Jump to content

Spraybar σε Fluval


nikoloutso

Recommended Posts

Παλικαρια.... εσεις που στροφρετε και ο νους σας κατεβαζει.... πως μπορω να βάλω στο fluval 205 spraybar?

Το θέλω γιαττι ειναι εκνευριστικό με τη ροή που έχει να μου μαζευει τα φυτα επιφανειας στη μεση σαν κουβαρι!! :(

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια.... εσεις που στροφρετε και ο νους σας κατεβαζει.... πως μπορω να βάλω στο fluval 205 spraybar?

Το θέλω γιαττι ειναι εκνευριστικό με τη ροή που έχει να μου μαζευει τα φυτα επιφανειας στη μεση σαν κουβαρι!! :(

http://www.aquarium-supply.biz/Hagen_Fluva..._p/rhg10235.htm

Link to comment
Share on other sites

:(:(

Κανενα μαγαζι στην αθηνα όμως παιζει να το έχει?? :(

το waterinn έχει για eheim.Δες μήπως σε βολέψει κανένα μοντέλο.Λογικά θα βρεις σε ίδια διάσταση

Link to comment
Share on other sites

το waterinn έχει για eheim.Δες μήπως σε βολέψει κανένα μοντέλο.Λογικά θα βρεις σε ίδια διάσταση

Για eheim το ξερω οτι εχει... αλλα δεν μπαινει στο fluval.

Θελει πατεντα. :(

Link to comment
Share on other sites

Για eheim το ξερω οτι εχει... αλλα δεν μπαινει στο fluval.

Θελει πατεντα. :(

Για να βαλεις το σπρει μπαρ της εχειμ,πρεπει να αλλαξεις και τα σπιραλ με σωληνα 16/22

Link to comment
Share on other sites

αρχισε τα τηλεφωνα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=81

Ευτυχως το έχω δωρεαν!!! :(

Για να βαλεις το σπρει μπαρ της εχειμ,πρεπει να αλλαξεις και τα σπιραλ με σωληνα 16/22

Και πως θα κουμπωσει στο φίλτρο??

Και αν το κανω αυτο με το σωλήνα.... πως θα μειωθει η ροη τοσο ώστε να μην γινονται κουβαρι τσ φυτα επιφανειας??

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως το έχω δωρεαν!!! :(

Και πως θα κουμπωσει στο φίλτρο??

Και αν το κανω αυτο με το σωλήνα.... πως θα μειωθει η ροη τοσο ώστε να μην γινονται κουβαρι τσ φυτα επιφανειας??

θα ανοίξεις επιπλέον τρύπες στο spray bar

Link to comment
Share on other sites

:(

bP7110036.jpg

Ναι ρε παιδια.... αλλα πως θα αλλαξω το σωλήνα του fluval από το φίλτρο πάνω??

Ή μήπως θα την κόψω κα θα βάλω προσθετο κομμάτι??

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως επειδη στο ενα Fluval δεν ειχαι σωληνες εβαλα αλφαδολαστιχο στο καταληλο μεγεθος..

Μπορεις να φταιξεις και μονος σου ενα spray bar με pvc σωληνα..Δεν νομιζω να ειναι τπτ δυσκολο...

Υ.Γ τα 5 μετρα αλφαδολαστιχο που πειρα τα πληρωσα 2 ευρω..Και στο πετ σοπ μου πουλαγε τα 4 μετρα που δινει η Fluval 15 ευρω...:(

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ Π.Μ. :(

Τασο... πες εδω το μαγαζι που το πουλαει... δεν απαγορευεται.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρηκα τροπο να βάλω το spraybar eheim 16/22 στο fluval.

Με μικρη δυσκολια, αλλα θα μπει!! :(

Ομωςμου δημιουργήθηκε μια απορία:

Η ερωτηση ειναι η εξής.

Το Spraybar ειναι 40cm.

To πλάτος του ενυδρειου 35cm, αλλα με το γυρισμα του σωλήνα, 30cm.

Να το κόψω ή να το βάλω κατα μήκος??

Εχει τρύπες απο μια μονο μερια, να νοιξω και αλλες τοσες κάθετα??

Σε τι βάθος να το βάλω??

Πάνω απο την επιφανεια?

ΚΑτω? Ποσο κατω??

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρηκα τροπο να βάλω το spraybar eheim 16/22 στο fluval.

Με μικρη δυσκολια, αλλα θα μπει!! :D

Ομωςμου δημιουργήθηκε μια απορία:

Η ερωτηση ειναι η εξής.

