Jump to content

ΒΑΡΕΛΙ ΜΕ ΡΟΔΕΣ


Recommended Posts

ψαχνω ενα βαρελι για να ετοιμαζω το θαλασσινο νερο.

ομως θελω να εχει και ροδακια για ευκολη μετακινηση απο μπανιο σαλονι ενυδρειο.

θα μου εκανε και δοχειο με ροδες γυρω στα 40 λιτρα.

ξερετε που θα βρω ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι λυσεις εχουν βρει τα παιδια, εγω παντως εχω παρει βαρελι (αυτο που αποθηκευουν συνηθως λαδι)

και βαση με ροδακια που βαζουν συνηθως γλαστρες.υπαρχουν σε διαφορα μεγεθη.την βαση την πηρα απο καρφουρ και το βαρελι απο ενα μινιμαρκετ

Link to comment
Share on other sites

Αν το βαρέλι που έχεις είναι μεγάλο, μπορείς και να χρησιμοποιήσεις τις τετράγωνες βάσεις που βάζουν κάτω από τις μεγάλες ηλεκτρικές συσκευές (κουζίνες, ψυγεία κλπ).

Είναι ρυθμιζόμενες και μπορείς εύκολα να τις προσαρμόσεις στο μέγεθος που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν δοχεία πλαστικά με ρόδες στη χωρητικότητα που θέλεις -μάρκα ARAVEN -, τα ροδακια είναι μικρά και αν το πάτωμα έχει μεγάλους αρμούς θέλει προσοχή , κατά τα άλλα είναι τέλειο

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ροδακια ....

Στην Σπύρου Πάτσι (δεν θυμάμαι ακριβός το μαγαζί????)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ροδακια ....

Στην Σπύρου Πάτσι (δεν θυμάμαι ακριβός το μαγαζί????)

ειναι λιγο μεγαλη η πατση... :P:P

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος....στην Ερμού (στο ύψος πλατιάς μοναστηράκι)

Και μικρότερη γκάμα στη βουλιαγμένη 'Δριβακο' (ύψος Αγ Δημητρίου)......

Link to comment
Share on other sites

Εκει που πουλανε γλαστρες θα βρεις επισης, εγω εχω μια βαση με ροδακια απο αυτες που βαζουν κατω απο τις γλαστρες. Προσεξε μονο να παρεις σιδερενια βαση με ροδακια ή τελοσπαντων την πιο γερη μην εχεις ιστοριες.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν στελνεις το νερο κατ'ευθειαν απο το μπανιο στο ενυδρειο και πρεπει να μετακινεις το βαρελι? :P

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν στελνεις το νερο κατ'ευθειαν απο το μπανιο στο ενυδρειο και πρεπει να μετακινεις το βαρελι? :P

:P:thumbup: ε? καλο! αλλα δεν εχω χωρο στο μπανιο για το βαρελι. οποτε λεω να ετοιμαζω μπολικο νερο να εχω ανα πασα στιγμη στο βαρελι.

αυτο που λες δελτα θα ειναι καλο για την αλλαγη απο το σαμπ κατευθειαν στο μπανιο.μεναν απλο κυκλοφοριτη και 7 μετρα καλωδιο? (ποσα λ/h ο κυκλοφοριτης?

Link to comment
Share on other sites

:P:P ε? καλο! αλλα δεν εχω χωρο στο μπανιο για το βαρελι. οποτε λεω να ετοιμαζω μπολικο νερο να εχω ανα πασα στιγμη στο βαρελι.

αυτο που λες δελτα θα ειναι καλο για την αλλαγη απο το σαμπ κατευθειαν στο μπανιο.μεναν απλο κυκλοφοριτη και 7 μετρα καλωδιο? (ποσα λ/h ο κυκλοφοριτης?

1. Μπορεις να φτιαξεις (αν εχεις χωρο) στο μπαλκονι ενα "κουτι" θερμομονωμενο και να εχεις μονιμα το βαρελι εκει.

2. Αντλια εχω αυτη EHEIM compact pump 1002. (1000 λ/ω) http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...mp;t=temartic_e

Δουλευει μονο μεσα στο νερο (βυθιζομενη).

Τα λιτρα δεν παιζουν τοσο ρολο για τη δουλεια που το θελεις οσο η δυναμη ανυψωσης.

Λιτρα ροης θα ηταν προτιμοτερο να ηταν λιγα για να γινεται πιο ομαλα η εισαγωγη του νερου.

Η παραπανω ειναι 1000 λ/ω αλλα εχει ρυθμιστη ροης και τη ρυθμιζω πολυ αργα, στο 1 πχ.

Ειναι αρκετα δυνατη. Ανεβαζει το νερο υψος 2 μετρα.

Σε αποσταση το εχω στελει απο 15 μετρα μακρυα σε υψος ενυδρειου 1,5 μετρο.

Επισης την εχω συνδεσει σε αυτοματο ποτιστικο (gardena) και σωληνωσεις 20 μετρων και εχω ποτισει 50 γλαστες με νερο απο βαρελι περισυλλογης βρωμικου νερου απο ΑΟ. Στην τελευταια δεν εφτασε, ηταν και ψηλη 70 εκ

3. Λαστιχο παρε οικονομικο διαφανες αλφαδολαστιχο, να βλεπεις τη κατασταση εσωτερικα (αν θελει καθαρισμα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Βαρελι 60 λιτρο για ελιες (καταλληλο και για νερο και τροφιμα δλδ εχει το σημα με τα κουταλοπηρουνο) πηρα με 17-18Ε απο οδος νικητα στην αγορα του πειραια.

Μη κοιτας τα ροδακια :P στο τελος τα παιξανε απο τα πηγαινε-ελα

P3190017b.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

thanks....

σπυρο ειδα και την σελιδα σου ... BRAVO!!! :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!! για την υπερχειλιση που γραφω στο παρατω θεμα τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...