Jump to content

τρελο πιρανι...


Sta8hs000

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρα με ενα ser.compressus...

το ενυδρειο ειναι φυτεμενο με φυτα οπως φτερες, εχινοδορους, βαλισνεριες κτλ.

ειχα δει πριν καιρο μια δαγκωματια σε ενα φυλλο τις φτερης, και ειπα οτι απλα θα σκιστικε...

πριν μερικες μερες το ιδιο σε ενα απο τα φυλλα του εχινοδορου. παλι δεν εδωσα σημασια.

σημερα ομως βρικα μια δαγκωνια (φαινοταν και τα δοντια) σε ενα απο τα φυλλα της βαλισνεριας...

γιατι το κανει αυτο το πιρανι μου??? ειναι φυσιολογικο?? :):)

εδω το ενυδρειο μου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=223686

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα red belly δεν μου αφηνουν τιποτα ορθιο. τα ξεσκιζουνε τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ίδιο μου έκαναν τα ρίμαζαν τα φυτά. Καλύτερα όμως να μας πουν την γνώμη τους και οι πιο γνώστες στα πιράνια :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μπας και ειναι τα apple..??

Τον εχεις πιασει επαυτοφορω..??

Παντως κατι Ninja Που εχω στο ενυδριο μου κρεμιουνται απο την φακη αναποδα στην επιφανεια τρωνε μεχρι που τρωνε ολη την περιοχη και πευτουνν..:)

Τα ταιζω μπας και δεν μου τρωνε τα φυτα αλλα αυτα εκει κολημα....Τελικα Νικο(trouper) κανεις λαθος πως δεν τα προτιμανε...Τουλαχιστων τα δικα μου τα εχουν για σνακ...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρα με ενα ser.compressus...

το ενυδρειο ειναι φυτεμενο με φυτα οπως φτερες, εχινοδορους, βαλισνεριες κτλ.

ειχα δει πριν καιρο μια δαγκωματια σε ενα φυλλο τις φτερης, και ειπα οτι απλα θα σκιστικε...

πριν μερικες μερες το ιδιο σε ενα απο τα φυλλα του εχινοδορου. παλι δεν εδωσα σημασια.

σημερα ομως βρικα μια δαγκωνια (φαινοταν και τα δοντια) σε ενα απο τα φυλλα της βαλισνεριας...

γιατι το κανει αυτο το πιρανι μου??? ειναι φυσιολογικο?? :):D

εδω το ενυδρειο μου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=223686

φυσιολογικο ειναι ,εγω και με τα rhom εβλεπα και βλεπω δαγκωνιες στα φυλλα των φυτων και ιδιαιτερα εαν εχεις κανα φυτο που κοκινιζει λιγο...θα το ξεσκισουν μεσα σε 1-2 ημερες, και να πω και το αλλο οτι στο ενυδρειο με τα rdb προσπαθησα πολες φορες να βαλω κερρατοφυλο αλλα ολες τις φορες μεσα σε 1 εβδομαδα αντι να μεγαλωνει αυτο εξαφανιζοταν, μετα απο παρατηρηση ειδα οτι τα ψαρια ανεβαιναν στην επιφανεια και κοβανε κομματια και το καταπινανε...οπως ολοι οι οργανισμοι ετσι και αυτα χρειαζονται λιγο χορταρακι για χωνεψη...!Μαλιστα εγω στα rdb 1-2 φορες την εβδομαδα τους δινω τροφη για πλεκο για την οποια τρελαινονται! :)

Link to comment
Share on other sites

Πανω σε ανουβια καθαρη δαγκωνια εχω βρει...

Δεν ξερω τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μπας και ειναι τα apple..??

Τον εχεις πιασει επαυτοφορω..??

