Jump to content

Έχασα ηδη 3 ψαρια!!! Τι κανω τωρα??


Recommended Posts

Εγω παντως δεν ειμαι σιγουρος οτι τα ψαρια ειχαν ικ,οποτε τζαμπα τα αλατια και τα πιπερια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το γραφει και στο site :

" Κανονικά σε 2-3 μέρες βλέπουμε ότι έχουν εξαφανιστεί τα λευκά στίγματα από τα ψάρια. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει λυθεί και το πρόβλημα. Πρέπει να αφήσουμε ακόμα μια εβδομάδα το αλάτι και την υψηλή θερμοκρασία παρατηρώντας τα ψάρια. Εκείνο που πρέπει να γνωρίζουμε είναι ότι οι φάσεις κατά τις οποίες το παράσιτο είναι ευάλωτο από το αλάτι (αλλά και ότι άλλο φάρμακο χρησιμοποιήσουμε) είναι όταν αποκολλάται από το ψάρι μέχρι να βρεθεί στην φάση που δημιουργεί την κάψα και όταν τα νέα παράσιτα κολυμπούν ψάχνοντας κάποιο ψάρι για να το προσβάλουν. "

Συγνωμη φιλε, αλλα αυτα που σου γραφουμε εδω και τα link που λες πως ειναι ευαγγελιο τα διαβαζεις ;

Το διαβασα και αύριο κλεινει εβδομαδα η θεραπεια, οπότε, κατεβαζω θερμοκρασία και κανω συχνες αλλαγές??

Αυτο μου λες?

Εγω παντως δεν ειμαι σιγουρος οτι τα ψαρια ειχαν ικ,οποτε τζαμπα τα αλατια και τα πιπερια.

Φίλε stav τι μπορει να είχαν τότε??

Η Φωτο είναι λογο θολή αλλα αρκετα εμφανή τα σημαδια και η ταλαιπωρία των ψαριών.

post-12891-1245320807_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις σημαδια δεν βλεπω λογω ηλικιας.Οσον αφορα που ειναι ξαπλωμενα αυτο το

συνηθιζουν οι κλοουν.

Link to comment
Share on other sites

σταυρε,εγω παλι συμφωνω μαζι σου για την ξαπλα,που ειναι φυσιολογικο για τουςκλοουν,αλλα απο την αλλη βλεπω τα ασπρα στιγματα του ικ..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

σταυρε,εγω παλι συμφωνω μαζι σου για την ξαπλα,που ειναι φυσιολογικο για τουςκλοουν,αλλα απο την αλλη βλεπω τα ασπρα στιγματα του ικ..... :P

Ετσι ακριβως..... φαινονται αν και είναι θολή η φωτο πολυ εντονα!!

Ομως, αυτη η ασθενεια μεσα σε 24-48 ωρες εξαπλώνεται σε όλο το ενυδρείο, σωστα??

Γιατι όμως δε χτηπησε όλα τα ψαρια??

Οταν πήρα χαμπάρι οτι ήταν στιγματα και όχι κολλημένη άμμος και να ξεκινήσω θεραπεια είχαν περάσε 4 μερες!!

Στα άλλα ψαρια νομίζω ότι εμφανήστικαν (χωρις να είμαι βέβαιος ακόμα ίσως είναι το χρωμα του ψαριου) την τρίτη μερα θεραπειας!

Είναι λογικό αυτο?

Μηπως όμως ειναι καποιο άλλο παρασιτο και γιαυτο δεν έπιασε η θεραπεια με το αλατι?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα 50% αλλαγη νερου.

Με τα απαραιτητα - stress coat + zyme - σε αναλογια 100% και όχι 50%.

Εβαλα καινουργιο ανθρακα.

Ειχα σκεπασει το ενυδρειο από την πεμπτη να μην τα βλεπω... να μη με βλεπουν και τρομαζουν!!!

Σημερα λοιπόν το απογευμα που εκανα τα αποκαλυπτηρια..... τα ψαρακια ηταν ήρεμα... κολυμπουσαν ανεμελα.... μου εκανα γλυκες.... ειδικα μολισ τα ταισα μετα από 2 μερεσ.... παρτυ εκαναν!!

Βεβαια ειχα μια μικρη απωλεια από το ενυδρειο.... τη valisneria!! Την εφαγαν σχεδον όλη! Τα υπολοιπα, λιγα, αιωρουνταν στην επιφανεια του νερου.

Με χαρα μου λοιπόν ανακοινωνω οτι τα ψαρακια μου επανηλθαν και χαιρουν ακρας υγειας!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου! :P

Κατάλαβες τώρα τι εννοούσα για μείωση στρεσογόνων παραγόντων έτσι? :thumbup:

Βαλισνέρια έχουμε μπόλικη! :P

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου! :P

Κατάλαβες τώρα τι εννοούσα για μείωση στρεσογόνων παραγόντων έτσι? :thumbup:

Βαλισνέρια έχουμε μπόλικη! :P

To ξερω οτι εχεις μπολικη/!!!

Το θεμα όμως ειναι πως για να φυτευτει πρεπει να μπει χερι στο ενυδρειο και μαλιστα αρκετα!!

Αυτο δε θα ειναι κακό για τα ζωντανα?

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεται να πλυθείς με σαπούνι, ξέπλυνε τα χέρια σου με ζεστό νερό αρκετές φορές, αλλιώς λίγο ξέπλυμα με ζεστό νερό και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεται να πλυθείς με σαπούνι, ξέπλυνε τα χέρια σου με ζεστό νερό αρκετές φορές, αλλιώς λίγο ξέπλυμα με ζεστό νερό και είσαι οκ.

Και αν κανεις αργες κινησεις χωρις να δημιουργεις μεγαλες ανακαταταξεις στον βυθο και αν σηκωνεις αμμο θα τα στρεσαρεις λιγοτερο..:P

Link to comment
Share on other sites

Και αν κανεις αργες κινησεις χωρις να δημιουργεις μεγαλες ανακαταταξεις στον βυθο και αν σηκωνεις αμμο θα τα στρεσαρεις λιγοτερο..:P

Να περασουν μερικες μερες να ξεχασουν το γεγονος και σιγα σιγα τις φυτευουμε.

Αλλωστε δεν ειναι και ζωτικης σημασιας η βαλισνερια... σιγα αιγα..

Τhanks παλικαρια

Link to comment
Share on other sites

Να περασουν μερικες μερες να ξεχασουν το γεγονος και σιγα σιγα τις φυτευουμε.

Αλλωστε δεν ειναι και ζωτικης σημασιας η βαλισνερια... σιγα αιγα..

Τhanks παλικαρια

:P

παρε αν θελεις μια τσιμπιδα και θα φυτεψεις στην αμμο πανευκολα χωρις να χρειαστει να βαλεις χερι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θεμα εχευ ξεφυγει πλέον απο την ασθένεια καθαρά των ψαριών .

Παρακαλώ πολύ το κάθε ερώτημα στη κατάλληλη κατηγορία .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...