1. Το Spraybar ειναι 40cm. To πλάτος του ενυδρειου 35cm, αλλα με το γυρισμα του σωλήνα, 30cm.

Να το κόψω ή να το βάλω κατα μήκος??

2. Εχει τρύπες απο μια μονο μερια, να νοιξω και αλλες τοσες κάθετα??

3. Σε τι βάθος να το βάλω??Πάνω απο την επιφανεια?ΚΑτω? Ποσο κατω??

χαχαχα μαρεσε που λες Η ερωτηση.

1. Δοκιμασε πρωτα να το βαλεις στο πλαι (γιατι αν το κοψεις πρωτα δεν θα μπορεις να δοκιμασεις την πλαινη λειτουργεια :P ) αν δεις οτι δεν σου αρεσει η ροη, κοφτο και βαλτο πλαι (προτιμω στο πλαι για να φτανει απεναντι η ροη πιο ευκολα ιδιως αν κανεις τρυπες)

2. Αναλογα τη δυναμη της αντλιας του. Αν δεν ειναι δυνατη να γυριζει πανω απο 4-5 φορες τα λιτρα, με τις εξτρα τρυπες θα αποδυναμωσεις την ενταση του και μολις παλιωσει λιγο ηλικιακα, ενω ταυτοχρονα εχει μπολικο υλικο και με πολυ μπιχλα θα μειωνεται ακομα πιο πολυ η ροη. Φαντασου εχω ενα 2026 σε ριο 180 που το 2026 εχει αντλια 950 λιτρα/ωρα (5 φορες τα λιτρα του ενυδρειου), με τις εξτρα τρυπες, αν το αφησω ακαθαριστο πανω απο 3-4 μηνες πεφτει η ροη και δεν καλυπτει μεχρι την απεναντι πλευρα καλα.

Εμενα με εξτρα τρυπες, μου φαινεται ισια ισα μια αντλια που γυριζει 5-6 φορες τα λιτρα του ενυδρειου, αλλα ....

α) να προσεχεις το καθαρισμα πριν πεσει η ροη (αναλογα και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο αν βγαζει πολυ βρωμα κλπ αναλογα και τα ψαρια που εχεις αλλα θελουν χαμηλη και αλλη δυνατη ροη)

β) ποσες εξτρα τρυπες? αν εχει πχ το οριτζιναλ 10 τρυπες να ανοιξεις απο κατω αλλες 6-7 οχι παραπανω, και καλο ειναι πριν τις ανοιξεις ολες να δοκιμασεις με 3-4 αραιες στην αρχη και αν δεν φτανουν κανεις και ενδιαμεσα. Επισης θελει μια τρυπα και στο μπαστουνι που κανει την κουρμπα για να πηγαινει νερο και στην γωνια του ενυδρειου για να μη μαζευονται σκουπιδακια εκει και δεν φευγουν, (την ειχα πατησει ετσι στην αρχη)

3. Αναλογα αν χρειαζεται το ενυδρειο αναταραξη (αναταραξη ισον περισσοτερο οξυγονο λιγοτερο διοξειδιο. Λιγο διοξειδιο = δεν αναπτυσονται τα φυτα + αναπτυσεται η αλγη. Λιγο οξυγονο = δεν αναπνεουν τα ψαρια και κανουν Gasping στην επιφανεια). Θελει να βρεις την ισορροπια αναλογα το ενυδρειο σου.

Ειμαι της γνωμης σε ενα ενυδρειο με ευκολα φυτα, μια αρχικη ιδεα για δοκιμη ειναι να βαλεις το σπρειμπαρ ισα με την επιφανεια και λιγο να βουλιαζει μεσα στο νερο, με κλιση στις τρυπες 25 μοιρες προς τα κατω και να κανει πολυ μικρη ανταραξη, οι αλλες τρυπες να ειναι σε 45 μοιρες γωνια ανοιγμενες σχετικα με τις οριτζιναλ και να χτυπανε γλυφωντας προς τα κατω το τζαμι, οπως δειχνει το σχεδιαγραμμα στη φωτο πιο πανω.

Αν δεις προβλημα στην αναπνοη των ψαριων (πολυ δυσκολα και μονο αν ειναι παραπολλα τα ψαρια για το ενδυρειο ή εχεις και μπολικη παροχη CO2) το σηκωνεις λιγο να κανει λιγο μεγαλυτερη αναταραξη (ή πιο σωστα αν ηδη παρεχεις, ελλατωνεις λιγο το CO2)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα μαρεσε που λες Η ερωτηση.

