Jump to content

ΑΣΠΡΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΣΕ Clown Percula


Recommended Posts

Θα ηθελα να με ενημερωση καποιος αν γνωριζει τι ειναι καποια ασπρα στηγματα που εμφανισε το ψαρακι μου .

post-12483-1244579993_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να με ενημερωση καποιος αν γνωριζει τι ειναι καποια ασπρα στηγματα που εμφανισε το ψαρακι μου .

post-12483-1244579993_thumb.jpg

στελνω και νεα φωτο.

post-12483-1244580548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα κλουνακια σου νομιζω ειναι occelaris οχι percula,αλλα δεν εχει σημασια.....

Σαν λεμφοκυστη φαινεται,αλλα ας περιμενουμε τους πιο εμπειρους.................

Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι ειναι καινουριο?

τι συμπεριφορα εχει?

Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι ειναι καινουριο?

τι συμπεριφορα εχει?

Το ψαράκι το εχω δυο εβδομαδες περιπου και οσο το παρατηρω τρωει κανονικα και ειναι αρκετα δραστηριο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν διακρινω πολυ καθαρα στις φωτο,ειναι σαν μια τουφιτσα βαμβακι πανω στο πτεριγιο του ή σαν μικρη κοκκοι ζαχαρησ που προχορουν σε ολο του το σωμα???

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερο μοιαζουνε με τουφιτσες απο βαμβακι και ειναι αυτα τα δύο κοντα στο πτερυγιο . Προς το παρον ειναι δραστηριο . Αν ειναι λεμφοκυστες οπως ανεφερε ο προηγουμενος φιλος χρειαζεται να κανω καποια θεραπεια?

Περιμένω με ανυπομονυσια νεα σας για το αν ειναι κατι ανυσηχητικο ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω απο αυτες τις φωτο ακριβος τι ειναι.

Μιαζει με λεμφοκυστες η με το Clownfish disease (Brooklynella hostilis).

Εγω, σε αυτη την περιπτωση (που το ψαρι ειναι δραστηριο) δεν θα προτεινα καμια θεραπια, μονο καλες συνθηκες νερου και καλοι τροφη με βιταμινες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω απο αυτες τις φωτο ακριβος τι ειναι.

Μιαζει με λεμφοκυστες η με το Clownfish disease (Brooklynella hostilis).

Εγω, σε αυτη την περιπτωση (που το ψαρι ειναι δραστηριο) δεν θα προτεινα καμια θεραπια, μονο καλες συνθηκες νερου και καλοι τροφη με βιταμινες.

Οπως τα λεει η Ναταλία. :thumbup:

Αν είναι λεμφοκυστη με καλές συνθήκες θα την αποβάλει το ψάρι..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας. Θα περίμενω να δω τι γίνεται στη φύση πολλά διορθώνονται απο τη φύση. Σήμερα φαίνονται λίγο μεγαλύτερα, αλλα ευτυχός το ψαράκι δείχνει δραστήριο και υγιέστατο. Μόλις καταφέρω θα ανεβάσω καλύτερη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να βγαλεις μια φωτο με τον φωτισμο του ενυδρειου κ χωρις φλας μηπως ειναι καλυτερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να βγαλεις μια φωτο με τον φωτισμο του ενυδρειου κ χωρις φλας μηπως ειναι καλυτερα :thumbup:

Το προσπάθησα αρκετές φορές να βγάλο φωτογραφίες με φλας και χωρίς και ανέβασα όσο το δυνατόν τις θεωρητικά καλύτερες. Λόγο ότι το ψαράκι είναι αρκετα δραστήριο όπως προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγγνωμη που επανερχομαι στα λευκα στιγματα του clown μου, αλλα τωρα εμφνιστηκαν αλλα δυο μικροτερα και τα υπάρχοντα μεγάλωσαν και εχουνε κιτρινωπό χρώμα . Καποιος μου ανέφερε οτι μπορεί να είναι παράσιτα και ότι αν βαλω καποια γαρίδα ή καποι ψαρι καθαριστη μπορεί να εξαφανιστουνε τα στηγματα . Το ψαρι έχει κινητικοτητα και συνεχιζει να τρωει . Μήπως μπορεί καποις να μου προτείνει κάτι? Σε λίγο θα βάλω και φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...