Jump to content

Mini Fish Only 22lt


ton12

Recommended Posts

Για σας θα ηθελα να φτιαξω ενα πολυ μικρο 22λτ ενυδρειο το οποιο προκειται να φιλοξενισει ενα και μονο κλουν!! Λοιπον.. εχει ενα κυκλοφορητη που τραβαει νερο απο το ενυδρειο και το περναει απο ενα μικρο χωρο στον οποιο εχει λιγα βιολογικα υλικα, υαλοβαμβακα και ανθρακα!! εχω βαλει και ενα μικρο εωτερικο φιλτρο σαν κυκλοφορητη. σκεφτομαι να βαλω και 3 με 4 κιλα ζωντανο βραχο.Ουσιαστικα σκεφτομαι αν μπορει ο βραχος να με καλυψει στο θεμα βιολογιας. Αυτη τη στιγμη εχει 2.2 κιλα ζωντανο αραγωνητη και το νερο ειναι ετοιμο απο το αλλο μου ενυδρειο. Ετοιμο βιολογικα δηλαδη!! Το μονο κακο ειναι οτι δεν υπαρχει σκιμμερ. Τι λετε? Θα τα καταφερω? Παντως το εχω δει σε πραξη αυτο, απο ατομα που δεν φροντιζαν και πολυ το ενυδρειο, και δεν ειχε προβλημα!! Περιμενο απαντησεις και συμβουλες!!!!!

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι... το ενυδρειο το πηρες απο το μεγαλο μαγαζι τις θεσσαλονικης Q****O???

αν και δεν ειμαι θαλασσινος να ξερεις οτι αυτο π επιχηρεις ειναι αρκετα δυσκολο και θελει υπομονη!!

καλη επιτυχεια ευχομαι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,γιατί αλήθεια θέλεις να το κάνεις αυτό?????το κλοουνακι δεν το λυπασε?????έχεις τόσα λίτρα και θεωρείς εγχείρημα αυτό που πας να κάνεις??συγνώμη δεν θα συμφωνήσω.φιλικά πάντα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο αυτο θελω να το κανω στο μαγαζι γιατι δεν εχω χωρο. Ειναι το μονο που χωρουσε. Το αλλο (400λτ) ειναι στο σπιτι! Απλα θελω να ξερω αν ειναι δυνατον να ζησει ενα ψαρακι μικρο εκει μεσα και αν ναι, τι ψαρι? Ισως ενα firefish (Goby) θα μπορουσε? Ας δωσουν τα φωτα τους οι εμπειροι!!!

Ευχαριστω πολυ παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και μπορείς να λειτουργήσεις ένα τέτοιο μικρό σύστημα αρκεί να μπορείς να του προσφέρεις όλα αυτά που χρειάζεται.

Μην ξεχνάς ότι απαιτεί άκρως ιδιαίτερη φροντίδα όπως ένα μωρό.

Εγώ θα έβαζα μέσα 2-3 γαρίδες , ένα goby για παρέα και κανένα μαλακό κοραλλακι.

Καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να μην βαλεις βιολογικο υλικο,εφοσον θα εχεις ζωντανο βραχο και αμμο.Τζαμπα θα σου ανεβαζει τα νιτρικα.Skimmer μπορεις να μην βαλεις αφου τα λιτρα ειναι πολυ λιγα και οι συχνες μικρες αλλαγες νερου θα ειναι παιχνιδακι.Ειδικα αν τα νιτρικα απο το μεγαλο σου ενυδρειο ειναι 0 ή κοντα στο 0 μπορεις να χρησιμοποιεις και νερο απο το μεγαλο σου ενυδρειο για τις αλλαγες στο μικρο.Το στησιμο που προτεινει ο nany ακουγεται πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με την άποψη του Φίλου NAVY. Το κλοουνάκι δεν θα είναι τόσο ευτυχισμένο μόνο του και τα λίτρα είναι απαγορευτικά για δεύτερο.

Ένα ψαράκι του γένους goby, δύο γαρίδες και μία sinularia, κατά τη γνώμη μου, θα έχει ένα πολύ καλό αισθητικό αποτέλεσμα μαζί με το φυσικό βράχο και ένα μέτριο φωτισμό.

Skimmer δεν είναι απαραίτητο, αλλά δεν θα πρέπει να αμελείς τις αλλαγές νερού. Επίσης το βιολογικό φίλτρο δεν χρειάζεται και θα σου προτεινα να το αντικαταστήσεις με ένα χημικό, που θεωρείται απαραίτητο.

Καλή συνέχεια και περιμένουμε φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με την άποψη του Φίλου NAVY. Το κλοουνάκι δεν θα είναι τόσο ευτυχισμένο μόνο του και τα λίτρα είναι απαγορευτικά για δεύτερο.

Ένα ψαράκι του γένους goby, δύο γαρίδες και μία sinularia, κατά τη γνώμη μου, θα έχει ένα πολύ καλό αισθητικό αποτέλεσμα μαζί με το φυσικό βράχο και ένα μέτριο φωτισμό.

Skimmer δεν είναι απαραίτητο, αλλά δεν θα πρέπει να αμελείς τις αλλαγές νερού. Επίσης το βιολογικό φίλτρο δεν χρειάζεται και θα σου προτεινα να το αντικαταστήσεις με ένα χημικό, που θεωρείται απαραίτητο.

Καλή συνέχεια και περιμένουμε φωτογραφίες.

:P:P:thumbup::thumbup::lmao::lmao::lmao::lmao: καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...