Jump to content

Στήσιμο Nεου Μονομαχοενυδρειου


nikoloutso

Recommended Posts

Χαιρετω τους συμφορουμήτες απο μια νεα κατηγορια για μενα...

Με καποιους τα λεμε συχνα.. με καποιους και από κοντα... οι υπολοιποι.... καιρος ήταν!!!! :(

Το θεμα μου λοιπόν ειναι το εξής.

Μετα απο συζήτηση με τον προησταμενο του γραφείου και τους συγκατοικους μου, αποφασησα να βάλω ένα μικρό ενυδρείο στο γραφείο.

Επειδή προκειται για μικρό ειπα να βάλω ένα μονομάχο.

Τι ενυδρειο πρεπει να πάρω?? Ποσα λίτρα?? 20?25?30? (μετα παει πολυ και θα με πεταξουν έξω!!! :( )

Τι θα περιεχει αυτό το ενυδρειο?? (απο διακόσμηση)

Ειδα μερικά με το φίλτρο στο καπάκι.

Τι απαιτησεις εχει? (Νερό)

Τι τρώει??

Αν ξέχασα κατι... πειτε το και χωρις ερωτηση!!! :(

Βοηθηστε με να τον κάνω να νοιώσει σαν το σπίτι του!!! :hysterical:

Υ.Γ.: Το ενυδρειο θα στηθει το μετα τις διακοπες του αυγουστου. Δεν έχω αγοράσει τπτ ακομα!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λπν...

ξεκιναμε..

ενυδρειο: 30 λιτρα ειναι μια χαρα!!!

ψαρια: 1 beta (μονομαχος)

ασπονδυλα: 1 applesnail (αν θελεις παρε το ρισκο και βαλε 2-3 red cherry γαριδουλες.. )

φυτα: ιδανικο ειναι η ανουμπια νανα... πολυ ομορφο με ελαχιστες απαιτησεις και μικρο..

βυθος: για τοσο μικρο ενυδρειο καλο θα ηταν να παρεις καποιο ειδος χαλικιου θα διχνει πιο ομορφο πιστευω.

(δες το μικρο ενυδρειο του raven να παρεις μια ιδεα.) αλλα και η αμμος ειναι μια χαρα.

διακοσμηση: 1 - 2 μικρες πετρουλες και ενα μικρο ξυλο οπου θα δεθει η ανουμπια ειναι οτι πρεπει.

τροφη: τα beta τρονε και φυλαρακια και "σπορους" (σπιρουλινα) αλλα και αποξηραμενες γαριδουλες απο οτι ξερω.

θερμοκρασια: δωματιου 23 - 27C ειναι μια χαρα

νερο: οπως ειναι της βρυσης δεν θελει Α/Ο η καποια αλλαγη στο ph.

καλη συνεχεια ευχομαι.. :(

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Απο φυτα εκτος απο ανουμπια νανα (η οποια καλο ειναι να ειναι δεμενη σε ξυλο η πετρα γιατι αν την φυτεψεις και δεν ξερεις το πως μπορει να σου χαλασει) ο Betta θελει φυτα επιφανειας οπως:

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...tails.php?id=83

και/η:

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...tails.php?id=92

Εκτος αυτου τα φυτα επιφανειας που σου εγραψα τραβανε αλγη και ΝΟ3!Αν εχεις σκληρο νερο καλο ειναι να χρησιμοποιεις λιγο τυρφη!Φιλτρο ψαχνεις ενα μικρο ρυθμιζομενο με spray bar για μια μικρη αναταραξη επιφανειας και προς θεου δεν χρησιμοποιεις αεραντλια διοτι δεν χρειαζεται σε betta.

Παρε μια ιδεα απο το δικο μου (αν σου αρεσει φυσικα) να καταλαβεις περιπου τι σου λεω:

P5180392.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!!!

Ειναι μικρο 20 λιτρακια μονο αλλα πιστευω δεν ειναι και ασχημα για τον bettaκο μου!Μια χαρα δειχνει αλλωστε!

