Jump to content

Tropic Marin Elimi-phos


Aiolos

Recommended Posts

Γεια χαρά….

Το ELIMI-Phos (όχι το Longlife) της Tropic Marin είναι με βάση το σίδηρο και πόση διάρκεια έχει?

Γνωρίζει κάποιος?

(Αγοράστηκε από λάθος αλλά αν δεν αξίζει να το επιστρέψω)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά….

Το ELIMI-Phos (όχι το Longlife) της Tropic Marin είναι με βάση το σίδηρο και πόση διάρκεια έχει?

Γνωρίζει κάποιος?

(Αγοράστηκε από λάθος αλλά αν δεν αξίζει να το επιστρέψω)

Ευχαριστώ.

Το Elimi Phos έχει βάση το αλουμίνιο και συνηθως το χρησιμοποιούμε γιά γρήγορη απορόφιση των φωσφορικών όταν υπάρχει ανάγκη και δεν κρατάει παραπάνω απο μία εβδομάδα ,ωπότε και θέλει αλλαγή.Το Longlife έχει βάση το σίδηρο και μπορεί να κρατήσει έως και μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Γεια χαρά….

Το ELIMI-Phos (όχι το Longlife) της Tropic Marin είναι με βάση το σίδηρο και πόση διάρκεια έχει?

Γνωρίζει κάποιος?

(Αγοράστηκε από λάθος αλλά αν δεν αξίζει να το επιστρέψω)

Ευχαριστώ.

Απαντώ με καθυστέρηση, αλλά θα ήθελα να εξηγήσω κάποια πράγματα σχετικά με τη διάρκεια αυτών των χημικών σκευασμάτων και τη χρήση τους, όπως τα κατάλαβα εγώ.

Η διάρκεια "ζωής" των χημικών αυτών, εξαρτάται κυρίως από τη ποσότητα των φωσφωρικών που καλούνται να δεσμεύσουν. Δηλαδή, αν στο νερό που φιλτράρουν τα υλικά αυτά, υπάρχει μεγάλη ποσότητα φωσφωρικών αλάτων (είναι δλδ. "τίνγκα" στο φωσφωρικό :P ), τότε είναι δυνατό να κορεστούν και να "αχρηστευθούν" ακόμη και από το πρώτο 24ωρο! Σε αυτή τη περίπτωση δε χρειάζεται να παραμένουν στο φίλτρο του ενυδρείου αφού δεν έχουν τη δυνατότητα να δεσμεύσουν επιπλεόν φωσφωρικά. Βέβαια, ένας λόγος παραμονής τους στο φίλτρο μπορεί να είναι η δυνατότητα τους να δεσμεύουν εκτός από φωσφωρικά άλατα και άλλες 'βλαπτικές' χημικές ενώσεις, όπως για παράδειγμα τα πυριτικά άλατα ή άλατα πυριτίου (silicates). Αυτό εξαρτάται από τη σύσταση αυτών των χημικών σκευασμάτων και είναι παράγοντας διαφοροποίησης του ενός σκευάσματος (π.χ., Seachem PhosGuard)* και του άλλου (π.χ., Aqua Light AquaPhos)*.

Το TM Elimi-phos (απλό και long-life) δεν αποτελεί εξαίρεση. Οι οδηγίες που έχω εγώ στα χέρια μου (long-life) δεν ορίζουν συγκεκριμμένο χρόνο ανανέωσης του υλικού (π.χ., κάθε μήνα). Αναφέρουν ότι θα πρέπει σε τέσσερις μέρες μετά την εγκατάστασή του υλικού στο ενυδρείο, να γίνει μέτρηση φωσφωρικών και στη περίπτωση που βρεθούν φωσφωρικά να γίνει αντικατάσταση του υλικού με νέο. Εννοείται, ότι πρέπει να ακολουθούνται οι προτεινόμενες δοδολογίες πάντα, δλδ 100γρ. Elimi-phos για κάθε 200λτρ νερό. Οι οδηγίες επίσης λένε, ότι στη περίπτωση που δεν βρεθούν φωσφορικά στη μέτρηση του 4ημέρου, τότε το υλικό μπορεί να παραμείνει στο φίλτρο μέχρι την επόμενη μέτρηση η οποία θα δείξει αύξηση των φωσφορικών στο νερό μας. Τότε είναι που πρέπει το υλικό να ανανεωθεί.

