Jump to content

τι αμμο


leventis

Recommended Posts

θελω να βαλω αμμο στο ενυδρειο μου μηπως μπορει καποιος να μου πει τι αμμο να βαλω?

εχω guppys kai molly corydoras,platys και φυτα...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, να βάλεις λευκή χαλαζιακή! Κυκλοφορεί στο εμπόριο χαλαζιακή η οποία είναι έτοιμη για ενυδρείο, ανοίγεις τη σακούλα και μέσα, χωρίς πλύσιμο. Είναι πολύ λεπτόκκοκη και ιδανική για τα cory σου, σε καμία περίπτωση δεν θα έχουν τραυματισμούς όταν ψάχνουν για τροφή. Αλλα με τόσο λεπτόκκοκη άμμο θα ξεχάσεις την σκούπα βυθού, αν χρησιμοποιούσες.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο μπορούν να συμβιώσουν ιδανικά τα cory με τα ζωοτόκα σου γιατί δεν ταιρίζουν απόλυτα οι συνθήκες τους.

Anyway άλλο είναι το θέμα μας, αλλα σκέψου λιγάκι και τον συνδιασμό.

Link to comment
Share on other sites

2 κορυ εχω ολο κι ολο μαζι με τα ζωοτοκα .

χρειαζετε να βαλω υποστρομα? η σκετη την χαλαζιακη αμμο?

σκουπα δεν χρησιμοποιω...

τα φυτα θα ειναι οκ ?

Link to comment
Share on other sites

2 κορυ εχω ολο κι ολο μαζι με τα ζωοτοκα .

χρειαζετε να βαλω υποστρομα? η σκετη την χαλαζιακη αμμο?

σκουπα δεν χρησιμοποιω...

τα φυτα θα ειναι οκ ?

Ελιπζω να μην ειναι καποια απο τα "δυσκολα" κορυ που θελουν μαλακο και οξυνο νερο (το αντιθετο απο της βρυσης το οποιο ειναι καταλληλο για ζωοτοκα, με αντιχλωριο φυσικα).

Καλυτερα θα ηταν να μη ειχες καθολου και αν ειχες να ειχες πανω απο 8 σδε ομαδα ιδιων ατομων.

Υποστρωμα δεν χρειαζεται αν δεν ειναι φυτεμενο υψηλων απαιτησεων με πολυ δυσκολα φυτα CO2 εχτρα φωτα και λοιπα τσιμπραγκαλα.

Αν εχεις καποιο φυτο που τρεφεται απο τη ριζα και οχι τα φυλλα (πχ εχινοδωρος) βαλε μια ή μιση ταμπλετα λιπασματος μεσα στην αμμο μερικα εκατοστα διπλα απο τη ριζα.

Προσεχε να μη τη ξεθαψεις μονο στην πορεια σε κανενα ξεφυτεμα ή σκαψιμο κλπ και γεμισεις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...