Εχω φωτο και απο πιο ωραιο του κολλητου μου του parisMJT που το στησαμε πριν 2 μηνες περιπου αλλα πρεπει να παρω την αδεια του για να ανεβασω φωτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος ειναι σαρκοφαγος δυσκολα θα φαει σπιρουλινα.

Προτιμησε ποικιλια πρωτεινουχων τροφων απο bloodwarm, artemia, daphnia κλπ αποξηραμενη αλλα και κατεψυγμενη (πιο αραια) Ocean Nutrition.

Φυσικα αν εχεις ζωντανες τετοιες τροφες απο καλλιεργεια οπως και

ακομα καλυτερα.

Και φυσικα κλασικο φυλαρακι που εχει και ολες τιε υπολοιπες ουσιες που χρειαζεται για συμπληρωμα διατροφης.

Αν σκοτωνεις και κανενα

ριχνε το να το τρωει. (το καλυτερο του ειναι)

Μια διευκρινηση για τα φυτα σε μονομαχοενυδρειο.

Απο φυτα μπορεις να βαλεις οτι τραβαει η ψυχη σου.

Δεν ειναι ειναι απαραιτητο να εχει ευκολα ή λιγα φυτα, μπορει να ειναι και

(το καλυτερο του)

Ομως πρεπει να ειναι συμβατα με τις συνθηκες του ενυδρειου (φως, διοξειδιο, λιπασματα).

Επειδη πολλοι νεοι στο χομπυ ξεκινανε με μονομαχο, γι'αυτο προτεινονται και ευκολα φυτα.

Ο μονομαχος δεν ζει σε αλκαλικο νερο βρυσης που εχει η βρυση μας.

Ασχετα αν αντεχει πιο πολυ απο αλλα ψαρια.

Κανονικα πρεπει να ειναι σε ελαφρως οξυνο (ως ουδετερο) και μαλακο νερο.

Μπορει να μαλακωσεις λιγο το νερο και να ριξεις λιγο το πεχα και με αλλους τροπους χωρις ΑΟ και τυρφη, σε μικρο ενυδρειο.

Τα φιλτρα για μονομαχοενυδρεια ειναι πολυ μικρα για να χωρανε και τυρφη.

Καλυτερα να δινεται ολος ο χωρος για βιολογικο και μηχανικο υλικο.

Επισης δεν ειναι οτι καλυτερο να μπαινει η τυρφη στο ενυδρειο γιατι δεν μπορεις να ελεγχεις ακριβως τη δραση της και με τις αλλαγες με φρεσκια κλπ θα εχει σκαμπανεβασματα του pH, οτι χειροτερο για το μονομαχο που παροτι αντεχει στις λιγο "λαθος" συνθηκες νερου σκληροτητας και οξυτητας, δεν αντεχει τις αποτομες αλλαγες.

Ο συνδυασμος ολων αυτων αλλα και τα λιγα λιτρα του ενυδρειου και ως εκ τουτου η ασταθεια των παραμετρων του νερου, θα με οδηγουσαν να μην εβαζα τυρφη στο ενυδρειο μεσα.

Αν εχεις κι αλλο ενυδρειο που του προετοιμαζεις νερο με τυρφη (συνεπως σταθερες και ελεγχομενες τιμες) ή αν εχεις ΑΟ και μπορεις να "κλεβεις" λιγο και για το μονομαχο τοτε ΟΚ αλλα αν δεν εχεις μπορεις να στρωσεις το ενυδρειο ή να τα βαλεις για background, ξερα φυλλα μαζεμενα απο το εδαφος ("απατητου" δασους), απο πλατανι ή καστανια, καρυδια, βελανιδια και αλλα φυλλοβολα μη τοξικα δεντρα ή με την ευκολη λυση του εμποριου φυλλα catappa (indian almond leaves). (μικρο μεγεθος καταλληλο για το ενυδρειο)

Και φυσικα φρεσκα και "αβραστα" ξυλα. :(

οπως αυτα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=21102&hl=

Μετα υπαρχει η λυση με το απιονισμενο απο το σουπερ μαρκετ (αν εμπιστευομαστε οτι παντα θα ειναι καλης ποιοτητας).