1. Δοκιμασε πρωτα να το βαλεις στο πλαι (γιατι αν το κοψεις πρωτα δεν θα μπορεις να δοκιμασεις την πλαινη λειτουργεια :wootwoot: ) αν δεις οτι δεν σου αρεσει η ροη, κοφτο και βαλτο πλαι (προτιμω στο πλαι για να φτανει απεναντι η ροη πιο ευκολα ιδιως αν κανεις τρυπες)

2. Αναλογα τη δυναμη της αντλιας του. Αν δεν ειναι δυνατη να γυριζει πανω απο 4-5 φορες τα λιτρα, με τις εξτρα τρυπες θα αποδυναμωσεις την ενταση του και μολις παλιωσει λιγο ηλικιακα, ενω ταυτοχρονα εχει μπολικο υλικο και με πολυ μπιχλα θα μειωνεται ακομα πιο πολυ η ροη. Φαντασου εχω ενα 2026 σε ριο 180 που το 2026 εχει αντλια 950 λιτρα/ωρα (5 φορες τα λιτρα του ενυδρειου), με τις εξτρα τρυπες, αν το αφησω ακαθαριστο πανω απο 3-4 μηνες πεφτει η ροη και δεν καλυπτει μεχρι την απεναντι πλευρα καλα.

Εμενα με εξτρα τρυπες, μου φαινεται ισια ισα μια αντλια που γυριζει 5-6 φορες τα λιτρα του ενυδρειου, αλλα ....

α) να προσεχεις το καθαρισμα πριν πεσει η ροη (αναλογα και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο αν βγαζει πολυ βρωμα κλπ αναλογα και τα ψαρια που εχεις αλλα θελουν χαμηλη και αλλη δυνατη ροη)

β) ποσες εξτρα τρυπες? αν εχει πχ το οριτζιναλ 10 τρυπες να ανοιξεις απο κατω αλλες 6-7 οχι παραπανω, και καλο ειναι πριν τις ανοιξεις ολες να δοκιμασεις με 3-4 αραιες στην αρχη και αν δεν φτανουν κανεις και ενδιαμεσα. Επισης θελει μια τρυπα και στο μπαστουνι που κανει την κουρμπα για να πηγαινει νερο και στην γωνια του ενυδρειου για να μη μαζευονται σκουπιδακια εκει και δεν φευγουν, (την ειχα πατησει ετσι στην αρχη)

3. Αναλογα αν χρειαζεται το ενυδρειο αναταραξη (αναταραξη ισον περισσοτερο οξυγονο λιγοτερο διοξειδιο. Λιγο διοξειδιο = δεν αναπτυσονται τα φυτα + αναπτυσεται η αλγη. Λιγο οξυγονο = δεν αναπνεουν τα ψαρια και κανουν Gasping στην επιφανεια). Θελει να βρεις την ισορροπια αναλογα το ενυδρειο σου.

Ειμαι της γνωμης σε ενα ενυδρειο με ευκολα φυτα, μια αρχικη ιδεα για δοκιμη ειναι να βαλεις το σπρειμπαρ ισα με την επιφανεια και λιγο να βουλιαζει μεσα στο νερο, με κλιση στις τρυπες 25 μοιρες προς τα κατω και να κανει πολυ μικρη ανταραξη, οι αλλες τρυπες να ειναι σε 45 μοιρες γωνια ανοιγμενες σχετικα με τις οριτζιναλ και να χτυπανε γλυφωντας προς τα κατω το τζαμι, οπως δειχνει το σχεδιαγραμμα στη φωτο πιο πανω.

Αν δεις προβλημα στην αναπνοη των ψαριων (πολυ δυσκολα και μονο αν ειναι παραπολλα τα ψαρια για το ενδυρειο ή εχεις και μπολικη παροχη CO2) το σηκωνεις λιγο να κανει λιγο μεγαλυτερη αναταραξη (ή πιο σωστα αν ηδη παρεχεις, ελλατωνεις λιγο το CO2)

Μια ηταν η ερωτηση η βασική... πως το τοποθετουμε!!!

Οι υπολοιπες ειναι υποερωτηματα κατανόησης!!! :D

1. Λεγωντας στο πλάι, εννοεις διαγωνια??Παντως στην ευθεια σε καμια περιπτωση δεν μπεινει.

Ποια ειναι η πλαινη λειτουργια που δε θα μπορω να δοκιμάσω??

2. Το φιλτρο ειναι το fluval 205 (680 LPH for aquariums up to 200 litres) και το ενυδρειο 120λτρ μεικτα.

