αλά με λίγα σχετικά κοράλια στο ενυδρείο μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

το KH σε τη τιμες ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...