Δεν εχει χομπυστικο ενδιαφερον ομως απο αποψης επεξεργασιας νερου. :(

ΥΓ nikoloutso σε βαζω επισημως στο κλαμπ των καμμενων με το χομπυ. :(

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πρότεινε ο φίλος στάθης και θέλω τώρα να κάνω και γω ενα μονομαχοενυδρείο..οι γαρίδες δεν θα έχουν πρόβλημα με το μονομάχο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πρότεινε ο φίλος στάθης και θέλω τώρα να κάνω και γω ενα μονομαχοενυδρείο..οι γαρίδες δεν θα έχουν πρόβλημα με το μονομάχο?

Το πιθανοτερο ναι.

Αναλογα ομως το ταπεραμεντο του ψαριου, τα λιτρα και τη διακοσμηση του ενυδρειου θα μπορουσε να πετυχει ο συνδυασμος.

Μπορεις να δοκιμασεις και αν δεις οτι υπαρχει προβλημα, να τις βγαλεις (αν μπορεις) :(

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολητα με τον Σπυρο!!

εχω ακουσει για πολλα ατομα που εχουν γαριδες με μονομαχο και δεν υπαρχει κανενα προβλημα...

(και εγω εχω τον μονομαχο μου με red cherry) :(

Link to comment
Share on other sites

Κατρχήν σας ευχαριστω όλους για της απαντήσεις

....ΥΓ nikoloutso σε βαζω επισημως στο κλαμπ των καμμενων με το χομπυ. :hysterical:.....

Έχεις δικιο.... και άργησα!!!!!! :(

Λπν...

ξεκιναμε..

ενυδρειο: 30 λιτρα ειναι μια χαρα!!!

ψαρια: 1 beta (μονομαχος)

ασπονδυλα: 1 applesnail (αν θελεις παρε το ρισκο και βαλε 2-3 red cherry γαριδουλες.. )

φυτα: ιδανικο ειναι η ανουμπια νανα... πολυ ομορφο με ελαχιστες απαιτησεις και μικρο..

βυθος: για τοσο μικρο ενυδρειο καλο θα ηταν να παρεις καποιο ειδος χαλικιου θα διχνει πιο ομορφο πιστευω.

(δες το μικρο ενυδρειο του raven να παρεις μια ιδεα.) αλλα και η αμμος ειναι μια χαρα.

διακοσμηση: 1 - 2 μικρες πετρουλες και ενα μικρο ξυλο οπου θα δεθει η ανουμπια ειναι οτι πρεπει.

τροφη: τα beta τρονε και φυλαρακια και "σπορους" (σπιρουλινα) αλλα και αποξηραμενες γαριδουλες απο οτι ξερω.

θερμοκρασια: δωματιου 23 - 27C ειναι μια χαρα

νερο: οπως ειναι της βρυσης δεν θελει Α/Ο η καποια αλλαγη στο ph.

καλη συνεχεια ευχομαι.. :(

Φιλε μου στάθη... το ήξερα οτι θα απαντουσες!!!! :(

Από φυτά, θα βάλω ανουμπια, κερατοφιλο και ότι αλλο μπορω να μαζεψω... (απο vincious)

Το θέλω ζουγκλα!!!

Aν δεν ειναι 30 και ειναι 25, υπαρχει προβλημα?? (Λογω γραφειου και διαστασεων)

Απο ασπόνδυλα θα βάλω σαλιγκαρι και θα δοκιμασω και γαριδουλά, αφου όμως φτιαξω καλες κρυψώνες.

Απο βυθό έλεγα να βάλω άμμο. Έχω όμως και χαλικάκι καφε-πορτοκαλι. Τι αρεσει στο ψαρι ομως??

Σκεφτομουν και κανενα ξύλο!!!

Από θεμα φίλτρου θα είναι το εργοστασιακο του ενυδρειο, το οποίο θα γεμησω το φίλτρο με το υλικό από το στημένο ενυδρειο.

Ευχαριστω!!!