Δηλαδή, γιατί θα πρέπει να αλλάξω πάνω στη βδομάδα ή στο μήνα το υλικό μου, αφού τα φωσφορικά μου ήταν χαμηλά όταν το τοποθέτησα στο φίλτρο και παραμένουν χαμηλά? :thumbup:

Θα σταματήσω τη φλυαρία εδώ, αφού πρώτα πώ ότι είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε τον 'αντι-φώσφορο' με βάση το σίδηρο (π.χ., TM Elimiphos long-life, ROWAphos, PhosBan) και να αποφεύγουμε αυτόν που έχει βάση το Αλουμίνιο. :P

* Σύσταση με βάση το Aλουμίνιο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστική και κατανοητή η παρέμβασή σου. Φωσφορικά δεν είχα (τουλάχιστον στο τεστ βγαίνουν μηδενικά). Συνήθως και εγώ με βάση το σίδηρο χρησιμοποιώ, αλλά από λάθος αγοράστηκε το συγκεκριμένο.

Ποια μάρκα θεωρείται καλό αντιφώσφορο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Πολύ κατατοπιστική και κατανοητή η παρέμβασή σου. Φωσφορικά δεν είχα (τουλάχιστον στο τεστ βγαίνουν μηδενικά). Συνήθως και εγώ με βάση το σίδηρο χρησιμοποιώ, αλλά από λάθος αγοράστηκε το συγκεκριμένο.

Ποια μάρκα θεωρείται καλό αντιφώσφορο?

Ευχαριστώ

Κοίτα, μεγάλη εμπειρία δεν έχω αλλά διαβάζω και ψάχνω όσο περισσότερο μπορώ. Έχω χρησιμποποιήσει παλιότερα της Seachem το PhosGuard αλλά το σταμάτησα γιατί, όπως θα διάβασες στο άρθρο "Aluminum in the Reef Aquarium" (βλ. προηγούμενο πόστ), το συγκεκριμμένο προϊόν δηλητηριάζει (σε άγνωστο δυστυχώς βαθμό) το νερό με Αλουμίνιο! :P

'Εχω χρησιμοποιήσει επίσης το απλό TM Elimi-phos και δεν είχα παράπονο. Τελευταία χρησιμοποιώ το long-life λόγω διάρκειας και είμαι για καιρό τώρα, χωρίς μετρήσιμα φωσφορικά.

Θέλω από περιέργεια να δοκιμάσω το ROWAphos της ROWA και το Αμερικάνικο Phosban της TLF (το οποίο αν το βρείς στην Ευρώπη θα είναι πανάκριβο!)

Α, θέλω να δοκιμάσω και της Tunze (νομίζω λέγεται Siliphos). :P

Βέβαια, πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός όποιος χρησιμοποιεί "αντι-φώσφωρο" με βάση το σίδηρο, γιατί μερικοί τον θεωρούν υπεύθυνο για το "ξεθώριασμα" (bleaching) των κοραλλιών (βλ. παρ. "Iron oxides and bleaching)"!

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για το longlife πήγαινα.. αλλά.

Μάλιστα ήμουν μεταξύ αυτού και του RowaPhos που μου είπαν καλά σχόλια

Για το Siliphos της Tunze, είχε αναφέρει παλιότερα η RAIAN ότι είναι πολύ δυνατό. Οπότε από βδομάδα (και συμφώνα με τις γνώμες από εδώ μέσα) θα καταλήξω σ ένα από τα τρία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα, εγω χρησιμοποιω το Tunze silphos αλλα οπως αναφερει ο Aiolos ειναι πολυ δυνατο κ θελει προσοχη με την δοσολογια, εγω το παρακανα λιγο κ τα κοραλια την ακουσαν, το εχω βγαλει τωρα κ επανηλθαν, ετσι θελω να δοκιμασω κ καποιο αλλο, που μπορω να βρω το RowaPhos και longlife ???

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το έχει ο Αμαζόνιος. Αλλά ίσως και άλλα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Γεια χαρα, εγω χρησιμοποιω το Tunze silphos αλλα οπως αναφερει ο Aiolos ειναι πολυ δυνατο κ θελει προσοχη με την δοσολογια, εγω το παρακανα λιγο κ τα κοραλια την ακουσαν, το εχω βγαλει τωρα κ επανηλθαν, ετσι θελω να δοκιμασω κ καποιο αλλο, που μπορω να βρω το RowaPhos και longlife ???

Αφού χρησιμοποιείς Tunze "σιδήρου" δε χρειάζεται να αλλάξεις, ΙΜΗΟ. Μπορείς απλά να μειώσεις τη δοσολογία.

ΤΜ θα βρείς σε αρκετά Ελληνικά μαγαζιά. ROWA μέσω ιντερνετ... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...