Επειδη όμως ειναι και "κοντο" το ενυδρειο, διαστασεις 1,00*30*40, μην σκαυει την άμμο!!!

Στη γωνια του ενυδρειου που λες κανουν παρτυ τα κονικα σαλιγκαρια τη μερα!!! Τα βραδια κυκλοφορουν!! :P

3. Εχω αρκετα αλλα ευκολα προς το παρον φυτα, τα οποια παρεχουν οξυγόνο. Τα ψαρια ειναι αρκετα, οχι πολλά όμως.Ειανι οριακα για το ενυδρειο,(συμφωνα με νινταλ). Δυσκολια στην αναπνοη εννοεις να αναπνεουν γρηγορα??

CO2 δεν εχω και ουτε εχω σκοπο να πάρω,

Link to comment
Share on other sites

1. Λεγωντας στο πλάι, εννοεις διαγωνια??Παντως στην ευθεια σε καμια περιπτωση δεν μπεινει.

2. Ποια ειναι η πλαινη λειτουργια που δε θα μπορω να δοκιμάσω??

1. Πλαγια εννοω, στην μικρη πλαινη πλευρα του ενυδρειου, με κομμενο φυσικα το spraybar αφου δεν χωραει αλλιως.

2. Λαθος το εγραψα, Εννοουσα οτι αν το δοκιμασεις κομμενο πρωτα στην μικρη πλευρα του ενυδρειου δεν θα μπορεις να δοκιμασεις πως θα δουλευε ακοπο στη πισω πλευρα. :D:P

Κοψε το στα μετρα σου.

τελικα :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

1. Πλαγια εννοω, στην μικρη πλαινη πλευρα του ενυδρειου, με κομμενο φυσικα το spraybar αφου δεν χωραει αλλιως.

2. Λαθος το εγραψα, Εννοουσα οτι αν το δοκιμασεις κομμενο πρωτα στην μικρη πλευρα του ενυδρειου δεν θα μπορεις να δοκιμασεις πως θα δουλευε ακοπο στη πισω πλευρα. :P:wootwoot:

τελικα :wootwoot:

Ευχαριστω παιδια.... θα το κόψω στα μετρα μου, αλλα επειδη θα αφαιρεθουν καποιες τρυπες, θα ανοιξω εγω απο κάτω άλλες, και μια στη γωνια για το Σπυρο!! :D

Αν γινει οπως ειναι το σχήμα, είναι οκ???

Θα ανοιξω 3 απο κάτω 3mm.

post-12891-1248935968_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω α) θα βυθιζα λιγο ακομα το spraybar (ετσι οπως ειναι θα εχει πολυ αναταραξη), β) θα γυριζα τη φορα της ροης λιγο προς τα κατω (10 μοιρες) και οχι τελειως παρραληλλα με το νερο (ετσι οπως ειναι θα υπαρχει ενα "κενο" ροης στη μεση της στηλης του νερου) και γ) θα εκανα τις καινουριες τρυπες σε γωνια 45-50 μοιρων και οχι 60 που τις εχεις (ετσι ωστε σε οτι γωνια κι αν βαλεις τη ροη των οριτζιναλ τρυπων το νερο απο τις κατω τρυπες θα γλυφει σε ικανοποιιτικη γωνια το τζαμι προς τα κατω).

Link to comment
Share on other sites

Εγω α) θα βυθιζα λιγο ακομα το spraybar (ετσι οπως ειναι θα εχει πολυ αναταραξη), β) θα γυριζα τη φορα της ροης λιγο προς τα κατω (10 μοιρες) και οχι τελειως παρραληλλα με το νερο (ετσι οπως ειναι θα υπαρχει ενα "κενο" ροης στη μεση της στηλης του νερου) και γ) θα εκανα τις καινουριες τρυπες σε γωνια 45-50 μοιρων και οχι 60 που τις εχεις (ετσι ωστε σε οτι γωνια κι αν βαλεις τη ροη των οριτζιναλ τρυπων το νερο απο τις κατω τρυπες θα γλυφει σε ικανοποιιτικη γωνια το τζαμι προς τα κατω).

Ετσι σπυρο??

post-12891-1249030231_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ετσι φαινεται και στη φωτο απο το ενυδρειο στο 10 ποστ

Σπυρο ευχαριστώ.... αυριο... δλδ σημερα θα το βάλω, αν με αφησουν τα έργα του ηλεκτρικου να γυρισω σπιτι νωρις και ξεκουραστς!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...