Ειναι μικρο 20 λιτρακια μονο αλλα πιστευω δεν ειναι και ασχημα για τον bettaκο μου!Μια χαρα δειχνει αλλωστε!

Εχω φωτο και απο πιο ωραιο του κολλητου μου του parisMJT που το στησαμε πριν 2 μηνες περιπου αλλα πρεπει να παρω την αδεια του για να ανεβασω φωτο!!!

Πότε θα μου στήσεις και το δικο μου?? :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Κατρχήν σας ευχαριστω όλους για της απαντήσεις

Έχεις δικιο.... και άργησα!!!!!! :(

Φιλε μου στάθη... το ήξερα οτι θα απαντουσες!!!! :(

Από φυτά, θα βάλω ανουμπια, κερατοφιλο και ότι αλλο μπορω να μαζεψω... (απο vincious)

Το θέλω ζουγκλα!!!

Aν δεν ειναι 30 και ειναι 25, υπαρχει προβλημα?? (Λογω γραφειου και διαστασεων)

Απο ασπόνδυλα θα βάλω σαλιγκαρι και θα δοκιμασω και γαριδουλά, αφου όμως φτιαξω καλες κρυψώνες.

Απο βυθό έλεγα να βάλω άμμο. Έχω όμως και χαλικάκι καφε-πορτοκαλι. Τι αρεσει στο ψαρι ομως??

Σκεφτομουν και κανενα ξύλο!!!

Από θεμα φίλτρου θα είναι το εργοστασιακο του ενυδρειο, το οποίο θα γεμησω το φίλτρο με το υλικό από το στημένο ενυδρειο.

Πότε θα μου στήσεις και το δικο μου?? :hysterical:

Οχι και με 25 λιτρα αν και οριακα εισαι οκ για μονομαχο.. απλα το πολυ 1 apple snail..τπτ αλλο.

φυτα σου προτηνε ο Γιωργος (Vogias) πολυ καλα.. επισης java moss και αν θελεις λιγη cuba η ricia στην επιφανια θα κανει το ψαρι σου πιο ανετο και χαρουμενο...

επιδη ειναι πολυ λιγα τα λιτρα εγω λεω οτι το χαλικακι θα διχνει πιο ομορφο.. δες και το ενυδρειο του Vogia. :hysterical::hysterical:

ναι ενα ξυλο μικρο πρεπει να βαλεις οπου οπως σου ειπα θα δεσεις και την ανουμπια!!

για φιλτρο σε τοσο μικρο ενυδρειο δεν εχεις προβλημα... το εργοστασιακο του ειναι μια χαρα.

απλα θα θελεις καθε 1- 2 βδομαδες αλλαγη 30% του νερου. μην σε ανησυχει αυτο ομως γιατι μιλαμε για αλλαγη 9 λιτρων... :(:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Με το θέμα αυτό που ανοίχτηκε μου δίνεται η πάσα για να κάνω επιτέλους την παρουσίαση του μονομαχοενυδρείου μου, μιάς και σήμερα υπάρχει χρόνος, ώστε να πάρει και κάποια ιδέα ο συμforoumίστας nikoloutso.

Θα ήταν καλό να βάλεις αρκετά φυτά, είναι κάτι που θα εκτιμήσει ιδιαίτερα ο μονομάχος σου... :(

Απο φυτά μπορείς να βρείς πολλά τα οποία ταιριάζουν μεταξύ τους και παράλληλα είναι ευκολα, χωρίς πολλές απαιτήσεις. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link:

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...tfinder/all.php

Link to comment
Share on other sites

φυτα: anubia, vallisneria, echinodorus, javamoos, ceratophyllum. :(:hysterical:

Σιγουρα θα τα βάλω αυτα!!

Καλησπέρα σε όλους!

Με το θέμα αυτό που ανοίχτηκε μου δίνεται η πάσα για να κάνω επιτέλους την παρουσίαση του μονομαχοενυδρείου μου, μιάς και σήμερα υπάρχει χρόνος, ώστε να πάρει και κάποια ιδέα ο συμforoumίστας nikoloutso.

