Jump to content

φουσκωμα και κοκκινισμα σε Oranda


Recommended Posts

σημερα ειδα το oranda μου με μια κοκκινιλα στο μαγουλο του. το δεξι του μαγουλο ειναι εμφανως πιο φουσκωμενο σαν να εχει πριστει και εχει μια κοκκινιλα σαν να γρατζουνιστικε καπου.

ενυδρειο 40λιτρα, εχω ενα ξυλο μεσα μοπανι....μηπως χτυπησε εκει??? το πρικσιμο μπορει να οφειλετε σε μολυνση??? πριν τρεις μερες προσθεσα στο ενυδρειο μια καριδα αυτες τις κλασσικες με την τρυπα για να μπορει να μπαινει μεσα οταν θελει την ησυχια του.....χωραει ανετα να μπει ειναι μεγαλη η τρυπα.

post-12095-1245689612_thumb.jpgpost-12095-1245689639_thumb.jpgpost-12095-1245689665_thumb.jpgpost-12095-1245689686_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σημερα απο το πρωι ειναι κρυμμενο μεσα στην καρυδα....βγηκε εφαγε με την κλασσικη παλαβη λαιμαργια :P που τρωει παντα και ξαναμπηκε μεσα!!! ειναι καποια μολυνση η μπορει να γρατζουνιστηκε στην καρυδα??? το εχω το ψαρι 8 μηνες χωρις να εχει παθει ποτε τιποτε απο αρρωστια.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την ριζα γιατι οπως εγραψες μπορει να κτυπησε εκει και επισης για να εχει περισσοτερο

χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Τριανταφυλλε δεν ανοιγει.

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 40

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): φιλτρο πλατης με σφουγγαρια-υαλοβαμβακα-2λιτρα βιολογικο jbl

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): απο τον οκτωμβριο του 2008

- Ψάρια (είδη και αριθμός): goldfish oranda

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): μια φορα την μερα τετρα animin

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:6.8

- KH:4

- GH:8

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):15

- Θερμοκρασία: δωματιου χωρις θερμοστατη

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: jbl-sera

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: goldfish oranda

- Ιστορικό Ψαριού: εδω και 8μηνες στο ενυδρειο χωρις κανενα συμπτωμα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: τιποτα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: ποτε

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

υπαρχουν σε παραπανω ποστ

Link to comment
Share on other sites

σημερα η πληγη δεν διχνει κανενα σημαδι ουτε βελτιωση αλλα ουτε επιδινωσης. υπαρχει καποιο φαρμακο για επουλωμα τετοιων πληγων?

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλώριο μας βοηθά στην επούλωση των πληγών , μπορείς να βάζεις για 3 ημερες .

Εγω θα σου έλεγα να κανεις μια αλλαγή νερου και για λόγους προληπτικούς να βάλεις Εκτοζόν σε δόση θεραπείας .

Αλλαγή διατροφής και στενή παρακολούθηση να δούμε την εξέλιξη .

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλώριο μας βοηθά στην επούλωση των πληγών , μπορείς να βάζεις για 3 ημερες .

Εγω θα σου έλεγα να κανεις μια αλλαγή νερου και για λόγους προληπτικούς να βάλεις Εκτοζόν σε δόση θεραπείας .

Αλλαγή διατροφής και στενή παρακολούθηση να δούμε την εξέλιξη .

μπορω να πω πως περιμενα με ανυπομονησια την απαντηση σου φιλε σταματη καθως φαινεται πως γνωριζεις πολλα σε οτι εχει να κανει με τις ασθενειες και οχι μονο!!! εριξα πριν λιγο αντιχλωριο στην δωση που προτινει η εταιρια. χρησιμοποιω τις jbl το biotopol plus. οταν λες αλλαγη διατροφης τι εννοεις αλλες δοσολογιες περισσοτερες φορες την ημερα η αλλαγη τις τροφης??? εκτοζον θα παω να παρω τωρα το απογευμα γιατι δεν εχω :P γιατι οταν ρωτησα στο petshop μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να παρω και εγω ο χαζος παρολο που ειχα ακουσει πολλους απο εσας να το χρησιμοποιειται σχεδον σε καθε αλλαγη εγω εκανα οτι μου ειπε αυτος :thumbup: respect stamati :P

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην ταΐζουμε την ίδια τροφή και να αλλάζουμε .

Στη περίπτωση σου δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς είναι και πάμε με τεχνάσματα να δούμε την εξέλιξη .

Αλήθεια πόσο καιρό είναι έτσι το ψάρι μας ;

Link to comment
Share on other sites

εδω και 2 μερες.....θα αλλαξω και τροφη σημερα γιατι την εχω κανα 2 μηνο. πια τροφη προτηνεται για χρυσοψαρα??? μεχρι τωρα του εχω δωσει sera goldfish και tetra animin. γενικα εχω ακουσει οτι η tetra εχει καλης πιοτητας τροφες....ισχυει κατι τετοιο η ολοι οι κατασκευαστες πουλαν το ιδιο προιον σε αλλη συσκευασια??

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες τροφές που κυκλοφορούν στην αγορά είναι καλές και δεν είναι ίδιες .

Η αλλαγή μας ενδιαφέρει εμάς .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...