Jump to content

Deltec Nitratfilter


Aiolos

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αυτό το φίλτρο? Αν κάνει δουλειά και τον τρόπο που δουλέυει?

http://www.meerwasser-aquaristik.de/online...642-p-4618.html

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αυτό το φίλτρο? Αν κάνει δουλειά και τον τρόπο που δουλέυει?

http://www.meerwasser-aquaristik.de/online...642-p-4618.html

λεει εδω καποια πραγματα...αλλα απο οτι διαβασα δουλευει οπως ολοι οι απονιτροποιιτες δηλ. με καθημερινο ταισμα,εγω παντως εχω σκοπο να παρω αυτο το μηχανημα με αυτο το υλικο γιατι δεν θελει καθημερινο ταισμα με συριγγες, το υλικο αυτο διασπατε σιγα σιγα αναλογα με τη ποσοτητα των ΝΟ3 που εχει το νερο σου και θελει συμπληρωμα 1 φορα τον χρονο παντα σε σχεση με τη ποσοτητα ΝΟ3 που εχεις. Παντως αυτο που εχω μαθει απο ψαξιμο για να σου ριξει τα ΝΟ3 σε χαμηλα επιπεδα πρεπει το μηχανημα να ειναι μεγαλο για τα λιτρα σου για παραδειγμα στα δικα μου λιτρα 700 συμφωνα με την εταιρεια με καλυπτει και αυτο, αλλα απο οτι εχω διαβασει και μου εχουν πει αυτοι που το χρησιμοποιουν οτι θα ριξει τα ΝΟ3 περιπου 20% κατω,επομενως χρειαζομαι μεγαλυτερο μηχανημα για να εχω καλυτερα αποτελεσματα και πιστευω οτι αυτο ισχυει σε ολα τα μηχανηματα, παντα παιρνουμε μεγαλυτερα απο αυτα που προτεινουν οι εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω denitrator με το σύστημα αραγωνίτη/θειάφι, που δεν θέλει τάισμα και καμιά επιπλέων φροντίδα πέραν της αλλαγής του υλικού και αυτό σε πολύ αραιά διαστήματα, σύμφωνα πάντα με τα νιτρικά του ενυδρείου.

Αυτό που έχω, αν και σου δίνει την εντύπωση πολύ «ψεύτικης» κατασκευής, την δουλειά του την κάνει μια χαρά.

Δουλεύει τώρα 1.5 – 2 μήνες και τα νιτρικά μου είναι στο 10, από εκεί που χτυπούσα κάτι 40 !!!!

Φυσικά γίνονται και εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 15%.

Επίσης πρόσθεσα προχθές στο φίλτρο ένα προϊόν της Preis το Presal Marin, που όπως λέει η εταιρία αφαιρεί συν των άλλων και τα νιτρικά. Μέσα στις επόμενες μέρες θα κάνω μετρήσεις να τω τι γίνεται.

Όσο για της Deltec που ρώτησα ήταν για ενημέρωση πιο πολύ, αλλά μιας και θέλει τάισμα δεν θα ασχοληθώ….. φτάνουν τόσα στόματα, μη βάλουμε κ άλλο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το σύστημα που αναφέρεις εσύ, κάπου διάβασα μέσα εδώ ότι δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο.

Ο απονιτροποιητής με τη μέθοδο αραγωνίτη / θειάφι έχει καλύτερα αποτελέσματα .. και αυτό εδώ μέσα το διάβασα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θειαφι καθε ποτε το αλλαζεις?

δεν εχει καποια ημερομηνια ληξης η καποιους στανταρ μηνες,μπορει να κρατησει και χρονια....

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις οδηγίες… όταν αρχίσουν και ανεβαίνουν τα νιτρικά και όταν αρχίζει να μυρίζει θειαφίλας το δωμάτιο !!!

Αλλά όπως είπε και ο venom «κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια !!!»

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...