Θα ήταν καλό να βάλεις αρκετά φυτά, είναι κάτι που θα εκτιμήσει ιδιαίτερα ο μονομάχος σου... :(

Απο φυτά μπορείς να βρείς πολλά τα οποία ταιριάζουν μεταξύ τους και παράλληλα είναι ευκολα, χωρίς πολλές απαιτήσεις. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link:

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...tfinder/all.php

Κανε την παρουσιαση σου..... να το δουμε!!!!

Τι από τα φυτα αυτα θα μου δωσεις??? :(

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις βαλισνερια θα πρεπει να παρεις μονομαχοενυδρειο 1 μετρο υψος για να χωραει το φυτο :(

Κοιτατε και το υψος των φυτων :(

Link to comment
Share on other sites

Επισης για echinodorus θα ελεγα οχι. Εκτος απο τον tenellus γινονται ολοι αρκετα μεγαλοι. Θα το μπουκωσουν το ενυδρειακι σου... :(

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις βαλισνερια θα πρεπει να παρεις μονομαχοενυδρειο 1 μετρο υψος για να χωραει το φυτο :(

Κοιτατε και το υψος των φυτων :hysterical:

θα το κλαδευει.. οπως κανω και εγω στο 40cm υψους ενυδρειο μου!! :(:(

Link to comment
Share on other sites

Καλα παιδευτειτε χωρις λογο τωρα που ειναι αρχη και τα ξαναλεμε του χρονου.

Τι εννοεις??

Με το κλάδεμα??

Ακομα δεν το πήρα το ενυδρεο... και προφανώς δε θελω να κλαδευω συνεχεια!!!

Το κανω στη βαλισνέρια και δε μου αρεσει!!

Link to comment
Share on other sites

θα το κλαδευει.. οπως κανω και εγω στο 40cm υψους ενυδρειο μου!! :(:(

Μιλαμε για ενυδρειο 25 λιτρων. Δηλαδη καθαρο υψος στηλης νερου γυρω στα 25 εκατοστα;

Δηλαδη προτεινεις να βαλεις vallisneria που γινεται απο μισο μετρο και πανω και echinodorus που γινονται θηρια και να τα κλαδευει - κοβει στη μεση;

Δε νομιζω να αντεξουν πολυ τα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω στο πισω μερος εχω βαλισνεριες και μια φορα τη βδομαδα τις κουρευω και εμενα δεν με ενοχλει η διαδικασια και τα εχω χρονια τα φυτα. Εχινοδορο δεν θα το προτεινα

Link to comment
Share on other sites

H η επόμενη εωτηση και βασική είναι για το τιασμα.

Επειδή θα είναι στο γραφείο το ενυδρείο και όχι στο σπίτι σημαινει οτι σαββατο και κυριακή το ψάρι θα μένει αταιστο!!

Εχει πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχει προβλημα αν μενει χωρις τροφη για 2 μερες. Αν ειναι την Παρασκευη ταϊζε τον οσο ποιο αργα μπορεις

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω στο πισω μερος εχω βαλισνεριες και μια φορα τη βδομαδα τις κουρευω και εμενα δεν με ενοχλει η διαδικασια και τα εχω χρονια τα φυτα. Εχινοδορο δεν θα το προτεινα

Εγω εχω βαλει nana ...δεν χρειαζετια κουρεμα στο 60litro :( :( ..εμενα θα μου αρεσαι σαν φυτο επιανειας και το

Limnobium laevigatum ....κερατοφυλο θα βαλεις? :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχει προβλημα αν μενει χωρις τροφη για 2 μερες. Αν ειναι την Παρασκευη ταϊζε τον οσο ποιο αργα μπορεις

Δηλαδή δεν έχει σημασια να ταιζεις καθε φορα την ιδια ωρα??

Εγω εχω βαλει nana ...δεν χρειαζετια κουρεμα στο 60litro :( :( ..εμενα θα μου αρεσαι σαν φυτο επιανειας και το

Limnobium laevigatum ....κερατοφυλο θα βαλεις? :(

Κερατόφυλο, ανουμπια και φτερη σιγουρα θα βάλω.... αλλα μόνο αυτα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...