Παντως κατι Ninja Που εχω στο ενυδριο μου κρεμιουνται απο την φακη αναποδα στην επιφανεια τρωνε μεχρι που τρωνε ολη την περιοχη και πευτουνν..:)

Τα ταιζω μπας και δεν μου τρωνε τα φυτα αλλα αυτα εκει κολημα....Τελικα Νικο(trouper) κανεις λαθος πως δεν τα προτιμανε...Τουλαχιστων τα δικα μου τα εχουν για σνακ...:)

κωστη αν το δεις θα παθεις πλακα.. μετρας και τα δοντια πανω απο το φυλλο.. τοσο καθαρι δαγκωνια... :D

φυσιολογικο ειναι ,εγω και με τα rhom εβλεπα και βλεπω δαγκωνιες στα φυλλα των φυτων και ιδιαιτερα εαν εχεις κανα φυτο που κοκινιζει λιγο...θα το ξεσκισουν μεσα σε 1-2 ημερες, και να πω και το αλλο οτι στο ενυδρειο με τα rdb προσπαθησα πολες φορες να βαλω κερρατοφυλο αλλα ολες τις φορες μεσα σε 1 εβδομαδα αντι να μεγαλωνει αυτο εξαφανιζοταν, μετα απο παρατηρηση ειδα οτι τα ψαρια ανεβαιναν στην επιφανεια και κοβανε κομματια και το καταπινανε...οπως ολοι οι οργανισμοι ετσι και αυτα χρειαζονται λιγο χορταρακι για χωνεψη...!Μαλιστα εγω στα rdb 1-2 φορες την εβδομαδα τους δινω τροφη για πλεκο για την οποια τρελαινονται! :bowdown:

εγω δοκιμασα φιλε Τασο τροφη για πλεκο και στικς για κιχλιδες και ουτε καν τα πλισιαζει. και τα φυλλα δεν τα τρωει. απλα τα δαγκωνει... εχω βρει ως τωρα 3 δαγκωνιες... πολυ περιεργο... :buttrock::buttrock:

Πανω σε ανουβια καθαρη δαγκωνια εχω βρει...

Δεν ξερω τι παιζει...

οριστε 3ο θυμα... ρε παιδια τι γινετε?? ξερει κανεις να μας πει με σιγουρια??? :buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

κωστη αν το δεις θα παθεις πλακα.. μετρας και τα δοντια πανω απο το φυλλο.. τοσο καθαρι δαγκωνια...

:):D Δεν πειραζει σου κανει σχεδιακια στα φυλλα..:)

Link to comment
Share on other sites

Με μια συζητηση που ειχα σημερα με τον Αντωνη στην συναντηση μου ειπε οτι ο λογος που το κανουν αυτο τα πιρανια ειναι οχι για να φανε το φυλλο αλλα για να δοκιμασουν τα δοντια τους... να τα "ακονισουν" ας πουμε...

Link to comment
Share on other sites

στα πλαστικα φυτα που ειχα καποτε συνεβαινε σε υπερβολικο βαθμο κ γιαυτο κατεληξα εκει.

κατα ταλλα δεν κανουν κατι παραπανω απο ολα τα υπολοιπα ψαρια. ποιο ψαρι δεν τσιμπαει τα φυτα??

μονο που το τσιμπημα-δαγκωμα των πιρανιων ισοδυναμει με κλαδεμα!!

δεν φτανει που κλαδευουν μονα τους για σας, παραπονιεστε κιολας!

ειστε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω υπαρχει περίπτωση να κουνηθει καποιο φυλλο και το πιρανι απο την κινηση και μονο να του "επιτεθει" γιατι η δαγκωματιες γινοντε μονο βραδυ οταν ολα τα φωτα ειναι κλειστα... :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το δαγκωμα συνεχιζετε... θα σκασω αν δεν μαθω γιατι το κανει...

οριστε μερικες φωτο.. (σημερινες)

2222.jpg

33333.jpg

* αν προσεξατε το φυλλο απλα το δαγκωσε..δεν το εκοψε για να το φαει πχ.... :):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...