Jump to content

Ξύλινη λίμνη και φίλτρο άμμου


Recommended Posts

Όντως το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο αλλά έχω κάποιους ενδυασμούς περισότερο για την περίοδο του χειμώνα με τα κρύα και με τα χιόνια.

Link to comment
Share on other sites

Για το είδος του φίλτρου αν ξέρει κάποιος λεπτομέρειες....

μου αρεσαι πατρα πολυ :) ..μια παρατηριση μπορει στο ματι να φανατζει ''οικονομικη'' αλλα θελει πολυ προσοχη αν θελουμε η κατασκευη μας να ''διαρκεσει'' ισσως χρειαστω πολυ περισσοτερα χρηματα απο μια τσιμεντενια κτλπ οποιος σκοπευει να κανει κατι παρομοιο θα πρεπει να ψαξει παρα πολυ το θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

Για το φιλτρο δεν υπαρχει τιποτα ιδιαιτερο.

Η αμμος παιζει το ρολο του "βιολογικου" υλικου πανω στην οποια θα εγκατασταθουν τα βακτηρια. Κανει επισης ΠΟΛΥ καλο μηχανικο καθαρισμο.

Κατι αναλογο με τα παλια φιλτρα βυθου δηλαδη. Δεν ξερω ομως ποσο γρηγορα μπουκωνει...

Link to comment
Share on other sites

Για το είδος του φίλτρου αν ξέρει κάποιος λεπτομέρειες....

Για το φιλτρο το εχω δει σε καποια ενυδρεια και λεμε οτι το φιλτρο ειναι στο καπακι σαν αυτο.Εαν ειδες αριστερα ειναι ενας σωληνας ο οποιος ρουφαει τις βρομιες και το νερο το περναει απο το ξυλινο που εβαλε πανω στην λιμνη εκει εβαλε τα βιολογικα υλικα του περναει απο εκει το νερο καθαριζεται και εκανε και εναν μικρο καταρακτη για να ριχνει το καθαρο νερο μεσα στην λιμνη . :):):D

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλήξω σε τέτοια λύση φίλτρου χρειάζεται η άμμος να ξεκινάει απο μικρή διάμετρο και να καταλήγει σε χώμα με μεγάλη διάμετρο;

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλήξω σε τέτοια λύση φίλτρου χρειάζεται η άμμος να ξεκινάει απο μικρή διάμετρο και να καταλήγει σε χώμα με μεγάλη διάμετρο;

Δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλήξω σε τέτοια λύση φίλτρου χρειάζεται η άμμος να ξεκινάει απο μικρή διάμετρο και να καταλήγει σε χώμα με μεγάλη διάμετρο;

Oxι μπορεις να εχεις μία κοκομετρια .

Link to comment
Share on other sites

Γερμανικο... στελνει και στην Ελλαδα.. εχω παρει πολλες φορες πραγματα...και εγω και ο κολλητος μου π εχει ερπετο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια θα εξαρτηθει απο τα συνολικα σου λιτρα και τι θα κανεις τελικα.

Αποφασισε περιπου τι θελεις να κανεις και τα υπολοιπα θα τα βρουμε.

Οταν εφτιαξα την δικια μου λιμνουλα το ειχα ψαξει αρκετα και εχω καποιες ιδεες...

Link to comment
Share on other sites

Το liner είναι αναγκαστικό ή μπορώ να βάλω και nylon μιας και δεν θα υπάρχουν πέτρες κάτω απο το nylon? Το σκύλο εσωτερικά λογικά θα τριφτεί με γυαλόχαρτο.

Link to comment
Share on other sites

To nylon θα φθαρει σχετικα γρηγορα, ειδικα αν το βαραει ο ηλιος. Το Liner ειναι πολυ πιο ανθεκτικό.

Οσο για την αντλία, ΑΝ ενδιαφερεσαι μονο για να ανεβαζεις το νερο σε ενα φιλτρο σαν το παραπανω μια 5000 λιτρα θα ειναι κατα τη γνωμη μου αρκετη...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει περίπου την ελάχιστη αξία μιας αντλίας και μιας λάμπας UVέτσι ώστε να έχω καλές συνθήκες νερού;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...